dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 13 z 30
Pokaż wyniki od 241 do 260 z 593
  1. #241

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jeżeli masz na myśli cieplowlasciwie.pl, to te liczby są tak dalekie od rzeczywistości, jak to możliwe.
    Moc grzewcza jest liczona zgodnie z odpowiednimi normami. Nigdy nie słyszałem ani nie znam normy, która w doborze *mocy grzewczej* uwzględniałaby zyski. To byłoby jakieś kuriozum.
    Owszem, wyliczona ilość zużywanej energii może być znacząco różna od rzeczywistej, bo poza pominiętymi zyskami wszelakimi wchodzi też temat chociażby początku i końca sezonu grzewczego, który trudno jednoznacznie zdefiniować. Tak, są na to normy, ale każdy ma trochę inne upodobania w tym względzie i też inaczej grzeje gdy ma kocioł węglowy szuflą pakowany, inaczej z podajnikowcem a inaczej z pompą ciepła.
    Wyliczyć rzetelnie zyski nie jest tak prosto. Normy też bazują na jakichś uproszczeniach.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "wyniki od czapy"
    Wyniki są takie, na jakie pozwala zebrany zakres danych.
    Nie podoba się – proszę opłacić OZC i cieszyć się dokładniejszym wynikiem. Nikomu nie bronię, nikogo do niczego nie zmuszam.

  2. #242
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juzef Zobacz post
    Moc grzewcza jest liczona zgodnie z odpowiednimi normami.
    Nie komentowałem obciążenia cieplnego.
    kWh nie jest jednostką mocy. Tak jest wyrażone sezonowe zapotrzebowanie na ciepło i zgodnie z rozporządzeniem i normami ma uwzględniać zyski.

  3. #243

    Domyślnie

    czy klimatyzacja - chłodzenie lub ogrzewanie - ma wpływ na rekuperację? tzn czy jedno nie przeszkadza drugiemu?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  4. #244
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    czy klimatyzacja - chłodzenie lub ogrzewanie - ma wpływ na rekuperację? tzn czy jedno nie przeszkadza drugiemu?
    Splity są niezależne od wentylacji.
    Kanałówki - mogą wpływać na rekuperację.

  5. #245

    Domyślnie

    mam dwa miejsca w domu, gdzie mógłbym umieścić jednostkę centralną wentylacji mechanicznej. na nieogrzewanym poddaszu lub w pokoju na 2gim piętrze. na poddaszu, nawet używają ocieplenia, zapewne były by duże straty. w pokoju na 2gim piętrze już nie, ale stracił bym jedno pomieszczenie, a poza tym, wydaje mi się, że centrala mogła by hałasować na resztę domu. jak uważacie?
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  6. #246

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    mam dwa miejsca w domu, gdzie mógłbym umieścić jednostkę centralną wentylacji mechanicznej. na nieogrzewanym poddaszu lub w pokoju na 2gim piętrze. na poddaszu, nawet używają ocieplenia, zapewne były by duże straty. w pokoju na 2gim piętrze już nie, ale stracił bym jedno pomieszczenie, a poza tym, wydaje mi się, że centrala mogła by hałasować na resztę domu. jak uważacie?
    Ja uważam że dziś to ty jeszcze nie wiesz co chcesz. Zachowujesz się jak dziecko w sklepie z zabawkami. ( nie jest to złośliwość z mojej strony)
    Temat o PC kilka dni rozważasz co do wyboru PC teraz zwrot o 180* i teraz wentylacja, lub rekuperacja. Jak cię ktoś nakręci tak się kręcisz. Fakt wentylacja ma jakieś tam znaczenie do wyboru PC
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #247

    Domyślnie

    nie zupełnie - wiem co chcę, nie wiem na razie jak to osiągnąć. widzę, że jest dużo zabawek i jeszcze więcej możliwości z każdą z nich, kwestia doboru odpowiednich rozwiązań w moim domu. problem w tym, że to nie od nowa budowany dom, tylko modernizowany, więc jest sporo ograniczeń. PC można powiedzieć, że mam już wybraną.
    idę więc dalej i rozważam kolejne modernizacje. na pewno założę klimatyzację, kwestia wyboru modelu. to akurat najłatwiejsze zagadnienie.
    największym problemem jest rekuperacja, super sprawa, ale zamontowanie to dramat - szukam więc możliwości, żeby zrobić to prościej. jak już będę wszystko wiedział (a przynajmniej bardzo dużo) - podejmę decyzję co zrobić.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  8. #248

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    nie zupełnie - wiem co chcę, nie wiem na razie jak to osiągnąć. widzę, że jest dużo zabawek i jeszcze więcej możliwości z każdą z nich, kwestia doboru odpowiednich rozwiązań w moim domu. problem w tym, że to nie od nowa budowany dom, tylko modernizowany, więc jest sporo ograniczeń. PC można powiedzieć, że mam już wybraną.
    idę więc dalej i rozważam kolejne modernizacje. na pewno założę klimatyzację, kwestia wyboru modelu. to akurat najłatwiejsze zagadnienie.
    największym problemem jest rekuperacja, super sprawa, ale zamontowanie to dramat - szukam więc możliwości, żeby zrobić to prościej. jak już będę wszystko wiedział (a przynajmniej bardzo dużo) - podejmę decyzję co zrobić.
    Co do klimy to i ja będę myślał ,lecz z rekuperacją to sobie dam spokój. Nie będę teraz po 23 latach (dom ) zmieniał WG na WM . Klima ma jonizację i jeszcze inne pierdoły więc założe z tymi bajerami.
    PS. Poczytaj o klimie Gree U-crow bodajże Ja skupiam się na PC bo montaż tuż tuż.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #249
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    nie zupełnie - wiem co chcę, nie wiem na razie jak to osiągnąć. widzę, że jest dużo zabawek i jeszcze więcej możliwości z każdą z nich, kwestia doboru odpowiednich rozwiązań w moim domu. problem w tym, że to nie od nowa budowany dom, tylko modernizowany, więc jest sporo ograniczeń. PC można powiedzieć, że mam już wybraną.
    idę więc dalej i rozważam kolejne modernizacje. na pewno założę klimatyzację, kwestia wyboru modelu. to akurat najłatwiejsze zagadnienie.
    największym problemem jest rekuperacja, super sprawa, ale zamontowanie to dramat - szukam więc możliwości, żeby zrobić to prościej. jak już będę wszystko wiedział (a przynajmniej bardzo dużo) - podejmę decyzję co zrobić.
    Widzę , że pieniądze są dla Ciebie najmniejszym problemem, weź wszystko najwyżej nie będziesz używał.

  10. #250

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    mam dwa miejsca w domu, gdzie mógłbym umieścić jednostkę centralną wentylacji mechanicznej;
    - na nieogrzewanym poddaszu,
    - lub w pokoju na 2gim piętrze.
    Czerpnia i rekuperator powinien być w pomieszczeniu ;
    - minimum > 0 C,
    - najkorzystniej to w temperaturze ok; 8- 10 C ,
    Nie ma miejsca w kotłowni? garażu? WC?
    Montaż rekuperacji to mały remont w mieszkaniu !!!!!
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #251

    Domyślnie

    gdyby pieniądze nie miały znaczenia, założył bym rekuperację za 50tys - mam taką ofertę. nic mnie nie interesuje - przychodzą, zakładają na gotowo, sprzątają po sobie. niestety tak nie jest, więc kombinuję. nie chciał bym "rozwalać" połowy domu pod WM, ale mam dość "skiśniętego" powietrza w domu. w zimie, jak żona robiła codziennie pranie (przy małych dzieciach było to praktycznie codziennie) i suszyła w domu, to już była porażka. w końcu kupiłem suszarkę do ubrań. problem jednak nie znikł, bo nie tylko pranie wpływało na taki stan. nawet dociągnąłem dodatkowy kanał wentylacji do sypialni, ale mało pomógł. jak się nie pootwiera okien i nie przewietrzy domu, to powietrze jest bardzo słabe. wystarczy rano wyjść na zewnątrz na świeże powietrze i wrócić do domu.
    dodatkowo jak widzę, że taki system poza wymianą powietrza pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu to tym bardziej chcę coś w tym kierunku zrobić - w miarę możliwości oczywiście. dodatkowy problem to to, że się na tym nie znam - dopiero od kilka dni tak na prawdę się w to zagłębiam.
    możliwe jest również to, że ostatecznie się poddam i zrobię tak jak voymar : "z rekuperacją to sobie dam spokój. Nie będę teraz po 23 latach (dom ) zmieniał WG na WM . Klima ma jonizację i jeszcze inne pierdoły więc założe z tymi bajerami."
    co do klimatyzacji - jak do tej pory spodobało mi się Gree i rotenso imoto - kilka osób pozytywnie się wypowiadało na ich temat. Zapytam jeszcze mojego instalatora od PC - również zakłada klimatyzatory.
    voymar - kiedy zakładasz PC? panasonic? jak wypalam resztę opału, który mi został i montaż mam ustawiony na koniec lutego/początek marca. w styczniu się zobaczy dokładnie.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  12. #252

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    voymar - kiedy zakładasz PC? panasonic?
    jak wypalam resztę opału, który mi został i montaż mam ustawiony na koniec lutego/początek marca. w styczniu się zobaczy dokładnie.
    Przy tych rządach i inflacji;
    - to ceny w marcu będą dużo wyższe za pompę.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #253
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    gdyby pieniądze nie miały znaczenia, założył bym rekuperację za 50tys - mam taką ofertę. nic mnie nie interesuje - przychodzą, zakładają na gotowo, sprzątają po sobie. niestety tak nie jest, więc kombinuję. nie chciał bym "rozwalać" połowy domu pod WM, ale mam dość "skiśniętego" powietrza w domu. w zimie, jak żona robiła codziennie pranie (przy małych dzieciach było to praktycznie codziennie) i suszyła w domu, to już była porażka. w końcu kupiłem suszarkę do ubrań. problem jednak nie znikł, bo nie tylko pranie wpływało na taki stan. nawet dociągnąłem dodatkowy kanał wentylacji do sypialni, ale mało pomógł. jak się nie pootwiera okien i nie przewietrzy domu, to powietrze jest bardzo słabe. wystarczy rano wyjść na zewnątrz na świeże powietrze i wrócić do domu.
    dodatkowo jak widzę, że taki system poza wymianą powietrza pozwala na spore oszczędności na ogrzewaniu to tym bardziej chcę coś w tym kierunku zrobić - w miarę możliwości oczywiście. dodatkowy problem to to, że się na tym nie znam - dopiero od kilka dni tak na prawdę się w to zagłębiam.
    możliwe jest również to, że ostatecznie się poddam i zrobię tak jak voymar : "z rekuperacją to sobie dam spokój. Nie będę teraz po 23 latach (dom ) zmieniał WG na WM . Klima ma jonizację i jeszcze inne pierdoły więc założe z tymi bajerami."
    co do klimatyzacji - jak do tej pory spodobało mi się Gree i rotenso imoto - kilka osób pozytywnie się wypowiadało na ich temat. Zapytam jeszcze mojego instalatora od PC - również zakłada klimatyzatory.
    voymar - kiedy zakładasz PC? panasonic? jak wypalam resztę opału, który mi został i montaż mam ustawiony na koniec lutego/początek marca. w styczniu się zobaczy dokładnie.
    No gree to rewelacja wczoraj kaszpir się skarżył że jest cicha jak sieczkarnia w biegu, o ile pamiętam.


    Aby nie było wilgoci z prania polecam kupić suszarkę do prania bębnową z PC jak cywilizowany człowiek, koszt z przesyłką z allegro 1240 zł.

  14. #254

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Czerpnia i rekuperator powinien być w pomieszczeniu ;
    - minimum > 0 C,
    - najkorzystniej to w temperaturze ok; 8- 10 C ,
    Nie ma miejsca w kotłowni? garażu? WC?
    Montaż rekuperacji to mały remont w mieszkaniu !!!!!
    dom ma 2 piętra, garaż i kotłownia na parterze, wydawało mi się, że łatwiej będzie zacząć rozprowadzać kanały od góry. jeżeli dam na 2gim piętrze jednostkę centralną, to teoretycznie wyłapuję z tego pomieszczenia 2gie piętro i przewierty na 1wsze piętro pod nawiewy/wyciągi, a "tylko" mniejsza ilość kanałów by schodziła na parter. poza tym pokój na 2gim piętrze jest na roku zachodnio/północnym, więc dobre miejsce na wyrzutnię (zachód) i czerpnię (północ). garaż jest od południa i zachodu, a kotłownia jest w środku domu - ściana zewnętrzna tylko od północy, dość wąska - 2m.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  15. #255

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    pokój na 2-gim piętrze jest na roku zachodnio/północnym, więc dobre miejsce na wyrzutnię (zachód) i czerpnię (północ).
    Garaż jest od południa i zachodu, a kotłownia jest w środku domu - ściana zewnętrzna tylko od północy, dość wąska - 2m.
    Najlepsza wyrzutnia - to wyrzutnia pionowa nad dachem.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  16. #256

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    No gree to rewelacja wczoraj kaszpir się skarżył że jest cicha jak sieczkarnia w biegu, o ile pamiętam.


    Aby nie było wilgoci z prania polecam kupić suszarkę do prania bębnową z PC jak cywilizowany człowiek, koszt z przesyłką z allegro 1240 zł.
    nie widziałem tego postu, na razie te co znalazłem były, że jest ok - na pewno jeszcze poszukam.
    mam już suszarkę do prania - pisałem. a dokładnie mam bosha z PC, kupiłem niecały rok temu (z gwarancją na 5lat wyszło coś koło 2tys) - jestem bardzo zadowolony. allegro daje teraz raty 0% więc takie sprzęty po rozbiciu na 10 rat to rewelacja.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  17. #257
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    nie widziałem tego postu, na razie te co znalazłem były, że jest ok - na pewno jeszcze poszukam.
    mam już suszarkę do prania - pisałem. a dokładnie mam bosha z PC, kupiłem niecały rok temu (z gwarancją na 5lat wyszło coś koło 2tys) - jestem bardzo zadowolony. allegro daje teraz raty 0% więc takie sprzęty po rozbiciu na 10 rat to rewelacja.
    To skąd ta wilgoć z prania? Ja kupiłem Kaisai korzystając z uprzejmości udostępnienia doświadczeń przez kuliboba i na razie jestem bardzo zadowolony koszt po odliczeniach podatkowych 2300 z montażem. Gorąco polecam.

  18. #258

    Domyślnie

    chyba nie doczytałeś. napisałem "w zimie, jak żona robiła codziennie pranie (przy małych dzieciach było to praktycznie codziennie) i suszyła w domu, to już była porażka. w końcu kupiłem suszarkę do ubrań. problem jednak nie znikł, bo nie tylko pranie wpływało na taki stan."
    kaisai 2,9kW - na jaką powierzchnię masz ten klimatyzator? "koszt po odliczeniach podatkowych" - można coś odliczyć z podatku za montaż klimatyzatora?

    Andrzej - czy mogę "wpiąć" wyrzutnię w kanał wentylacji grawitacyjnej? przez pomieszczenie, gdzie może być zainstalowany rekuperator, przechodzi komin wentylacyjny - mogę się do niego wpiąć. od miejsca wpięcia do końca - wyjście nad dachem, jest jakieś 4m.
    dom 210m2, kaloryfery 100%, PV: {5,25kW: qcells 15x350Wp+sofar5.5} + {4,56kW od 06.2021 (huawei4.4+12xjinko 380Wp)}; zapotrzebowanie moc 11,5kW, 55W/m2; 22000kWh; PC Stiebel HPA-O 13 Premium, moc 13kW

  19. #259

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    Andrzej - czy mogę "wpiąć" wyrzutnię w kanał wentylacji grawitacyjnej?
    - przez pomieszczenie, gdzie może być zainstalowany rekuperator, przechodzi komin wentylacyjny
    - mogę się do niego wpiąć. od miejsca wpięcia do końca - wyjście nad dachem, jest jakieś 4m.
    Oczywiście, że tak ;
    - wkładając rurę ze stali nierdzewnej celem ochrony kanału murowanego przed wilgocią np;
    https://allegro.pl/oferta/rura-elast...25m-9197378938
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #260
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacekRze Zobacz post
    chyba nie doczytałeś. napisałem "w zimie, jak żona robiła codziennie pranie (przy małych dzieciach było to praktycznie codziennie) i suszyła w domu, to już była porażka. w końcu kupiłem suszarkę do ubrań. problem jednak nie znikł, bo nie tylko pranie wpływało na taki stan."
    kaisai 2,9kW - na jaką powierzchnię masz ten klimatyzator? "koszt po odliczeniach podatkowych" - można coś odliczyć z podatku za montaż klimatyzatora?

    Andrzej - czy mogę "wpiąć" wyrzutnię w kanał wentylacji grawitacyjnej? przez pomieszczenie, gdzie może być zainstalowany rekuperator, przechodzi komin wentylacyjny - mogę się do niego wpiąć. od miejsca wpięcia do końca - wyjście nad dachem, jest jakieś 4m.
    Tak posiadam taki klimatyzator i można go odliczyć od podatku

Strona 13 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony