dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 137

Temat: Buderus GB 062 14KW v2 - czy ogrzeje dom 160m2? Ogrzewanie podłogowe.

  1. #81
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JacZenio
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-800
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał gbbsoft Zobacz post
    Przy kaloryferach montuje się termostaty, które dławią przepływ. Nie ma czegoś takiego w podłogówce? Bo zamykanie typu on/off to nie jest dobry pomysł przy podłogówce (chyba, że nie ma alternatywy).

    PS. W pomieszczeniu gdzie jest kontroler z włączonych "wpływem pomieszczenia" nie powinno być żadnych innych blokad/termostatów/urządzeń.
    Ok. Doprecyzuje. Chodzi o 100% podłogi.
    Zamykanie on/off, wg mnie bedzie ok, jezeli będzie dotyczyc poszczególnych pętli, a nie kotła. Popatrzmy na to tak: to masa betonowa, delikatnie nagrzana, która ileś tam trzyma. Przecież można w regulatorze pokojowym ustawić histereze na 0,2K i wtedy jeżeli spadnie temp o 0,5stopnia, to wtedy sie włączy i dogrzeje. Tak to kocioł 24/24h przegrzewa pomieszczenia. Zgodzicie się?

    Ok. Z tym wpływem pomieszczenia i urządzeniami blokad/termostatow, to jasna sprawa.

  2. #82

    Domyślnie

    Był gdzieś tu wątek, gdzie użytkownik (stawiam że producent) twierdził, że to działa. "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma". Dlatego pytam, czy nie ma czegoś co by tylko zmniejszyło przepływ bez wyłączania totalnie obwodu.

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał JacZenio Zobacz post
    łopatj jak to w końcu jest z tym wpływem pomieszczenia. Na priv napisałeś, że masz wyłączony, tzn; że piec pracuje/spala gaz przez 24H na dobę non stop. Tak czy nie?

    Wpływ pomieszczenia, to oznacza że RC300 wprowadza sobie korekty temperatury zasilania z uwzględnieniem temperatury w pomieszczeniu.


    Żeby nie było, że nie odpowiadam, to powiadamiam, koledze JacZenio w prywatnej wiadomości napisałem, jak to u mnie wygląda.
    Nie wiem, czy jest to idealnie zrobione, ale na pewno lepiej, niz miałem jeszcze dwa miesiące temu z temp. ogrzewania wg. temp. pokoju.
    Jeżeli Zenio będzie miał jakies pytania pomocnicze do innych ekspertów, to zgadzam sie na opublikowanie moich wiadomości priv.
    Przy okazji, ja też się czegoś nowego być może dowiem.

  4. #84
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JacZenio
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-800
    Posty
    49

    Domyślnie

    Ja okablowanie do sterowania ogrzewaniem podłogowym, poprzez regulatory pokojowe mam. Pospinam to w połowie domu i zobaczymy jak "oszczędność". Dam znać.

  5. #85
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu1982

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Nie ma.
    Woda w podłogówce w kółko krąży ta sama. Jest ona zamknięta w obiegu i nie ma potrzeby jej wymiany czy uzupełniania. no może raz na rok trzeba coś dolać ale z tego co widzę to nie są duże ilości - moze litr.

    Buderus jest dobrą marką ja jestem zadowolony z wyboru. W rodzinie mamy 3 kotły kupione na przestrzeni około 18 lat (G124x, gb142 i GB072) i każdy kocioł działa, nikt z nas nie miał awarii więc moge polecić ta markę.

    Jeśli juz mamy wybrany kocioł to pamiętaj aby zrobić 100% ogrzewania podłogowego, bez kaloryferów, bez sprzęgieł, mieszaczy etc. Zwykła podłogówka podpięta wprost do kotła przez rozdzielacze (bez pomp)
    A w czym przeszkadza sprzęgło ?

  6. #86

    Domyślnie

    Nie wiem czy przeszkadza. Ale ja bym montował dopiero wtedy gdy jest argument że "pomaga". Samo "nie przeszkadza" by mnie nie przekonało do dodatkowych kosztów na start jak i późniejszych na prąd do pompy.

    Nie wiem jakie są atuty zastosowania sprzęgła - jeśli takowe są to opisz je, wiedza przyda się mi i innym

  7. #87
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JacZenio
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-800
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post


    Duża moc nie przeszkadza. Przeszkadza gdy minimalna moc jest za duża. Mi przeszkadza minimalna moc 3.2kW bo np w pazdzierniku/listopadzie gdy włącze kocioł non stop grzanie przy 3,2kw to przegrzewa dom. A gdy włącze ssterownik to naprzemian grzeje i wyłącza a wolę gdy temperatura podłogi jest stała - komfort wtedy najwiiększy.

    wczoraj lub przedwczoraj zmniejszyłem moc na 3,2kW bo chodził na 4,5kw i miałem 24,5 C i było za ciepło. Jutro pewnie podniosę bo przy -5C i 3,2kW nie wyrabia się i nie utrzyma 24, tylko spada a lubię miec 24. Do tego raz na pare dni pale kominek wtedy na dole mam 26-27 w szczycie grzania.

    U mnie kocioł nie taktuje bo grzeje non stop przez 7/24. Jedyny czas kiedy nie grzeje podłogi to wtedy grzy grzeje cwu
    adam626 możesz napisać jak to u Ciebie jest spiętę?
    - masz sprzęgło z pompą zewnętrzną?
    - prowadzenie w rc300 wg?
    - podłoga / grzejniki?
    - temp. początkowa i temp końcowa?
    - wpływ pomieszczenia?

    Uprzejmie proszę jakbyś napisał: bo u mnie kocioł nie pracuje non stop: tj. grzeje mocą 40-60%, i się wyłącza ja czujnik temp. pokojowej przekroczy o ileś tam.

    Pomożesz?

  8. #88

    Domyślnie

    dwa rozdzielacze podłogowe spięte wprost do kotła bez sprzęgła, pompy etc. Pompa jest wbudowana w kocioł. Grzejników nie mam podłączonych

    Logiki sterownika nie uzywam. Na kotle ograniczyłem moc(taka pogoda jak teraz od tygodnia mam stałe 4,5kW) i kocioł grzeje 24/dobę. Na sterowniku ustawiłem 25C aby grzał non stop przy tej mocy i tak nie osiagnie 25C. Temperatura kotła nieistotna, nie pamietam ile mam ustawione byc moze 50C. Przy tej mocy i tak kocioł jej nie osiągnie. Z kotła wychodzi 32C przez całą dobę bo więcej nie da rady

    Jedynie problem z takimi ustawieniami jest np w listopadzie gdzie moc moge przyciąć na minimum 3.2kW a to wychodzi za dużo na grzanie przez całą dobe bo jest za ciepło. Wtedy jak mi jest za ciepło zmniejszam temperature na sterowniku.

    Jesli u Ciebie grzeje na 40-60% to polecam ograniczyć moc na kotle. W instrukcji znajdziesz jak to zrobic.

    mi najbardizej odpowiada komfort gdy kocioł grzeje przez całą dobe równo. Ujemny aspekt - to pompa kotła chodzi non stop i zużywa prad. Pozyutywny aspekt - w domu zawsze ciepło bez huśtawki temperatur i zimnej podłogi.

    Stąd najlepiej by było mieć kocioł który moduluje np od 1,5 lub 2kW ( o ile takie istnieja) bo bedzie to dobra moc na cały rok.

    U mnie moge sobie pozwolic na grzanie non stop 4,5kW bo duży dom ale jak ktoś ma np dom 130m2 to musi używac sterownika bo 3,2kW przegrzeje dom gdyby chodziło przez cała dobe
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 30-01-2019 o 15:50

  9. #89
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JacZenio
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    kraków
    Kod pocztowy
    30-800
    Posty
    49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Logiki sterownika nie uzywam. Na kotle ograniczyłem moc(taka pogoda jak teraz od tygodnia mam stałe 4,5kW) i kocioł grzeje 24/dobę. Na sterowniku ustawiłem 25C aby grzał non stop przy tej mocy i tak nie osiagnie 25C. Temperatura kotła nieistotna, nie pamietam ile mam ustawione byc moze 50C. Przy tej mocy i tak kocioł jej nie osiągnie. Z kotła wychodzi 32C przez całą dobę bo więcej nie da rady
    Ok. Masz RC300? Jak to masz ustawione? Czy grzanie na RC300 masz odłączone i piec grzeje 24h? czy to jakoś na sterowniku RC300 ustawione?
    Proszę o podzielenie się wiedzą.

    ps. faktycznie huśtawki grzania podłogówki są denerwujące. Lepiej żeby pracował non stop, ale żeby pętlę wyłączały poszczególne pomieszczenia.

  10. #90

    Domyślnie

    Cześć. Jestem założycielką tego wątku. Parę dni temu przyszedł mi dosyć duży rachunek za gaz i postanowiłam wg podanych tutaj wskazówek ustawić piec na grzanie TYLKO WG TEMP ZEWNĘTRZNEJ. Sterownik RC-300.
    Na tę chwilę mam ustawione:
    1) Punkt końcowy - 30 stopni
    2) Punkt początkowy - 23 stopni
    3) Max temp. zasilania - 30 stopni
    4) Wpływ temp. pomieszczenia WYŁĄCZONY
    5) Sposób obniżenia ZEWN.
    6) Sposób regulacji Z p.pocz. - WCZEŚNIEJ MIAŁAM Wg temp. zewn. (ale nie miałam możliwości ustawienia punktu początkowego).

    Przed tymi ustawieniami miałam na wyświetlaczu TRYB AUTO Z TAKIM SŁONECZKIEM, a teraz nie mam tego słoneczka, tylko napis AUTO

    Problem jest taki, że niby temp. w pomieszczeniach jest OK, ale mam na dobę 9 GODZIN PRACY PALNIKA I PONAD 100 STARTÓW!!! Słownie STO STARTÓW PALNIKA NA DOBĘ!

    Czy ktoś mógłby mi pomóc ustawić to tak, żeby było mniej startów, bo chyba rozregulowałam ten piec już całkiem i nie wiem, jak zrobić, żeby to normalnie działało

    EDIT:
    PROBLEM CHYBA ROZWIĄZAŁAM, CZYTAJĄC

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...tyki-buderusa/
    Ostatnio edytowane przez wukazetka ; 07-02-2019 o 19:00

  11. #91

    Domyślnie

    Moc kotła można obniżyć jedynie na kotle. Z RC300 tego nie zrobimy.
    W kotle trzeba wejść w menu serwisowe. Opisuje to instrukcja

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał wukazetka Zobacz post

    EDIT:
    PROBLEM CHYBA ROZWIĄZAŁAM, CZYTAJĄC

    https://forum.info-ogrzewanie.pl/top...tyki-buderusa/
    No... Fajny wątek...
    Po nim większość wiedzy zebrałem tutaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

  13. #93

    Domyślnie

    fajna porcja wiedzy gbbsoft. Szacuneczek!

  14. #94

    Domyślnie

    Cytat Napisał szwagru11 Zobacz post
    nie chodzi mi o moc maksymalną ale minimalną, według ulotek kocioł moduluje do 12% (~1,9kw) a w sterowniku najniżej jest 25% (ponad 3kw). Pytanie czy monter czegoś źle nie poustawiał?
    Witam,

    Ustawienie mocy minimalnej na sterowniku kotła odnosi się do trybu „kominiarza”, którego serwisant używa do wyregulowania mieszanki powietrzno-gazowej podczas pierwszego uruchomienia kotła gazowego. W zależności od typu kotła i jego mocy znamionowej wartość mocy minimalnej w trybie „kominiarza” waha się w granicach 20-25%. W trakcie codziennej pracy, algorytm Pana kotła umożliwia modulację w zakresie 1:7 czyli w zakresie od 2kW do 14kW.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  15. #95
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    W trakcie codziennej pracy, algorytm Pana kotła umożliwia modulację w zakresie 1:7 czyli w zakresie od 2kW do 14kW.
    Na sterowniku RC300 widzę, że moc minimalna palnika to 23%. Czy odpowiada to mocy 2kW ?
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  16. #96

    Domyślnie

    Witam i Pozdrawiam Wszystkich.. Też jestem przed wyborem kotła dla 120m2 domu.. Raczej wybór pada od 2kw do 14kw.. Ale. W planie mojego ogrzewania jest - poddasze grzejniki. A kuchnia łazienki podłogówka..(czyli mieszane).. I tu pytanie do Adam626 i innych ludzi dobrej woli. Czemu tylko podlogówka?? Jakieś mocne argumenty ?? Muszę nalać oleju do głowy żonie

  17. #97

    Domyślnie

    Bo podlogowka daje najwiekszy komfort zycia. Ogrzewanie mieszane to komplikacja przy budowie wymagane dodatkowe koszty komplikacja hrzadzen a potem zwiekszone koszty eksploatacji i niski komfort kaloryferow

  18. #98

    Domyślnie

    Hmm.. Moze prymitywne pytanie zadam. Podłogówka w sypialni a duże łóżko jak to sie ma do ogrzania pomieszczenia?? Ps. Fajnie że odpowiedziales jeszcze raz pozdrawiam !!!

  19. #99

    Domyślnie

    Nie ma z tym problemu. Ogrzewanie podlogowe sprawdza sie dobrze w kazdym pomieszczeniu

  20. #100
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    soromoto

    Zarejestrowany
    Mar 2019
    Skąd
    ZSZ
    Kod pocztowy
    78-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam kolegów.
    Podłączę się tu z moim pytaniem.

    Pacjent to Buderus Logamax Plus GB072-24K V2 i tu ważna informacja: BEZ ZEWNĘTRZNEGO CZUJNIKA TEMPERATURY

    Będę wdzięczny za podpowiedź jak coś takiego sensownie ustawić, i czy przypadkiem brak zewnętrznego czujnika temperatury nie jest błędem?

    Pozdrawiam
    Piotrek

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony