dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie Masz rekuperację? Montuj okna dachowe bez nawiewnika!

    Tytuł trochę kontrowersyjny, ale tak to powinno wyglądać według "wiodącego" producenta okien dachowych w Polsce.

    HIT czy KIT?

    Potem czytam na forum o ciągle mokrych, a w zimie zamarzniętych oknach i zganianiu winy przez dekarza na producenta i odwrotnie.


    Więc jak to jest? Bez względu na wentylację mechaniczną dawać okna z nawiewnikami? Bo zdrowy rozsądek mi tak podpowiada...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Oczywiście że bez nawiewnika.. ba nawet fix gdzie tylko można, praktyka już stosowana tu na forum.
    Pewnie to nowum? jak ktoś nie czyta tematów o energooszczędnym domu,... to tak.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    jakakolwiek nieszczelność (tu: nawiewnik) zaburza pracę WM i Reku
    Oczywiście że bez nawiewnika
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Nawet do łazienki?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Montując nawiewnik w łazience zaburzysz działanie wentylacji mechanicznej.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Nawet do łazienki?
    Kolego. Poczytaj sobie o WM. Jeszcze raz powtorze. Jakakolwiek nieszczelnosc (np. Otwarcie okna czy jego rozszczelnienie czy otwarty nawiewnik) powoduje zaburzenie pracy wentylacji.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    No to jestem trochę mądrzejszy. Dzięki!

  8. #8

    Domyślnie

    nawiewnik można szczelnie zamknąć więc nie widzę problemu ale przy WM nie jest on potrzebny faktycznie chyba że latem gdy się nie chce mieć włączonej reku tylko otwarte okna lub delikatną wentylację przez wywiewnik

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Ale taką delikatną wentylację można osiągnąć przez rozszczelnienie klamką. Więc faktycznie nawiewniki zbędne.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Ale taką delikatną wentylację można osiągnąć przez rozszczelnienie klamką. Więc faktycznie nawiewniki zbędne.
    Oczywiście, że tak.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Odysss

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    mazury
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Ale taką delikatną wentylację można osiągnąć przez rozszczelnienie klamką. Więc faktycznie nawiewniki zbędne.
    Nie wiem jakie okna kupisz, moich nawet nie trzeba rozszczelniac....

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.117

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    nawiewnik można szczelnie zamknąć więc nie widzę problemu
    Z tym szczelnym zamknięciem to bym nie przesadzał (to zwykle jest zasłonka z plastikowej klapki).. chyba że masz na myśli jakiś szczególny model?
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    gdy się nie chce mieć włączonej reku tylko otwarte okna lub delikatną wentylację przez wywiewnik
    Bardzo błędny tok rozumowania. Po czymś takim faktycznie czyszczenie i "odkażanie" instalacji może być potrzebne.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Plusfoto
    Niestety ludzie decyduja sie na WM i dalej w wiekszosci nie rozumieja jej dzialania i wymagan
    WM ma dzialac non stop. Latem zima i w sylwestra inaczej zaczyna zyc wlasnym zyciem i staje sie zagrozeniem dla naszego zdrowia przy ponownym włączeniu

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Odysss Zobacz post
    Nie wiem jakie okna kupisz, moich nawet nie trzeba rozszczelniac....
    Myślałem o Fakro FTP U3 albo FYP U3 (z wyższą osią obrotu). Przyzwoity wybór? Mam 5 okien 78x160 i jedno 114x140 w łazience.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Odysss

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    mazury
    Posty
    279

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Myślałem o Fakro FTP U3 albo FYP U3 (z wyższą osią obrotu). Przyzwoity wybór? Mam 5 okien 78x160 i jedno 114x140 w łazience.
    Przede wszystkim bardzo powaznie rozwaz okna z pakietem 3 szybowym i ciepla ramka w srodku (chyba ze wszystkie taka maja).
    Sprawdz jak wyglada montaz kazdego i jakie sa dodatki do poprawnego/cieplego montazu i ile kosztuja. Na Uw okna zbytnio bym nie patrzyl, szczelnosc by byla wazna, ale nie wiem czy uzyskasz konkretne wartosci od sprzedawcy.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Plusfoto
    Niestety ludzie decyduja sie na WM i dalej w wiekszosci nie rozumieja jej dzialania i wymagan
    WM ma dzialac non stop. Latem zima i w sylwestra inaczej zaczyna zyc wlasnym zyciem i staje sie zagrozeniem dla naszego zdrowia przy ponownym włączeniu
    I tu trzeba się zatrzymać i wyjaśnić.. w okresach przejściowych - wentylacja WM - .. chętnie ją bym wyłączył.. ona ma odzyskiwać ciepło.. a w okresie przejściowym ten odzysk jest iluzoryczny .. nie potrzebny .. potrzeba w lecie odzyskać tzw "chłód" bo do tego też służy WM..
    Czy się tam coś zalęgnie ? nie.. bo powietrze się nie miesza ..
    A jak zimą wpada - do reku, po pogrzaniu jest suche jak pieprz.. może przy skrajnych różnicach w lecie .. jest to "możliwe..
    gdzie zaciąga się powietrze +35 i 99% zaraz przed burzą.. a wywiewa +22 .. różnica temp na wymienniku przez chwile jest nie korzystna..

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    A macie jakieś sprawdzone miejsce gdzie można kupić okna w atrakcyjnych cenach? Bo najtaniej u mnie to -28% od cen katalogowych, a chociażby na stronie firmy F****t można je dostać jeszcze taniej. Da się jeszcze taniej? Może być na PW.

    Nie kryję, że okna z pakietem dwukomorowym są ciut drogawe... zwłaszcza, że trochę ich będę potrzebował.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał jareko Zobacz post
    Plusfoto
    Niestety ludzie decyduja sie na WM i dalej w wiekszosci nie rozumieja jej dzialania i wymagan
    WM ma dzialac non stop. Latem zima i w sylwestra inaczej zaczyna zyc wlasnym zyciem i staje sie zagrozeniem dla naszego zdrowia przy ponownym włączeniu
    nie wiem czy to prawda, ale pytałem o to właśnie masę instalatorów i to z górnych półek którzy np. zajmują się tylko instalacją wm i nikt mi nie powiedział że musi chodzić non stop nawet mówili, że spokojnie mogę sobie wyłączyć na całe lato
    a co do chłodzenia to ponoć szału nie ma

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wyłączenie wentylacji na dłuższy okres czasu może skutkować zawilgoceniem kanałów jak również rozwojem w nich pleśni i bakterii.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony