Cytat Napisał kitkun Zobacz post
Nie chodziło o to, że mnie stać czy nie. Jak kupujesz samochód nowy to też po 10 latach masz w plecy
Jeśli chodzi o pompę PW też myślałem była taka jedna od Wolfa chyba, ze sprężarką Mitsubishi. ale z tym powietrzem, temperaturą w zimie jest różnie. Raz masz max do -5 a w pzryszłości nie wiadomo może będzie max do +5
Na Twoją korzyść. Wybrałem GW bo łączny koszt był podobny jak PW od Wolfa. Coś około 50 000 zł za komplet bez montażu.
Grzejników nie mogłem zamienić na podłogówkę bo wszystko było już ukończone, styropian, wylewki, panele podłogowe a rury pod spodem
Gdybym budował się po raz drugi wybrałbym oczywiście inny wariant, czyli PC + podłogówka.
Z tymi szansami na zwrot to zapewne będą mieli okazję moi spadkobiercy ale gdybyś wydawał na CO + CWU w sezonie po 1200 PLN / msc to też może byś inaczej na tę inwestycję popatrzył.
Doskonale Cię rozumiem Ja również potraktowałem modernizację jako bezzwrotną inwestycję w komfort, wygodę i oszczędność eksploatacji. 1200zł miesięcznie przy ekogroszku nie płaciłem, ale ok 600zł + syf + ciężka praca palacza, serwisanta i operatora Nie miałem również zamiaru namawiać Cie do PC-PW. Chciałem tylko stwierdzić, że gdybyś pozbył się (zbędnego) kotła gazowego, oraz bufora, a grzejniki wymienił na klimakonwektory, to Twój układ byłby zasilany bezpośrednio z pompy jedną temperaturą i jedna pompa obiegową i wtedy Twój COP zamiast 2,9 byłby co najmniej 4. I wtedy Twój nowy system byłby maksymalnie wydajny, a tak to jak powiedziałem wcześniej będziesz miał zużycie kWh na poziomie sytemu opartego o pompę PW, ale i tak co najmniej 4 razy tańsze niż gaz z butli