dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 121
  1. #101
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    Liwko, bardzo proszę bez osobistych wycieczek. To samo dotyczy pozostalych chłopaków. Nie wystarczy, że swego czasu zrobiliście syf na wątku kabelkowym, aż w końcu trzeba było kilku delikwentów zbanować aby się uspokoiło, to teraz przerzucacie się na inne wątki? Więcej kultury Panowie!

    bartek32 prosił o ocenę pomysłu kocioł węglowy + solary do CWU latem.
    Już wiadomo, że węgiel do tak małego domku nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale nie jest też wrogiem nr 1 dla innych domów, jak niektórzy twierdzą. Wystarczy wiedzieć jak palić w kotle (a wcześniej dobrze dobrać moc).
    Większość z poleca prąd w czystej lub "sCOPanej" postaci. I to rozwiązanie, przy małym i dobrze ocieplonym domku wydaje się bardzo rozsądną propozycją, zwłąszcza w parze z WM z reku.
    A Bartek ostatnio chyba zastanawiał się też nad gazem...
    No właśnie Bartku, czy wiesz już ile by u Ciebie wyniosło wykonanie przyłącza?

    A druga część pierwotnego pomysłu Bartka - CWU latem z solarów, czy jest opłacalne?
    Co o tym sądzicie?
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agusia59

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    sandomierz
    Kod pocztowy
    27-600
    Posty
    188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Widzisz sens pisania tutaj takich bzdur? Jeszcze ktoś w to uwierzy
    Jeżeli nie wiesz o czym piszesz, to nie pisz, inaczej się tu kompromitujesz. To że ktoś pożenił ci kity, a ty w to uwierzyłaś tylko świadczy źle o tobie.
    A skąd kto wie czy Ty czasem bzdur nie piszesz! Byłam widziałam jak dom wygląda i słyszałam. A źle to swiadczy o Tobie to, jak sie odnosisz do innych forumowiczów, nie tylko do mnie.

  3. #103
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agusia59

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    sandomierz
    Kod pocztowy
    27-600
    Posty
    188

    Domyślnie

    No właśnie odnośnie solarów, jak to by wyszło, jesli słuzyłyby do podgrzewania wody latem dla 2 góra 3 osób? Czy jest sens wchodzic w tą inwestycje przy takiej liczbie osob?

  4. #104

    Domyślnie

    Cytat Napisał agusia59 Zobacz post
    A skąd kto wie czy Ty czasem bzdur nie piszesz! Byłam widziałam jak dom wygląda i słyszałam. A źle to swiadczy o Tobie to, jak sie odnosisz do innych forumowiczów, nie tylko do mnie.
    Problem w tym, że to Ty przedstawiłaś nieprawdopodobne dane, a nie Liwko. I z tego co widzę to prędzej można uwierzyć w to, co pisze Liwko, niż w rachunki na poziomie 1500 pln/m-c w domu 80 metrowym. Naprawdę chcesz w to brnąć? Nie lepiej napisać "sorry, mam niesprawdzone informacje, zapomnijcie o tym"?
    Cytat Napisał agusia59 Zobacz post
    No właśnie odnośnie solarów, jak to by wyszło, jesli słuzyłyby do podgrzewania wody latem dla 2 góra 3 osób? Czy jest sens wchodzic w tą inwestycje przy takiej liczbie osob?
    Nie. IMHO nawet, jeśli ma się węgiel.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał moniss Zobacz post
    Liwko, bardzo proszę bez osobistych wycieczek. To samo dotyczy pozostalych chłopaków. Nie wystarczy, że swego czasu zrobiliście syf na wątku kabelkowym, aż w końcu trzeba było kilku delikwentów zbanować aby się uspokoiło, to teraz przerzucacie się na inne wątki? Więcej kultury Panowie!
    To nie jest forum gospodyń wiejskich. Jeżeli ktoś broni swojej racji (palenia węglem) podając bzdury na temat ogrzewania gazem to wybacz, ale tych idiotyzmów nie można nazwać inaczej jak idiotyzmami.
    Nie wystarczy, że ktoś chce tutaj pisać, ważne co pisze!

  6. #106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalaf5

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    175

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=-FQIqIiABoU
    Kurcze nie mogłem się powstrzymać
    Sorki może nie na temat, ale tak mi się wymskneło.
    Gaz jest nie tani i tyle.
    Pisałem kilkanaście postów wyżej że prądem poza okresem grzewczym jest tanio i tego się trzymam.

  7. #107
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalaf5 Zobacz post
    Gaz jest nie tani i tyle.
    A konkretnie ? Bo na razie mniemasz jak to adam_mk pisze
    Ile kosztuje jednostka energii(kWh) z gazu,prądu,ekogroszka,pompy ciepła ?
    Przy jakiej inwestycji w system grzewczy ?
    Porównując koszt tego wszytkiego do konkretnego domu wtedy można mowić,że gaz nie jest tani czy prąd nie jest tani czy ekogroszek nie jest tani.

    Przykładowo dla mnie ekogroszek przed budową był najdroższy,potem w kolejnosci był gaz a najtańszy był prąd.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-01-2015 o 23:01

  8. #108

    Domyślnie

    Masakra,nie wiem skąd tyle agresji u niektórych,dowiedziałem się tu kilku ciekawych rzeczy od kilku miłych osób ale jest też kilka,które tylko czekają aż ktoś się pomyli,źle zada pytanie,napisze coś nie prawdziwego czy wykaże się niewiedzą np. jak ja i zamiast sprostować sprawę,wytłumaczyć,służyć wiedzą i doświadczeniem od razu zgnoją :/ przykre to trochę....

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalaf5

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A konkretnie ? Bo na razie mniemasz jak to adam_mk pisze
    Ile kosztuje jednostka energii(kWh) z gazu,prądu,ekogroszka,pompy ciepła ?
    Przy jakiej inwestycji w system grzewczy ?
    Porównując koszt tego wszytkiego do konkretnego domu wtedy można mowić,że gaz nie jest tani czy prąd nie jest tani czy ekogroszek nie jest tani.

    Przykładowo dla mnie ekogroszek przed budową był najdroższy,potem w kolejnosci był gaz a najtańszy był prąd.
    Ale ja się godzę że prąd poza okresem grzewczym jest tani.
    O co Ci chodzi Kolego?
    Dodaję od razu że dla mnie jest prąd tani poza okresem grzewczym ,co by nie było.
    Ostatnio edytowane przez kalaf5 ; 28-01-2015 o 23:10

  10. #110
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalaf5 Zobacz post
    Ale ja się godzę że prąd poza okresem grzewczym jest tani.
    O co Ci chodzi Kolego?
    O to chodzi,że nie jest to pełny aspekt sprawy i może lekko wypaczać obraz sytuacji
    Dla mnie prąd i w okresie grzewczym był tani,tańszy niż ekogroszek

    Dlatego tak ważny jest koszt jednostki energii(kWh) a nie mniemanie,że coś jest tanie czy drogie.
    Podgrzanie cwu wymaga określonej ilości energii,czy będzie ona z gazu,ekogroszka,prądu jest to obojetne ale jest to ta sama energia i tyle samo energii zostanie zużyte na ten cel.
    Podobnie jest z ogrzewaniem,na cele grzewcze domu zostanie zużyta określona ilość energii,czy to będzie z ekogroszka,czy z gazu czy z pradu ilośc energii na ogrzewanie w jednym domu będzie identyczna.
    Teraz pytanie o koszt tej energii czyli najprościej o koszt jednostki energii z poszczególnych źródeł ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-01-2015 o 23:15

  11. #111
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kalaf5

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Poddębice
    Kod pocztowy
    99-200
    Posty
    175

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    O to chodzi,że nie jest to pełny aspekt sprawy i może lekko wypaczać obraz sytuacji
    Dla mnie prąd i w okresie grzewczym był tani,tańszy niż ekogroszek
    .
    Ale tytuł tematu jest;
    CWU poza okresem grzewczym
    Więc dyskusja powinna zbiegać się do powyższego

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalaf5 Zobacz post
    Ale tytuł tematu jest;
    CWU poza okresem grzewczym
    Więc dyskusja powinna zbiegać się do powyższego
    Przy węglu, jeśli już komuś nie chce się dalej dorzucać do pieca, to grzać CWU prądem (grzałką). Chyba, że ktoś ma zbędną kasą i lubi gadżety, wtedy można zastanowić się nad tanią PC do CWU. Solary to poroniony pomysł.

    Przy gazie, moim zdaniem i PC i solary (i tym bardziej grzałka) odpadają. Gaz jest bezobsługowy, a abonament kosztuje. Poniesienie sporych kosztów na solary czy PC mija się z celem (chyba, że jakaś tania, ale to i tak trzeba przeliczyć). Za tą kasę lepiej dalej grzać CWU gazem.

    Przy prądzie COP=1 zostaje grzałka (albo tania PC?)

    Przy COP>1 problemu nie ma.

    Czekam na miażdżącą krytykę
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  13. #113
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    A co sądzicie małych elektrycznych bojlerkach podszafkowych?
    Pod zlew czy umywalkę takie 5L to koszt ok. 300zł. Można ustawić odpowiednią temperaturę, do której będzie ogrzewana woda do mycia. No i ciepłą wodę mamy już od razu po odkręceniu kranu (nawet malutki strumień). Dobre rozwiązanie, gdy kuchnia i łazienka są oddalone od siebie (czy też od pomieszczenia, gdzie jest zasobnik CWU).
    Przy prysznicu też można by coś takiego zamontować, ale o nieco większej pojemności, lub jakiś ogrzewacz przepływowy (chociaż po użytkowaniu takiego typu DAFI przy zlewie, nie jestem fanką tego rozwiązania).
    A co jeśli w domu zamiast prysznica mamy wannę? Większy bojler elektryczny, to większe rachunki za prąd - chyba, żeby go grzać w tańszej taryfie.
    Ostatnio edytowane przez moniss ; 29-01-2015 o 10:53
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


  14. #114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał moniss Zobacz post
    A co sądzicie małych elektrycznych bojlerkach podszafkowych?
    Pod zlew czy umywalkę takie 5L to koszt ok. 300zł. Można ustawić odpowiednią temperaturę, do której będzie ogrzewana woda do mycia. No i ciepłą wodę mamy już od razu po odkręceniu kranu (nawet malutki strumień).
    Przy prysznicu też można by coś takiego zamontować, ale o nieco większej pojemności, lub jakiś ogrzewacz przepływowy (chociaż po użytkowaniu takiego typu DAFI przy zlewie, nie jestem fanką tego rozwiązania).
    A co jeśli w domu zamiast prysznica mamy wannę?
    Mam kuchnie nieco oddaloną od podgrzewacza CWU i długo trzeba czekać na ciepłą wodę. Cyrkulacja jest bardzo energochłonna i taki kilku litrowy bardzo dobre ocieplony zbiornik przy zlewie, ładowany w drugiej taryfie miałby sens.

    A prawda jest taka, że jeszcze przed budową trzeba pomyśleć tak o CO jak i CWU. Bo wtedy okazuje się, że ta pompa ciepła to wcale nie taka droga. jak policzymy kocioł, komin, metry kotłowni, solary czy PC do ciepłej wody to często PC do CO i CWU wyjdzie nawet taniej.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A prawda jest taka, że jeszcze przed budową trzeba pomyśleć tak o CO jak i CWU. Bo wtedy okazuje się, że ta pompa ciepła to wcale nie taka droga. jak policzymy kocioł, komin, metry kotłowni, solary czy PC do ciepłej wody to często PC do CO i CWU wyjdzie nawet taniej.
    To fakt, jeśli ktoś jest na początku budowy i od początku celuje w ekogroszek+solary (a bez dotacji to już mogiła) to faktycznie cena PC PW ma dużą szansę wyjść lepsza (nawet bez liczenia kotłowni czy komina).
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  16. #116
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agusia59

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    sandomierz
    Kod pocztowy
    27-600
    Posty
    188

    Domyślnie

    Cytat Napisał moniss Zobacz post
    A co sądzicie małych elektrycznych bojlerkach podszafkowych?
    Pod zlew czy umywalkę takie 5L to koszt ok. 300zł. Można ustawić odpowiednią temperaturę, do której będzie ogrzewana woda do mycia. No i ciepłą wodę mamy już od razu po odkręceniu kranu (nawet malutki strumień). Dobre rozwiązanie, gdy kuchnia i łazienka są oddalone od siebie (czy też od pomieszczenia, gdzie jest zasobnik CWU).
    Przy prysznicu też można by coś takiego zamontować, ale o nieco większej pojemności, lub jakiś ogrzewacz przepływowy (chociaż po użytkowaniu takiego typu DAFI przy zlewie, nie jestem fanką tego rozwiązania).
    A co jeśli w domu zamiast prysznica mamy wannę? Większy bojler elektryczny, to większe rachunki za prąd - chyba, żeby go grzać w tańszej taryfie.
    U rodziców w domu mamy tak w kuchni. Od razu ciepła woda do mycia. Nikt nie sprawdzał jak to wychodzi kosztowo, bo od początku zamieszkania mamy taki podgrzewacz.

  17. #117
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    Ktoś na forum pisał, że za swoją PC (bodajże Panasonic) wraz ze zbiornikiem i montażem, zapłacił 23-24tys. zł (ale dom zdaje się był większy niż u bartek32).
    Inni opisują testy taniej PC z Juli (przyznaję, jeszcze nie przeczytałam). Taka 6kW PC kosztuje od 6tys. (sama) do 13tys (ze zbiornikiem 200L z nierdzewki) dla domku do 120m2.

    Dobrze...załóżmy więc, że robimy zakupy w Juli
    Przy założeniu, że pomieszczenie techniczne graniczy z kuchnią i łazienką, jeden duży zbiornik CWU będzie w miarę spełniał swe zadanie, chociaż na ciepłą wodę i tak jakąś chwilkę trzeba będzie poczekać. Jeśli jednak któreś z pomieszczeń będzie oddalone, to lepiej aby była to kuchnia, gdzie pod zlew montujemy mały bojlerek, a większe mycie załatwi za nas zmywarka
    Mamy więc PC za 13kzł + 300zł + podłogówka (załóżmy że 7kzł) + ....no właśnie, ile jeszcze trzeba na pozostały drobiazg do obsługi PC no i montaż?
    Kosztów przyłącza prądu nie liczymy, bo i tak czy inaczej ten koszt ponieść byśmy musieli.

    Gdyby jednak to łazienka była oddalona od pomieszczenia z PC, to potrzebna by już chyba była cyrkulacja pracująca w zadanych godzinach, lub włączana za żądanie. Czyli trochę dodatkowych kosztów.
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


  18. #118

    Domyślnie

    Ale ty planujesz juz pełna instalację CO+CWU. A temat jest o CWU poza sezonem grzewczym.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  19. #119
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar moniss
    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Skąd
    BB
    Posty
    2.286

    Domyślnie

    Tyle, że Bartek ma dopiero dom na papierze, i z tego co pamiętam, zgodził się ze zdaniem większości, że węgiel do tak małego domu (i dobrze cieplonego), to nie będzie dobre rozwiązanie. Tak więc dobrze by było poszukać odpowiedniego rozwiązania - najlepiej kompleksowego CO + CWU. Bo solary podobno nie są dobrą inwestycja (za drogie do tego co mogą dać).
    Tak jak sam pisałeś:
    To fakt, jeśli ktoś jest na początku budowy i od początku celuje w ekogroszek+solary (a bez dotacji to już mogiła) to faktycznie cena PC PW ma dużą szansę wyjść lepsza (nawet bez liczenia kotłowni czy komina).
    Dlatego dobrze by było policzyć ile to by wyszło. Najpierw urządzenia na prąd, a później możemy, także kolektywnie, zająć się wyliczeniami z urządzeniami gazowymi.

    Tak więc, kto na ochotnika poda pzybliżony koszt motażu PC + pewnie jakaś drobnica do tego?
    Ostatnio edytowane przez moniss ; 29-01-2015 o 19:04
    Ponoć tylko nudne kobiety mają nieskazitelnie czyste domy
    niecodziennik
    Wizualizacje salonu wraz z przyległościami


  20. #120

    Domyślnie

    Do tak małego domu ładowanie PC to będzie udręka dla pompy Montaż trzeba liczyć z 1-2 tys. Do tego z 1-2 tys na materiały do połączenia PC z podłogówką.

    Ja bym chyba przy takim domu poszedł w kable i klimę.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony