dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Budujemy sobie dom

    Witam wszystkich odwiedzających ten dziennik.
    Tak naprawdę długo się zastanawiałem czy w ogóle go zakładać ale, że argumenty były tylko "na tak" więc ujrzał światło dzienne.
    Jesteśmy rodzinką 2+1, odkąd pamiętam chciałem zbudować dom, nawet nie wiem z czego ta potrzeba się wzięła, tak czy inaczej zaraziłem tym pomysłem małżonkę i w styczniu 2014r zakupiliśmy 9,5 arową działkę.
    Działka
    Jej poszukiwanie zajęło nam sporo czasu ale i wymagania mieliśmy spore:
    1. Lokalizacja - blisko miejsca zamieszkania by można w krótkim czasie dotrzeć na budowę. Dodatkowo w spokojnej okolicy, blisko natury z łatwym dostępem do uzbrojenia technicznego.
    2. Cena - i tu był największy problem bo za działki ok 10 arów ceny w naszej okolicy kształtują się powyżej 80 tyś zł w większości bliżej 100 tyś zł, na szczęście trafiają się też różne okazje.
    Nasza działka kosztowała 55 tyś zł ale musieliśmy zaakceptować sąsiedztwo słupów energetycznych i zrobić sobie drogę dojazdową oraz pogodzić się z brakiem kanalizacji.
    Wnioski:
    Na etapie zakupu działki powinienem dokładniej sprawdzić sieć wodociągową mianowicie poprzestałem na stwierdzeniu, że sieć wodociągowa jest i jej przekrój jest raczej wystarczający do wpięcia się. Po czasie okazało się, że rzeczywiście sieć jest, przekrój również ok ale.... właścicielem sieci wodociągowej jest osoba prywatna i muszę od niej dostać pisemną zgodę na wpięcie się do wodociągu. Jest to konieczne by uzyskać warunki techniczne przyłącza wodociągowego! Na szczęście sprawy warunków technicznych z wodociągów mamy już za sobą, nie mniej jednak z portfela ubyło nieplanowane 2,8tyś zł.
    Zdjęcie działki z przed roku
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0199.jpg
Wyświetleń:	420
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	304651
    cdn
    pozdrawiam

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ze spraw organizacyjnych - wpisy bezpośrednio w dzienniku

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Się nie krępuj - wpisuj
    Witaj!

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to wpisuję: aiki witaj - wiele razy przeglądałem Twoje poczynania "w borówkach" gratuluję!

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Następny...

    Zmień Terivę na FERT, bo pustaki od Terivy są okropnie ciężkie i niepotrzebnie się umordujesz.
    Ściany z BK 24cm na klej to najłatwiejsza budowa. Jak uprościsz bryłę, to łatwo pójdzie. Nadproża weź sobie gotowe, ale uprzedzam, że systemowe BK są kosmicznie drogie.
    Dach z blachodachówki najtańszy i najłatwiejszy w budowie. Można kupić niedrogo z 50-cio letnią gwarancją SSAB albo Ruukki.
    Kominy oczywiście systemowe.
    Ocieplenie skosów najlepiej pianką PUR.
    Tynki gipsowe bez szpachlowania.
    I najlepiej zrób WM, bo to komfort i zdrowe powietrze.

    Kasy, zdrowia, chęci mnóstwo i odwalisz dom na bóstwo

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam Przemka w naszych skromnych progach!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    A miło mi, miło. Ładne macie widoki. Ale ten słup i linia to na waszej działce, czy obok?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Słup i linia poza działką mimo to są dość widoczne, w przyszłości coś pokombinujemy żeby je przysłonić np. zasadzimy drzewka.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    PROJEKT
    Szukaliśmy takiego projektu domu, który będzie:
    1. Tani i łatwy w budowie.
    2. Spełniający warunki z MPZP.
    3. Dopasowany do dość wąskiej działki 22x45m.
    4. Funkcjonalny dla 3osobowej rodziny (przynajmniej póki co).

    Po ponad roku szukania wybraliśmy coś takiego:

    http://z500.pl/projekt/653/Z92,wygod...-parterze.html

    W tej chwili architekt kończy adaptację i drobne zmiany w projekcie: likwidacja wykusza, kominka, ściany kominkowej, wydzielenie garderoby na piętrze kosztem części jednego z pokoi. Jak będę miał projekt po zmianach to wrzucę skany.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remol27 Zobacz post
    Słup i linia poza działką mimo to są dość widoczne, w przyszłości coś pokombinujemy żeby je przysłonić np. zasadzimy drzewka.
    Możecie ufundować kabel w ziemi - będzie (trochę) szybciej.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To są zmiany jakie planujemy wprowadzić (kolor czerwony- wprowadzono do projektu, kolor pomarańczowy usunięto z projektu)
    parterKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	510
Rozmiar:	86,7 KB
ID:	305755
    poddaszeKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	328
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	305756

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na pozwolenie na budowę jeszcze sobie trochę poczekam więc rozwinę trochę temat przygotowania działki do budowy. Zaraz po zakupie działki popędziłem na nią ze szpadlem by z grubsza oszacować z jakimi gruntami będę "walczył". No i oczom mym ukazała się glina do ok 1m, głębiej nie kopałem.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0263.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	306207
    Czyli teoretycznie będziemy lać ławy bezpośrednio w grunt no chyba, że kierbud będzie miał inne zdanie na ten temat - pożyjemy zobaczymy...
    Następnie musiałem wykonać 22mb drogi dojazdowej, koparka po długości zebrała ok 40cm gruntu, po korytowaniu poszło grubsze kruszywo -tłuczeń a na wierzch drobne - kliniec.
    Koszt drogi:
    700zł koparka
    900zł kruszywa+transport
    Przed zatrudnieniem koparki wyciąłem ze szwagrem kilka samosiejek drzewek a koparka pousuwała ich korzenie.
    To jest już stan na dzień dzisiejszy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0170.jpg
Wyświetleń:	438
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	306215

    Budowa będzie realizowana własnymi siłami + chętni do pomocy o ile się tacy znajdą , do SSO oprócz dachu, dalej też na pewno ile się da bez ekip.
    Start planuję w maju, co się uda zrobić w tym roku -nie wiem. Plan jest taki odkładamy na bieżąco kasę i budujemy, nie chcemy brać kredytu, mamy gdzie mieszkać nie ma pośpiechu, w miarę możliwości finansowych, byle do przodu.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    STRZEMIONA
    Nie wiem jeszcze dokładnie jakie architekt przewidział strzemiona na ławy ale do wstępnej kalkulacji przyjąłem D6 28x28cm w ilości 192szt, co ciekawe gotowe strzemiona to koszt ok 1,25zł/szt. natomiast robione "tymi rencami" wyjdą o 50zł taniej za całość. Jeśli faktycznie się nie pomyliłem w założeniach i taka będzie różnica w cenie to nawet nie będę się zastanawiał i biorę gotowca.

    Na sobotę planuję sprzątanie -delikatne spalenie sterty gałęzi i korzeni dodatkowo może uda się wstępnie wytyczyć powierzchnię do ściągnięcia humusu przez koparkę, choć spotkałem się z teorią, że w przypadku ręcznego kopania pod ławy lepiej zostawić humus oraz ukorzenioną trawę - przeciwdziała to ponoć obsypywaniu wykopu ale nie wiem czy jest to do końca zgodne ze sztuką...? raczej będę skłaniał się do tej pierwszej opcji czyli humus koparką dalej ręcznie pod ławy.

    Od 12.03.15r nabiera mocy urzędowej wniosek o PNB zobaczymy ile sobie poczekamy...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    humus koparką.
    Byli tu tacy co zostawili sobie na potem a potem tylko mięsem rzucali, że od razu nie zdjęli.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remol27 Zobacz post
    STRZEMIONANie wiem jeszcze dokładnie jakie architekt przewidział strzemiona na ławy ale do wstępnej kalkulacji przyjąłem D6 28x28cm w ilości 192szt, co ciekawe gotowe strzemiona to koszt ok 1,25zł/szt. natomiast robione "tymi rencami" wyjdą o 50zł taniej za całość. Jeśli faktycznie się nie pomyliłem w założeniach i taka będzie różnica w cenie to nawet nie będę się zastanawiał i biorę gotowca.
    Takie strzemiono to 120cm pręta, czyli 5 odcinków wychodzi ze standardowego odcinka 6mb. Zatem 192sztuki to 39 całych prętów, czyli 52kg, czyli 156zł. Za gotowe zapłacisz 240zł. Giętarkę zrobisz z deski, kilku gwoździ i kawałka rurki, a przyda Ci się jeszcze na wieńce, zbrojenie stropu i schodów. Warto zacząć od oszczędności, a nie za wszystko płacić.

    Cytat Napisał Remol27 Zobacz post

    spotkałem się z teorią, że w przypadku ręcznego kopania pod ławy lepiej zostawić humus oraz ukorzenioną trawę - przeciwdziała to ponoć obsypywaniu wykopu
    Ponoć przeciwdziała, ale na pewno lepiej kopie się bez tych korzeni. Jak deszcz spadnie rzęsisty to i tak dupa, więc proponuję zrobić najpierw belki zbrojne, zdjąć humus, a potem szybko wykopać rówki, posadzić zbrojenie w wykopie, zawołać kierbuda i od razu zalewać betonem.

    Cytat Napisał Remol27 Zobacz post
    Od 12.03.15r nabiera mocy urzędowej wniosek o PNB zobaczymy ile sobie poczekamy...
    W tym momencie mógłbyś już robić te belki i wykopy legalnie, a zanim zalejesz to już pozwolenie będzie. Szybko to teraz idzie - nawet w tydzień idzie załatwić.
    Ostatnio edytowane przez Przemek Kardyś ; 23-03-2015 o 20:12

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czekam i czekam na pnb, z tego czekania postanowiłem zrobić coś ala składzik-domek na budowę, do wykorzystania mam trochę desek o grubości 20mm więc tnę, szlifuję, skręcam, patentuję w wyniku czego mają powstać części- moduły, które na koniec poskręcam i ma to stanowić całość.

    Nieudana abisynka
    W minioną sobotę wiercono na działce studnię abisyńską, skład: znajomy majster z 30 letnim stażem, pomocnik i ja drugi pomocnik , wyznaczono różdżką miejsce i przystąpiono do ręcznego kręcenia po ok 1m napotkano na warstwę kamienistą i nie szło wiercić, przybyła koparka (fuks bo pracowała nieopodal) i wykopała kolejne ok 2m pokonując warstwę z kamieniami i warstwę gliny i tu zaczęła sączyć się woda z kierunku poziomego . Dalej wiercono już ręcznie szło dość łatwo, ale wody nie było oprócz tej napływającej z góry, kolejno piasek gliniasty dalej taki żółty sypki piasek następnie biały i to był już 6m od poziomu terenu. Główny majster coraz bardziej kręcił nosem i cmokał a gdy doszliśmy do ok 6,5 metra pokazała się szara glina -majster stwierdził że nic z tego nie będzie. Z ręcznej pompy abisynki nici.
    Majster zaproponował by wykonać studnię z kręgów, zadzwoniłem do innego studniarza przedstawiłem temat i też zaproponował kręgi. Muszę zgłębić jeszcze temat bo na razie mam mętlik. Przydała by się taka studnia na budowę czy do podlewania więc trzeba jeszcze coś pomyśleć.

  17. #17
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    te strzemiona 28 na 28 to w jaki sposób wymyśliłeś ? Jakie masz wymiary ław ? co będziesz robił na ławach - bloczki ? Standard to 25cm

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witaj grend
    Strzemiona 28x28 póki co podpatrzyłem w wątku budowy Z92 i takie przyjąłem do kalkulacji, niestety nie widziałem jeszcze swojego projektu i nie wiem jakie będą u mnie ławy i strzemiona, ciągle czekam na PNB. Na ławy murowanie bloczków betonowych czyli klasyka.

  19. #19
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remol27 Zobacz post
    Witaj grend
    Strzemiona 28x28 póki co podpatrzyłem w wątku budowy Z92 i takie przyjąłem do kalkulacji, niestety nie widziałem jeszcze swojego projektu i nie wiem jakie będą u mnie ławy i strzemiona, ciągle czekam na PNB. Na ławy murowanie bloczków betonowych czyli klasyka.
    Generalnie robi się strzemiona w obrysie bloczka i poxniej dochodzą takie niuanse czy będzie szalowanie na wylewce czy lany beton w folie czy bezpośrednio w ziemie - decyduje tutaj wielkość "mięsa'. Po drugie strzemiona rób sam bo i tak w toku prac będziesz musial kupić gietarke do drutu.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Remol27
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Wrocławia
    Posty
    61
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam po przerwie.
    Papiery pozałatwiane w końcu ruszamy z budową.
    Właściwie ruszyliśmy z początkiem września głównie soboty i troszkę po pracy. Jesteśmy na etapie układania zbrojenia w wykopie. Jutro kierownik ma odebrać zbrojenie a w sobotę zalewanie.
    Niestety nie mogę dodać zdjęć bo wyskakuję błąd "założenie grupy nie powiodło się" ktoś wie o co chodzi?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony