dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie W nowym domu nie ma pradu w lazienkach

    Witam ,

    Elektryk z uprawnieniami wykonal instalacje elektryczna w nowym domu. Na etapie prac bez zastrzezen wszystko bylo. Kabelki tak cudnie poukladane , ze szkoda mi bylo zakrywac je tynkami. Kilka tygodni temu zamontowal rozdzielnie i otrzymalam jej opis.

    W domu sa 2 lazienki i WC . W opisie czytam :
    Wylacznik roznicowo-pradowy od lazienek
    Lazienka od sypialni
    Pralnia
    Zmywarka

    Nie znalazlam w opisie drugiej lazienki i WC wiec zadalam pytanie , ktore bezpieczniki za nie odpowiadaja . Prace wykonczeniowe w toku.
    Odp. elektryka : z tym pytaniem mam problem , musze zapytac swojego pracownika

    Potem taka odpowiedz : Druga lazienka i WC podlegaja pod ten sam bezpiecznik co Pralnia

    Jeden z moich obecnych pracownikow ( uprawnienia elektryka takze ) sprawdzil i po wlaczeniu bezpiecznika Pralni
    nie ma pradu w drugiej lazience i WC .

    Nie znam sie na elektryce , moze ktos mi powie co mam o tym wszystkim myslec ?
    Ostatnio edytowane przez 2bee ; 29-03-2021 o 00:48

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Zapewne błąd elektryka - wykonał instalację wewnątrz pomieszczeń nie doprowadzając przewodu zasilającego obwód.
    Cóż mogę doradzić, łazienka jest specyficznym pomieszczeniem i przed porażeniem powinna być zabezpieczona wyłącznikiem różnicowo - prądowym dlatego też obwód jej powinien być zasilony przez obwód zabezpieczony takim wyłącznikiem więc najprościej z pralni.
    (wiadomo , najlepszym rozwiązaniem byłby oddzielny obwód zasilania)
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A jeżeli masz wszystko pospinane, to włącz zasilanie wszystkiego, i sprawdź, czy jest prąd tam, gdzie nie ma. Potem wyłączaj grupami (albo w dwie osoby po kolei esy) i sprawdź, kiedy zgaśnie.

    Jak prąd się nie pojawi po włączeniu wszystkiego i nie zrobiłeś zdjęć czy filmów przed tynkowaniem, to masz problem. Możesz próbować wykrywaczem metali (kabli bez napięcia) prześledzić trasę.
    Jak masz zdjęcia - to przeanalizuj, jak idą kable.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    Nie znam sie na elektryce , moze ktos mi powie co mam o tym wszystkim myslec ?
    A jest sens myśleć? Wykonawca instalacji niech wyjaśni sprawę na obiekcie a nie przez telefon.
    Może wszystko jest ok a może jest spartolone, najpierw j/w.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Zapewne błąd elektryka - wykonał instalację wewnątrz pomieszczeń nie doprowadzając przewodu zasilającego obwód.
    Nie wierzę. Jeżeli trafiłeś, to był to chyba dekarz z SEP-owskimi a nie elektryk. Już bardziej bym obstawiał kabel wprowadzony do rozdzielnicy ale nie wpięty pod zabezpieczenia.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 13-12-2018 o 10:10
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    Nie wierzę. Jeżeli trafiłeś, to był to chyba dekarz z SEP-owskimi a nie elektryk. Już bardziej bym obstawiał kabel wprowadzony do rozdzielnicy ale nie wpięty pod zabezpieczenia.
    Nie tyle trafiłem co poprawiałem tak zrobioną instalację.
    A jak widzisz koleżanka ma inny problem bo instalacji nie tyle wykonywał sam elektryk a jego pomocnik
    "Odp. elektryka : z tym pytaniem mam problem , muszę zapytać swojego pracownika "
    , a jeszcze rozmowa przez telefon, a nie na miejscu jednoznacznie wskazuje na ignorancję z jego strony.

    Cokolwiek jest musi to sprawdzić i naprawić elektryk który wziął za to pieniądze.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6

    Domyślnie

    Mam pytanie "dodatkowe" - te wszystkie przewody zbiegają się w puszce nad drzwiami WC ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    To może inaczej - czy są np. dwa różne obwody dla oświetlenia i gniazd wtykowych łazienki (zarówno dla jednej, jak i drugiej) ?
    Cytat Napisał 2bee
    Czy tak moze byc , ze dwa rozne bezpieczniki odpowiadaja za te same gniazdka ?
    Nie może być, chyba że są dwa rózne obwody gniazd 230 V w garażu.
    Swoją drogą oprócz opisu zabezpieczeń wypada dać klientowi spis obwodów i przewodów do tych zabezpieczeń.
    Na koniec schemat/y, pomiary i protokół badań w/w instalacji jako załącznik do zgłoszenia o pozwolenie na użytkowanie

    Jeszcze jakby zdjęcie tej rozdzielnicy ....
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 17:48
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8

    Domyślnie

    Zaraz, zaraz - jaki bezpiecznik ? Jego wielkość itd. Czy są osobne przewody do oświetlenia i gniazd tej i drugiej łazienki ?
    Że jest RCD, to już czytałem.
    Mam wrażenie, że coś uboga ta instalacja. Przydał by się schemat np. rozdzielnicy z podaniem obwodów, przekrojów itp.
    No i fotka wiele by pomogła w zrozumieniu tego cuda.

    Skoro wszystko ładnie-pięknie, to jak wygląda rozdzielnica w środku ?
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 18:09
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Ta, ta.
    16 A na oświetlenie i przewód o przekroju 1,5 mm2.
    16 A na osprzęt typu łączniki, produkowane na 10 A prądu znamionowego.
    Ja dziękuję za taką instalację !

    Ale poczekajmy na fotkę/fotki, zobaczymy jak to jest zrobione.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-12-2018 o 18:43
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak.
    Przewody obwodu oświetlenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11

    Domyślnie

    Jest błędem.
    Czytaj https://bezel.com.pl/2018/08/01/dobo...zabezpieczanie
    i dobieraj zabezpieczenia biorąc pod uwagę sposób ułożenia, obecność innych przewodów we wiązce itd.
    Może dojdą harmoniczne, może dojdą inne czynniki ...
    Na ten temat w necie jest mnóstwo informacji, wymiany uwag, dyskusji na forach itp.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12

    Domyślnie

    Jak się ma ta sytuacja do przepisów ?

    Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 - Rozporządzenie wykonawcze do Prawa budowlanego i paragraf 188 p.2
    ( http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20020750690 )


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Par 188 p 2.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	64,5 KB
ID:	423188
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał 2bee Zobacz post
    Dzieki. To co ja mam powiedziec elektrykowi , ktory tak to zaprogramowal ?

    A tak w normalnym jezyku , to czym grozi oswietlenie w lazience na 16A? ...zakladajac , ze mam pstryczek na 16A.

    Zadalam mu pytanie o grubosc kabelkow i taka odpowiedz otrzymalam :
    "WSZYSTKIE ZASILANIA SĄ PRZEWODEM 2,5 MM2"
    To może być 16A.

    Miliony osób w Polsce ma zabezpieczeni 16A na 1.5 mm i zwykłe pstryczki, żyją i mają się świetnie. Jedynie elektrycy po forach się pienią i linkują przepisy .
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 15-12-2018 o 13:15

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Miliony osób w Polsce ma zabezpieczeni 16A na 1.5 mm i zwykłe pstryczki, żyją i mają się świetnie. Jedynie elektrycy po forach się pienią i linkują przepisy .
    Nie wszyscy żyją, nie wszyscy mają się świetnie, wiele straciło dorobek całego życia.



    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__b_statystyka_pozarow_tab1.jpg
Wyświetleń:	785
Rozmiar:	26,9 KB
ID:	423217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	__b_statystyka_pozarow_tab3.jpg
Wyświetleń:	785
Rozmiar:	53,6 KB
ID:	423220  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-12-2018 o 13:25

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie wszyscy żyją, nie wszyscy mają się świetnie, wiele straciło dorobek całego życia.
    I ty wiesz, że to przez zabezpieczenie 1.5mm szesnastką, a nie przez zwykłe druciarstwo, niechlujstwo i zaniedbania jakie są powszechne.

    Pojęcia nie masz i mało widziałeś stary instalacji .

    BTW. Masz telewizor? Albo cokolwiek o niskim poborze prądu? Jest podłączone do gniazdka. Tak? Gniazdko jakim masz bezpiecznikiem zabezpieczone? 16A? Kabel w ścianie 2.5 mm? Tak? To co się stanie jak pójdzie niepełne zwarcie? Te cienkie kabelki idące od gniazdka do telewizora czy innej ładowarki staną ci w płomieniu, a bezpiecznik nawet nie drgnie. Więc nie mędrkuj na temat pożarów, tylko zmień bezpiecznik na np. 2A jak chcesz być taki ultra bezpieczny
    Ostatnio edytowane przez muchenz ; 15-12-2018 o 13:56

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.282

    Domyślnie

    One moment! W telewizorze zaraz po wejściu kabelka 2/3 x 1mm^2 typowo jest rurkowy bezpiecznik topikowy 1,25A , kiedyś były 1,6A (nie dotyczyło Rubinów z kawałkiem śruby M6) . Więc obwód zaraz będzie przerwany w razie W. Widziałem także przewód do bojlera OMY 3 x 2,5 smażący się jak kaszanka na patelni, gdy w kamienicy upaliło się zero pod tablica rozdzielczą. Bojler był na osobnym nowym obwodzie z nowego przyłącza i uratował mieszkańców kamienicy przed 220V na obudowach lodówek i pralek. Wtedy jeszcze było 220 a nie 231.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.321
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    To co się stanie jak pójdzie niepełne zwarcie?
    Co to "niepełne zwarcie"?
    Tak czy inaczej podałem statystyki i jaka część jest spowodowana instalacją masz tam wyszczególnione.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to "niepełne zwarcie"?
    Tak mi się nazwało. Pożary występują też w prawidłowo wykonanych instalacjach.

    Jak byłem młody (naście lat) to z ojcem w domku letniskowym zostawiliśmy włączony grzejnik elektryczny akumulacyjny jednofazowy, bo mieliśmy wrócić za kilka dni. Pracował na 'dwójce' więc pobierał tylko kilka amperów. Jak wróciliśmy to gniazdko było częściowo spłynięte i zwęglone, podobnie jak wtyczka i izolacja. Grzejnik pracował dalej, coś tam iskrzyło. Czy buchnął tam na chwilę ogień z oparów plastiku czy nie - tego nie wiem. Co spowodowało pogorszenie się kontaktów we wytyczne też nie wiem, bo przed wyjazdem nic nie grzało się nawet na pełnej mocy, a tu taka niespodzianka.

    Cała ta destrukcja odbyła się przy prądzie znamionowym. Tyle wystarczy + jakieś firanki czy zasłony, albo inne szmaty koło takiego gniazdka i pożar gotowy. Od tamtej pory jestem wyczulony na takie sprawy - jakość połączeń.


    Tak czy inaczej podałem statystyki i jaka część jest spowodowana instalacją masz tam wyszczególnione.
    Szesnastka na 1.5 pożaru nie wywoła jak sugerujesz. Będzie trochę cieplejsza niż 2.5 i tyle. Brakuje jej 0.5 A żeby spełnić normy w tynku. Ale jak widzisz w korytku już możesz puszczać przez taki kabel 17.5A. A ty cały czas straszysz pożarami.



  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Sesnastka na 1.5 pożaru nie wywoła jak sugerujesz. Będzie trochę cieplejsza niż 2.5 i tyle. Brakuje jej 0.5 A żeby spełnić normy w tynku. Ale jak widzisz w korytku już możesz puszczać przez taki kabel 17.5A.
    Szesnastka to zadziała na pewno przy jakim prądzie? Może kolega sobie zerknie w charakterystykę zabezpieczenia.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Szesnastka to zadziała na pewno przy jakim prądzie? Może kolega sobie zerknie w charakterystykę zabezpieczenia.
    Generalnie to nie chce mi się z wami gadać .

    Setki tysięcy mieszkań wybudowanych za komuny mają przewody gniazdek 1.5mm prócz kuchni gdzie prowadzono 2.5 i wszytko jest wspólnie zabezpieczone jednym 16A i działa świetnie od 40 lat i bezpiecznik wybija kiedy ma.

    A wy mi tu o pożarach . A tak się projektowało instalacje.


    Cytat Napisał Remiks
    .
    Cytat Napisał Kaizen
    .
    Jak naprawdę zależy wam na bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny, kto raczej kupcie najnowsze suwy, bo to na drodze jest największa szansa, że otrzecie się o śmierć. Kilku moich znajomych już nie żyje i wszyscy zginęli w wypadkach na drodze. Nie prąd, nie pożar, a zwykłe wypadki komunikacyjne.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony