dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie Grzejniki elektryczne - zdalne sterowanie przez centralę alarmową w zakresie 7st/20st

    Panie i Panowie
    Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu nurtującego mnie problemu z zakresu ogrzewania domu energia elektryczną i zastosowania automatyki.
    Dlatego też post ten dubluję, i umieszczam w dwóch działach:
    -„ Inteligentne instalacje i bezpieczeństwo” i „Ogrzewanie”
    Dom: budynek z bala drewnianego (ocieplany 10cm wełna mineralna) o powierzchni 146m2, posadowiony na podpiwniczeniu (bloczek betonowy, ocieplany styrodurem) „mieszkalnym”.
    Lokalizacja: Mazury – a więc nie najcieplej w zimie
    System ogrzewania: dwa kominki z dwoma osobnymi systemami DGP:
    Mniejszy kominek w podpiwniczeniu ogrzewający tamtejszą sypialnię/gabinet, dużą bawialnię, i pralnię
    Większy, kominek kaflowy ogrzewający parter i pomieszczenia poddasza.
    Jako dodatkowe ogrzewanie, planuję zastosować grzejniki elektryczne:
    - łazienka parter i poddasze: podłogówka elektryczna
    - pozostałe pomieszczenia domu: grzejniki elektryczne
    ZAŁOŻENIA:
    - kominki mają grzać dom w ciągu dnia i wieczorami, kiedy domownicy będą w części dziennej.
    -, kiedy ogień w kominkach wygaśnie, termostaty powinny włączyć ogrzewanie elektryczne w pomieszczeniach dziennych i sypialnych. Zakładam, że ogrzewanie elektryczne będzie włączało się w czasie trwania IIgiej Taryfy.
    - dom jest domem rekreacyjnym. Kiedy nie będzie zamieszkany, ogrzewanie elektrycznie powinno utrzymywać we wszystkich pomieszczeniach temperaturę 7 stopni.
    - dodatkowa funkcjonalność: możliwość przestawienia grzejników z 7 stopni na 20stopni ZDALNIE.
    Chodzi o to, że jeżeli ktoś z rodziny będzie wybierał się do tego domu, to chciałbym mieć możliwość ZDALNEGO włączenia „pełnej” temperatury z 2-3h wyprzedzeniem.
    - każde z pomieszczeń ma mieć możliwość innego ustawienia temperatury (nie chcę sterowania wszystkimi grzejnikami z jednego termostatu)
    DODATKOWE INFORMACJE:
    - właśnie zakończono budowę instalacji elektrycznej. Do każdego punkty, gdzie będzie montowany grzejnik poprowadzono jeden przewód o większym przekroju.
    - dodatkowo cały dom przygotowano pod instalację alarmową (SATEL Integra 64)
    Zaplanowano ustawienie takiej funkcjonalności, aby można było zdalnie sterować alarmem, ale też innymi urządzeniami podłączonymi do centralki (oświetlenie ogrodowe, ale też grzejniki)
    PROBLEM/PYTANIE:
    1. Nie ma problemu ze sterowaniem, przez INTEGRE urządzeniami, które maja dwa stany WŁ lub WYŁ
    Ale jak mógłbym ustawiać dwa stany/dwie temperatury?
    Mogę zakupić proste grzejniki, z ręcznym nastawem temperatury. Wtedy taki grzejnik, nie będzie się resetował, kiedy odłączony zostanie zasilanie. W chwili, kiedy prąd popłynie do grzejnika, ten osiągnie będzie starał się ogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.
    Ale jak zdalnie „przestawić” system z 7C na 20C?
    Myślałem już o zastosowaniu dwóch grzejników w pomieszczeniu. Jeden na 7C (działający cały czas podczas nieobecności domowników), drugi włączany zdalnie przez centralkę alarmową.
    Ale czy to nie jest przesada? (o koszcie nie wspomnę)
    2. Druga sprawa, to, jakie grzejniki zastosować. Doczytałem już, że jakieś konwektory (mają grzać tu i teraz, ale w późnych godzinach (IIga taryfa). Piece kumulacyjne nie są mi potrzebne.
    3. Jakie grzejniki polecacie?
    4. A może istnieją zintegrowane systemy ogrzewania elektrycznego, które mają „zdalną” funkcjonalność, o jakiej pisałem. A ja próbuję wywarzyć otwarte już drzwi?
    5. Będę wdzięczny za pomoc.
    Oczywiście nic na sile. Jak całość pomysłu ma kosztować majątek, wtedy ograniczę się tylko do:
    - podczas nieobecności – nastaw na 7C stopni –
    - zdalne uruchomienie podłogówki w łazienkach, na kilka godzin przed przyjazdem domowników
    - po przyjeździe, trzeba będzie szybko przestawiać grzejniki na 20C, i palić w kominku.
    W prawdzie kable już są położone, ale mam jeszcze 1.5 miesiąca na poprawki (tak długo jak hydraulika nie zostanie zakończona), więc za Waszymi radami mogę coś zmienić.
    Z góry dziękuję za pomoc

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Witam!
    Moje klimakonwektory Purmo Vido posiadają wszystkie właściwości o których piszesz, tzn. każdy ma oddzielny programowalny sterownik z termostatem, gdzie można sobie zaprogramować co tylko się zamarzy i podłączenie do systemu BMS - czyli pełne sterowanie zdalne.
    oczywiście do Twojego zastosowania się nie nadadzą, bo są zasilane wodą, ale skoro producent umieścił tam takie bajery to oznacza, że technologia jest jak najbardziej znana i stosowana, więc chyba trzeba po prostu poszukać jakiś gotowych rozwiązań na rynku. Pozdrawiam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    moim zdaniem takie zmiany temperatury z 7* na np. 22* to pomyłka, budynek jest wychłodzony więc potrzeba dostarczyć bardzo dużo energii w krótkim czasie a więc cały system grzewczy rozgrzać do zbyt wysokiej temperatury...
    ani to komfortowe ani ekonomiczne, lepiej zastosować zwykłe sterowniki pokojowe a na czas nieobecności zmniejszyć ich nastawy...
    moc systemu grzewczego też dobrać ze zdrowym rozsądkiem bo do rozgrzewania budynku bardziej odpowiednie będą owe kominki a elektryczny system grzewczy powinien tylko utrzymywać zadaną temperaturę...

  4. #4

    Domyślnie

    gdzie tu problem ??
    wystarczy podłączyć 2 termostaty + stycznik (koszt w okolicach 150zł)

    na pierwszym podłączonym bezpośrednio do sieci elektrycznej (działa zawsze) ustawiasz +7
    na drugim podłączonym tylko do centralki alarmowej ustawiasz +20
    czyli stycznik uruchamiający ogrzewanie zaskoczy zawsze przy +7 oraz jeśli będzie włączona centralka przy +20 (włączenie czuwania alarmu spowoduje automatyczne wyłączenie ogrzewania +20 i przejście w tryb anty-zamrożeniowy +7)

    albo:
    ustawiasz termostaty wbudowane w grzejnikach na +20
    dodatkowo montujesz termostat anty-zamrożeniowy ustawiony na +7
    grzejniki podłączasz pod centralny stycznik, który jest zwierany albo przez alarm i daje temperaturę +20, albo przez termostat anty-zamrożeniowy który działa tylko do +7
    Ostatnio edytowane przez mxxxx ; 14-03-2014 o 05:21

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Rany! mpoplaw ! Aleś mnie Kolego do pionu postawił
    Wystarczyło aby upłynęło 20lat, a ja cały materiał z "Układów Logicznych" zapomniałem

    Tragedia! A bardziej złożone zadania to przecież ja na kolanie rozwiązywałem.

    W desperacji, poszukiwałem już cen układów zdalnego sterowania firmy Adax, ale RAZ: to nie integrowałoby się z Centralką Satel, DWA: pewnie pieruńsko drogie jest.
    A tak to, wszystko będzie OK.
    Teraz rozumie, że muszę dobrać odpowiednie konwektory, termostaty i przekaźniki (montowane w rozdzielnicy?) które będą sterowały grzejnikami.
    Jeszcze raz wielkie dzięki. Na bieżąco będę zdawał relacje z realizacji projektu.
    Pozdrawiam

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wojcieszek

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    181
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Aktualizacja. Zastosuję ten czujnik:
    http://www.satel.pl/pl/product/467/T...ka-temperatury
    Jest to programowalna czujka na której można ustawić dwa progi alarmowe. Koszt 200PLN.
    Wszystkie grzejniki zostaną pogrupowane w strefy. Każda strefa będzie sterowana jednym czujnikiem.
    Nie chcę stosować czujki na każde pomieszczenie. Zbytek, duży koszt. Zostaną wydzielone 4 strefy (podpiwniczenie, salon z kuchnią, łazienki (w tym samym pionie), i strefa na trzy sypialnie na piętrze)

  7. #7

    Domyślnie

    Wojtek to niesamowite że obaj niezależnie zdecydowaliśmy się na ten sam system ogrzewania, u mnie też piecokominek i w grzejniki elektryczne w drugiej taryfie. Fajnie że tak rozkminiłeś temat, będę korzystał z Twoich doświadczeń !!!
    Duży pomogas dla Ciebie za gotowe rozwiązanie

    Jakie grzejniki wybrałeś ??

    Czytałem że dimplex, moirot, i atlantic są najlepsze. Szukam jakiś elektrycznych w stylu retro, ciekawe czy są takie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony