dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 58
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    No to są do siebie diabelnie podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html
    Jak się umieszcza zdjęcia bez pojęcia (tak jak na stronie www.dom.pl), to są podobne. Spójrz tutaj: http://species.wikimedia.org/wiki/Poa_annua To jest to samo zdjęcie z podpisem Poa annua a więc - wiechlina roczna. U e-mola to samo.
    Dla sprawdzenia: wiechlina roczna preferuje gliniaste, stosunkowo wilgotne gleby o obojętnym pH.

  2. #22

    Domyślnie

    Faktycznie masz racje To u mnie musi byc jeszcze cos innego Jakaś inna ''wiechlina''bo jest zupełnie inna niż na fotkach u e-mole i nie jest sztywna tylko mięciutka

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Altariela

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    582
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie? W zeszłym roku założony trawnik (Barenbrug Exclusor), w tym roku na wiosnę wygląda to dokładnie tak jak u e-mól - trawa się po pierwsze wykłosiła (mimo, iż trawnik był koszony w kwietniu i maju max. co 2 tygodnie), teraz większość trawnika to sztywne łodygi. Myślałam, że z tym Exclusorem jest coś nie tak (taki wymagający czort czy co), ale jeśli to wiechlina to co, rzeczywiście jedyny ratunek to przeorać i założyć na nowo? Od biedy to zrobię, ale jaką mam pewność, że sytuacja się nie powtórzy?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar e-mól
    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2.940

    Domyślnie

    Napisałam też zapytanie na forum ogrodniczym , gościu odpisał że tez ma exlusora i te same sztywne łodygi, o co chodzi??!!
    ..w beże nie wierzę...

    ni to ni owo...

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał e-mól Zobacz post
    o co chodzi??!!
    Jeśli ten Barenbrug Exclusor, którego wysiewaliście ma podobny skład do tego:
    20% Festuca rubra commutata NL
    25% Festuca rubra trichophylia FR
    25% Festuca rubra trichophylia NL
    30% Lolium perenne NL

    to nic dziwnego. Te wszystkie trawy wschodzą długo, w mieszance Exclusor nie ma ani grama życicy, która wschodzi szybko i zajmuje przestrzeń pozwalając rozwijać się delikatniejszym gatunkom. Jeśli w podłożu były nasiona wiechliny rocznej (a raczej były, i to jak widać w dużej ilości - powtarzam, jest to chyba najpospolitsza dzika trawa krajowa) to ona kiełkuje pierwsza i błyskawicznie dominuje trawnik.
    Zauważ, że w tej mieszance nie ma też ani grama wiechliny łąkowej!
    A tak obok tematu - po co Wy siejecie tego Exclusora? Przecież to typowa mieszanka na trawniki reprezentacyjne, ozdobne? Doskonała też do wysiewania w lesie, między drzewami - niekoszona tworzy bardzo ładne, naturalnie "leśne" zadarnienie.

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Altariela Zobacz post
    Czy po ponownym założeniu trawnika jest szansa, że ta wiechlina się nie zasieje ponownie?
    Jest szansa, jeśli zainwestuje się sporo czasu i pracy. Trzeba powiedzmy w czerwcu przygotować podłoże i zostawić nieobsiane. Jeśli powierzchnia nie jest zbyt duża można przykryć włókniną. Podlewać. Poczekać aż wiechlina wzejdzie z nasion zgromadzonych w glebie, zniszczyć ją chemicznie lub mechanicznie, jak kto woli. Czynność powtórzyć, tzn powtorzyć niszczenie skiełkowanych chwastow, ze dwa, trzy razy. Trawnik wysiewać we wrześniu.
    Ważna uwaga: podłoże pod przyszły trawnik trzeba cały czas podlewać! Tak jakby trawa była już posiana. Inaczej nic z tego nie będzie.
    Ostatnio edytowane przez Midori ; 17-06-2011 o 13:40

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dlaczego sieją akurat to?
    Bo ktoś kiedyś napisał, że Barenbrug to dobra mieszanka traw

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Tak...
    I na nic cały trud wymyślania nazw: Sport, Universal, Sahara, Shadow. Nie da się ukryć, że Exclusor brzmi najlepiej.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zauważyłam tu na forum taki trend - ktoś wrzuca fajne zdjęcie aranżacji ze swojego ogródka/domu, wiele osób dopytuje się co jest na zdjęciu i kopiuje bez zastanowienia u siebie.
    Taki prosty przykład ze żwirkiem, który zastosowała jedna forumowiczka. Ostatnio widziałam wariację na temat tego żwirku w innym dzienniku - zdjęcie róż wśród żwirku i zastanawiam się jak właścicielka zamierza te róże okopczykować a wiosną usunąć opadłe liście ze żwiru?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midori Zobacz post
    Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.
    To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...
    Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna?

  11. #31

    Domyślnie

    A może Midori masz jakieś dokładne zdjęcia tej i tej wiechliny ,lub opis?

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Asia... Zobacz post
    A może Midori masz jakieś dokładne zdjęcia tej i tej wiechliny ,lub opis?
    Tego naprawdę pełno jest w necie (szczególnie na stronach anglojęzycznych), bo wiechlina roczna do spółki ze zwyczajną są uważane za uciążliwe chwasty trawnikowe. Wpisz sobie "Poa annua".
    Po pierwsze popatrz może tu:
    http://www.missouriplants.com/Grasse...nnua_page.html
    http://www.missouriplants.com/Grasse...nsis_page.html
    Na tych stronach oni podkreślają różnicę w wyglądzie języczków liściowych, oraz fakt, że łąkowa wytwarza rozłogi, a roczna nie.
    Poza tym liście rocznej są raczej równowąskie i nagle zaostrzone, podczas gdy u łąkowej zwężają się stopniowo. U łąkowej bardzo często blaszki liściowe mają karbowane brzegi - to ważna cecha. Inny jest kolor kłosków: u rocznej białozielony, a u łąkowej z odcieniem brudnobordowym.
    Warto pamiętać, że Wiechlina roczna jest stanowczo trawą trawników założonych na glebach zbitych, gliniastych.
    Dalej:
    http://www.ppdl.purdue.edu/ppdl/weeklypics/4-21-03.html - różnica w kolorze na trawniku.
    http://www.indmowing.com.au/images/b...poa_annua1.jpg - ładna kępka
    Najważniesze cechy po których można na pierwszy rzut oka i z dużej nawet odległości rozpoznać roczną to:
    1. stanowczo dużo jaśniejsze zabarwienie (jasnozielony z żółtym odcieniem) przez co wyraźnie odcina się na trawniku;
    2. kwitnie obficie w maju i czerwcu niskimi, pokładającymi się kwiatostanami. To są dwie podstawowe cechy (oprócz tego, ze jest rzeczywiście jednoroczna), które dyskwalifikują ją jako trawę trawnikową. Weźcie to na zdrowy rozum: jaki producent nasion promowałby by w swoich mieszankach coś takiego?
    Ostatnio edytowane przez Midori ; 18-06-2011 o 18:00

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aga-Białystok Zobacz post
    Sprawdziłam, w składzie mam 15% wiechliny łąkowej. Więc może to jednak łąkowa a nie roczna?
    Na moje oko to jest roczna. Łąkowa nie ma prawa tak kwitnąć!
    Jaką masz glebę?

  14. #34

    Domyślnie

    Dzięki za wyczerpujący komentarz

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Nie ma sprawy. Te wiechliny to mój konik sprzed roku.
    Zapomniałam dać jeszcze zdjęcia korzeni łąkowej: http://en.wikipedia.org/wiki/Poa_pratensis a to bardzo ważne. Porownaj sobie z roczną, która nie ma żadnych rozłogów.

  16. #36
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    A jeszcze taka ciekawostka: trzy lata temu wyhodowałam sobie trawnik na kawałku gołej ziemi, kosząc i podlewając wyrastające tam chwasty (bez wysiewania nasion traw). Ten trawnik składa się w około 80% z wiechliny rocznej i dla przeciętnego człowieka niczym nie rożni się od "zwykłego', założonego tradycyjną metodą siewu kupnej mieszanki.

  17. #37

    Domyślnie

    U mnie była podobna sytuacja z tym że ja jeszcze jej donosiłam w to miejsce i nie zastanawiałam się cóż to za trawka Poprostu bardzo mi się podobała i uważam że jest to najładniejszy chodniczek Teraz mogę to nazwac zielszczak
    Ostatnio edytowane przez Asia... ; 18-06-2011 o 18:27

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Widzisz, to jest idealna trawa "do deptania". Jeśli to ma być zielony, często używany chodniczek, to czemu nie?
    Kto interesuje się trochę fitosocjologią to skojarzy, że wiechlina roczna wraz z babką, życicą, rdestem i tasznikiem tworzy zbiorowisko dywanowe, popularnie nazywane "murawą deptaną".

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie zdzierżyłem, takich bzdur dawno nie czytałem, Midori sorki ale zajmij się tą "fitosocjologią" ale nie doradzaj innym w sprawach o których nie masz pojęcia i nie rób ludziom wody z mózgu.
    Na pierwszym zdjęciu w tym wątku jest wiechlina roczna, reszta to sprawa pielęgnacji - prawidłowej pielęgnacji, i oczywiście wstępnego przygotowania gleby.
    O tym, o faktach tu nie piszecie tylko jakaś filozofia.
    Midori - lolium perenne, życica trwała, rajgras angielski, perenyal reygras to jest to samo.
    Aga jak masz wiechlinę w składzie to nie jest to Barenbrug Exclusor, nie jestem akurat zwolennikiem mieszanek Barenbrug`a, ale przeczytaj jeszcze raz etykietę.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Midori
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Gdańsk
    Posty
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał yurec Zobacz post
    Midori - lolium perenne, życica trwała, rajgras angielski, perenyal reygras to jest to samo.
    Raczej Perennial Ryegrass. Tak, to jest to samo. No i? Bo nie widzę związku.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony