dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1506 z 1521
Pokaż wyniki od 30.101 do 30.120 z 30404
  1. #30101
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Moja Altherma fabrycznie ma deltę 10*C dla grzejników. W ubiegłym tygodniu zmieniłem ustawienie na klimakowektory z deltą 5*C. Instalacja pracuje głośniej, bo pompa obiegowa kręci na wyższych obrotach (większe przepływy) - ale temp. wody w CO od razu spadła o 3*C
    Mam podobną pompę tylko o numer mocniejszą a instalację dosyć skomplikowaną i trochę skopaną (podłogówka, grzejniki, klimakonwektory, drabinka).
    Zastanawiam się nad zmniejszeniem dT ale o ile pamiętam to jest możliwość regulacji co 1C.
    Pytania:
    1. Dlaczego zmieniłeś z 10C od razu na 5C?
    2. Pamiętasz o ile wzrósł przepływ? Mam bardzo małe przepływy (max. 17l/min, jedynie przy podgrzewaniu c.w.u. zauważyłem 25l/min) i chyba jedyny sposób, to zmniejszenie dT?
    3. Skąd wiesz, że temp. c.o. spadła o 3C - jakiś dodatkowy pomiar temp.? Czy sam zmniejszyłeś krzywą grzewczą o 3C?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  2. #30102

    Domyślnie

    Maciej Loret
    Wszedłem w ustawienia serwisowe - tu w sumie nie wiem czy serwis Daikina nie będzie miał obiekcji w razie W.
    Przestawiłem źródło z grzejników na klimakonwektory.

    Że delta spadła z 10 na 5*C to widzę w > Informacje > Czujniki - przedtem było 8-10*C, a teraz jest 4-5*C różnicy między zasilaniem a powrotem.
    KG się przestawiło, bo inne źródło oddawania ciepła, ale od razu zmieniłem na takie jak miałem wcześniej KG nr 6 i kąt nachylenia 9*.
    Spadek temp. o 3*C widziałem od razu na ekranie głównym po restarcie systemu.
    Od miesiąca spisuję temp. wody zadaną i temp. z czujnika przy jedn. zewnętrznej:
    3 tyg. temu przy -8*C woda miała +42*C, = dzisiaj jest -8*C a woda ma +39*C,
    wcześniej przy delcie 10*C widywałem przepływy 7 lub 15 L/min.
    Trzy dni temu już po zmianie na D.5*C widziałem przepływ 21 L/min. (to było przed defrostem).
    A teraz zszedłem do piwnicy i przy -8*C, woda +39*C delta 4*C i przepływ 15 L/min. To w sumie ciężko mi ocenić czy rzeczywiście przepływ wzrósł, po zmianie delty. Przepływ cały czas moduluje, w zależności od temp. zewn. i ilości potrzebnego ciepła. Grzejniki chyba teraz mają większą wydajność i szybciej podnoszą temp. w domu - teraz po obniżeniu delty.
    Być może mógłbym jeszcze obniżyć temp. wody na korekcie o 1 lub 2*C, ale w tym tygodniu stale są mrozy - to na razie tego nie ruszam.

    Od razu na D. 5*C bo taka jest fabryczna zaprojektowana różnica między grzejnikami a KK.
    No i tu na forum ktoś pisał, że u siebie testował różne delty i ta 5*C najlepiej się u niego sprawdza. Początkowo myślałem o delcie 7*C, ale zmieniłem od razu na 5*C.

    Fakt dużo różnych źródeł masz u siebie. Ja mam 100% grzejniki, przewymiarowane, by grzać +45*C przy mrozie -20*C (przynajmniej wg teoretycznych obliczeń). Mam 2x KK ale jeszcze ten dodatkowy pion nie uruchomiony.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-02-2021 o 09:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #30103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jakieś cudowane te Twoje głowice
    U siebie kupiłem proste z marketu, jak chce pełny przepływ ustawiam 5.
    W sypialni by ograniczyć temp. do +21*C ustawiam na 3 na skali głowicy. Bez tabelek i przeliczeń. A gdy nadal za ciepło to przekręcam jeszcze o 1 kreseczkę.

    Gdy już będziesz miał tą PC to najlepiej poodkręcać przepływy na głowicach i ustawić krzywą grzewczą na PC, potem dopiero przydławisz przepływ gdzie grzejnik będzie za mocny i chcesz mieć chłodniej.

