dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 753 z 764
Pokaż wyniki od 15.041 do 15.060 z 15266
  1. #15041

    Domyślnie

    Napewno będziesz miał problem w okresach przejściowych, Ten kocioł moduluje najniżej ponad 4 kw. Do samej podłogówki jest za duży na jesień i wiosnę.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  2. #15042

    Domyślnie

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Napewno będziesz miał problem w okresach przejściowych, Ten kocioł moduluje najniżej ponad 4 kw. Do samej podłogówki jest za duży na jesień i wiosnę.
    Mam dwie drabinki jeszcze w łazienkach, to coś może pomóc w tych okresach przejściowych? Ustawić na termostacie 5 i odbierać na grzejnik

  3. #15043

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kambb Zobacz post
    Mam dwie drabinki jeszcze w łazienkach, to coś może pomóc w tych okresach przejściowych? Ustawić na termostacie 5 i odbierać na grzejnik
    Sądzę, że nie pomoże to, bo ile wody jest w tych drabinkach? Przy termostatach możesz mieć też problem z tym, że jak większość pętli będzie pozamykanych, to kocioł będzie taktował bo działa tylko część instalacji gdzie jest mało wody, chyba że masz to jakoś rozplanowane, że działa to strefowo i zawsze działa jakaś sensowna ilość. Zamieszkasz, zobaczysz. Na etapie budowy, kiedy jeszcze nie mieszkasz nie ma sensu przejmować się ile gazu jest spalone, nie jest to zupełnie miarodajne.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  4. #15044

    Domyślnie

    Super dzięki,
    Wrócę po czasie z wnioskami

  5. #15045
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie kW, tylko kWh.

    Już pisałem przecież o progu 10-20%, nie o 5%. I nie, nie ma znaczenia, czy kocioł ma 93 czy 88% sprawności - właśnie o to chodzi. Oczywiście to Twoje pieniądze, może mam paranoję, ale pamiętam czasy chrzczonego paliwa na stacjach. Choć w sumie masz rację, po co azotować gaz ziemny, skoro można po prostu podnieść cenę dwa razy i powiedzieć, że to wina Putina. Ludzie to łyknęli jak rekin foczkę.
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co mi da wartość pomiaru 9.5kWh?
    Co z nią mogę zrobić ?
    I sprawność kotła, dokładność ciepłomierza, które mogą dać skumulowany błąd rzędu 10% są nieistotne?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #15046

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kambb Zobacz post
    Taki zaproponował hydraulik, który podłączał mi kotłownie.
    No właśnie, hydraulik i jego teorie na wyrost.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #15047
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Co mi da wartość pomiaru 9.5kWh?
    Co z nią mogę zrobić ?
    I sprawność kotła, dokładność ciepłomierza, które mogą dać skumulowany błąd rzędu 10% są nieistotne?
    To już 10%? Tani ciepłomierz ma klasę 2, czyli 2%. Nie wiem ile licznik m3.

    Dryft sprawności kotła moze być problemem, ale czy z dnia na dzień może on mieć aż tak różną średnią sprawność? Nie wiem, moze tak być, ale zakładam takie ustawienie optymalne kotła i instalacji.

    Pomierzoną energię dzielisz przez wskazanie licznika wolumenu gazu i spisujesz, potem drugi pomiar i spisujesz itd. Masz serię różnic jednego i drugiego, dzięki czemu możesz zobaczyć wahania ilorazów tych różnic (między energią i wolumenem). Powinno proporcjonalnie przyrastać tyle samo kWh do takiej samej ilości m3​. +- 2% błędu ciepłomierza i wahań sprawności kotła.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #15048
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    To już 10%? Tani ciepłomierz ma klasę 2, czyli 2%. Nie wiem ile licznik m3.

    Dryft sprawności kotła moze być problemem, ale czy z dnia na dzień może on mieć aż tak różną średnią sprawność? Nie wiem, moze tak być, ale zakładam takie ustawienie optymalne kotła i instalacji.

    Pomierzoną energię dzielisz przez wskazanie licznika wolumenu gazu i spisujesz, potem drugi pomiar i spisujesz itd. Masz serię różnic jednego i drugiego, dzięki czemu możesz zobaczyć wahania ilorazów tych różnic (między energią i wolumenem). Powinno proporcjonalnie przyrastać tyle samo kWh do takiej samej ilości m3​. +- 2% błędu ciepłomierza i wahań sprawności kotła.
    Po raz drugi nie odpowiadasz na pytanie - otrzymuję zatem wynik 9.5 kWh i co z tym fantem ?
    Napisałem, że od ośmiu lat rok do roku zużywam podobną ilość gazu - cały czas nie wiem, jaki jest sens, żeby koszt ogrzewania w któymś sezonie podnieść o 400zł, kupując ciepłomierz
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #15049
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A swoją drogą perspektywy dla ogrzewających się gazem chyba nie są złe:
    https://energia.rp.pl/gaz/art3778704...-od-rosyjskiej

    Na rynku cena gazu też mocno spada
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #15050
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po raz drugi nie odpowiadasz na pytanie - otrzymuję zatem wynik 9.5 kWh i co z tym fantem ?
    Napisałem, że od ośmiu lat rok do roku zużywam podobną ilość gazu - cały czas nie wiem, jaki jest sens, żeby koszt ogrzewania w któymś sezonie podnieść o 400zł, kupując ciepłomierz
    Umknął Ci cały akapit.

    Ja z kolei napisałem, że skoro wszystko Ci sie zgadza, to nie kupuj ciepłomierza. Jest dobrze, skoro jest dobrze.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #15051
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na rynku cena gazu też mocno spada
    Ale dla Kowalskiego już niekoniecznie. Jeszcze niedawno Turon wypowiadał umowy odbiorcom argumentując tym, że im się nie opłaca sprzedawać gazu po zamrożonej cenie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  12. #15052
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Umknął Ci cały akapit.

    Ja z kolei napisałem, że skoro wszystko Ci sie zgadza, to nie kupuj ciepłomierza. Jest dobrze, skoro jest dobrze.
    Nie umknął, po prostu dostosowuję się do Twojego sposobu dyskutowania.
    Na szczęście doszedłeś do prawidłowego wniosku końcowego, więc już Cię o to 9,5kWh nie męczę

    Ale dla Kowalskiego już niekoniecznie. Jeszcze niedawno Turon wypowiadał umowy odbiorcom argumentując tym, że im się nie opłaca sprzedawać gazu po zamrożonej cenie.
    Cena gazu dla Kowalskiego reaguje z dużym opóźnieniem - także przy podwyżkach, bo kontrakty na gaz są długotermiowe.
    A Tauron - no cóż, jest tylko sprzedawcą, nikt po tej decyzji bez gazu nie został.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #15053
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Nie umknął, po prostu dostosowuję się do Twojego sposobu dyskutowania.
    Na szczęście doszedłeś do prawidłowego wniosku końcowego, więc już Cię o to 9,5kWh nie męczę
    Masz zróżniczkować energię (kWh) po zużyciu gazu (m3) i obserwować przebieg pochodnej. To nie są funkcje ciągłe, więc wypadałoby najpierw je zinterpolować. Nawet Excel to potrafi. Jak się mocniej postarasz, to wręcz będziesz mógł wyznaczyć sobie sprawność kotła dla różnych temperatur zasilania przy założeniu, że danego dnia skład gazu się nie zmienia. A jak się jeszcze bardziej postarasz, to wyznaczysz sprawność kotła również dla różnych temperatur powietrza zasilającego. Wtedy możesz z dokładnością powiedzmy 4-5% badać jakość gazu. Do zrobienia, ale skoro tak w kółko mnie pytasz co zrobić ze zmierzoną energią, to chyba zbyt techniczny/matermatyczny nie jesteś - możesz się namęczyć z pomiarami
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #15054
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale mnie nie musisz uczyć pomiarów i ich interpretacji (postarałeś się, żeby to, co napisałeś wyglądało mądrze, jednak to tylko papier).Zresztą ten powyższy cykl obliczeń ma jedną lukę, no ale to już problem autora.
    Ja tylko chcę zapytać - co to mi da ?
    Może zapytam inaczej, wprost, bo nie łapiesz. Wydaję 400zł, robię serię pomiarów, opracowuję je, otrzymuję wynik i jaką mam z tego korzyść ?

    I nie zarzucaj komuś, że jest mało techniczny, bo pamiętam tu użytkownika, który wmawiał innym, że wodą o danej temp można w nagrzewnicy ogrzać powietrze do temp wyższej.
    Z nim pogadaj
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-01-2023 o 11:34
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15055
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Się teraz odgryzasz, że aż mi w pięty poszło. Wyjaśniłem tamtą sytuację i nie boję się ani nie wstydzę przyznać, że się myliłem, łamiąc nieświadomie drugą zasadę termodynamiki. Zresztą, tu też mogę się mylić i ew. też się przyznam do błędu. Niczego Ci nie zarzucam, bo bycie nietechnicznym to żadna ujma.
    Wcale nie chciałem "mądrze" pisać. Piszę trzeci raz to samo od innej strony, bo ciągle pytasz.

    Co Ci to da? Wiedzę. A po co ludzie zakładają podliczniki energii na CWU i PC osobno? Dla wiedzy, żeby w razie czego mieć co wpisać do tabelki pt "Opłacalność wymiany x na y" albo choćby podstawę do reklamacji u dostawcy gazu. Jeśli wolisz bazować na fakturach, to też OK, przecież to Twoje pieniądze. Osobiście znam przypadki takiego docieplenia domu, że mieszkańcy rozdzielili ogrzewanie na grzanie domu i CWU dwoma różnymi mediami. Zakładasz, że gaz nie zmienia się w czasie roku, bo co roku płacisz tyle samo zimą za m3 zużytego gazu na CWU i CO, a latem na samo CWU. A to podobno niekoniecznie jest prawda, że gaz przez cały rok jest ten sam. Jak uważasz inaczej, to w porządku, ale możesz co najwyżej w to wierzyć, bo bez opomiarowania nie masz twardych danych, a jedynie FVAT czyli "papier".
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 25-01-2023 o 12:13
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #15056
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.637
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Się teraz odgryzasz, że aż mi w pięty poszło. Wyjaśniłem tamtą sytuację i nie boję się ani nie wstydzę przyznać, że się myliłem, łamiąc nieświadomie drugą zasadę termodynamiki. Zresztą, tu też mogę się mylić i ew. też się przyznam do błędu. Niczego Ci nie zarzucam, bo bycie nietechnicznym to żadna ujma.
    Wcale nie chciałem "mądrze" pisać. Piszę trzeci raz to samo od innej strony, bo ciągle pytasz.

    Co Ci to da? Wiedzę. A po co ludzie zakładają podliczniki energii na CWU i PC osobno? Dla wiedzy, żeby w razie czego mieć co wpisać do tabelki pt "Opłacalność wymiany x na y" albo choćby podstawę do reklamacji u dostawcy gazu. Jeśli wolisz bazować na fakturach, to też OK, przecież to Twoje pieniądze. Osobiście znam przypadki takiego docieplenia domu, że mieszkańcy rozdzielili ogrzewanie na grzanie domu i CWU dwoma różnymi mediami. Zakładasz, że gaz nie zmienia się w czasie roku, bo co roku płacisz tyle samo zimą za m3 zużytego gazu na CWU i CO, a latem na samo CWU. A to podobno niekoniecznie jest prawda, że gaz przez cały rok jest ten sam. Jak uważasz inaczej, to w porządku, ale możesz co najwyżej w to wierzyć, bo bez opomiarowania nie masz twardych danych, a jedynie FVAT czyli "papier".
    OK, czyli cała akcja po to, bo "to podobno niekoniecznie jest prawda, że gaz przez cały rok jest ten sam"
    )
    Od ośmiu lat, rok w rok, dokładnie tak samo obniżają zimą kaloryczność gazu.
    A latem ją podwyższają - pewnie po to, bo są fair, i chcą ludziom gotującym na gazie dac szansę na zaobserwowanie "zmiany koloru płomienia" i "czasu zagotowania wody"
    Poza tym - zastanawiające jest, że wśród tylu odbiorców indywidualnych i komercyjnych nie znalazł się nikt, kto założył "ciepłomierz za 400zł" i dokonał pomiarów lato - zima i nie nagłośnił ewentualnych różnic...

    Dla mnie EOT - mnie nie przekonałeś, czy kogoś innego też powątpiewam.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 25-01-2023 o 12:33
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #15057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Co Ci to da? Wiedzę. A po co ludzie zakładają podliczniki energii na CWU i PC osobno? Dla wiedzy, żeby w razie czego mieć co wpisać do tabelki pt "Opłacalność wymiany x na y" albo choćby podstawę do reklamacji u dostawcy gazu. Jeśli wolisz bazować na fakturach, to też OK, przecież to Twoje pieniądze. Osobiście znam przypadki takiego docieplenia domu, że mieszkańcy rozdzielili ogrzewanie na grzanie domu i CWU dwoma różnymi mediami. Zakładasz, że gaz nie zmienia się w czasie roku, bo co roku płacisz tyle samo zimą za m3 zużytego gazu na CWU i CO, a latem na samo CWU. A to podobno niekoniecznie jest prawda, że gaz przez cały rok jest ten sam. Jak uważasz inaczej, to w porządku, ale możesz co najwyżej w to wierzyć, bo bez opomiarowania nie masz twardych danych, a jedynie FVAT czyli "papier".
    O kurdę... Ty naprawdę nie udawałeś i nie rozumiesz. I to faktycznie nie ujma. Ale jeszcze brać się za doradzanie innym?

    Wróćmy w takim razie jeszcze raz do naszego równania A x B = C.
    W przypadku gazu znasz tylko C. Nie znasz za to ani ilości energii jaka została pobrana i sprawności.
    W przypadku PC doskonale, na podstawie licznika energii elektrycznej, wiesz jaka ilość została pobrana. Znasz więc A i C. B, czyli sprawność(COP) masz na tacy.

    Ty za to mówisz o reklamacji do zakładu energetycznego, że Cię "kokoszą", bo jak podzielisz energię z ciepłomierza przez COP z katalogu PC, to Ci mniej energii wychodzi niż Cię na fakturze liczą. Litości

  18. #15058

    Domyślnie

    Ludzie złoci, potraficie normalnie żyć bez ciągłego przeliczania, wyliczania, biadolenia? Przychodzi faktura - płacę, proste?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  19. #15059
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    O kurdę... Ty naprawdę nie udawałeś i nie rozumiesz. I to faktycznie nie ujma. Ale jeszcze brać się za doradzanie innym?

    Wróćmy w takim razie jeszcze raz do naszego równania A x B = C.
    .....
    No przecież napisałem jak wyeliminować sprawność kotła - trzy raz (sic!).

    Z PC jest inaczej, bo prąd to nie gaz.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #15060

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    No przecież napisałem jak wyeliminować sprawność kotła - trzy raz (sic!).

    Z PC jest inaczej, bo prąd to nie gaz.
    Nie możesz z równania eliminować zmiennej. Co najwyżej stałą. A sprawność taką nie jest.

Strona 753 z 764

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony