dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 82
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    ... pod dokumentem który linkowałem to inwestor się podpisuje.

    - oczywiście, że tak, podobnie jak podpisuje się pod wnioskiem o wydanie PNB ( składanego wraz z Projektem Budowlanym ), co nie znaczy że jest autorem projektu, inaczej doszlibyśmy do jakiś absurdów ! z tego wniosku nie wynika, że Inwestor przejmuje rolę projektanta ( choćby w zakresie projektowanej charakterystyki )
    Ale bierze odpowiedzialność za parametry które tam sam wpisuje. A skoro projektant się na niego wypiął, to skąd przeciętny inwestor ma wziąć te liczby? Z PCHE które nawet jak były zmiany w projekcie nie zostało zaktualizowane? A czemu nie aktualizujesz?

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ale bierze odpowiedzialność za parametry które tam sam wpisuje. A skoro projektant się na niego wypiął, to skąd przeciętny inwestor ma wziąć te liczby? Z PCHE które nawet jak były zmiany w projekcie nie zostało zaktualizowane? A czemu nie aktualizujesz?
    Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze. Pomijam fakt brak przeliczenia PCHE jest niezgodny z prawem. Kazde przeliczenie kosztuje, jezeli sie samemu tego nie liczy to trzeba zlecic (zresztą swoj czas tez kosztuje). Jest to zmniejszenie zysku architekta. Pisałem o tym wczesniej ale otrzymałem sugestie ze jestem za tym aby architekci swoją pracę wykonywali charytatywnie. Tak na marginesie to prof AGH Jacek Zimny juz 11 lat temu twierdził na wykladach z audytingu energetycznego ze architekci nie mają na ten temat (ozc, audyty energetyczne, PCHE) pojecia albo bardzo małe. Architekci z mocy ustawy otrzymali uprawnienia audytorskie, szkoda ze ta moc nie uzupełniła ich wiedzy w tym zakresie
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 09-07-2020 o 06:32

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Kaizen
    - czy Ty się podpisujesz pod projektem lub jakąkolwiek jej częścią ? - nie !
    to o jakiej odpowiedzialności piszesz ? za zebrane załączniki wymagane do zakończenia budowy ?
    Ep, jak również inne dane kluczowe powinny być potwierdzone przez projektanta ! podobnie jak wszelkie zmiany w projekcie.
    Jeśli ( bardziej lub mniej świadomie ) ograniczyłeś rolę architekta do adaptacji gotowca za przysłowiowe 2zł i na tym koniec, to faktycznie co Ci pozostało ? wiedza z FM, innych blogów mniej lub bardziej „budowlanych”, wiedza KB oraz szybka nauka BuildDesk ?
    - ja pracuję w innych standardach od tych, które opisujesz na FM, inny jest zakres mojej pracy, który nie ogranicza się tylko i wyłącznie do projektu z PNB, w zasadzie zaczyna od analizy działki przed jej zakupem ( w wielu przypadkach ), po nadzór autorski aż do chwili ukończenia budowy.
    Odpowiadając na Twoje pytanie : jeśli zmiany w realizacji budynku wpływałyby na PCHE, tak, obliczenia powinny być odpowiednio modyfikowane, ale w moim przypadku zarówno Inwestorzy ( w 99 % ) nie dokonują istotnych zmian w rozwiązaniach projektowych budynku w trakcie jego realizacji, które zostały wspólnie uzgodnione na etapie jeszcze opracowywanego Projektu Koncepcyjnego budynku i zagospodarowania. Tak więc rola uczestników procesu budowlanego jest zgodna z Ustawą. Nie do pomyślenia jest, aby np. KB bez porozumienia z projektantem zamieniał „ słup kwadratowy w okrągły lub odwrotnie ” bo ma akurat taki szalunek z innej budowy lub preferuje tylko takie prace budowlane, które wcześniej wykonywał, nie patrząc zbytnio w projekt, bo tak mu wygodnie. Czy „słup” wykona kwadratowy, czy okrągły – wycena jest identyczna.
    - patrząc na Twój dziennik budowy – widzę same słupki, wykresy, parametry, cyferki, … i tak się zastanawiam, czy w tym wszystkim nie ma zbytniej przesady ?
    PCHE – określa jak najbardziej standard energetyczny budynku, ale nijak się ma do Architektury, rozwiązań funkcjonalno użytkowych realizowanego obiektu, które dopiero w połączeniu z PCHE ( przyjętymi rozwiązaniami techniczno instalacyjnymi ) tworzą faktyczny komfort użytkownika.
    asolt
    „ … z mocy ustawy ( architekci ) otrzymali uprawnienia audytorskie ”
    - jaka Ustawa mówi, że to architekt powinien opracowywać PCHE ?
    powinien zapewnić " udział w opracowaniu projektu budowlanego osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności "
    jak również " skoordynować " wszystkie prace projektowe ( w tym branżowe ) dot. danego tematu projektowego
    - w moich projektach PCHE opracowuje współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych odpowiedzialny ( między innymi ) za dobór wszystkich instalacji wewnętrznych budynku. To źle ? ma pełną wiedzę w tym zakresie umocowaną uprawnieniami zawodowymi do projektowania, jednym słowem bierze faktyczną odpowiedzialność zawodową za takie, nie inne dedykowane rozwiązania projektowe w tym PCHE.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Kaizen
    - czy Ty się podpisujesz pod projektem lub jakąkolwiek jej częścią ? - nie !
    to o jakiej odpowiedzialności piszesz ? za zebrane załączniki wymagane do zakończenia budowy ?
    Ep, jak również inne dane kluczowe powinny być potwierdzone przez projektanta ! podobnie jak wszelkie zmiany w projekcie.
    Tak jak i Ty mój projektant nie przeliczał PCHE. Więc skąd inwestor ma wziąć dane, pid którymi na koniec się podpisuje w zawiadomieniu o zakończeniu budowy? Tak, to inwestor się pod tym podpisuje - nie projektant. Pewnie większość przepisuje z PCHE, chociaż w czasie budowy dokonali zmian.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    Odpowiadając na Twoje pytanie : jeśli zmiany w realizacji budynku wpływałyby na PCHE, tak, obliczenia powinny być odpowiednio modyfikowane, ale w moim przypadku zarówno Inwestorzy ( w 99 % ) nie dokonują istotnych zmian w rozwiązaniach projektowych budynku w trakcie jego realizacji, które zostały wspólnie uzgodnione na etapie jeszcze opracowywanego Projektu Koncepcyjnego budynku
    A powiedz mi, skąd bierzesz U czy szczelności okien do obliczeń, skoro nie ma jeszcze oferty i konkretnych danych na ten temat?
    Ile razy przyszedł do Ciebie inwestor, że chce styropian lepszy, skoro w Uwagach do wydawanego projektu zamieszczam informację, że możliwe są zmiany ( przykładowego okna ) ale w parametrach nie mniejszych niż te podane w Projekcie. Umyłeś ręce zarówno od przeliczania konstrukcji jak i PCHE i nawet nie wiesz, co inwestor zmienił.

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Umyłeś ręce zarówno od przeliczania konstrukcji jak i PCHE i nawet nie wiesz, co inwestor zmienił.

    w Twoim zdaniu jw jest zawarte wszystko !
    - na tą chwilę nie masz tej podstawowej świadomości, że Architekt nie jest od " przeliczania konstrukcji ", czyli mylisz architekta z konstruktorem - dramat !
    - PCHE - nie muszę obliczać, powtórzę 4 raz : PCHE oblicza współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych w ramach wspólnych prac projektowych nad danym tematem projektowym !
    - wiem dokładnie co mój Inwestor " zmienia " lub nie zmienia ponieważ kontakt z nim mam od początku procesu projektowego, po zakończenie budowy, a o wszelkich możliwych zmianach jestem informowany PRZED ich wprowadzeniem do budynku.
    - nie proś mnie, abym powtórzył 5-ty raz to, co już 4 razy napisałem !
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    asolt
    „ … z mocy ustawy ( architekci ) otrzymali uprawnienia audytorskie ”
    - jaka Ustawa mówi, że to architekt powinien opracowywać PCHE ?
    powinien zapewnić " udział w opracowaniu projektu budowlanego osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności "
    jak również " skoordynować " wszystkie prace projektowe ( w tym branżowe ) dot. danego tematu projektowego
    - w moich projektach PCHE opracowuje współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych odpowiedzialny ( między innymi ) za dobór wszystkich instalacji wewnętrznych budynku. To źle ? ma pełną wiedzę w tym zakresie umocowaną uprawnieniami zawodowymi do projektowania, jednym słowem bierze faktyczną odpowiedzialność zawodową za takie, nie inne dedykowane rozwiązania projektowe w tym PCHE.
    Zadna ustawa tego nie nakazuje i ja równiez tak nie twierdze, napisałem ze kazda zmiana wymaga powtórnego przeliczenia PCHE, to ze tym sie zajmuje projektant instalacji sanitarnych jest ok, tylko czy kazda zmiana jest ma oparcie w aktualnej PCHE?. Tak z ciekawosci jezeli inwestor zwróci sie z prosbą o zmiany w projekcie i Ty je wykonasz to czy sprawdzasz (czy zlecasz sprawdzenie) za kazdym razem czy są spełnione wymagania WT w PCHE?, co w przypadku gdy warunek Ep nie jest spełniony?
    Odnosnie tej mocy ustawy to w bardzo wielu projektach które mam mozliwosc analizowac pod PCHE podpisuje sie architekt, a nie projektant instalacji sanitarnych, to ze kto inny wykonuje PCHE jest dosc rzadko spotykane, oczywiscie z moich obserwacji, chociaz nie sadze w innych przypadkach jest inaczej. To jakie wyniki sa w PCHE wyliczone przez architektów juz nieraz opisywałem.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    wiem dokładnie co mój Inwestor " zmienia " lub nie zmienia ponieważ kontakt z nim mam od początku procesu projektowego, po zakończenie budowy, a o wszelkich możliwych zmianach jestem informowany PRZED ich wprowadzeniem do budynku.
    !
    Czyli za kazdym razem w przypadku zmiany zlecasz przeliczanie PCHE? jezeli tak to wszystko w porzadku, jezeli nie to czym to uzasadniasz?

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - na tą chwilę nie masz tej podstawowej świadomości, że Architekt nie jest od " przeliczania konstrukcji ", czyli mylisz architekta z konstruktorem - dramat !
    Nie pisałem ani o architekcie, ani o konstruktorze, bo PB nie uwzględnia takich uczestników procesu. Pisałem o projektancie.

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - PCHE - nie muszę obliczać, powtórzę 4 raz : PCHE oblicza współpracujący ze mną projektant instalacji sanitarnych w ramach wspólnych prac projektowych nad danym tematem projektowym !
    Ciągle nie rozumiesz pytania, albo unikasz odpowiedzi.


    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - wiem dokładnie co mój Inwestor " zmienia " lub nie zmienia ponieważ kontakt z nim mam od początku procesu projektowego, po zakończenie budowy, a o wszelkich możliwych zmianach jestem informowany PRZED ich wprowadzeniem do budynku.
    I naprawdę U każdego okna jest takie, jak założyłeś w projekcie? Inne wymiary okna na tym samym profilu z tym samym szkleniem to inne U.

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Nie pisałem ani o architekcie, ani o konstruktorze, bo PB nie uwzględnia takich uczestników procesu. Pisałem o projektancie.

    - nie ? to tworzysz jakaś nową " rzeczywistość " .
    Pisząc " projektant " - kogo masz na myśli ?
    bo ja znam kilku w " danej specjalności " np. architektonicznej / konstrukcyjnej / instalacji sanitarnych / elektrycznych / drogowej / ...
    - na pozostałe wątki / pytania - odpowiem, ale raczej bardzo późnym wieczorem
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nie ? to tworzysz jakaś nową " rzeczywistość " .
    Pisząc " projektant " - kogo masz na myśli ?
    Otwórz taką ustawę co zwie się "Prawo budowlane", wciśnij ctrl+f. Znajdujesz "architekt" albo "konstrukor"?
    To teraz wpisz "projektant" - znajdziesz dokładnie to, co napisałem a Ty wytłuściłeś cytując:

    Art. 17. Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
    1) inwestor;
    2) inspektor nadzoru inwestorskiego;
    3) projektant;
    4) kierownik budowy lub kierownik robót


    Jak wciśniesz "f3" to dalej znajdziesz, jakie ma kompetencje i obowiązki.

    Sądziłem, że piszesz z perspektywy projektanta. Ale skoro nawet nie wiesz kto to, to chyba faktycznie PCHE i obowiązki projektanta Cię nie dotyczą.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-07-2020 o 16:47

  11. #71
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    znam doskonale swoje obowiązki - o to się nie martw !
    natomiast mam obawy, że nie rozróżniasz " specjalności " projektantów ( Art. 14. 1 ) - nie wiesz kto jest kim w procesie inwestycyjnym / budowlanym i kto, za co odpowiada - przykre.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    - nie wiesz kto jest kim w procesie inwestycyjnym / budowlanym i kto, za co odpowiada - przykre.
    Przywołujesz przepis, który nie ma nic wspólnego z procesem budowlanym (bo procesu inwestycyjnego PB nie zna). Z punktu widzenia inwestora nie ma znaczenia czy projektant zatrudnia podwykonawców, czy ma sam wszystkie niezbędne uprawnienia. To projektant bierze udział w procesie budowlanym (jak cytowałem).

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " Z punktu widzenia inwestora nie ma znaczenia czy projektant zatrudnia podwykonawców, czy ma sam wszystkie niezbędne uprawnienia. "
    Kaizen
    - projektuje budynki ponad 20 lat, w różnej skali, w różnych funkcjach, w różnych zespołach projektowych i nie spotkałem NIGDY osoby, która ma " wszystkie niezbędne uprawnienia " tj. architektoniczne + konstrukcyjno budowlane + instalacji sanitarnych + instalacji elektrycznych.
    - nie pisz o absurdach ! - to są Twoje wyobrażenia, nic więcej.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 09-07-2020 o 18:05
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    " Z punktu widzenia inwestora nie ma znaczenia czy projektant zatrudnia podwykonawców, czy ma sam wszystkie niezbędne uprawnienia. "
    Kaizen
    - projektuje budynki ponad 20 lat, w różnej skali, w różnych funkcjach, w różnych zespołach projektowych i nie spotkałem NIGDY osoby, która ma " wszystkie niezbędne uprawnienia " tj. architektoniczne + konstrukcyjno budowlane + instalacji sanitarnych + instalacji elektrycznych.
    - nie pisz o absurdach ! - to są Twoje wyobrażenia, nic więcej.
    I to ma być dowód na to, że inwestora obchodzi?

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Otwórz taką ustawę co zwie się "Prawo budowlane", wciśnij ctrl+f. Znajdujesz "architekt" albo "konstrukor"?
    To teraz wpisz "projektant" - znajdziesz dokładnie to, co napisałem a Ty wytłuściłeś cytując:

    Art. 17. Uczestnikami procesu budowlanego, w rozumieniu ustawy, są:
    1) inwestor;
    2) inspektor nadzoru inwestorskiego;
    3) projektant;
    4) kierownik budowy lub kierownik robót


    Jak wciśniesz "f3" to dalej znajdziesz, jakie ma kompetencje i obowiązki.

    Sądziłem, że piszesz z perspektywy projektanta. Ale skoro nawet nie wiesz kto to, to chyba faktycznie PCHE i obowiązki projektanta Cię nie dotyczą.
    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    znam doskonale swoje obowiązki - o to się nie martw !
    natomiast mam obawy, że nie rozróżniasz " specjalności " projektantów ( Art. 14. 1 ) - nie wiesz kto jest kim w procesie inwestycyjnym / budowlanym i kto, za co odpowiada - przykre.
    Jesteś na straconej pozycji.
    W sumie to Kazien zawsze ma rację!!

    Ciekawe w takim razie co znaczy, w tym Art .17 Prawa Budowlanego określenie "projektant" ??
    Nie ma takiego projektanta jak architekt czy konstruktor jest tylko (aż) projektant.
    Jest to oczywiście projektant posiadający odpowiednie uprawnienia architektoniczno-budowlane itp.

    Zgodne z zapisem Art.17 uczestnikiem procesu budowlanego jest m.in. "projektant" a nie "projektanci".
    I co... ??
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #76
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    d7d - masz rację !
    dziwnym trafem Rozdział 2 ( w całości ) został przeoczony, jak również Art.20.1a oraz 1aa
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    d7d - masz rację !
    dziwnym trafem Rozdział 2 ( w całości ) został przeoczony, jak również Art.20.1a oraz 1aa
    Kaizen tak potrafi rozmydlic dyskusję pytając o rzeczy moim zdaniem nieistotne, bo nazewnictwo i definicje nie są wazne. Masz uprawnienia i maja je Twoi współpracownicy. Sprawa jest jasna. Nie odpowiedziałes na moje pytanie dotyczące, zacytuje samego siebie:

    "Czyli za kazdym razem w przypadku zmiany zlecasz przeliczanie PCHE? jezeli tak to wszystko w porzadku, jezeli nie to czym to uzasadniasz?"

    Przypominam, chodzi o zmiany w trakcie budowy o które pyta Ciebie inwestor. Czy w przypadku zmiany i przeliczenia PCHE gdy Ep nie jest spełniony akceptujesz taka zmianę czy sie na nią nie zgadzasz? Tak z ciekawosci ile miałes takich przypadków ze zmiana spowodowała nie spełnienie Ep i dlatego sie na nią nie zgodziłes.
    Ja osobiscie na podstawie rozmów z moimi klientami nie znam przypadku aby architekt (lub inny projektant który miał to zlecone) przeliczał powtórnie PCHE dla zmian w trakcie budowy. Nie oznacza to oczywiscie ze nikt tego nie przelicza ale sadze ze sa to przypadki marginalne. O to czy KB przelicza nawet nie pytam bo to nie ma sensu. Odpowiedz jest jedna, nie przelicza
    Dla jasnosci nie chodzi mi zmiany konstrukcyjne wewnatrz budynku bo one nie wpływają na wsp. Ep. Interesuje mnie wyłacznie zmiana grubosci przegród, zmiana łambdy, wsp U okien, sposobu montazu, rodzaju ogrzewania i przygotowania cwu i wszystkie inne majace wpływ na PCHE.

  18. #78
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Interesuje mnie wyłacznie zmiana grubosci przegród, zmiana łambdy, wsp U okien, sposobu montazu, rodzaju ogrzewania i przygotowania cwu i wszystkie inne majace wpływ na PCHE.
    zmiana grubości przegród – nie ma takiej możliwości. Raz zdarzyło mi się, że grubość bloczka wapienno piaskowego ściany zewnętrznej została zmieniona z 25cm, na 24cm ponieważ taki był dostępny w hurtowni.„ Polowanie „ na 25-tkę wydłużyłoby proces budowy budynku. Oczywiście wymiana po uzgodnieniu ze mną i projektantem konstrukcji.
    zmiana lambdy – na lepszą, nie ma sprawy ! W części opisowej projektu umieszczam informację, że :
    „ wszelkie zmiany, odstąpienia od zatwierdzonego projektu, należy uzgodnić pisemnie z projektantem obiektu oraz zagospodarowania ( arch … ) dla klasyfikacji dopuszczalnej zmiany, odstępstwa ( Istotne / Nieistotne ) z podaniem zakresu zmian/-y oraz przed jej /-ich wykonaniem. „
    oraz
    „ Dopuszcza się stosowanie uzgodnionych pisemnie z projektantem, po akceptacji inwestora : rozwiązań zamiennych o tym samym standardzie i zgodności z obowiązującymi przepisami, przed ich realizacją ! ”
    - te dwa zdania w cz. opisowej projektu określają standard przyjętych i uzgodnionych wcześniej z Inwestorem materiałów do realizacji budynku, gdzie Lambda jest jednym z wielu parametrów.
    Na jednej z budów ten zapis wykluczył zastosowanie preferowanego przez wykonawcę styropianu „ wodoszczelnego ” izolacji fundamentów, zamiast wpisanego w projekt XPS. Nie dość że inne lambda, to jeszcze „ wodoszczelność ” EPS była tylko z nazwy.
    wsp. U okien – w projekcie wpisuje zgodnie z Rozporządzeniem. Np. U nie wyższe niż 1,1. Powyżej tego parametru żadne inne okna nie znajdą się na budowie !, chyba, że z parametrami lepszymi np. 0,9. Podobnie jest z doborem samego „szklenia”, gdzie poza samym sprawdzeniem pola powierzchni przeszkleń budynku, sprawdzam współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego okien oraz przegród szklanych określając parametry graniczne. Tak więc nic nie dzieje się przypadkowo.
    sposobu montażu – w tym wypadku Inwestor i wykonawca ma wybór dla „ ciepłego montażu ” stolarki wpisanego w Projekt : od zastosowania EJOT WIMOUNT , ILLBRUCK MOWO , JB-D, WINFRAMER , ALLMEDIA , ... inne systemy w tym / lub producenta stolarki ( do wyboru, do koloru ) przy głównym założeniu montażu w warstwie izolacji i wykluczeniu mostków termicznych liniowych do czego jest zobligowany architekt.
    rodzaju ogrzewania i przygotowania cwu - nie ma możliwości zmiany na etapie realizacji budynku. Rodzaj ogrzewania zostaje wcześniej określony i uzgadniany z Inwestorem na etapie opracowywania Projektu Koncepcyjnego i Budowlanego, podobnie jak WSZYSTKIE inne rozwiązania projektowe ( A+K+IS+IE ).

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czyli za kazdym razem w przypadku zmiany zlecasz przeliczanie PCHE? jezeli tak to wszystko w porzadku, jezeli nie to czym to uzasadniasz?
    - niestety nie, wynika to z cytowanych przeze mnie zapisów w części opisowej projektu i zmian, które wpływają na PCHE, ale tylko ( w moim przekonaniu ) na ( + ), nie na ( - ).
    - ale uzmysłowiłeś mi, że PCHE powinna być aktualizowana w oparciu o wszelkie zmiany ( + )( - ) ,tak więc, o ile Inwestor będzie skłonny do takich działań, chętnie podniosę jeszcze wyżej poprzeczkę, czy też standard współpracy pomiędzy Architektem, a Inwestorem na etapie realizacji obiektu.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 10-07-2020 o 11:18
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    zmiana grubości przegród – nie ma takiej możliwości. Raz zdarzyło mi się, że grubość bloczka wapienno piaskowego ściany zewnętrznej została zmieniona z 25cm, na 24cm ponieważ taki był dostępny w hurtowni.„ Polowanie „ na 25-tkę wydłużyłoby proces budowy budynku. Oczywiście wymiana po uzgodnieniu ze mną i projektantem konstrukcji.
    ....
    sposobu montażu – w tym wypadku Inwestor i wykonawca ma wybór dla „ ciepłego montażu ” stolarki wpisanego w Projekt : od zastosowania EJOT WIMOUNT , ILLBRUCK MOWO , JB-D, WINFRAMER , ALLMEDIA , ... inne systemy w tym / lub producenta stolarki ( do wyboru, do koloru ) przy głównym założeniu montażu w warstwie izolacji i wykluczeniu mostków termicznych liniowych do czego jest zobligowany architekt.
    rodzaju ogrzewania i przygotowania cwu - nie ma możliwości zmiany na etapie realizacji budynku. Rodzaj ogrzewania zostaje wcześniej określony i uzgadniany z Inwestorem na etapie opracowywania Projektu Koncepcyjnego i Budowlanego, podobnie jak WSZYSTKIE inne rozwiązania projektowe ( A+K+IS+IE ).


    - niestety nie, wynika to z cytowanych przeze mnie zapisów w części opisowej projektu i zmian, które wpływają na PCHE, ale tylko ( w moim przekonaniu ) na ( + ), nie na ( - ).
    - ale uzmysłowiłeś mi, że PCHE powinna być aktualizowana w oparciu o wszelkie zmiany ( + )( - ) ,tak więc, o ile Inwestor będzie skłonny do takich działań, chętnie podniosę jeszcze wyżej poprzeczkę, czy też standard współpracy pomiędzy Architektem, a Inwestorem na etapie realizacji obiektu.
    Sposób montazu okien wiąze sie z róznymi mostkami i na + i na -, czyli nałeżało by to powtórnie przeliczyc. Nie mozna zakładac tylko jednego sposobu montażu a załozenie ze jest tylko jeden słuszny montazu (w warstwie izolacji) jest błedne. Ep mozna uzyskac przy róznych sposobach montazu.
    Nie spotkałem sie z projektem w którym byłby narzucony sposób montazu w warstwie ocieplenia. Takie montaze z którymi sie spotkałem były wyłaczną decyzją inwestora.
    Praktyka rozmija sie z rzeczywistoscia, a pomoc w tym rozmijaniu KB jest wprost nieoceniona.
    Co zmiany sposobu ogrzewania w trakcie realizacji to jest to nagminnie spotykane. Rozumiem ze nie dajesz takiej mozliwosci swoim klientom, co w przypadku gdy klient sie uprze i chce. Czy przeliczasz wtedy PCHE i po stwierdzeniu niespełnienia Ep wstrzymujesz budowe?
    Jezeli chodzi o zmianę grubosci przegród, to o zmiane grubosci izolacji termicznej, czesc konstrukcyjna nie ulega zmianie.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 10-07-2020 o 12:19

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Nie jest tak, że Inwestor zamawiając projekt i budując dom wg tego projektu oczekuje od projktanta zgody na wszelkie zmiany jakie sobie życzy Inwestor?
    W części dotyczącej konstrukcji pewnie oczekuje formalnej zgody (po analizie lub po przeliczeniach nośności itp.) a w pozstałych przypadkach twierdzi że to jest jego dom i jego inwestycja i prawie każde życzenie ma być spełnione?
    KB i wykonawca często nie analizując projektu proponują własne zmiany które im ułatwiają życie a projektant (rzetelny) tylko im przeszkadza.

    Czy Inwestor zmieniając warstwy ścienne, dachowe, sposób montażu okien i drzwi zapłaci za każdorazowe przeliczenie PChE ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony