dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Jak ustawić pompę ciepła na ciężkie czasy

    Wczoraj prezes Kaczyński poinformował o zasadach ulg dla korzystających z energii elektrycznej. Nas chyba dotyczy wyłącznie ta o jakiejś gratyfikacji przy zmniejszeniu zużycia o 10%.
    Ja w tej chwili w moim T-CAP:
    zwiększyłem deltę na 6 dla CO i 9 dla CWU.
    Na regulatorze zmniejszyłem oczekiwaną temperaturę o około 1 stopień.
    Zastanawiam się nad wywaleniem krzywej i zastąpienie jej prostą.
    Zastanawiam się nad całodobowym graniem, a nie tylko w godzinach tańszej.
    Co sądzicie i jakie macie rady?
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Wczoraj prezes Kaczyński poinformował o zasadach ulg dla korzystających z energii elektrycznej. Nas chyba dotyczy wyłącznie ta o jakiejś gratyfikacji przy zmniejszeniu zużycia o 10%.
    Ja w tej chwili w moim T-CAP:
    zwiększyłem deltę na 6 dla CO i 9 dla CWU.
    Na regulatorze zmniejszyłem oczekiwaną temperaturę o około 1 stopień.
    Zastanawiam się nad wywaleniem krzywej i zastąpienie jej prostą.
    Zastanawiam się nad całodobowym graniem, a nie tylko w godzinach tańszej.
    Co sądzicie i jakie macie rady?
    Dołożenie instalacji PV i obniżenie temperatury w domu i wyjęcie swetrów z szafy.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Mniej ciepłej wody lać, wyłączyć obiegówkę jak jest, przyzwyczaić się do mycia rąk w zimnej wodzie, obniżyć temperaturą zasilania o 2st. Wtedy nawet i ze 20% zużycie się obniży.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Teraz to trzeba grzać/piec/gotować/wietrzyć na potęgę, żeby podnieść zużycie, do którego to -10% będzie porównywane.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Teraz to trzeba grzać/piec/gotować/wietrzyć na potęgę, żeby podnieść zużycie, do którego to -10% będzie porównywane.
    Tak jest, dzisiaj wywalić bez potrzeby kasę na nadmiarowe 100% EE żeby w przyszłym roku dostać 10% zniżki.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Jak ktoś grzeje czystym prądem jak Kaizen...
    przyszłość jest nieprzewidywalna ale jak ktoś od kilku lat mówi, że opłaca się mu grzać czystym prądem bo w jego kalkulacjach prąd nie zdrozał na przestrzeni iluś tam lat jakoś bardzo, jednocześnie nie biorąc pod uwagę zapowiedzianego przecież uwolnienia rynku energi to... XD

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    jednocześnie nie biorąc pod uwagę zapowiedzianego przecież uwolnienia rynku energi to... XD
    Najtaniej płaciłem w "uwolnionym" od zawsze Fortum. Nawet, jak prąd będzie po 2 zł/kWh (w co nie wierzę) to będzie mnie ogrzewanie kosztowało tyle, co dwie tony węgla. I ciągle zero serwisu i bezawaryjność i brak konieczności wymiany urządzenia nawet za 25 lat.
    A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.

    A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?
    Od 9:10:


    Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.

  8. #8

    Domyślnie

    Kaizen
    Widzisz jakiś sens w działaniu tego rządu??????
    - za co się nie wezmą to wszystko spieprzą
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?
    Od 9:10:
    O coś nowego. Ciekawe kiedy drukarka się zepsuje. Swoją szosą dzięki temu dodatkowi pompiarze w wielu przypadkach będą mieć sfinansowany cały sezon grzewczy. Żyć nie umierać.

    Jak ustawić pompę ciepła na ciężkie czasy? Na auto

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Najtaniej płaciłem w "uwolnionym" od zawsze Fortum. Nawet, jak prąd będzie po 2 zł/kWh (w co nie wierzę) to będzie mnie ogrzewanie kosztowało tyle, co dwie tony węgla. I ciągle zero serwisu i bezawaryjność i brak konieczności wymiany urządzenia nawet za 25 lat.
    A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.

    A zapowiedź dopłat do grzejących prądem słyszałeś?
    Od 9:10:


    Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.
    W okresach przejściowych dogrzewam same łazienki i wiatrołap pompa w oknie w CWU. Nie ma w tym żadnego problemu. Podbijam krzywa grzewczą i jadę bez taktowania.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    (...)Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.
    Piszesz o czymś o czym nie masz "zielonego" pojęcia.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Jak ktoś grzeje czystym prądem jak Kaizen...
    Kaizen nie grzeje czystym prądem. Grzeje klimą, kozą a kablami to się co najwyżej dogrzewa.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Jak Kaizen mówi że włączył ogrzewanie w łazienkach oznacza że się umył w ciepłej wodzie i temperatura w łazience wzrosła.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Dzisiaj byłem rano w moim niezamieszkanym jeszcze szkieleciaku, w domu nic nie działa bo czekamy na prąd....

    Temperatura w środku 15 stopni

  15. #15

    Domyślnie

    ^^
    kiepsko.

    Ja miałem 19 stopni pod koniec listopada, gdy w nocy był minus a w dzień z godzinę, dwie słońce. A to przecież 250 ton betonu i silkatów.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    W okresach przejściowych dogrzewam same łazienki i wiatrołap pompa w oknie w CWU. Nie ma w tym żadnego problemu. Podbijam krzywa grzewczą i jadę bez taktowania.
    Jakie masz przepływy, tz i powrotu, żeby dostarczyć te średnio kilkadziesiąt W mocy?? Pozostałe pętle ręcznie zamykasz?

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sprawdzę te parametry przy najbliższej okazji, bo je widzę tylko na cieplomierzu.
    Zamykam zawory automatycznie - sterowanie w HA.
    Nie dostarczam kilkadziesiąt Wat mocy tylko kilka tys W. Ciepło jest akumulowane, delta nieco wyższa, przepływ niższy, ale pompa sobie z tym radzi. Zamiast 35 stopni mam na wyjściu 40 stopni, ale temperatury ściany i podłogi nie przekroczą 35. Dzięki temu w krótkim dziennym oknie dogrzewam te pomieszczenia na wieczór.
    W słoneczne dni dom się nagrzewa - poza pomieszczeniami bez okien, dlatego grzeje tylko łazienki w tym okresie.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    890

    Domyślnie

    Cytat Napisał sito Zobacz post
    Dzisiaj byłem rano w moim niezamieszkanym jeszcze szkieleciaku, w domu nic nie działa bo czekamy na prąd....

    Temperatura w środku 15 stopni
    Dzisiaj znowu byłem, ale tym razem popracować.
    Zrobiłem kawę na kuchence gazowej turystycznej , zacząłem skręcać meble, no i nagle jeb temperatura skoczyła z 15 na 16 stopni.

    Jednak te słynne zyski bytowe chyba działają

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A, jeszcze jedno. Wczoraj zacząłem sezon grzewczy. Odpaliłem ogrzewanie w łazienkach. Przy PC by taktowała jak szalona jak za oknem mam sporo na plusie. Musiałbym przegrzewać resztę domu (marnując energię) albo wytrzymać niezbyt komfortową temperaturę w łazienkach.
    No popatrz Pan, zupełnie jak ja.. jak chce sobie podbić temperaturę w łazience to włączam grzejnik elektryczny i po godzince mam cieplej niż w całej reszcie domu. Obecnie, bez odpalonego ogrzewania wciąż 21*C. Po co włączać PC na jedną łązienkę?

    Za zaoszczędzone na PC, jej serwisie, wodnej podłogówce pieniądze mogę kupować 3x więcej prądu po 2 zł/kWh, niż przy PC przez kolejne kilkanaście lat. Albo postawić PV i dostać jeszcze bonus, za obniżenie zużycia o ponad 10%.
    Zaraz zaczniesz wyciągać teorie z d. wzięte ale kalkulacja jest prosta.
    Rocznie zużywam 6000 kWh, (wszystko na prąd, grzeję PC) z czego 2500 kWh to prąd użytkowy (inny niż ogrzewanie i przygotowanie CWU: gotowanie, oświetlenie itp), reszta to OC i CWU.
    Ostatnio u mnie średnia cena kWh z opłatami to ok. 0,63zł / kWh brutto
    Rachunek, przy najprawdopodobniejszych założeniach to: 2000*0,63 + 500*2,00 + 3500* 2,0 =9260 zł
    Przyjmę, że średnioroczny COP to "3,0" - jak najbardziej realny.
    Gdyby grzał czystym prądem to rachunek wyglądał by tak: 2000*0,63 + 500*2 + 3500*3*2,0 = 23260 zł.
    Różnica: 14000 zł / rok.
    Za pompe zapłaciłem równo 25000. Zwrot po dwóch latach to niezła "inwestycja". Nawet jak przyjmiemy sprawność PC na poziomie 2 to i tak wygląda to dobrze.

    Nie mówiąc o tym, że dzięki PC dla pokrycia zużycia mogłem zainstalować mniejszą PV (u mnie zmieściło się akurat 4kWp), które pokryją znaczną część zużycia. Jak dobrze pójdzie to pewnie zmieszczę sie w tych 2000 kWh w zakupie energi albo dopłace niewiele więcej. Gdybym grzał czystym prądem to PV musiałaby by dużo większa (koszty) a i tak technicznie nie mam gdzie jej wrzucić.
    Innymi słowy, dzięki PC wzrost ceny prądu boli 3x mniej niż przy grzaniu czystym pradem. A pokrycie PV dla grzania prądem to trzeba mieć kawał działki...
    Ostatnio edytowane przez tabi88 ; 22-09-2022 o 09:59

  20. #20

    Domyślnie

    Proszę w powyższej symulacji nie straszyć, że 1kWh wzrośnie po Nowym Roku do 2 PLN . Osobiście jestem przed pierwszym sezonem po zmianie ogrzewania z kopciucha na pompę ciepła (gruntową).
    Na razie jest bajka choć na razie jest ciepło na dworze, ok 10 kWh dziennie przy COP 4,4 co daje ok 40kWh - 23 stopni w dużym domu. (w tym CWU)
    Na szybko jak to było przez ostatnie 13 lat jak zostałem palaczem pieca o mocy 40kW: poprzednio w takim okresie jak teraz paliłem ok 10kg węgla po południu , co licząc przy kaloryczności na bogato 8kWh za kg co daje 80kWh przy sprawności 15 - letniego pieca ok. 65% czyli ok. 52 kWh.
    Dodam, że dom duży , na grzejnikach.
    Ile to 10kWh na chwilę obecną prądu? W G11 ok. 6,6 PLN Tauron. A ile dzisiaj 10 kg węgla? Juz tak aptekarsko podchodząc do sprawy....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony