dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 13
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 260
  1. #101

    Domyślnie

    Faktycznie pozostaje jeszcze sprawa starzenia się modułów i wtedy jak znalazł ten 8kw będzie dłużej pracował.
    To temat falownika i opty uważam jest w pełni do zaakceptowania.
    Teraz pozostaje jeszcze kwestia czy moduły na płasko czy jednak na stelażu tak jak w wizualizacji. Wtedy część śnieg będzie leciała w drugą stronę prosto na podwórko, w miejsce gdzie parkuje auto.
    Na w/w stelażu koszty w granicach 48tyszł.
    Znowu na płasko nie wiem jak dowali śniegu czy pv nie będą miały mikropęknięć itd.
    W sumie przez 13lat tylko raz byłem na dachu zgarniać śnieg.
    Może przesadzam z tym śniegiem i śnieg spokojnie zjedzie po modułach. Kąt opadania dachu w drugą stronę to może 8-10st.
    Kolejna sprawa na w/w instalacje chce dostać dotację i aby nie było problemu z montażem z wymogami audytorów z gminy że oni to widzą tak i tak i nie ma gadki.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  2. #102
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja bym montował na płasko, szkoda kasy na stelaż, lepiej dać 1 panel więcej na płasko, ja na płaskich dachach montuję zawsze na płasko, albo na konstrukcji balastowej na 15st, nigdy nie zwiększam do 30stopni bo to jest nieopłacalne. mam klienta który ma na tej samej posesji 2 PV jedna na 5st druga 30st, i wyniki roczne są zbliżone, co jedna straci latem nadrobi zimą i na odwrót, początek roku to 287 do 297 kWh/kWp
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  3. #103

    Domyślnie

    Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.
    Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.
    Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.
    Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.
    Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.
    Dom 110m2 .Okna plastiki, Ocieplenie styropian 10cm.
    Ogrzewanie domu grzejniki10szt.Bufor 1000l kospel
    CWU 300l solary hewalex i grzałka kospel 3kw na 220v.
    taryfa g12w.
    Pomieszczenie regulator pokojowy ustawiony na 22stC.
    PV 9,9kw. Bauer i Solaredge.
    Od lutego 2023r zmiana ogrzewania na Pompę Ciepła przeróbka Rotenso Unico 7kw+AHU Split.
    Za luty 2023 PC wzięła 780kwh.
    Obecnie średnia w marcu 20kwh doba.

  4. #104
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juras44 Zobacz post
    Na płasko pozbył bym się problemu deszczu czy śniegu oraz koszty dużo mniejsze. Uzyski podejrzewam byłyby tylko trochę gorsze.
    Jedna firma mówi z wizualizacji twierdzi, że taki montaż na płasko to jedynie na swoją odpowiedzialność nie dają gwarancji czy jak dowali śniegu czy przypadkiem nie powstaną mikropęknięcia i ciężko wtedy z gwarancją.
    Natomiast dwie kolejne firmy utrzymują że śmiało można na płasko i będzie chulać i kosztowo będzie taniej. Wszystkie firmy na SE.
    Nie wiem czy np w przypadku montażu modułów w gwarancji są zapisy aby montować je w wymagany sposób czytaj wymagany kąt pochyłu.
    Dla mnie wygodniej i napewno konstrukcja nie odleci jest montaż na płasko. Jeśli taki montaż będzie realizowany to czy moduły będą montowane do krokwi czy do samych łat. Lub też inaczej na tzw L w trapezie. Jak ktos ma na płasko pv fajnie by było podejrzeć w jaki sposób pv są zamontowane do blachotrapez.
    nie wiem dokładnie jaki masz blachotrapez, ale albo śruba dwugwintowa, albo mostki do trapezu,
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  6. #106

    Domyślnie

    Bardzo się cieszę , że trafiłem na ten temat na forum.
    Za 2 tygodnie maja mi montować 6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 370.
    SolarEdge SE 5 KW .
    Po przeczytaniu już wiem , że to nie zadziała. Chociaż tylko może maly fragment 1-2 paneli na SW będzie zacieniony po 16:00
    Nie wiem czy nawet z Opty 404 bedzie ok. A opcja jest 6,54KWP na tych samych panelach i Fronius Symo 6.0

    I chyba to bedzie jednak lepsza opcja.

    Co sądzicie?
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  7. #107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Jeżeli uważasz, że system na SE z opty 370 lub 4040 nie zadział to może pomyśl o Tigo.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  8. #108
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    na tigo to już w ogóle bez sensu, kolego d7d zrób projekt w SE designer na opty p370 i p404 i sprawdz współczynnik strat uzysków, jak będzie w okolicach do 1,5% to śmiało montuj
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  9. #109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Dlaczego Tigo jest bez sensu a SE ewentualnie może mieć sens?
    Do SE Designer trzeba się zarejestrować jako instalator albo właściciel.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tom1000k Zobacz post
    Są o tyle bardziej, że na P370 potrzeba minimum 13 paneli żeby instalacja pracowała właściwie natomiast na P404 potrzeba ich minimum 9.
    To jest na styk, dlatego producent zaleca odpowiednio 16 i 14 żeby był bezpieczny zapas.
    Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?
    6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.
    SolarEdge SE 5 KW .
    W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00
    Dom 220m2 plus garaż 35m2 ( nieogrzewany) ogrzewane ok 190m2. 100m2 podłogówka 90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny, Ściany porotherm 25cm + styropian10cm+klinkier, poddasze wełna 20cm, wentylacja grawitacyjna . OZC - 9,6 KW. PC Samsung EHS 9Kw split 1f + Piec kondensacyjny Viessmann Vitodens 100-w, + kominek z płaszczem wodnym+ CWU 300l + PV 9,16 KW

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Dlaczego Tigo jest bez sensu a SE ewentualnie może mieć sens?
    Do SE Designer trzeba się zarejestrować jako instalator albo właściciel.
    Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  12. #112
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał SARUL Zobacz post
    Czy w związku z tym taka instalacja bedzie działać sprawnie?
    6,16 Kwp 2 x 8szt. 385KWp QCELLS 9G na dwóch połaciach SW 241 i SE 141 opty 404.
    SolarEdge SE 5 KW .
    W zasadzie bez cienie - może 1- 2 panele na SE częściowo zacienione po 17:00
    jak pisałem powyżej, trzeba zacząć od projektu w designer
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  13. #113
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Tigo bez sensu z doświadczenia swojego, nie działają tak samo dobrze jak opty z SE, Co do designera to instalator powinien ci zrobić projekt z dwoma różnymi optymalizerami, za to bierze pieniądze.
    Tigo nie wymagają minimalne liczby optymalizatorów.
    System SE wymaga i to raczej powyżej 12 sztuk optymalizatorów.
    System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).

    Teoretycznie Tigo powinien działać podobnie jak system z optymalizatorami SE.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    System SE też chyba słabo wypadnie przy dwóch połaciach skierowanych na różne strony świata i na każdej może być max. po 6 paneli (w sumie 12 sztuk).
    Co ???

  15. #115
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co ???
    Pytanie dotyczy liczby opty (12) czy określenia "słabo" ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Skąd wziąłeś te 2x6 ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #117
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Taki przykład z życia wzięty: po 6 sztuk paneli na dwóch różnych kierunkach świata.
    Wszystko (12 sztuk) rozłożone na 4 połaciach w układzie 4+2 na południowy-wschód i 3+3 na południowy-zachód.
    Razem 12 paneli.
    Do tego zacienienia
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #118
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i co daje ten przykład koledze @SARUL ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.867

    Domyślnie

    Wpis dotyczył informacji podanych przez 1igor1 - post #108 i #111.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.633
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No przecież cały czas rozmawiacie o instalacji @SARUL
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 6 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony