dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 126
  1. #61
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mercii85

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Panowie , dołączę do wątku.
    Za chwilę będę rozkładał styropian i wykonywał izolację. Nie będzie to papa a folia.
    Przed wylaniem chudziaka na piasku pod nim rozłożyłem folię budowlaną. Czy to nie jest już przypadkiem substytut izolacji poziomej i tak naprawdę mógłbym zrezygnować z izolacji na chudziaku?

  2. #62

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź nie robić czegoś źle, to też rada. Ale czy nie ma innego rozwiązania?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak przysypiesz, to masz wilgoć i w gruncie, i powierzchniową w czasie opadów powyżej izolacji poziomej. To prosta droga do zawilgocenia ścian i wylewki.
    Pozioma izolacja przeciwwilgociowa powinna być powyżej poziomu terenu.
    Dlatego zastanawiam się jak rozwiązać ten problem i zabezpieczyć się przed zawilgoceniem domu. Na zdjęciu zaznaczyłem jak to sobie planowałem, ale w porę nie pomyślałem aby dać np. jeszcze izolację poziomą nad pierwszą warstwą cegły.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	planowane wysokości.jpg
Wyświetleń:	598
Rozmiar:	95,9 KB
ID:	407210

    Tak się zastanawiam jeśli grunt jest przepuszczalny i nie ma dłuższych zastoin wody. Jeśli bym wysmarował masą KMB styk ściany fundamentowej z wystającą papą i ściany oraz pociągnął ją do góry na ok 30 cm. Następnie zrobił opaskę zasypaną kamieniem to woda szybko spływała by w dół a otoczaki chyba nie podciągają kapilarnie. Na ile to może być nieszczelne i prowadzić do zawilgoceń.
    Może ktoś miał podobny problem? A najlepiej jak by go rozwiązał parę lat temu i mógłby powiedzieć jak to zrobił i czy ma jakieś zawilgocenia.
    Dzięki za wszelkie dalsze sugestie.

  3. #63
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.327

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercii85 Zobacz post
    Panowie , dołączę do wątku.
    Za chwilę będę rozkładał styropian i wykonywał izolację. Nie będzie to papa a folia.
    Przed wylaniem chudziaka na piasku pod nim rozłożyłem folię budowlaną. Czy to nie jest już przypadkiem substytut izolacji poziomej i tak naprawdę mógłbym zrezygnować z izolacji na chudziaku?

    Po pierwsze to kolejność jest chyba odwrotna i najpierw jest izolacja a następnie styropian.

    Robiłem u siebie izolację pod chudziakiem z folii.
    Uważam że w obu przypadkach jest to tylko jakiś substytut.
    Wszystko jednak zależy od grubości folii i jeżeli jest to zwykła czarna budowlana 200- tka to porowata struktura piasku i betonu z powodu ciągłej pracy płyty prędzej czy później spowoduje jej destrukcję.
    Folię pod chudziakiem dawałem nie ze względów izolacyjnych ale aby mój 10 - 12 cm chudziak miał dokładnie tyle.
    Niestety ze względu na napięte terminy byłem zmuszony zakupić mieszankę w małej rodzinnej betoniarni która nie zbyt dobrze trzyma się jakości, więc jeśli część mleczka ucieknie do pospółki mogło to się nie nazywać nawet chudziakiem.

    Z folią na chudziaku pomiędzy szorstką powierzchnią betonu a styropianem jest dość podobnie, i podejżewam że z biegiem lat pozostaną z niej same strzępy które nic nie wnoszą.

    W tym przypadku zachęcam do papy której brzegi połączymy z izolacją poziomą ścian.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #64
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaromkv

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Częstochowa
    Posty
    155

    Domyślnie

    Mam wylane ściany fundamentowe. Pomiędzy ławą, a ścianą nie mam zadnej izolacji poziomej. W projekcie mam izolację poziomą na ścianie fundamentowej z papy.
    Z tym, że u mnie trochę inaczej będzie to wyglądało. Chudziak będę miał zbrojony siatką, będzie on wylany na ściany fundamentowe, czyli będzie się na nich opierał.
    Aktualnie nie mam tej papy na ścianie fundamentowej, czy będzie dobrze jeśli po wylaniu chudziaku położę pape termozgrzewalną pod ściany nośne oraz działowe, następnie w późniejszym terminie połaczę ją z papą,którą będę kładł na chudziaku ? W ten sposób zaizoluję chudziaka, który w pewnym sensie tworzy u mnie jakby płytę.
    Rozumiem, że od wewnątrz musi być naddatek papy aby ją później połączyć. A jak wygląda sprawa od zewnętrznej strony ? Też zostawia się naddatek na wywinięcie ?
    (Pomijam kwestie zbrojenia chudziaka, koszt nie duży, a zawsze coś)

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To nie robisz :"jakby" - to płyta. Więc po co jeszcze do tego ściany fundamentowe i ławy? Ale skoro już za ławy i ściany fundamentowe zapłaciłeś, to nie ma co się nad tym rozwodzić.

    Nie widzę różnicy w kontekście hydroizolacji, czy "chudziak" się kończy przed ścianą, czy na ścianie fundamentowej - ważne, żeby na nim była szczelna powierzchnia hydroizolacji.

    Z zewnętrznej strony skończ na zewnętrznej krawędzi izolacji termicznej ściany fundamentowej. Niech nie zamaka i niech nie dostaje się między nią a ścianę fundamentową woda do czasu robienia elewacji. A potem chroni elewację przed podciągnięciem wody z gruntu.

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Ja przespałem trochę wątek i niestety izolacji poziomej jeszcze nie mam. Elektryk rozłożył mi już kable i jest tego masa na podłodze, nie chciałem tego wpuszczać w ściany aby ich na dole nie podcinać. Teraz zastanawiam się jak z tego wybrnąć. Styropianu docelowo mam mieć 20cm. Myślę czy nie wyrównać na chudziaku jakimś epsem 3cm wokół peszli . Natomiast następnie położyć folię i na to dać dopiero 12cm styropianu podłogowego i później jeszcze 5cm z ekranem pod podłogówki??
    Chudziak mam na równo z fundamentami. Ścianę mam oddzieloną od fundamentu folią PE.
    Wyprzedzając odpowiedzi-nie dam rady wszystkich przewodów podnieść.

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaromkv Zobacz post
    Z tym, że u mnie trochę inaczej będzie to wyglądało. Chudziak będę miał zbrojony siatką, będzie on wylany na ściany fundamentowe, czyli będzie się na nich opierał.
    Widzę, że praktykuje się coś takiego. Nie jest to konstrukcyjna płyta ani nie jest to podłoga na gruncie. Takie coś pośredniego - nie wiadomo co. Też tak zrobiłem. Kierownik budowy wzruszył ramionami. Dla pewności zbadałem stopień zagęszczenia piasku i wylałem podłogę na ściankach. Czy to jest lepiej, czy gorzej... nie ma co rozważać, faktem jest , że jedynie w garażu powstała szpara ok 2 mm pomiędzy podłogą a cokolikami, najpewniej wynikłą z siadania styropiany pod obciążeniem aut... i tyle... Jako izolację zastosowałem papę przygrzewaną do posadzki, połączoną z papą wychodzącą spod ścian. Tu już standard.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  8. #68

    Domyślnie

    Wracając z kolejnym pytaniem, dziękuję za odpowiedź na poprzednie

    Zauważyłem, że wykonawca nie podłożył folii pod bloczki betonowe, na których stoją kominy. Folia jest natomiast między bloczkami a pierwszymi pustakami kominów. Kominy stoją przy jednej ze ścian w odstępie od siebie około 18 cm. W tej przestrzeni też "coś się stało" i folii brak - chyba został urwana, ta która winna wystawać ze ściany. Co z tym fantem zrobić? Obsmarować jakąś zaprawą uszczelniającą, typu Ceresit CR65? Jak obsmarować, to gdzie? Na chudziaku zaprawą "imitować" folię, tzn, 15-20 cm od ściany i bloczków pod kominami. Czy ścianki bloczków też?
    Może są jakieś inne rozwiązania niż zaprawa uszczelniająca?

    PS A może coś takiego - izolacja piwnicy ultrament?
    Ostatnio edytowane przez zarzar ; 09-03-2018 o 22:47

  9. #69
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar AG_home
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    okolice Krakowa
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    u mnie też folia ale będę dawał papę wywiniętą na ściany
    a w jaki sposób wywiniesz papę na ściany, zeby nie popękała? będzie robił fasety? bo jak masz kąt prosty nie papa się złamie (nawet ta z SBSem)

  10. #70

    Domyślnie

    Dlatego jako izolację pionową dobry projektant i dobry wykonawca nie stosuje pap. Znacznie lepsze są "mazidła" z wyższej półki.

  11. #71
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie wyboru izolacji do płyty fundamentowej w piwnicy.
    W projekcie od góry mam:

    FOLIA PE WYWINIĘTA NA ŚCIANY 20cm gr.0,4mm
    STYROPIAN EPS100-035 20 cm
    IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA 1 x FOLIA PE
    PŁYTA ŻELBETOWA FUNDAMENTOWA 30cm + dodatki hydrostopowe
    2xPAPA NIEPIASKOWANA na sucho (warstwa poślizgowa)
    CHUDY BETON
    PODBUDOWA


    Co o tym sądzicie ? Dla mnie troche przekombinowane.
    Osobiście pomiędzy chudy beton a płyte dał 1x papa termozgrzewalna + 1x papa na sucho, zaś na płytę (już bez dodatków żadnych) 1x papa + styro.

  12. #72

    Domyślnie

    Też będę miał piwnicę na płycie i poprosiłem projektanta o zaprojektowanie markowej hydroizolacji polimerowo-bitumicznej i dostosował się do mojej prośby, wręcz przesadził, powielając bardzo drogie rozwiązanie producenta masy.
    A jakie masz warunki? U mnie glina.
    Jaką będziesz miał hydroizolacje pionową ścian piwnicy? Pamiętaj, żeby ją było łatwo połączyć z poziomą.
    Masz bardzo grubą płytę - 30cm - co to za warunki?

  13. #73

    Domyślnie

    Witam
    jakie papy polecacie na chudziak rozsądne cenowo ??
    możecie podać parę linków ?
    pozdrawiam

  14. #74
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Też będę miał piwnicę na płycie i poprosiłem projektanta o zaprojektowanie markowej hydroizolacji polimerowo-bitumicznej i dostosował się do mojej prośby, wręcz przesadził, powielając bardzo drogie rozwiązanie producenta masy.
    A jakie masz warunki? U mnie glina.
    Masz bardzo grubą płytę - 30cm - co to za warunki?
    Warunki bardzo dobre - piasek, lustro wody poniżej wykopu.
    30cm płyta chyba ułańska fantazja projektanta.
    Wstępnie postanowiłem na chudziaka dać 1x pape termozgrzewalną, na to 1 pape na sucho jako warstwe antypoślizgową, zaś do samej płyty B25 + W8 już żadnych dodatków nie dodaje bo szkoda pieniędzy na to.


    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Jaką będziesz miał hydroizolacje pionową ścian piwnicy? Pamiętaj, żeby ją było łatwo połączyć z poziomą.
    Sciana żelbet - 25cm
    Izolacja przeciwwodna z gruntowaniem podłoża (chyba gumy będę zakładal)
    Izolacja termiczna XPS 15cm
    Suprabit z gruntowaniem podłoża polietylenowa membraną ochronną

    Dla mnie też dziwna opcja

  15. #75

    Domyślnie

    Witam,

    proszę o radę.
    Chudziak u mnie jest poniżej poziomu bloczków betonowych. Pomiędzy bloczkami betonowymi a bloczkami ścian położona jest 1mm folia.
    Na chudziaka również chciałem dać folię 2x0,5mm. Mam jednak położone już media + kanaliza. Jako że folia 2x0,5mm ciężko się będzie układać na tych wszystkich rurach posadzkarz zaproponował:

    dać:

    1. Folia 0,3mm na chudziaku i rurach wodnych/kanaliza
    2. Warstwa 5cm stropianu aby wyrównać powieszchnię
    3. 2x folia 0,5mm
    4. Kolejne warstwy stropianu
    5. folia aluminiowa do podłogówki
    6. wylewka

    Jakieś za lub przeciw?

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    1. Folia 0,3mm na chudziaku i rurach wodnych/kanaliza
    2. Warstwa 5cm stropianu aby wyrównać powieszchnię
    3. 2x folia 0,5mm
    4. Kolejne warstwy stropianu
    5. folia aluminiowa do podłogówki
    6. wylewka

    Jakieś za lub przeciw?
    Ta pierwsza folia co ma dawać? Jak nic, to po co ją dawać? Jak ma być hydroizolacją, to po co ta druga?
    Jak już musi być folia, to podobno do oczek wodnych można uznać za hydroizolację.
    I hydroizolację dajesz POD rury, nie na.

  17. #77

    Domyślnie

    Hydroizolacja będzie na rurach bo już są założone.

    Ta pierwsza warstwa z racji tego, że łatwiej się układa jako wstępna warstwa, nawet jak się miejscami przedziurawi, to kolejne warstwy 0,5mm na 1 warstwie styropianu zatrzymają wilgoć.

    Nie jestem zwolennikiem papy w pomieszczeniu więc chce dać folię. Między bloczki betonowe a ściany dałem folię o grubości 1mm. Teraz chce daćdwie warstwy w sumie dającą też grubość 1mm . Uważam że jest to wystarczające.

    Zdaje sobie sprawę, że nie będzie tak dobrej ciągłości izolacji jak w przypadku papy ale w tym momencie nie ma już innej możliwości. Dlatego szukam najbardziej optymalnego rozwiązania.

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Hydroizolacja będzie na rurach bo już są założone.
    I zabetonowane? Nie da się nic wsunąć pod?
    CWU zamierzasz grzać chudziaka?

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Ta pierwsza warstwa z racji tego, że łatwiej się układa jako wstępna warstwa, nawet jak się miejscami przedziurawi, to kolejne warstwy 0,5mm na 1 warstwie styropianu zatrzymają wilgoć.
    To, że folia budowlana na chudziaku będzie dziurawa to pewne. Więc nie spełni swojej roli. Szkoda kasy.

  19. #79

    Domyślnie

    Stary z tego powodu jakieś ogromne nie będą nie przesadzajmy.
    Rury leżą chudziaku i są do niego zamocowane. Żeby to zmienić trzeba by całą instalację znow przerabiac.

    Czy szkoda kasy to kwestia względna, oprócz papy nie ma innego rozwiązania. Folię 0,5mm położoną na chudziaku ciężko jest przebić samą strukturą chudziaka (testowane), a położenie dwóch da odpowiednią szczelność.
    Znam budowy gdzie ludzie bezpośrednio na chudziaka dawali 0,3mm i do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje.

    Problem chyba tych wszystkich izolacji jest taki, że mało która ma atest na użytkowanie wew budynków...

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Stary z tego powodu jakieś ogromne nie będą nie przesadzajmy.
    Jak zamieszkasz, to napisz, czy cyrkulacja chodzi cały czas

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Rury leżą chudziaku i są do niego zamocowane. Żeby to zmienić trzeba by całą instalację znow przerabiac.
    Żeby wsunąć hydroizolację - nie. Wystarczy wywalić mocowania. Nie bój się, rury nie odlecą.

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    oprócz papy nie ma innego rozwiązania.
    Jest. Dobre mazidło z zatopieniem siatki. Czyli produkcja papy na miejscu. Tylko trochę drogo wychodzi.
    A, można tez dać pianę ZK natryskowo - ale też cena zniechęca.


    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Znam budowy gdzie ludzie bezpośrednio na chudziaka dawali 0,3mm i do dnia dzisiejszego nic się nie dzieje.
    Moi rodzice nie zrobili żadnej hydroizolacji a pod posadzką mają tylko trociny z wapnem (nie ma drugiej warstwy betonu). I są zadowoleni. O czym to świadczy?

    Cytat Napisał Maciazz Zobacz post
    Problem chyba tych wszystkich izolacji jest taki, że mało która ma atest na użytkowanie wew budynków...
    A gdzie zaczyna się "wewnątrz"? Jak ktoś ma ścianę fundamentową od wewnątrz zaizolowaną papą, to już "zgrzeszył"?

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony