dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 82 z 87
Pokaż wyniki od 1.621 do 1.640 z 1736
  1. #1621
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    U mnie 100% podłogówka i wylewki "cienkie" standard 6,5cm czyli z tego co czytałem powinienem wybrać opcję "ciągłego grzania"
    Wcale nie a powiedziałbym nawet, że byłoby to szkodliwe

    Ciągle grzanie zostaw dla tych, którzy mają grzejniki lub wylewki kartonowe czyli anhydryt lub tam gdzie energia ucieka przez każdą możliwą szczelinę
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 03-05-2021 o 11:15

  2. #1622

    Domyślnie

    No dobrze kombinujesz tylko dla ozc 9kw to bedzie punkt -20st bo tcap9kw 1f daje wtedy 8,9kw a 3f daje 9kw.
    No jak cienkie wylewki to raczej ciagle grzanie.
    W Twoim przypadku najlepiej tcap9kw obojetnie czy 1f czy 3f to juz zalezy jakie masz przylacze pradu i czy masz panele itp lub zwykla sdc 12kw ta bedzie miala wieksze grzalki ale zgasnie przy -23 reszta to juz zalezy od cen jakie dostaniesz na owe urzadzenia
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  3. #1623
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Niebawem będę miał elektryka pasuje wiedzieć jakim "kabelkiem" doprowadzić do budynku)
    Nie ma czegoś takiego, jak standardowa moc przyłączeniowa. Na ile się umówisz - takie zabezpieczenie dostaniesz.



    10mm2 miedzi a nawet aluminium w ziemi będzie miał wystarczającą obciążalność, żeby obsłużyć maksymalną cywilną moc - czyli 40kW z zabezpieczeniem 63A.
    Natomiast pozostaje kwestia, czy warto dać grubszy WLZ ze względu na spadek napięcia.

  4. #1624

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    A jeszcze chciałem spytać o jedną rzecz.Pompy jednofazowe o mocach powiedzmy >(9) 10kW mogą wymagać zabezpieczenia 32A?Czyli wtedy za licznikiem ile?)podczas gdy dla tej samej mocy pompy lecz 3-fazowej wystarczy 16A?Pytam bo chyba standardowa moc przyłączeniowa dla budynku to 25A?Niebawem będę miał elektryka pasuje wiedzieć jakim "kabelkiem" doprowadzić do budynku)A Pan CNC mówił że Daikiny nawet 4kW potrzebują zgodnie z instrukcją 40A?
    Tcap 9kw 1f może maksymalnie pociagnac z jednej fazy 29A a grzalki podlaczasz pod drugą fazę i te 13A wiec w takim przypadku dajesz na jedna faze 32A na druga 16A przy pompie na zabezpieczeniu głównym moze byc 3x32A ,chyba ze masz prad tylko jednofazowy a w domu jeszcze kupe sprzętu no to juz gorzej
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  5. #1625

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma czegoś takiego, jak standardowa moc przyłączeniowa. Na ile się umówisz - takie zabezpieczenie dostaniesz.



    10mm2 miedzi a nawet aluminium w ziemi będzie miał wystarczającą obciążalność, żeby obsłużyć maksymalną cywilną moc - czyli 40kW z zabezpieczeniem 63A.
    Natomiast pozostaje kwestia, czy warto dać grubszy WLZ ze względu na spadek napięcia.
    Dziękuję Kaizi za info.Na prądach słabo się znam) Chciałbym spytać tak dla poszerzenia swojej mizernej wiedzy taka pompa np 9kW 1F jakiego będzie potrzebowała zabezpieczenia? to pewnie nie zależy tyle od samej jednostki tylko większe zabezpieczenie będzie wymagane dla mocy grzałek jakie są zamontowane w danym urządzeniu?Patrząc na tabelkę to pompa 1F jest w stanie pociągnąć powiedzmy ok.6kW grzałki przy zabezpieczeniu 32A? a powyżej już musi być 3F?
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 03-05-2021 o 11:39

  6. #1626

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Tcap 9kw 1f może maksymalnie pociagnac z jednej fazy 29A a grzalki podlaczasz pod drugą fazę i te 13A wiec w takim przypadku dajesz na jedna faze 32A na druga 16A przy pompie na zabezpieczeniu głównym moze byc 3x32A ,chyba ze masz prad tylko jednofazowy a w domu jeszcze kupe sprzętu no to juz gorzej
    Tak jak już wspomniałem na elektryce słabo się znam( Ale jak na zabezpieczeniu samej PC dam 32A to nie ma czegoś takiego jak "stopniowanie zabezpieczeń" i wtedy czy nie muszę mieć na zabezpieczeniu głównym więcej niż 32A?

  7. #1627
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Patrząc na tabelkę to pompa 1F jest w stanie pociągnąć powiedzmy 6kW grzałki przy zabezpieczeniu 32A? a powyżej już musi być 3F?
    Zasilanie jednofazowe nie nadaje się do domu - za mała moc (bo to w sumie możesz tyle pociągnąć - a płyta kuchenna elektryczna potrafi tyle sama pobrać).
    Jakie zabezpieczenie do konkretnej pompy - patrz w instrukcji jej montażu. Jak chcesz "na zapas" i "na wszelki wypadek" np. na zmianę na kocioł elektryczny, to daj 5x4mm2.

  8. #1628

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Tak jak już wspomniałem na elektryce słabo się znam( Ale jak na zabezpieczeniu samej PC dam 32A to nie ma czegoś takiego jak "stopniowanie zabezpieczeń" i wtedy czy nie muszę mieć na zabezpieczeniu głównym więcej niż 32A?
    A jakie masz yeraz przylacze 1f czy 3f ? i jakie zabezpieczenie główne
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #1629

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Tak jak już wspomniałem na elektryce słabo się znam( Ale jak na zabezpieczeniu samej PC dam 32A to nie ma czegoś takiego jak "stopniowanie zabezpieczeń" i wtedy czy nie muszę mieć na zabezpieczeniu głównym więcej niż 32A?
    Jest. Tzw. selektywność. Jak będziesz mieć takie samo zabezpieczenie przed licznikiem i na obwodzie pompy, skończy się to tym, że przy jakimś zwarciu w pompie wybije ci bezpieczniki w całym domu.

    Ewentualnie można kombinować z daniem mniejszego zabezpieczenia np. 25 A na obwodzie pompy. Teoretycznie – według tabelki, największa moc pobierana takiego jednofazowego T-Capa 9 kW (przy -15 stopniach i zasilaniem obiegu temperaturą 55 stopni) to 5,16 kW. To jest obciążenie 22,5 A mocy czynnej, do tego może dojść jakaś moc bierna, bo to silnik – obciążenie o charakterze indukcyjnym... Jak widzisz – ryzykujesz wtedy, że przy największym obciążeniu, dużych mrozach, pompa będzie wybijać bezpiecznik na swoim własnym obwodzie.

    Lepiej nie kombinować, i albo trójfazówka, albo zabezpieczenie na obwodzie pompy zgodnie z tym, co rekomenduje producent, a główne – o stopień wyższe.

    Właśnie dlatego, że u nas, szczególnie przy modernizacjach, rzadko stosuje się tak duże zabezpieczenia na zasilaniu, przy takich dużych mocach producenci rekomendują urządzenia trójfazowe.

    Co nie znaczy, że nie można, i wtedy nie ma żadnych przeciwwskazań, by użyć pompy jednofazowej.

    Trójfazówka też ma 5,16 kW, ale to się rozkłada pomiędzy 3 fazy – dostajesz 1,72 kW na fazę, a więc w sumie mniej, niż czajnik.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 03-05-2021 o 12:12

  10. #1630

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A jakie masz yeraz przylacze 1f czy 3f ? i jakie zabezpieczenie główne
    Jeżeli chodzi o elektrykę to na dzień dzisiejszy nie mam nic) Lada dzień mają zrobić przyłącz do nowo budowanego budynku jednorodzinnego do skrzynki w granicy działki

  11. #1631

    Domyślnie

    3f jest trochę korzystniejsza, jeśli planujesz fotowoltaikę. Większość zakładów energetycznych nie bilansuje autokonsumpcji międzyfazowo, czyli np. jeśli pompa będzie na fazie L1 i pobierze z niej większą moc, niż 1/3 aktualnej produkcji z fotowoltaiki, zakład energetyczny potrąci ci to standardowe 20%.

    Aczkolwiek ma to małe znaczenie, bo licząca się produkcja z fotowoltaiki jest latem, a wtedy pompa ciepła grzeje tylko CWU z wysokim COP-em.

  12. #1632

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Moze minimalne bo zmodulowac to sie tak samo nisko zmoduluje wszystkie graty sa takie same.
    W niektórych przypadkach jesli pompa miala by byc za duza to moglo by sie tak zdarzyć ze jak slabsza pompa startuje to dluzej jej zajmuje dojscie do zadanej wiec caly cykl od startu do stopu z powodu przegrzania trwalby troche dluzej niz w przypadku tej mocniejszej ale znowu niekoniecznie ta mocniejsza odrazu by sie wkrecala po starcie na swoje najwyzsze obroty duzo zalezy od algorytmów jakie zastosowali.
    Różnica w cenie jest na korzyść 9kw 3f z racji tego samego co 12kw znowu jak dom wymaga 10kw przy -20 , a średnia moc zimowa 5kw przy 0 st. to taka 9kw przy mrozach powinna się wspomóc grzałka do tych -20 choć na YT jak pokazują grzałki wgl się nie zalaczaly wróżonych przypadkach jak temperatura schodziła później -20 .
    Prócz ceny na dzień dzisiejszy lepsza dostępność jest 9kw u instalatora z którym negocjują montaż . Cieplowlasciwe jedno realia drugie , pomp na rynku mama , ale nie chcąc w nie brnąc i biorąc tego t-cap to dla spokoju 12kw czy „ryzykując” i 9kw ?
    Jakby ktoś z was to dobrał dla grzejników i tego zapotrzebowania .

  13. #1633

    Domyślnie

    Jak i tak planujesz w przyszłości dom docieplać to ta 9 kW starczy.
    Zimy ostatnio łagodne, a ten 9 kW T-Cap do -16*C ogarnie dom bez grzałki.
    Przez większą część zimy -5*C do +5*C to jakieś 5 kW mocy Ci starczy.

    Chyba że mieszkasz na Podlasiu lub Podhalu to zmienia zakres mrozu i dobór mocy PC.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  14. #1634

    Domyślnie

    Dom już docieplony … centrum polski , ale blisko akwen wodny i duża wolna przestrzeń dla wiatru , dlatego tej zimy było -20 kilka dni .

  15. #1635
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    Cześć, Pompa LG kupiona. Teraz rozglądam się za jakimś smart licznikiem żeby mieć podgląd w telefonie czy na kompie do wszystkich możliwych statystyk zużycia energii. Macie cos sprawdzonego? Znalazłem fajny licznik energii WiFi - Zamel Supla MEW-01. Miał ktoś z tym do czynienia? jest coś lepszego w podobnej cenie? Widziałem też serwis pv monitor.pl ale nie wiem jaki konkretnie moduł musiałbym dokupić?

  16. #1636

    Domyślnie

    Mam Zamel Supla MEW-01.
    Fajny, monitoruje więcej danych niż jest wyświetlane w aplikacji na Androida.
    Trzeba by stworzyć własny arkusz, który by te dodatkowe dane wyciągał z pliku z chmury. A to nie moja liga. Nie jestem programistą.

    Przykładowo aplikacja pokazuje tyko wykres łączny poboru prądu z trzech faz.
    Bieżący pobór jest pokazywany dla każdej fazy osobno, ale już wykres historyczny jest tylko łączny dla wszystkich 3-faz.

    A ja bym chciał wykresy porównawcze by zobaczyć jak w czasie zmienia się obciążenie między fazami.
    Dlatego że mam Fotowoltaike i chciałbym sprawdzić, czy nie przepiąć niektórych urządzeń na inną fazę, by poprawić samokonsumcję.


    Z kolei konkurencyjny jest właśnie PV monitor.
    Z tym że i tu na ile pamiętam, by śledzić każdą fazę osobno, to trzeba trzy podliczniki 1-fazowe kupić, a to już wychodzi drożej niż Zamel supla MEW-01.
    Z tym, że wydaje mi się ze w PV monitor bardziej hobbyści są zaangażowani. To więcej różnych gotowych wykresów i porównań można śledzić, bo przez hobbystów zostało to już przygotowane.

    Przykładowo można sprawdzić, która taryfa energetyczna będzie przy Twoim rozkładzie dobowym poboru prądu bardziej korzystna.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-05-2021 o 10:10
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  17. #1637
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Mam Zamel Supla MEW-01.
    Fajny, monitoruje więcej danych niż jest wyświetlane w aplikacji na Androida.
    Trzeba by stworzyć własny arkusz, który by te dodatkowe dane wyciągał z pliku z chmury. A to nie moja liga. Nie jestem programistą.

    Przykładowo aplikacja pokazuje tyko wykres łączny poboru prądu z trzech faz.
    Bieżący pobór jest pokazywany dla każdej fazy osobno, ale już wykres historyczny jest tylko łączny dla wszystkich 3-faz.
    A takie pytanie, totalnego laika.
    Co Wam to daje oprócz spuszczania się nad wykresami ?
    Może mnie zarazicie swoim zboczeniem bo u mnie od 8 lat pompa chodzi na jednym ustawieniu i orgazm co chwile osiągam

  18. #1638

    Domyślnie

    Odpowiedź na twoje pytanie jest zawarta w moim poprzednim wpisie.

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    ...
    mam Fotowoltaike i chciałbym sprawdzić, czy nie przepiąć niektórych urządzeń na inną fazę, by poprawić samokonsumcję.
    ....
    Bez Zamela nie wiedziałbym, która część domu z której fazy jest zasilana.
    Nie używam aktualnie sprzętu 3-fazowego, a falownik jest 3-fazowy.

    Dzięki Zamelowi Supla MEW-01 wiem, że cały dom był na 1-szej fazie, a garaż z pomieszczeniami gospodarczymi na 3-ciej fazie.
    PC mam podpiętą do 2-giej fazy.
    Na 3-cią fazę przepiąłem kącik komputerowy, zasilanie rekuperatora i grzałkę w bojlerze. To do pewnego stopnia równoważy mi obciążenie między 1 a 3-cią fazą.
    Jeszcze muszę ustalić które fazy są obciążane przez najczęściej używane płyty w piecu elektrycznym kuchennym, tak by odciążyć fazę 2, a rozdzielić obciążenie między fazy 1 i 3.
    Do tego brakuje mi wykresu historycznego z rozbiciem na fazy. Piec najczęściej jest używany gdy jestem w pracy, to bieżące obciążenia trudno mi zaobserwować.
    Na wykresie Tauronu nieraz widzę, że PV daje np. 4 kW energii a jednocześnie mam 2 kW poboru z sieci. To musi być kumulacja poboru na PC i płycie z pieca kuchennego na jednej fazie, gdyż sama PC przy obecnych temperaturach nie pobiera 2 kW. A jednocześnie na dwóch pozostałych fazach nadwyżka prądu leci do sieci z zarobkiem 20% dla Tauronu (a moją stratą).

    Zbilansowanie obciążenia faz poprawi moją samokonsumpcję, a co za tym idzie moje oszczędności. Bo obecnie PV nie pokrywa mojego rocznego zapotrzebowania w 100%.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-05-2021 o 10:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #1639
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DjDario

    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    141

    Domyślnie

    @Marco36- bardzo Ci dziękuję za informacje. Też pójdę w kierunku Zamel Supla MEW-01

    Jeśli jest tu jakiś posiadacz pompy LG Therma V R32 (4 generacja), to jakie dane można odczytywać / jakimi danymi zarządzać w aplikacji mobilnej? Modem WiFi z LG mam zamówiony.

  20. #1640
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    594

    Domyślnie

    Cytat Napisał DjDario Zobacz post
    @Marco36- bardzo Ci dziękuję za informacje. Też pójdę w kierunku Zamel Supla MEW-01

    Jeśli jest tu jakiś posiadacz pompy LG Therma V R32 (4 generacja), to jakie dane można odczytywać / jakimi danymi zarządzać w aplikacji mobilnej? Modem WiFi z LG mam zamówiony.
    Pytaj kolegę kaszpir007 on ma chyba tę pompę o którą pytasz
    https://forum.muratordom.pl/showthre...m-lesie/page90

Strona 82 z 87

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony