dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 201 z 247
Pokaż wyniki od 4.001 do 4.020 z 4930
  1. #4001
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nienazywalny

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-347
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam.
    Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale po ukończeniu prac instalacyjnych przyszedł czas na dobranie rekuperatora. Biorąc pod uwagę ze dom jest dobrze wyizolowany i będzie klimatyzowany, zdecydowałem się na zakup obrotówki. Instalacje mam wykonaną na Peflex 63 mm wew śr, skrzynkach rozdzielczych, rozpręznych, a piony , czerpnie i wyrzutnie na stalówkach fi 200 i 250 mm.
    Zastanawiam się nad wyborem z pośród 3 rekuperatorów:
    1) RIRS 700 HE EKO 3.0
    2) VUT R 700 EH EC A17
    3) konfuwent R 600 h

    Może ktoś z Was miał styczność z którymś z tych rekuperatorów?
    Który wybrać?


    Pozdrawiam.

  2. #4002

    Domyślnie

    Duże centrale jak na dom.
    Na pewno trzeba będzie dać solidne tłumiki.
    Salda będzie najsolidniejsza.
    Komfovent będzie miał najlepszą automatykę.
    VUT będzie najtańszy i przez to najprostszy.
    Masz jeszcze coś takiego jak Swegon Casa, ale ona już na pewno będzie z nich wszystkich najdroższa.
    W zamian jest lepiej wyposażona bo czujniki RH lub CO2 są w niej montowane fabrycznie.
    Nie są to elementy dokładane na kanałach od zewnętrznych dostawców jak to jest w przypadku zaproponowanej trójki.
    I produkowana (dopracowana) jest z nich najlepiej.

  3. #4003
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Potrzebuję wzór protokołu lub jakiegoś oświadzczenia na wentylację mechaniczną dla nadzoru w celu odbioru domu , firma która robi mi wentylację zanim mi da jakiś protokół to troche minie a ja potrzebuje pilnie ( bedzie podpisany przez osobobe z uprawnieniami instalacyjnymi ). Ma coś ktoś?

    z góry dzięki

  4. #4004
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    meakkow

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nienazywalny Zobacz post
    Witam.
    Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale po ukończeniu prac instalacyjnych przyszedł czas na dobranie rekuperatora. Biorąc pod uwagę ze dom jest dobrze wyizolowany i będzie klimatyzowany, zdecydowałem się na zakup obrotówki. Instalacje mam wykonaną na Peflex 63 mm wew śr, skrzynkach rozdzielczych, rozpręznych, a piony , czerpnie i wyrzutnie na stalówkach fi 200 i 250 mm.
    Zastanawiam się nad wyborem z pośród 3 rekuperatorów:
    1) RIRS 700 HE EKO 3.0
    2) VUT R 700 EH EC A17
    3) konfuwent R 600 h
    Pozdrawiam.
    Witam, dlaczego upiera się Pan przy obrotowym? Proponuję polski, spiralny, podobna budowa ale nie musi się obracać.
    np: KARINOwent, Bartosz, Nikol.
    Pozdrawiam.
    Pow. grz. podłóg 123m2 Sciany H+H 24cm+18cm styro(λ0.032), pod podłogą EPS100 15cm(λ0.037), anhydryt, góra 25cm EPS70, fundament 10cm styro-hydro, oknaPetecki 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku Karino K300, Pci Samsung EHS 9KW 3f.

  5. #4005
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nienazywalny

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-347
    Posty
    12

    Domyślnie

    Nie upieram się. Chodzi mi tylko o:
    1) odzysk wilgoci z pomieszczeń.
    2) brak problemów z zamarzaniem.

    Pozdrawiam

  6. #4006
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nienazywalny

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-347
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowieź.
    Czujniki CO2 raczej nie bedą mi potrzebne.
    Nigdzie w sieci nie znalazłem informacji na temat materialów z których są wykonane wymienniki w tych rekuperatorach.( po za konfuventem - aluminiowy).
    Zastanawiam sie tez czy odzysk ciepła i koszty eksploatacji będą podobne we wszystkich 3 urządzeniach.

    Pozdrawiam

  7. #4007

    Domyślnie

    B. proszę o radę dot. cichego wentylatora osiowego do wydmuchu z okapu. Padło na harmann ML 150/550 lub ML 125/350. Mam odprowadzenie fi 150, z tym, że na starcie jest 2 kolana 90' (po 1mb i znowu 1mb). Czy w takiej sytuacji da radę ten większy, czy od rzu zrezygnować na konto 350-tki. Zamierzam zakupić regulator tyrystorowy, więc może przynajmniej na min. obrotach będzie znośnie? Co o tym sądzicie?
    I nigdzie nie napisano o obrotach nominalnych -ile one wynoszą w typie ML?

  8. #4008
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja kupiłem do tego celu te ecowatt 500/150.

  9. #4009

    Domyślnie

    Dzięki Owczar - hmmm ciekawe - dużo droższa, a zarazem więcej dB? Jesteś zadowolony i ew. co sądzisz o tych harmanna?

  10. #4010
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Szukałem z silnikiem prądu stałego z regulacją 0-10V, więc wielkiego wyboru nie było.

    Ten harmann wygląda spoko. TD ecowatt jest cichy, regulacja obrotów działa fajnie, ale u mnie głośny jest wyciąg w ścianie. Z przyczyn technologicznych mam kanał 20x5cm i na nim jest największy hałas.

    W moim brakuje trochę sprężu dyspozycyjnego. Przez ten wąski kanał wydajność jest niższa, ale wyciąg będzie 2 ścianie 35cm nad płytą więc zakładam, że przy 1/3 mocy powinien dać radę.

  11. #4011

    Domyślnie

    Mam prośbę o sprawdzenie zarysu instalacji. Proszę o porady i uwagi
    Ilość osób 2 docelowo 3-4
    nie wiem czy zostawić garderobe i pom gosp wentylowane
    myślę zwiększyć do 3x75 pomieszczenie nad garażem
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	karmel1.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	75,6 KB
ID:	435071
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	karmel2.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	435072

  12. #4012
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Trochę o regulacji wentylacji cz. 1

    Trochę o regulacji wentylacji.

    Na początku miałem anemostaty mocno otwarte - wewnętrzne "kółka" wystawały z centymetr względem pierścienia. Instalacja z pe-flexa położona na stropie z zakrętami mającymi zrekompensować różnice w długości przewodów. Teraz trochę żałuję, bo niepotrzebnie "wydłużyłem" rury do master bedroom.

    Po zabawie czujnikiem CO2 doszedłem do wniosku, że to jest najwęższe gardło - sypialnia, w której śpią (albo co gorsza nie śpią) dwie dorosłe osoby. U mnie akurat wystarczyłoby pewnie nie robić zakrętów, ale pewnie lepiej puścić tu trzy rury zamiast dwóch. Nie wiem, jak się w takiej roli sprawdza regulator przepływu. Od kilku dni reguluję anemostatami. I słabo do wygląda.

    Ale po kolei. Pomiary miałem wykonane raz, przy założonych kryzach na czerpni i wyrzutni które prawdopodobnie odpowiadały mocno zabrudzonym filtrom. Przy moim reku ustawionym na 60% wyniki wyglądały tak:

    Wywiewy:
    Łazieka 1 - 37m3/h (to jedyne miejsce, gdzie został zmierzony przepływ po zdjęciu kryz - wtedy wyszło 46m3/h czyli 24% wiecej)
    Łazienka2 - 40m3/h
    Kuchnia - 37m3/h
    Korytarz (skręcony całkiem, niby nieużywany) - 10m3/h
    Przy kominku (też skręcony) 15m3/h
    Razem 139m3/h

    Nawiew
    Salon 1 - 23m3/h (po zdjęciu kryz 29, czyli 26% więcej)
    Salon 2 - 24m3/h
    P I - 24 m3/h
    P II - 20 m3/h
    P III master bedroom 27m3/h
    P4 24m3/h
    Razem 142

    Można powiedzieć, że całkiem zrównoważone przepływy bez regulacji anemostatami. Od jakiegoś czasu rekuperacja w dni robocze chodzi 22-6 na 55%, w pozostałych godzinach na 40% (minimum tej centrali).


    600 ppm CO2 poziom komfortu dla 80% użytkowników wg zaleceń US Air Force,
    800 ppm CO2 w budynkach biurowych wg przepisów stanu Kalifornia USA i proponowane max. dla stanowiska pracy wg standartów OSHA, USA.
    1000 ppm CO2 max. stężenie dopuszczalne w Szwecji, Japonii i Kanadzie i maksimum zalecane wg. standardów ASHRAE 62 -1989r. (równoważność ilości powietrza wentylacyjnego o wartości 25,2 m3/h na osobę).

    Pomyślałem, że ustawię wentylację na podstawie wskazań czujnika CO2. To najlepszy miernik stopnia zużycia powietrza przynajmniej w pomieszczeniach z nawiewem. I tak wyszło, że w master bedroom CO2 przekracza przy powyższych ustawieniach 800ppm a w pokojach dzieci (P i i PII) jest poniżej 500ppm. Więc "trochę" źle wyważony podział. Jak ktoś nie wie, to wymogów prawnych nie ma co do ppm - normy i zalecenia są różne:

    Wymyśliłem sobie, że postaram się ustawić wszędzie taki strumień, żeby w praktyce, w nocy wszędzie było tyle samo ppm - celuje w okolice 700ppm. Więc kręcę i sprawdzam. aktualnie sprawa w sypialniach dzieci wygląda tak:

    P I




    P II




    Co z tego wynika? Jak dla mnie to bardzo mały zakres regulacji przepływów anemostatem (przypomnę, pomiary całkowicie zakręconych anemostatów wykazały przepływ 10-15m3/h). I pewnie tak będę musiał skręcić wentylację w pokojach dzieci, żeby osiągnąć 700ppm. Wygląda mi na to, ze czy dwa centymetry dookoła miejsca, czy centymetr - różnica żadna. Dopiero skręcanie poniżej pół centymetra daje mierzalna zmianę w PPMach. Czeka mnie jeszcze pewnie kilka tygodni, zanim dostroję instalacje (znaczy pracy jest chwila - przekręcenie trochę anemostatu, a potem czekanie na zebranie się danych z kolejnej nocy). Ale może komuś się przydadzą te obserwacje - potwierdza się to, co kilka osób tu pisało, że trudno cokolwiek wyregulować na anemostatach.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2P2_20190926Reku@55%w nocy40%w dzień.jpg
Wyświetleń:	2178
Rozmiar:	24,3 KB
ID:	435379   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2P2_20190926Reku@55%w nocy40%w dzieńAnemostat1.jpg
Wyświetleń:	2556
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	435380   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2P1_20190930Reku@55%w nocy40%w dzień.jpg
Wyświetleń:	2960
Rozmiar:	25,3 KB
ID:	435381   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CO2P1_20190930Reku@55%w nocy40%w dzieńAnemostat1.jpg
Wyświetleń:	2601
Rozmiar:	77,2 KB
ID:	435382  

  13. #4013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Trochę o regulacji wentylacji.

    Na początku miałem anemostaty mocno otwarte - wewnętrzne "kółka" wystawały z centymetr względem pierścienia. Instalacja z pe-flexa położona na stropie z zakrętami mającymi zrekompensować różnice w długości przewodów. Teraz trochę żałuję, bo niepotrzebnie "wydłużyłem" rury do master bedroom.

    Po zabawie czujnikiem CO2 doszedłem do wniosku, że to jest najwęższe gardło - sypialnia, w której śpią (albo co gorsza nie śpią) dwie dorosłe osoby. U mnie akurat wystarczyłoby pewnie nie robić zakrętów, ale pewnie lepiej puścić tu trzy rury zamiast dwóch. Nie wiem, jak się w takiej roli sprawdza regulator przepływu. Od kilku dni reguluję anemostatami. I słabo do wygląda.

    Ale po kolei. Pomiary miałem wykonane raz, przy założonych kryzach na czerpni i wyrzutni które prawdopodobnie odpowiadały mocno zabrudzonym filtrom. Przy moim reku ustawionym na 60% wyniki wyglądały tak:

    Wywiewy:
    Łazieka 1 - 37m3/h (to jedyne miejsce, gdzie został zmierzony przepływ po zdjęciu kryz - wtedy wyszło 46m3/h czyli 24% wiecej)
    Łazienka2 - 40m3/h
    Kuchnia - 37m3/h
    Korytarz (skręcony całkiem, niby nieużywany) - 10m3/h
    Przy kominku (też skręcony) 15m3/h
    Razem 139m3/h

    Nawiew
    Salon 1 - 23m3/h (po zdjęciu kryz 29, czyli 26% więcej)
    Salon 2 - 24m3/h
    P I - 24 m3/h
    P II - 20 m3/h
    P III master bedroom 27m3/h
    P4 24m3/h
    Razem 142

    Można powiedzieć, że całkiem zrównoważone przepływy bez regulacji anemostatami. Od jakiegoś czasu rekuperacja w dni robocze chodzi 22-6 na 55%, w pozostałych godzinach na 40% (minimum tej centrali).


    600 ppm CO2 poziom komfortu dla 80% użytkowników wg zaleceń US Air Force,
    800 ppm CO2 w budynkach biurowych wg przepisów stanu Kalifornia USA i proponowane max. dla stanowiska pracy wg standartów OSHA, USA.
    1000 ppm CO2 max. stężenie dopuszczalne w Szwecji, Japonii i Kanadzie i maksimum zalecane wg. standardów ASHRAE 62 -1989r. (równoważność ilości powietrza wentylacyjnego o wartości 25,2 m3/h na osobę).

    Pomyślałem, że ustawię wentylację na podstawie wskazań czujnika CO2. To najlepszy miernik stopnia zużycia powietrza przynajmniej w pomieszczeniach z nawiewem. I tak wyszło, że w master bedroom CO2 przekracza przy powyższych ustawieniach 800ppm a w pokojach dzieci (P i i PII) jest poniżej 500ppm. Więc "trochę" źle wyważony podział. Jak ktoś nie wie, to wymogów prawnych nie ma co do ppm - normy i zalecenia są różne:

    Wymyśliłem sobie, że postaram się ustawić wszędzie taki strumień, żeby w praktyce, w nocy wszędzie było tyle samo ppm - celuje w okolice 700ppm. Więc kręcę i sprawdzam. aktualnie sprawa w sypialniach dzieci wygląda tak:

    P I




    P II




    Co z tego wynika? Jak dla mnie to bardzo mały zakres regulacji przepływów anemostatem (przypomnę, pomiary całkowicie zakręconych anemostatów wykazały przepływ 10-15m3/h). I pewnie tak będę musiał skręcić wentylację w pokojach dzieci, żeby osiągnąć 700ppm. Wygląda mi na to, ze czy dwa centymetry dookoła miejsca, czy centymetr - różnica żadna. Dopiero skręcanie poniżej pół centymetra daje mierzalna zmianę w PPMach. Czeka mnie jeszcze pewnie kilka tygodni, zanim dostroję instalacje (znaczy pracy jest chwila - przekręcenie trochę anemostatu, a potem czekanie na zebranie się danych z kolejnej nocy). Ale może komuś się przydadzą te obserwacje - potwierdza się to, co kilka osób tu pisało, że trudno cokolwiek wyregulować na anemostatach.
    Spróbuj tego, zawsze (prawie) pomaga
    https://cennik.peflex.pl/rekuperacja...iuretanowej-16

  14. #4014
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Kaizen, czym mierzysz przepływy? Jaki masz anemometr?
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  15. #4015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    Kaizen, czym mierzysz przepływy? Jaki masz anemometr?
    Anemometru nie mam. Mierzył mi konstruktor Izzifast.

  16. #4016
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Anemometru nie mam. Mierzył mi konstruktor Izzifast.
    Rozumiem że "do-regulację" robisz tylko na podstawie stężenia CO2? Prawdą jest, że anemostaty (szczególnie wywiewne) skręcone na full puszczają ok.10-15m3/h., zaobserwowałem to u siebie przy regulacji. Dlatego jak zauważył Asolt w niektórych przypadkach mogło by się sprawdzić zastosowanie przepustnic z pianki.
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  17. #4017
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak dla mnie kręcenie anemostatem to średni pomysł. Te przepustnice dużo lepsze.

    Kaizen czy przy skręcaniu nie masz czasem problemu z hałasem?

  18. #4018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jak dla mnie kręcenie anemostatem to średni pomysł. Te przepustnice dużo lepsze.
    Ja wad skręcania nie widzę jeżeli da się uzyskać zamierzony efekt.
    Skręcę pewnie na maksa i zobaczę jaki będzie efekt na co2. Wyrzucanie kolejnych stówek nie powinno być konieczne.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Kaizen czy przy skręcaniu nie masz czasem problemu z hałasem?
    Nie. To, że te skręcone na maksa tyle puszczają pokazały dopiero pomiary - nic nie słychać.

  19. #4019
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Zapas sprężu dyspozycyjnego będzie miał tutaj znaczenie. Przy dużym zapasie centrali i małych stratach na kanałach przy skręcaniu może się pojawić szum. Strumień zamiast się zmniejszać będzie zwiększał prędkość na mniejszej powierzchni przepływu.

    W mieszkaniu mam wentylacje mechaniczną. Gdy skręcam anemostaty to szum jest ogromny...

    U siebie planuję regulację od strony skrzynek rozdzielczych. Specjalnie do tego zrobiłem otwory rewizyjne. Przysłona będzie z armaflexu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #4020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zapas sprężu dyspozycyjnego będzie miał tutaj znaczenie.
    Raczej prędkość przepływu w przewężeniu i budowa anemostatu.


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Przy dużym zapasie centrali i małych stratach na kanałach przy skręcaniu może się pojawić szum. Strumień zamiast się zmniejszać będzie zwiększał prędkość na mniejszej powierzchni przepływu.
    Jak zwiększają się opory na danym anemostacie, to przepływ na nim maleje. Sumaryczny opór też rośnie a sumaryczny przepływ też maleje, ale mniej, bo żeby wyrównać różnice w oporach powietrze musi w pozostałych rurach przyspieszyć.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    U siebie planuję regulację od strony skrzynek rozdzielczych. Specjalnie do tego zrobiłem otwory rewizyjne. Przysłona będzie z armaflexu.
    Będziesz miał otwieraną skrzynkę rozdzielczą i dostęp do niej? U mnie są pod 40 cm wełny i dostęp jest cokolwiek problematyczny. Nie wiem, czy operowanie od strony rury do reku nie byłoby wygodniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-10-2019 o 10:52

Strona 201 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony