dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 542 z 757
Pokaż wyniki od 10.821 do 10.840 z 15136
  1. #10821
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał besciak Zobacz post
    Pompa głębinowa IBO SDM3/11, zbiornik przeponowy 100 l. Studnia chłonna i rozsączanie - raczej nie, kanalizację posiadam. Nie mam doświadczenia z wodą o takich wartościach twardości, ale na pewno chcę uniknąć osadzania się kamienia na armaturze sanitarnej, itp.
    Poniżej pełny wynik badania:
    Załącznik 417714
    Z mętnością już sobie poradziłem, zbyt krótko była pompowana woda po założeniu pompy. Zużycie ok. 10 m3 na miesiąc. Studnia to jedyne źródło wody dla domu.
    Twardość jest niska więc nie powinno być problemu z kamieniem.
    Za to problemem jest niskie pH, bo to znacznie utrudnia usuwanie manganu na tradycyjnym odżelaziaczu. W związku z tym (oraz kanalizacją) proponowałbym jednak filtr wielofunkcyjny (regenerowany solą), który zmiękczy wodę i usunie żelazo oraz mangan. Ze względu na niską twardość - powinien wystarczyć filtr z 25 litrami złoża.

  2. #10822

    Domyślnie

    Jakiś konkretny model zaproponujesz?

  3. #10823

    Domyślnie

    Witam serdecznie.

    Noszę się z takim o to problemem. Wg badań wody pozyskiwanej ze studni mam:

    Mangan 98 (+-1 ug/l
    Żelazo 376 (+-60) ug/l
    Twardość 209 (+-21) mg/l CaCO3
    PH 7,5

    Z informacji i ofert , które zebrałem powinno wystarczyć urządzenie z głowicą BNT1650 F i 25 litrowym złożem. Płukanie solanką.
    I teraz pytanie, które złoże jest "najlepsze" ? i czy 25 litrów jest do takich parametrów wody wystarczające ?

    1) CrystalRight 100
    2) AquaMulti
    3) Ecomix A
    Ostatnio edytowane przez krzycho81 ; 22-08-2018 o 16:20

  4. #10824
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzycho81 Zobacz post
    Witam serdecznie.

    Noszę się z takim o to problemem. Wg badań wody pozyskiwanej ze studni mam:

    Mangan 98 (+-1 ug/l
    Żelazo 376 (+-60) ug/l
    Twardość 209 (+-21) mg/l CaCO3
    PH 7,5

    Z informacji i ofert , które zebrałem powinno wystarczyć urządzenie z głowicą BNT1650 F i 25 litrowym złożem. Płukanie solanką.
    I teraz pytanie, które złoże jest "najlepsze" ? i czy 25 litrów jest do takich parametrów wody wystarczające ?

    1) CrystalRight 100
    2) AquaMulti
    3) Ecomix A
    CR100 to inne złoże niż AquaMulti i Ecomix. Wymaga innej sekwencji regeneracji, do której ta głowica nie jest wystarczająca (bo to ogólnie słaba chińska głowica). Do tego najmniejsza zalecana ilość tego złoża w jednym filtrze to 42 litry.
    Plusem CR100 przy wodzie ze studni jest to, że można je dezynfekować chlorem.

    Z pozostałych złóż chyba lepsze będzie AquaMulti bo ma lepsze składniki.

  5. #10825

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Co byś zalecił jeżeli chodzi o głowicę i ilość złoża na Aquamulti ? Mam w Białymstoku firmę, która przygotowała mi wycenę na zestaw z głowicą RX63C3 i złożem Aquamulti w ilości 38 litrów. RX chyba też jest chińską głowicą ? Wracając jeszcze do Aquamulti, u jednego dystrybutora jest informacja, że jest to produkt niemieckiego koncernu a u drugiego dystrybutora, że jest to produkt polski.

  6. #10826
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzycho81 Zobacz post
    Co byś zalecił jeżeli chodzi o głowicę i ilość złoża na Aquamulti ?
    Ilość złoża dobiera się pod zużycie wody... jakie jest u Ciebie?
    Jeśli chodzi o głowice to dobrymi markami są Clack, Fleck, Autotrol, Erie...

    Mam w Białymstoku firmę, która przygotowała mi wycenę na zestaw z głowicą RX63C3 i złożem Aquamulti w ilości 38 litrów. RX chyba też jest chińską głowicą ?
    Tak - RX to chińska głowica.
    38 litrów to już większy system - ale czy odpowiedni dla Ciebie to zależy od Twojego zużycia wody.

    Wracając jeszcze do Aquamulti, u jednego dystrybutora jest informacja, że jest to produkt niemieckiego koncernu a u drugiego dystrybutora, że jest to produkt polski.
    W necie można napisać wszystko... ale jest w tym trochę prawdy... AquaMulti to mieszanka żywic (chociaż nie tylko) i jest ona robiona w PL (a nawet w Białymstoku) ale ze składników (czyli poszczególnych żywic) niemieckiego producenta. Sam musisz określić kogo chcesz nazwać producentem - wytwórcę składników czy tego kto je ze sobą połączy?

  7. #10827

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ilość złoża dobiera się pod zużycie wody... jakie jest u Ciebie?
    Jeśli chodzi o głowice to dobrymi markami są Clack, Fleck, Autotrol, Erie...

    Niestety nie mam pojęcia jakie jest zużycie. Jestem na etapie składania kotłowni a dotychczas mieszkałem w bloku. Jest nas dwójka z chęciami na trójkę
    Czy możesz polecić firmę, która składa filtry na tych głowicach ?




    W necie można napisać wszystko... ale jest w tym trochę prawdy... AquaMulti to mieszanka żywic (chociaż nie tylko) i jest ona robiona w PL (a nawet w Białymstoku) ale ze składników (czyli poszczególnych żywic) niemieckiego producenta. Sam musisz określić kogo chcesz nazwać producentem - wytwórcę składników czy tego kto je ze sobą połączy?
    Już rozumiem.

  8. #10828

    Domyślnie

    Kurde, te testery kropelkowe to jakaś lipa. Dziś robiłem testy twardości wody. Mam 3 testery Titrant, dwa ze sklaką francuską i jeden z niemiecką. Pierwszy Titrant ze skalą francuską co kupiłem zimą(zimą było 28 stopni F twardości). Dziś wskazał 25 stopni, Titrant ze skalą niemiecką wskazał 14 stopni. Tu by się zgadzało. Pokrywają się wyniki, bo 25 F i 14 dH to 250 mg CaCO3.

    Za to w tym drugim Titrant ze skalą francuską pokazuje 19 stopni francuskich. O 60 mg mniej niż tamte testery. Ten tester co pokazuje mniejszą wartość twardości to zabarwienie wody jest bardzo mocne, żywe. W tamtych dwóch francuskim("zimowym") i niemieckim te kolory zabarwienia wody są bardziej wyblaknięte.

    @qbek17
    Ty bawisz się tymi wodami to może coś wywnioskujesz z tego?



    Testery mają ważność do czerwca 2019 roku a ten niemiecki do 2020 roku.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 23-08-2018 o 16:12

  9. #10829
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Kurde, te testery kropelkowe to jakaś lipa. Dziś robiłem testy twardości wody. Mam 3 testery Titrant, dwa ze sklaką francuską i jeden z niemiecką. Pierwszy Titrant ze skalą francuską co kupiłem zimą(zimą było 28 stopni F twardości). Dziś wskazał 25 stopni, Titrant ze skalą niemiecką wskazał 14 stopni. Tu by się zgadzało. Pokrywają się wyniki, bo 25 F i 14 dH to 250 mg CaCO3.

    Za to w tym drugim Titrant ze skalą francuską pokazuje 19 stopni francuskich. O 60 mg mniej niż tamte testery. Ten tester co pokazuje mniejszą wartość twardości to zabarwienie wody jest bardzo mocne, żywe. W tamtych dwóch francuskim("zimowym") i niemieckim te kolory zabarwienia wody są bardziej wyblaknięte.

    @qbek17
    Ty bawisz się tymi wodami to może coś wywnioskujesz z tego?



    Testery mają ważność do czerwca 2019 roku a ten niemiecki do 2020 roku.
    Dokładność tych testerów jest jaka jest... musisz zrobić kilka pomiarów i uśrednić wynik...

  10. #10830

    Domyślnie

    Zrobiłem kilka pomiarów, chyba 5 z każdego testera, czyli 15 pomiarów. Wszystkie wyniki były powtarzalne jak napisałem wyżej. Ten jeden francuski cały czas dawał mi 19-20 F. Drugi(ten zimowy) 24-25 F a niemiecki 14-15 dH.

    Tak jak napisałem rozbieżnośc jest 60 mg, czyli ~250 mg vs. ~190 mg. Trzeba będzie chyba ustawić na 250, skoro 2 testery(F i dH) pokazują identyczny wynik.

    Apropo jeszcze zmiękczaczy. Podczas regeneracji złożna ciśnienie popłuczyn jest jakoś redukowane, czy z rurki odpływowej ciśnienie jest jak z sieci? Nie chce się wierzyć, że popłuczyny do kanalizacji są pchane z takim samym ciśnieniem jak woda z kranu by leciała na maxa?
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 23-08-2018 o 18:40

  11. #10831
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Apropo jeszcze zmiękczaczy. Podczas regeneracji złożna ciśnienie popłuczyn jest jakoś redukowane, czy z rurki odpływowej ciśnienie jest jak z sieci? Nie chce się wierzyć, że popłuczyny do kanalizacji są pchane z takim samym ciśnieniem jak woda z kranu by leciała na maxa?
    Spadek ciśnienia jest minimalny i związany z oporami przepływu przez zbiornik, głowicę i złoże. Tym co odróżnia ten proces od "wody z kranu na maxa" to restryktor (czyli kryza). Ona ogranicza przepływ do takiego jaki jest wymagany dla danego rozmiaru zbiornika i typu złoża.

  12. #10832

    Question

    Witam,
    Prosiłbym o podpowiedź odnośnie doboru optymalnego systemu uzdatniania do poniższych parametrów wody:
    Mętność: 8,9 NTU (dopuszczalne 1)
    Barwa: 28 mg/l (dopuszczalne 15)
    Odczyn pH: 7,2 (dopuszczalne 6,5 - 9,5)
    Azotyny: 0,003 mg/l (dopuszczalne 0,5)
    Azotany: 0,5 mg/l (dopuszczalne 50)
    Chlorki: 21 mg/l (dopuszczalne 250)
    Żelazo: 100 µg/l (dopuszczalne 200)
    Amoniak: 0,58 mg/l (dopuszczalne 0,5)
    Twardość: 260 mgCaCO3/l (dopuszczalne 60-500)
    Glin: 29 µg/l (dopuszczalne 200)
    Mangan: 270 µg/l (dopuszczalne 50)
    Woda pochodzi z ujęcia głębinowego 40m, posiadam instalację z zbiornikiem przeponowym, zapotrzebowanie miesięczne oceniam na około 13-15m3.
    Dziękuję i pozdrawiam

  13. #10833
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kindly Zobacz post
    Witam,
    Prosiłbym o podpowiedź odnośnie doboru optymalnego systemu uzdatniania do poniższych parametrów wody:
    Mętność: 8,9 NTU (dopuszczalne 1)
    Barwa: 28 mg/l (dopuszczalne 15)
    Odczyn pH: 7,2 (dopuszczalne 6,5 - 9,5)
    Azotyny: 0,003 mg/l (dopuszczalne 0,5)
    Azotany: 0,5 mg/l (dopuszczalne 50)
    Chlorki: 21 mg/l (dopuszczalne 250)
    Żelazo: 100 µg/l (dopuszczalne 200)
    Amoniak: 0,58 mg/l (dopuszczalne 0,5)
    Twardość: 260 mgCaCO3/l (dopuszczalne 60-500)
    Glin: 29 µg/l (dopuszczalne 200)
    Mangan: 270 µg/l (dopuszczalne 50)
    Woda pochodzi z ujęcia głębinowego 40m, posiadam instalację z zbiornikiem przeponowym, zapotrzebowanie miesięczne oceniam na około 13-15m3.
    Dziękuję i pozdrawiam
    Żelazo jest w normie. Twardość jest w normie. Amoniak jest na granicy normy. Jedynie mangan trochę przekroczony. Mętność i barwa to kwestia filtra mechanicznego. Co jeszcze chcesz uzdatniać? Do jakich celów? Czy woda nie ma zapachu?
    Czy wystarczy Ci filtr podzlewowy do wody pitnej (jeden kran) czy chcesz zmiękczyć wodę na cały dom?

  14. #10834

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Żelazo jest w normie. Twardość jest w normie. Amoniak jest na granicy normy. Jedynie mangan trochę przekroczony. