dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Powietrze czy gruny ?

    Witam jak w temacie.
    Mam do wyboru Daikina 8,4 kW lub Panasonica 9kW z zasobnikami za ok. 25 000 pln lub gruntową poziomą za 40 000 Exotherm, co polecacie?
    Domek malutki 110 m2 razem z kotłownią. Ocieplenie: ściana grafit 18cm strop 20cm wełny lub styro. 100% podłogówka + 2 drabinki w łazience. Jakich rachunków moge spodziewać sie w obu przypadkach, po ilu latach spłaci się gruntowy wymiennik. Panasonic podobno nie ustępuje Daikinowi parametrami i jakością a dodatkowo działa bez spadku Cop do -15 ?? Lepsze produkty ma podobno tylko Mitsubishi ale to jeszcze wyższa półka cenowa.
    A może jeszcze jakieś inne propozycje?
    -Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Przepraszam za literówkę w tytule

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Dobrze ocieplony, mały domek i pompa za 40 tysięcy to nieporozumienie. No, chyba, że tak chcesz. Wtedy to co innego.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Mam do wyboru Daikina 8,4 kW lub Panasonica 9kW z zasobnikami za ok. 25 000 pln lub gruntową poziomą za 40 000 Exotherm, co polecacie?
    Przy tej różnicy w cenie gruntówkę bym skreślił na starcie. Też planowałem zainstalować Panasonica a skończyło się na Atlantic'u. Przy podobnej cenie oferował większą moc i lepsze parametry pracy. Do tego dostępna publicznie DTR-ka z dokładnymi parametrami.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    bierz PW .Daikin typ 8 grzeje 160 m2
    Tu była reklama....

  6. #6
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    A może jeszcze jakieś inne propozycje?
    -Michał
    Na pewno nie gruntowa do tak małego domu.
    Ja na 118m2 wziąłem Atlantica jednofazową Alfeę S8,teraz to się nazywa Extensa 8kW.
    Wg moich wycen była zdecydowanie tańsza niż Altherma Daikina,a technicznie nie ustępuje na krok.Jeśli chcesz być bardziej pewny a kasa pozwala na to to weź TRI 11,chociaż uważam,że przy tak małym domu 8kW spokojnie da radę.
    Wrażenia z pierwszego wygrzewania posadzki już za parę tygodni

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Jakich rachunków moge spodziewać sie w obu przypadkach, po ilu latach spłaci się gruntowy wymiennik-Michał
    Sądząc po ociepleniu jakie posiadasz i zakładając,że będzie reku to zapotrzebowanie szacuje na 50-55kWh/m2/rok czyli 5500-6000kWh na sezon grzewczy za c.o a to przy bardzo ostrożnym COP powietrznej w zimie 2,5=2200-2400kWh i przy cenie prądu dwutaryfowego ok.0,43zł/kWh=946-1032zł za sezon grzewczy.
    Przy gruntowej i COP3,5 było by to odpowiednio 1571-1714kWh=675-737zł za sezon grzewczy.
    Różnica ok.300zł na korzyść gruntowej ale różnica między gruntową a powietrzną w Twoim przypadku to 15tys.zł czyli jak łatwo policzyć gruntowa zwróci się po 50 latach

    Jak się dobrze zakręcisz to Atlantica 8kW możesz mieć w bardzo fajnej cenie i wtedy zwrot gruntowej będzie jeszcze dłuższy
    Nie będę chyba bardzo oryginalny jak powiem,że bardzo fajne ceny na Atlantica i wogóle na wszystko łącznie z hydrauliką ma miki121

    P.S.
    Jak to przeczyta to może rzuci mi jaiś gadżet
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-06-2012 o 23:07

  7. #7

    Domyślnie

    Daikin 8,4 kW spokojnie da radę
    Mam taką pompę przy większym budynku i kiepskiej podłogówce i jest OK
    Gruntówkę bym sobie odpuścił na Twoim miejscu bo na odrobienie wyższej ceny trzeba wielu lat
    Ja tam nie wiem, czy za kilka lat nie sprzedam domu i np. nie przeprowadzę się w inne miejsce.

    Czy zakup pompy spowoduje, że będziesz musiał wziąć kredyt (na PC) albo zwiększyć kredyt na resztę budowy? Czy budujesz cały dom z własnych środków? Weź to pod uwagę przy porównywaniu ofert i cen/kosztów.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za podpowiedzi, to moze miki 121 sie odezwie i zaproponuje jakieś swoje rozwiązanie. Oczywiście wskazane na priva.
    -Michał

  9. #9

    Domyślnie

    Ps. WM z rekuperatorem nie planuje, kolejne 15 000 raczej nie wpłynie znacząco na moje rachunki. Uważam że zdecydowanie lepiej kupić dobrą firmową "kozę" i mieć zabezpieczenie w razie braku prądu
    -Michał

  10. #10
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Ps. WM z rekuperatorem nie planuje, kolejne 15 000 raczej nie wpłynie znacząco na moje rachunki. Uważam że zdecydowanie lepiej kupić dobrą firmową "kozę" i mieć zabezpieczenie w razie braku prądu-Michał
    A kto powiedział,że 15tys.zł ? Są fajne tanie rekuperatorki na tanich kanałach,może bez bajerów ale nawet taki będzie o wiele lepszy i w podobnej cenie do wentylacji grawitacyjnej Ale fakt,przy pompie ciepła rachunki nei bedą powalające ale w WM z reku chodzi bardziej o poprawną i komfortową wentylację i brak grzyba niż o oszczędności a grawitacyjna tego nie gwarantuje

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony