dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 13
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 260
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaus71 Zobacz post
    ja mam tylko: pulpit, układ i administrator.
    mogą nie chcieć przydzielić dodatkowych opcji? bo słyszałem że mogą nie chcieć. mają prawo odmówić?
    Tak, może nie chcieć. Właśnie ze względu na to, że wtedy my - jako klienci mamy za dużą wiedzę o tym, co się dzieje w instalacji. Ale walcz o swoje. Szkoda, żeś trafił na takiego instalatora.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  2. #62

    Domyślnie

    a tak z ciekawowści - czy można mieszać w jednej instalacji optymalizatory PV370 i PV404 ?

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Ceny P370 i P404 są podobne - różnica ok. 10 PLN. Czy P404 są bardziej uniwersalne niż P370 ?

    PS Optymalizatory P370 podrożały o jakieś 20 PLN/szt.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #65
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ceny P370 i P404 są podobne - różnica ok. 10 PLN. Czy P404 są bardziej uniwersalne niż P370 ?
    Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
    To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?
    Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?
    Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Czyli lepiej jest dołożyć 20 PLN aby "lepiej" to pracowało?
    Dla P4044 minimum 9 paneli musi być w jednym stringu (?) i wszystkie powinny być w jakiś sposób naświetlone?
    Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?
    Nie lepiej. Optymalizery powinny być dobrane przy projektowaniu instalacji. SE wyraźnie pisze, jakie są minimalne wymagania systemu odnośnie liczby optymalizerów. Żaden instalator nie powinien Ci takiej instalacji zrobić (chyba, że nie nie wie co robi). Oczywiście, sam sobie możesz eksperymentować, ale prawdę mówiąc, to dość drogi system jak na takie eksperymenty.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
    Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
    Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

    PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 17-04-2020 o 13:28 Powód: PS
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
    Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
    Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

    PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.
    Przy małej liczbie paneli - mikroinwertery tak. Nie wiem jak teraz, ale w zeszłym roku powyżej 4-5 kWp zaczynało się robić drożej niż na SE.
    PS. Być może taka jest teoretyczna minimalna, ale wg dokumentacji i zaleceń producenta P370 musi być spoooooro więcej. Przy 3f kiedyś było bodajże 13, teraz jest 14. Proszę o poprawienie, jeśli coś pomieszałem.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Właśnie obawiam się że instalatorzy montują optymlizatory SE bez dostatecznej wiedzy jak to będzie działać w rzeczywistości.
    Może na trudnym dachu z zacienieniami (kilka połaci po 3-5 paneli) w 2-3 kierunkach świata (SE i SW a może tez NW) zastosować jednak mikroinwertery.
    Mikroinwertery mogą być na 1-2 lub 4 panele. Ale te na 4 może tez muszą mieć jakieś minimalne wymagania do do pracujących paneli?

    PS Minimalna długość łańcucha z użyciem P370 to 8 sztuk a z P404, P405, P505 to 6 sztuk dla falownika jednofazowego i odpowiednio 16 lub 12 dla trójfazowego.
    Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
    Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach
    Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
    Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Wg danych SE - dla P370 i 3F min. 16 a dla P404 min. 14 (13 z SE3K).
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
    Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach
    Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
    Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?
    Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Mój brat ma dach dwuspadowy E-W (z jakimś małym odchleniem na N) . Bez żadnego zacienienia. Dom w trakcie budowy (wykończeniówka) ale jest zdecydowany na PV
    Chce mieć dużą instalację....ale chce to robić na mikroinwerterach
    Ktoś mu (jakiś sprawny marketingowiec) naopowiadał, że taka opcja jest najlepsza....
    Tłumaczę i przekonuję....ale nie jest łatwo go przekonać...doradzcie, jak go przekonać?
    Wada - ekonomicznie nie ma sensu chyba że ma jakieś dobre i tanie mikrofalowniki ale takich nie ma
    Gdyby nie cena to może jest lepsze niż tradycyjne rozwiązania?
    Wada / zaleta - prawie każdy panel (od 1 do 4 sztuk) ma swój inwerter i jeden psuje się to działa pozostała instalacja.
    Ale jest to też ewentualną wadą - są na świeżym powietrzu, z utrudnionym dostępem i jest ich kilka - kilkanaście sztuk które mogą się popsuć?

    Zaleta to niskie napięcie na dachu i całkowita niezależność pracy poszczególnych paneli.

    Masz info ile to kosztuje i na jakich elementach - mikrofalowniki i panele?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Tom1000k
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    560

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Wg danych SE - dla P370 i 3F min. 16 a dla P404 min. 14 (13 z SE3K).
    Tak jak już wcześniej pisałem odpowiednio 13 i 9 zadziała ale na styk, to znaczy że jakiekolwiek zacienienie spowoduje natychmiastowy spadek wydajności całej instalacji. Dlatego podają, jak napisałeś 16 i 14.

    Czyli te 9 paneli nie powinno być na połaciach o różnych kierunkach i różnych naświetleniach?
    Otóż to. Musi być na jednej połaci.
    Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zacznie zbierać oferty, porównywać ceny i okresy zwrotu, to mu być może zdanie się odmieni.
    mam taką nadzieję, że jak dostanie konkretne oferty, to inaczej na to spojrzy...chociaż to jest przesązone, bo mam wrażenie, że cena to dla niego sprawa drugorzędna

    d7d - czeka jeszcze na oferty....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.868

    Domyślnie

    Jeżeli cena nie ma znaczenia to jedna wada odpada
    Czyli jest wada - kilka - kilkanaście urządzeń pod panelami z utrudnionym dostępem. Podobnie będzie z optymalizatorami SE.
    Czyli jeszcze nie widział ceny na mikrofalownikach?

    PS Wielokrotnie słyszałem od kogoś że coś chce i "cena nie ma znaczenia" a jak przychodziło do konkretów i otrzymywał normalną cenę to było "za drogo".
    Nie mam na myśli Twojego brata.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Otóż to. Musi być na jednej połaci.
    Niestety jest wielu instalatorów ignorantów, którzy rozkładają to na różne połacie i potem są problemy jak u mnie i wielu innych, Wystarczy wejść na facebooka na grupę użytkowników solaredge i spojrzeć na wykresy. Ręce opadają ilu jest instalatorów, którzy nie znają się na tym co robią.
    Dokładnie. Kiedy na przełomie marca i kwietnia zrobiło się naprawdę słonecznie nastąpił wysyp użytkowników, którzy zaczęli mieć gorsze wyniki, niż podczas umiarkowanego zachmurzenia.
    Żaden z nich nie miał P404

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Ale nie wiem czy przekonasz instalatora. Mój to był totalny beton. Mało tego, nawet w solaredge nie z każdym się skutecznie dogadasz, bo ich designer nie pokazuje błędu w takiej instalacji. Ale walcz, powodzenia.
    to nie instalator tylko firma która współpracuje z instalatorami - polecona przez kolegę - oto ich odpowiedź:
    "
    Rodzaj optymalizatorów dla Pana instalacji fotowoltaicznej dobrała nam aplikacja firmy Solar Edge Designer – są to optymalizatory P370. Aplikacja ta nie wskazała błędu przy doborze tych optymalizatorów dla paneli Q.Cells 350 W. Są one jak najbardziej poprawnie dobrane i działają prawidłowo.

    Cała Pana instalacja obecnie pracuje ponad spodziewaną przez nas wydajność. Zarówno produkcja z marca jak i z kwietnia przekraczają prognozowaną produkcję.
    "
    całkoiwcie zignorowali taką moją uwagę:
    "Problem występuje wtedy jeśli panele są rozmieszczone na różnych połaciach, bo spośród tych 16 przynajmniej 11 musi być oświetlona, a u mnie jest oświwetlona 8 lub 10."
    Razem z odmową wystawili mi ostatnią fakturę na pozostałą do zapłaty kwotę instalacji.
    Oczywiście tak tego nie zostawię, czy ktoś wie może jakie są kolejne możliwe opcje?
    Czy rzecznik praw konsumenta ma zastosowanie do tego typu spraw?
    Czy SolarEdge oferuje możliwowść audytu instalacji?
    Firma przedstawiła mi dwie oferty z których solarEdge był o 2000zł droższy, ale miał być optymalny i wyciskać wszystko ze słońca niezależnie od warunków pogodowychh.
    A wychodzi że mam z niego mniejszą produkcję niż jakikolwiek inny system bez optymalizatorów ale mający dwa stringi.
    A może inwerter SE7K ma dwa stringi? ponoć kiedyś SolarEdge tak miał. Może rozdział na 2 stringi (każda połać osobno) by coś poprawił?
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 17-04-2020 o 20:53

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".
    Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.
    A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalatorach oddających tak działające instalacje.

    Jeśli firma, która instslowała Ci system uważa, że przy 4.8kWh z kWp podczas tak słonecznych dni, jakie mieliśmy w kwietniu to wynik przekraczający ich oczekiwania, to bardzo nisko zawieszają sobie poprzeczkę...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-04-2020 o 22:18
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jeśli masz FB, znajdź i poproś o dopisanie Ciebie to grupy "Solaredge - forum użytkowników".
    Znajdź użytkownika @Grzegorz Olechowski. On reprezentuje SE i on m.in. ocenia poprawność lub nie wykonania instalacji.
    A z tego, co widziałem, nie raz wieszał psy na instalacjach oddających tak działające instalacje.
    dzięki za namiary.
    zastanawiałem się nad zgłoszeniem bezpośrednio do SE z tytułu gwarancji usterki w działaniu inwertera i optymalizatorów. wtedy musiałbym dostać jakąś opinię formalną o niej.

    a tak przy okazji - czy moja skrzynka energetyczna dla instalacji PV nie jest jakoś wybrakowana (skoro mój instalator "bardzo nisko zawiesza sobie poprzeczkę") ?
    tak wygląda:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka elektryczna.JPG
Wyświetleń:	274
Rozmiar:	76,2 KB
ID:	443102
    Ostatnio edytowane przez klaus71 ; 17-04-2020 o 21:37

Strona 4 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony