Cytat Napisał imrahil Zobacz post
......

mnie nie chodzi generalnie o modulację i trzymanie tak niskich temperatur zasilania. chodzi mi właśnie o programy czasowe. załóżmy, że ustawiam zadane zasilanie na 28°C, dT 5, ale pompa na początku nie jest w stanie tyle dać, bo podłoga (płyta fundamentowa) ma 18°C, a powietrze było ogrzewane zyskami słonecznymi i bytowymi. pompa powinna więc dać po starcie 18+5 = 23 °C i zanim osiągnie 25°C musi ogrzać moją płytę fundamentową (kilkadziesiąt ton betonu), na której stoją też dosyć wychłodzone ściany silikatowe - trochę to potrwa. będzie potrzebować grzałki czy nie? jeśli zrobi to bez grzałki, to czy jest to zdrowe dla pompy?
Nie do końca to rozumiesz. Altherma sterowana jest temp. Zasilania. Warunek startu w trybie pc jest taki, by nastawa (nie to co masz tylko to co chcesz mieć) była większa lub równa 25, a powrót musi osiągnąć wg dokumentacji 18, a w praktyce od serii CB przy przekroczeniu 15 na powrocie startuje pompa.
Dlatego też w nastawach serwisowych dolna granica wynosi 25, ale... mozna ją zmniejszyć do 20
Jeśli więc zażądasz 28, a na powrocie masz 18, to pompa ruszy w trybie pc
Ale jeśli bedzie w trybie sterowania zasilaniem, to nie wyłączy się wczesniej, aż osiągnie temperature nastawy, czyli tych 28
Jeśli bedziesz w trybie termostatu pokojowego, to pompa nie wyłączy aż osiągnie nastawę termostatu np. 20 stopni w pokoju, a w tym celu bedzie dalej korzystała z temperatur krzywej grzewczej.