    Przepływy na grzejnikach dławisz gdy piec jest za mocny i daje wysoką temp. wody. Przy PC to tak nie działa, bo PC obniża temp. wody gdy cały dom potrzebuje mniej ciepła - to jest Krzywa Grzewcza (KG) - inaczej Krzywa Pogodowa. Gdy moc grzejników dobierzesz pod zapotrzebowanie pokoju przy określonej temp. wody - to termostaty nie będą potrzebne. Wszystkie zmiany zapotrzebowania na ciepło załatwi PC ze swoją KG.

    Moja Altherma fabrycznie ma deltę 10*C dla grzejników. W ubiegłym tygodniu zmieniłem ustawienie na klimakowektory z deltą 5*C. Instalacja pracuje głośniej, bo pompa obiegowa kręci na wyższych obrotach (większe przepływy) - ale temp. wody w CO od razu spadła o 3*C, a w domu nadal +22 / +22,5*C. Jeszcze za wcześnie by ocenić zużycie prądu, ale jak temp. wody niższa o 3*C to COP powinien być lepszy i zużycie prądu niższe.
    Głowice są tez proste skala do 5 , chodzi o zawory na których są one zamontowane . Zawory posiadają nastawy wstępne pod dana moc skala 1-15 czyli 10-150l/h . W przypadku PC przepływy musza być duże czyli nie patrzę na tabelkę tylko full przepływ i delikatne kryzy ?

  4. #30104

    Domyślnie

    Hej. Mam pytanie dotyczace stopniominut (w moim przypadku pompa Nibe 8kw). Jak tą wartość macie ustawioną ? Domyślnie zostawiłem -60 i sprężarka na dobę włącza się ponad 20 razy (ogrzewanie oraz dwa razy dziennie cwu).

  5. #30105
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Że delta spadła z 10 na 5*C to widzę w > Informacje > Czujniki - przedtem było 8-10*C, a teraz jest 4-5*C różnicy między zasilaniem a powrotem.
    Jakie zmiany spowoduje obniżenie różnicy temp. pomiędzy zasilaniem i powrotem ?
    Czy przypadkiem np. nie zwiększy się taktowanie pompy?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    KG się przestawiło, bo inne źródło oddawania ciepła, ale od razu zmieniłem na takie jak miałem wcześniej KG nr 6 i kąt nachylenia 10*.
    Na pewno krzywa grzewcza zmieniła się po zmianie z podłogówki na klimakonwektory? U mnie na pewno zmiany nie ma po takim przestawieniu - wciąż 40/-15 i 30/15 przy czym zależność jest liniowa wbrew nazwie "krzywa" (restart robiłem).

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    wcześniej przy delcie 10*C widywałem przepływy 7 lub 15 L/min.
    U mnie przepływy nie zmieniły się chyba ale jeszcze poobserwuję...

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Być może mógłbym jeszcze obniżyć temp. wody na korekcie o 1 lub 2*C, ale w tym tygodniu stale są mrozy - to na razie tego nie ruszam.
    Używasz tylko krzywej czy dodatkowo harmonogramu?
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #30106

    Domyślnie

    Program93
    Na początek zaznaczę, że nie jestem hydraulikiem, czy innym instalatorem.
    U siebie zakładałem głowice z termostatem, komplet z marketu i nawet nie pamiętam by była do nich instrukcja, by się ustawiało nastawy wstępne, przed założeniem głowicy. Ja nie ustawiałem.
    Jeśli masz moc grzejnika dobraną do potrzeb grzewczych pomieszczenia - to termostaty niewiele mają do roboty.
    A grzanie kotłem ze stałą temp. wody +55*C, różni się od grzania Pompą Ciepła.
    Pompa zmienia temp. wody w zależności od pogody na zewnątrz. I dla PC najlepiej sprawdzą się pełne przepływy.

    Maciej Loret
    Tak na logikę, by utrzymać wyższą temp. powrotu - to PC powinna dostarczyć wyższą moc w jednostce czasu, to wydaje się, że nawet powinno zmniejszyć taktowanie. W Daikinie wydaje się, że odpowiada za to Ustawienia serwisowe > strefa główna (u siebie mam 1 strefę) > Modulacja temp. (wartość odpowiada delcie). U siebie zmieniłem z 5 na 6 w sobotę, jeszcze nie zweryfikowałem, czy delta wzrosła. W wcześniej przy delcie 5*C miałem realnie 4*C różnicy.

    U siebie miałem krzywą przestawioną na KG nr 6 i kąt nachylenia 9*. Domyślnie fabrycznie jest nr 7 (kąta nie pamiętam chyba 11), gdy zmieniłem Typ Emitera z grzejników na KK - to po wejściu w krzywą od razu miałem KG zmienioną na ustawienie fabryczne 7/11.
    Ty masz KG dwupunktową i wydaje mi się, że jest lepsza dla ogrzewania podłogowego. U siebie mam KG z kątem nachylenia i myślę że jest lepsza dla grzejników.

    Używam krzywej i harmonogramu jednocześnie.
    I to jest pewna komplikacja. KG mam dobraną wyższą by dogrzać dom do +22*C w ciągu dnia, natomiast na noc mam +21*C wg harmonogramu. I tu już temp. wody jest za wysoka i PC robi przerwy w grzaniu nocą. Szkoda że obniżenie temp. na harmonogramie nie obniża automatycznie temp. wody (przynajmniej takie jest moje odczucie).
    Takie przerwy w grzaniu są wadą w moim odczuciu - z tego względu, że po 2 lub 3 godzinach przerwy woda w CO stygnie w okolice +20*C, a to powoduje że PC wspomaga się grzałką przy rozruchu. Gdy było cieplej ok. +4*C to PC robiła w ciągu nocy 3 przerwy po 2h-3h, a gdy ruszała to pracowała ok. 1,5h między przerwami (tu wyłączam grzałkę na bezpieczniku). Teraz przy mrozach, gdy wieczorem zmieniam temp. z +22 na +21*C robi 2-3h przerwy, potem większość czasu pracuje modulując. Grzałką wspomaga się ze 3x w ciągu doby. Widzę to na godzinowym wykresie zużycia z Tauronu.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 15-02-2021 o 12:43
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #30107
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Tak na logikę, by utrzymać wyższą temp. powrotu - to PC powinna dostarczyć wyższą moc w jednostce czasu, to wydaje się, że nawet powinno zmniejszyć taktowanie. W Daikinie wydaje się, że odpowiada za to Ustawienia serwisowe > strefa główna (u siebie mam 1 strefę) > Modulacja temp. (wartość odpowiada delcie). U siebie zmieniłem z 5 na 6 w sobotę, jeszcze nie zweryfikowałem, czy delta wzrosła. W wcześniej przy delcie 5*C miałem realnie 4*C różnicy.
    Ja kombinowałem inaczej - skoro pompa czeka na odpowiednią temp. powrotu, to będzie więcej czasu do kolejnego załączenia sprężarki. Ktoś może to potwierdzić?
    Natomiast nie bardzo rozumiem tego parametru modulacja. Czym to się różni od deltaT? Jest coś więcej w manualu pompy (nie mam teraz dostępu)?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Używam krzywej i harmonogramu jednocześnie.
    I to jest pewna komplikacja. KG mam dobraną wyższą by dogrzać dom do +22*C w ciągu dnia, natomiast na noc mam +21*C wg harmonogramu. I tu już temp. wody jest za wysoka i PC robi przerwy w grzaniu nocą. Szkoda że obniżenie temp. na harmonogramie nie obniża automatycznie temp. wody (przynajmniej takie jest moje odczucie).
    Dla mnie bardzo dobrze, że robi przerwy w grzaniu nocą (czy dowolnym innym okresie)- po to właśnie jest kaganiec zwany harmonogramem. Ja stosuję do krzywej harmonogram by zmniejszyć liczbę uruchomień sprężarki (czy to jest dobre założenie - nie wiem).
    U mnie PC nie wspomaga się grzałką bo powyłączałem je w ustawieniach (choć podczas uruchomienia serwisant ustawił załączanie grzałek od -10C.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  8. #30108

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Ja kombinowałem inaczej - skoro pompa czeka na odpowiednią temp. powrotu, to będzie więcej czasu do kolejnego załączenia sprężarki. Ktoś może to potwierdzić?
    Natomiast nie bardzo rozumiem tego parametru modulacja. Czym to się różni od deltaT? ...
    Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza wartość deltyT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe (wolniejsze) "stygnięcie" domu.

    Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce

    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post
    Dla mnie bardzo dobrze, że robi przerwy w grzaniu nocą (czy dowolnym innym okresie)- po to właśnie jest kaganiec zwany harmonogramem. Ja stosuję do krzywej harmonogram by zmniejszyć liczbę uruchomień sprężarki (czy to jest dobre założenie - nie wiem).
    ....
    Traktujesz przerwę jako oszczędność.
    Przy zimnej wodzie i niskiej temp. na dworze PC zaczyna rozruch od odwróconego obiegu - jakby defrost robiła. Dopiero po stwierdzeniu, że ma odpowiednie przepływy (lub temperatury), przełącza się na grzanie.
    Woda w CO w czasie przerwy wystygnie, potem znowu PC musi tę temp. wody nadgonić. Dla mnie te wahania temp. są wadą, bo zamiast stałej temp. w sypialni na poziomie 20,5*C mam huśtawkę.
    Temp. wody wg KG jest ustawiona pod grzanie dzienne. W nocy gdy chce mieć chłodniej, to wychodzi że temp. wody jest przegrzewana i termostat. pokojowy zatrzymuje PC - histereza na termostacie Madoka to 1*C (-/+0,5*C), a że temp. wody jest wyższa to po zatrzymaniu PC, grzejniki jeszcze trochę grzeją. I takie mam skoki temp. w ciągu nocy.
    Raz się odkrywam bo za ciepło pod kocem z owczej wełny (zamiast kołdry), a godzinę później znowu się przebudzam bo za zimno i trzeba się na powrót przykryć. Termostat przy grzejniku skręcony na 2, a i tak są wahania temp.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-02-2021 o 12:38
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #30109
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza deltaT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe "stygnięcie" domu.
    Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce



    Traktujesz przerwę jako oszczędność. Tylko że woda w czasie przerwy wystygnie, potem znowu musi tę temp. wody nadgonić. Dla mnie te wahania temp. są wadą, bo zamiast stałej temp. w sypialni na poziomie 20,5*C mam huśtawkę.
    Temp. wody wg KG jest ustawiona pod grzanie dzienne. W nocy gdy chce mieć chłodniej, temp. wody jest przegrzewana i termostat. pokojowy zatrzymuje PC - histereza na termostacie Madoka to 1*C (-/+0,5*C), a że temp. wody jest wyższa to po zatrzymaniu PC grzejniki jeszcze trochę grzeją. I takie mam skoki temp. w ciągu nocy.
    Raz się odkrywam bo za ciepło pod kocem z owczej wełny (zamiast kołdry), a godzinę później znowu się przebudzam bo za zimno i trzeba się na powrót przykryć. Termostat przy grzejniku skręcony na 2, a i tak są wahania temp.
    Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
    Te "czekanie" w nowych domach, przy wylewce trwa kilka a nawet kilkanaście godzin.

  10. #30110

    Domyślnie

    Zgoda przy wylewce.
    Dlatego w pierwszym zdaniu zaznaczyłem, że mowa o grzejnikach.

    Dobra mój błąd, pomyliłem Maciej Lorent ma płytę - grzejniki ma Program93. A w zasadzie po sprawdzeniu Maciej Lorent ma i płytę i grzejniki

    Zasady pracy PC przy płycie będą takie same jak opisałem dla grzejników, rozruch zimnej PC, dojście do deltyT.
    Głównie przekazanie temp. na dom będzie zamortyzowane i rozciągnięte w czasie poprzez wylewkę.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 16-02-2021 o 13:17
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #30111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
    Te "czekanie" w nowych domach, przy wylewce trwa kilka a nawet kilkanaście godzin.
    jakim cudem PC sie wyłącza? skoro masz tak dobrą wylewke jak piszesz????????????????
    PC powinna modulować mocą a się nie wyłączać przecież to 50m3 betonu. Ha ha Trzeba było grzać 530m3 jak ja to by ci chodzilo Cos nie halo u ciebie.
    Bo mi PC może chodzić non stop i sie nie wyłączy, Zresztą pisałem o tym nie raz. Jak byś miał odpowiednią pojemność wylewki to by chodziło a nie wylączalo się .Spapraleś tą chatę ale tak to jest . Wyłączyć powinien harmonogram lub termometr pokojowy a nie PC bo skoro ma gdzie ładować to laduje kWh a jak już ma pełno to jest tak jak napisałeś. Błędy każdy popełnia lecz trudniej sie do nich przyznać. Oj Arturo. Chciałeś dobrze ale wyszlo jak zawsze.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #30112
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    jakim cudem PC sie wyłącza? skoro masz tak dobrą wylewke jak piszesz????????????????
    PC powinna modulować mocą a się nie wyłączać przecież to 50m3 betonu. Ha ha Trzeba było grzać 530m3 jak ja to by ci chodzilo Cos nie halo u ciebie.
    Bo mi PC może chodzić non stop i sie nie wyłączy, Zresztą pisałem o tym nie raz. Jak byś miał odpowiednią pojemność wylewki to by chodziło a nie wylączalo się .Spapraleś tą chatę ale tak to jest . Wyłączyć powinien harmonogram lub termometr pokojowy a nie PC bo skoro ma gdzie ładować to laduje kWh a jak już ma pełno to jest tak jak napisałeś. Błędy każdy popełnia lecz trudniej sie do nich przyznać. Oj Arturo. Chciałeś dobrze ale wyszlo jak zawsze.
    Cuda Panie,cuda
    Amerykańskim cudem może ?
    Mówiłem, że z Tobą to masakra jest
    Modulować ? Jaja sobie robisz ?
    Właśnie przy mojej wylewce ???
    Pomyśl deczko

    I sam sobie przy okazji odpowiedziałeś, zatem pomyśl teraz i zastanów się czemu przy grzejnikach i pseudo wyleweczce pompa MUSI chodzić cały czas a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę lub paręnaście godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START"
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-02-2021 o 16:19

  13. #30113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Cuda Panie,cuda
    Amerykańskim cudem może ?
    Mówiłem, że z Tobą to masakra jest
    Modulować ? Jaja sobie robisz ?
    Właśnie przy mojej wylewce ???
    Pomyśl deczko

    I sam sobie przy okazji odpowiedziałeś, zatem pomyśl teraz i zastanów się czemu przy grzejnikach i pseudo wyleweczce pompa MUSI chodzić cały czas a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START"
    Caly czas? Hm -niekoniecznie cały czas chodzi tyle ile ja chcę a reguluję to KG Jak dam niską lub b.niską to można tak spasować że bedzie chodzic 24/24 utrzymując stałą temp. w domu . ( dla ciebie to jest niekomfortowa ha ha) Jak dam wyższą KG to pochodzi 10h i harmonogram ją wylączy ,lub termometr bo osiągnie 23* lub 23,4 i zalączy ją jak spadnie ( tu to zależy jak sobie ktoś ustawi ) ja mam spadek do 22,6 choć można ( 22,8 --23,4)
    A u ciebie skoro sie wyłącza PC i nie moduluje z mocą to znak że PC więcej nie wbije bo nie ma gdzie . Osiągnęła nasycenie ,lub-- jak się wyłącza a mogła by pompować dalej kWh to znak że ty tam pazury wkładasz i jej na więcej nie pozwalasz, choć by mogla robić to dalej . Dlaczego tak robisz? Bo pompa wchodzi w drogi prąd a ty nie chcesz by tak było.
    Mialeś w planie elektryka o mocy 9kW -tak pisałeś Po co? bo pewnie ci tyle kW mocy było potrzebne. A nie jakieś tam 3,5kW tylko 9kW Taką samą masz PC i do tego T Cap aby tą moc miala stałą 9kW nawet przy ( -15* bo w tych latach to stała byla do -15 ) Teraz jest do -20* Druga inszość tego wyboru to grzanie tylko w II tar po to mocna PC a że teraz sie wyłącza to efekt że dobija wylewkę i nie ma gdzie ładować kolejna inszość odnośnie kosztów. Skoro wylewka to 30cm a powierzchnia domu to 125m2 czyli dom jest ok. 11mb x 11mb co daje na wylewkę 36,3m3 a nie 50m3 Ale nie o to chodzi nie wiem jaki jest koszt betonu dziś a jaki był 8 lat temu szcuje że to 400zeta za kubik a to jest =14,5k 8 lat temu za samą wylewke + PC , Przy zapotrzebowaniu jak piszsz 3,5 kW niezależnie czym grzane. Rozumiesz o co biega.? To tak teoretycznie policzone. Po łebkach, szczątkowo.
    PS A buźki to sobie wstawiaj . zresztą wstawiaj będzie kolorowo i lepiej widoczne. Frustracja powoduje buźkę co wers.
    Cyt.Przy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
    PC się wyłączy????????????? Dla czego????????????? dla tego co napisalem wyżej
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 16-02-2021 o 17:09
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  14. #30114
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A u ciebie skoro sie wyłącza PC i nie moduluje z mocą to znak że PC więcej nie wbije bo nie ma gdzie(bo nie ma takiej potrzeby). Osiągnęła nasycenie ,lub-- jak się wyłącza a mogła by pompować dalej kWh to znak że ty tam pazury wkładasz i jej na więcej nie pozwalasz, choć by mogla robić to dalej . Dlaczego tak robisz? Bo pompa wchodzi w drogi prąd a ty nie chcesz by tak było.
    Mialeś w planie elektryka o mocy 9kW -tak pisałeś Po co? bo pewnie ci tyle kW mocy było potrzebne. A nie jakieś tam 3,5kW tylko 9kW Taką samą masz PC i do tego T Cap aby tą moc miala stałą 9kW nawet przy ( -15* bo w tych latach to stała byla do -15 ) Teraz jest do -20* Druga inszość tego wyboru to grzanie tylko w II tar po to mocna PC a że teraz sie wyłącza to efekt że dobija wylewkę i nie ma gdzie ładować
    Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie
    A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat
    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    a przy 50m3 betonu wyłączy się i to na ładnych parę lub paręnaście godzin,zanim powrót nie rozkaże pompie "START"
    I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
    Ten typ tak ma i co mu zrobisz ?
    Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-02-2021 o 17:39

  15. #30115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie
    A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat

    I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
    Ten typ tak ma i co mu zrobisz ?
    Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal
    SKORO CYTUJESZ MOJE WPISY (POSTY ) TO CYTUJ CAŁE. A WREDNE JEST TO ŻE CYTUJESZ MÓJ I WSTAWIASZ SWÓJ WPIS I JESZCZE PODKREŚLASZ GO NA CZERWONO.
    Skoro chcesz coś podkreślić to podkreślaj moje wpisy???????????????????????????????????
    a swoje podkreślaj sobie u siebie???????????????????????????????????????????? ?????????
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #30116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Bardzo pomału ale uczysz się nowych domów bez grzejników ściennych,może będą z Ciebie ludzie
    A dla utrwalenia i lepszego zrozumienie ponowie swój cytat

    I to się odbywa niezależnie od pory dnia czy taryfy.
    Ten typ tak ma i co mu zrobisz ?
    Jeszcze dluga droga i sporo nauki przed Tobą ze specyfiki nowych domów z wylewką żebyś po całości zakumal
    Wiesz co moderowano jestes do (n)! Co taki blokowiec może wiedziec o domu ???????? Czy ty uważasz że ja nie wiem jak działa podłogówka?????????????
    Czy ty myślisz że w domu w którym obecnie mieszkam to jedyny dom????????????
    A że tu nie mam podłogówki to jest wyrocznia ????????????????????????????????? Za duża strata bo mam parkiet 170m2 wykonany ( manufaktura) którego cena rynkowa na dziś to koszt. ok 50k i co dla tych samych kWh dostarczanych do domu mam zakładać wredne panele lub płytki??????????????
    To może jeszcze mi powiesz że dom z OP potrzebuje mniej kWh niż przez inne źródło???????????????????
    Przestań pajacować bo chyba ci coś ten mróz odmroził lub grzejnik przy głowie w łóżku blokowym wypalił. Kurde wczoraj pisze co innego jak mu zwrócisz uwagę i wytkniesz blędy to dziś odwraca kota ogonem.Grzeje w II tar bo tak pisze teraz już odwraca. Wczoraj pisał czy dziś rano pisał że PC po 1h czy 1.5h się wyłacza bo osiągnęła zadaną . teraz znów odwraca.
    Pytałem o m3 wylewki i o cenę + PC CISZA. Odpisujesz co ci pasuje . A tak robi KRĘTACZ.

    Cyt. TWÓJ
    rzy odpowiedniej wylewce nie ma czegoś takiego, po zagrzaniu do odpowiedniej nastawy z KG,pompa a właściwie sprężarka wyłącza się i "czeka" aż temp.powrotu spadnie do takiego poziomu, że sprężarka się ponownie włączy. Pompka obiegowa naturalnie cały czas mieli wodę badając temp.powrotu.
    A że trwa to dłużej tego nie zaprzeczam tylko jak byś kilkanaście godz czekał z ponownym zalączeniem PC to za kilkanaście godz byś miał ciepło bo najpierw by ładowało podłogę ( uzupelniało straty. Jeszcze raz mi napisz że grzanie ciągłe nie zapewnia komfortu? choć sam grzeję na harmonogramie lecz z tolerancją 0.6*C
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 17-02-2021 o 14:57 Powód: Wyzwiska
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #30117
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Dlaczego czeka? Przy grzejnikach, po przerwie PC startuje przy wodzie +20*C. Zasilanie szybko podniesie do np. +35*C, następnie musi gonić przepływ by dobić temp. w pomieszczeniach i temp. powrotu do zadanej deltyT. Gdy w domu będzie zimno, to dłużej będzie trwało dotarcie do zadanej deltyT. Mniejsza wartość deltyT = też dojście będzie trwało dłużej. To na logikę powinno wydłużyć pracę PC po uruchomieniu. Z kolei czas przerwy będzie zależny od izolacji budynku - lepsza izolacja, to dłuższe (wolniejsze) "stygnięcie" domu.
    Szczerze, to nie śledziłem temp. powrotu po kilkugodzinnej przerwie wywołanej harmonogramem - sprawdzę i dam znać ale jeszcze nigdy chyba nie widziałem temp. poniżej 30C... U mnie przy instalacji mocno mieszanej, gdzie (podejrzewam) więcej wody i energii zmagazynowanej jest mimo wszystko w podłogówce powrót tak szybko nie wyziębia się.
    Dlaczego czeka?
    Jeśli założymy, że zas. ma 40C a powrót 30C, to gdy temp powrotu spadnie do 35C, to w przypadku dT=5C załączy się pompa obiegowa (i ewentualnie sprężarka) a tymczasem gdyby była ustawiona dT=10C, to obiegówka a przede wszystkim sprężarka nie włącza się.


    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Myślę że Modulacja w Althermie jest równa delcieT. Sprawdzam manuala i musiałbym to jeszcze zestawić z funkcjami w sterowniku - bo po samym manualu nie wiem czy Modulacja = deltaT, czy dotyczy to zakresu modulacji możliwej do przestawienia w Madoce
    To jaki ma sens ustawianie rodzaju odbiornika (podłogówka, klimakonwektory, grzejniki) skoro tę smą funkcję pełni "Modulacja"?

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Traktujesz przerwę jako oszczędność.
    Dokładnie. Ale nie oszczędność na mitycznym komforcie tylko zmniejszenie ilości startów sprężarki... O ile mam rację i nie przesadzam z cackaniem się ze sprężarką...


    Przenoszę się do sąsiedniego wątku o dT, żeby tu nie syfić:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...parametr-delta
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  18. #30118

    Domyślnie

    Kolejny przyklad dla milosnikow jazdy pompy na najnizszych obrotach.
    Taki wycinek z instrukcji pompy pytanie sie nasuwa skoro to takie zdrowe ujezdzac pompe na najnizszych obrotach to po co wprowadzac takie zabezpieczenia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210217-135214_crop_2_resize_43.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	453203
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  19. #30119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Kolejny przyklad dla milosnikow jazdy pompy na najnizszych obrotach.
    Taki wycinek z instrukcji pompy pytanie sie nasuwa skoro to takie zdrowe ujezdzac pompe na najnizszych obrotach to po co wprowadzac takie zabezpieczenia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210217-135214_crop_2_resize_43.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	453203
    45 obr/s to ma być wolno ?! to jest 2700 obrotów na minutę jeżeli to mają byc "wolne" obroty to jakie są szybkie lub maksymalne jak w ile 62M przed katastrofą chyba?

  20. #30120

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    45 obr/s to ma być wolno ?! to jest 2700 obrotów na minutę jeżeli to mają byc "wolne" obroty to jakie są szybkie lub maksymalne jak w ile 62M przed katastrofą chyba?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20210217-144250_resize_51.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	453205
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 1506 z 1521