dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 236 z 349
Pokaż wyniki od 4.701 do 4.720 z 6965
  1. #4701

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    W jakiej cenie ten wymiennik? Są tańsze od aluminiowych? Też się nad nim zastanawiam, tyle, że mi potrzebny jakiś mniejszy max do 400m3/h.

    Z tego co pamiętam to trochę tańszy niż aluminiowy. Spytaj - doradzą jaki wymiennik.

    Zmierzyłem po raz trzeci wszystko, za pomocą termometrów cyfrowych, anemostatu i miernika energii.
    Nie chce być inaczej: na maks. obrotach 92% sprawności. Wymiana dokładnie 607m3/h.


    Przy 25W pobieranych przez rekuperator sprawność też powyżej 93%, wymiana 300m3/h powietrza.


    Jak ocieplę dodatkowo przewody na strychu sprawność może być wyższa.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 08-02-2015 o 16:44



  2. #4702
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    W jakiej cenie ten wymiennik? Są tańsze od aluminiowych? Też się nad nim zastanawiam, tyle, że mi potrzebny jakiś mniejszy max do 400m3/h.
    Tańsze i lepsze.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  3. #4703
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Tańsze i lepsze.
    W takim razie nie ma się co zastanawiać.
    Maciejzi jak rozwiązałeś u siebie temat bypassu? Wyjmujesz wymiennik, bo na fotkach wygląda jak by był na stałe?
    Cały czas się zastanawiam, czy robić osobną skrzynkę na wentylatory czy pakować wszystko do jednej.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  4. #4704

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    W takim razie nie ma się co zastanawiać.
    Maciejzi jak rozwiązałeś u siebie temat bypassu? Wyjmujesz wymiennik, bo na fotkach wygląda jak by był na stałe?
    Cały czas się zastanawiam, czy robić osobną skrzynkę na wentylatory czy pakować wszystko do jednej.
    Na razie nie mam bypassu. Cieszę się, że to wszystko działa i nie jest skomplikowane. Może później zrobię - poprzez wyjęcie wymiennika lub - prościej - podłączenie rur między komory, tzn. z tyłu rekuperatora dwie rury na krzyż, z pominięciem wymiennika.
    Nie wiem czy jest sens, nie wiem czy mi się będzie chciało.

    Myślę, że kluczem do niskich oporów i wysokiej sprawności jest dobór odpowiednio szerokiego (głębokiego) wymiennika.
    Przepływ przez wymiennik powinien wynosić chyba od 0,5m/s do 2m/s.
    Poza tym plastik ma bardziej gładką powierzchnię niż blacha, dlatego opory są małe. Nie przewodzi też tak łatwo ciepła, dlatego zimno z dołu wymiennika nie dociera do ciepłej górnej części, jak w przypadku blachy.
    Porozmawiaj z kimś z firmy produkującej wymienniki, to pomogą w dobraniu odpowiedniego modelu, bo raczej się lepiej na tym znają niż ja


    Liczyłem na różnicę temperatur powietrza 5'C, ale 1 stopień to mnie zaskoczyło. Jak zobaczyłem 1 stopień różnicy przy 700m3 przepływu, to myślałem, że coś nie tak z termometrami... Ale faktycznie tak jest.



  5. #4705
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Liczyłem na różnicę temperatur powietrza 5'C, ale 1 stopień to mnie zaskoczyło. Jak zobaczyłem 1 stopień różnicy przy 700m3 przepływu, to myślałem, że coś nie tak z termometrami... Ale faktycznie tak jest.
    gdzie masz różnicę 1* ?
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  6. #4706
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    gdzie masz różnicę 1* ?
    Pewnie na wymienniku pomiędzy nawiewem a wywiewem u mnie jest 5 stopni

  7. #4707

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Pewnie na wymienniku pomiędzy nawiewem a wywiewem u mnie jest 5 stopni
    Między powietrzem wywiewanym a nawiewanym, dokładnie 1,2 do 1,4 stopnia.
    Przykładowo powietrze wywiewane 17,5 stopnia, nawiew 16,3 stopnia.
    Ta różnica jest tak mała, że wydaje mi się aż nieprawdopodobna.

    Używam termometrów cyfrowych o rozdzielczości 0,1'C. Przed zamontowaniem ustawiłem obok siebie - pokazywały taką samą temperaturę.
    Teraz są w kanałach wywiewnych i nawiewnych prowadzących do rekuperatora.

    Jak dam reku na maksa, 220 watów, wentylatory chodzą na ful, co słychać i widać na anemometrze, to różnica temperatur rośnie do 1,4 stopnia Celsjusza.



  8. #4708
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Dziwne bardzo.. A jak dasz na minimum? U mnie sprawdziłem przed chwilą i na zewnątrz mam -5, na wymiennik wchodzi 8.8 a za wymiennikiem jest 13.5 czyli 4.7* różnicy.. Masz krzyżowy czy przeciwprądowy? Jaki układ nawiewów/wywiewów.. Btw - może ktoś naposać jakie temperatury (różnice) są na fabrycznych rekuperatorach?

  9. #4709

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Dziwne bardzo.. A jak dasz na minimum? U mnie sprawdziłem przed chwilą i na zewnątrz mam -5, na wymiennik wchodzi 8.8 a za wymiennikiem jest 13.5 czyli 4.7* różnicy.. Masz krzyżowy czy przeciwprądowy? Jaki układ nawiewów/wywiewów.. Btw - może ktoś naposać jakie temperatury (różnice) są na fabrycznych rekuperatorach?
    Na minimum 1,2* różnicy w temperaturze.

    Wymiennik przeciwprądowy. Układ nawiewów standardowy - nie rozumiem pytania

    Kanały mam nieocieplone dodatkowo, tylko 2cm wełny. Jak ocieplę wyniki będą na pewno lepsze.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 08-02-2015 o 21:52



  10. #4710
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Na minimum 1,2* różnicy w temperaturze.

    Wymiennik przeciwprądowy. Układ nawiewów standardowy - nie rozumiem pytania

    Kanały mam nieocieplone dodatkowo, tylko 2cm wełny. Jak ocieplę wyniki będą na pewno lepsze.
    Czemu mają być lepsze? Oba parametry się zmienią.. Mogą być wyższe temperatury ale ich stosunek powinien być podobny.. U mnie ocieplenie kanałów (tymczasowe-bylejakie ) podniosło OBIE temperatury o około 2 stopnie..

    Układ - znaczy gdzie wlot/wylot/nawiew/wyciąg.. Bo może coś jest zamienione i źle pracuje..

  11. #4711

    Domyślnie

    Cytat Napisał _artur_ Zobacz post
    Czemu mają być lepsze? Oba parametry się zmienią.. Mogą być wyższe temperatury ale ich stosunek powinien być podobny.. U mnie ocieplenie kanałów (tymczasowe-bylejakie ) podniosło OBIE temperatury o około 2 stopnie..

    Układ - znaczy gdzie wlot/wylot/nawiew/wyciąg.. Bo może coś jest zamienione i źle pracuje..
    No jak obie wzrosną, to sprawność wzrośnie. Układ podany na jednej z poprzednich stron - wszystko dobrze pracuje. Aż za dobrze. To podejrzane.

    Temperatura z wywiewu z domu 17,5 stopnia, do pokojów wraca 16,3 stopnia.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 08-02-2015 o 22:18



  12. #4712
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    No jak obie wzrosną, to sprawność wzrośnie. Układ podany na jednej z poprzednich stron - wszystko dobrze pracuje. Aż za dobrze. To podejrzane.

    Temperatura z wywiewu z domu 17,5 stopnia, do pokojów wraca 16,3 stopnia.
    A czy strumienie są zrównoważone najbardziej wiarygodne byłoby mierzenie za wymiennikiem w centrali ,lub zaraz przy centrali a ile płaciłes za ten wymiennik ja za recair 160 o podobnej sprawności dostałem oferte za 700zł.

  13. #4713
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.811

    Domyślnie

    Moim zdaniem taka różnica temp jest możliwa. Ale teraz zbadaj np na 20% mocy. Czy inna wielkośc na jaką rekuperator chodzi przez 99% swojego czasu.

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  14. #4714
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Na minimum 1,2* różnicy w temperaturze.

    Wymiennik przeciwprądowy. Układ nawiewów standardowy - nie rozumiem pytania

    Kanały mam nieocieplone dodatkowo, tylko 2cm wełny. Jak ocieplę wyniki będą na pewno lepsze.
    Podejrzanie dobre te wyniki.
    Czy kupował ktoś ostatnio EBMy? A może znów się szykują jakieś grupowe zakupy, bo powoli zaczynam zabierać się za kanstrukcje własnego rekuperatora.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  15. #4715
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Podejrzanie dobre te wyniki.
    Czy kupował ktoś ostatnio EBMy? A może znów się szykują jakieś grupowe zakupy, bo powoli zaczynam zabierać się za kanstrukcje własnego rekuperatora.
    Ja prawdopodobnie bedę kupował, bo te z alle... za 10zł nie dają rady. Chociaż mierzenie prędkości strumienia powietrza chińskim anemometrem jest mało wiarygodne.

    Jakie będziesz zamawiał ? Mi podobają się K3G 220 RC 05-03. Obecna ich cena to: 136 euro netto, ale warunkiem jest zamówienie 10 szt., bo nie mają na magazynie.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 09-02-2015 o 08:26 Powód: nie ten wentylator
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  16. #4716
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Powiem szczerze, że jeszcze się nie zastanawiałem.Muszę przeszperać od nowa wątek.
    Myślalem o tych standardowych co większość tu kupowała, bodajrze jakieś 190-ki.
    U mnie będzie około 150m2 do wentylowania, więc nie chciał bym przesadzić z za dużymi wentylami.
    A gdzie sprawdzałeś cenę w Radomiu? Czy gdzies indziej?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  17. #4717
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał St@nley Zobacz post
    Powiem szczerze, że jeszcze się nie zastanawiałem.Muszę przeszperać od nowa wątek.
    Myślalem o tych standardowych co większość tu kupowała, bodajrze jakieś 190-ki.
    U mnie będzie około 150m2 do wentylowania, więc nie chciał bym przesadzić z za dużymi wentylami.
    A gdzie sprawdzałeś cenę w Radomiu? Czy gdzies indziej?
    Dobór wentylatora bardziej zależy od oporów instalacji. U mnie będzie GWC, stąd wolę większy wentylator.

    Cenę uzyskałem bezpośrednio z ebmpapst Polska.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  18. #4718
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Wiem, wiem też zamierzam dać GWC tyle,że glikolowy. Ale i tak 220 wydae mi się za duży.
    Muszę na spokojnie przeczytać od nowa (w celu pryzpomnienia) parę stron tego wątku o doborze wnetylatorów i wtedy zadecyduje.
    Ja mam niedaleko do Radomia, więc pewnie tam uderzę z zapytaniem no chyba, że ktoś grupowy zakup ogarnie tu na forum.
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

  19. #4719
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    W Radomiu mają drożej i te same zasady - zakup min. 10szt.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #4720
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar St@nley
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    woj. mazowieckie
    Posty
    645

    Domyślnie

    Dzięki za info w takim razie trzeba zebrać wiekszą liczbę osób i kupić bezpośrednio.
    Na jaką kubaturę i jaki GWC przewidujesz do tych wentyli?
    "Jutro to dziś, tyle że jutro..."

    Projekt E-109 piętrowy 160 m2 + garaż nieogrzewany, całość podłogówka+dwie drabinki, okna 3 szybowe V82, ściany silka E24+25cm grafit, podłoga 28cm EPS, fundamenty 20cm zew+10cm wew EPS aqua, poddasze 45 cm celulozy pod wiązarami, OZC: ΦHL 5476W, PC PW Panasonic seria H 1f 9 kW, PV 8.68kW + Sofar 8.8KTL-X

Strona 236 z 349

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony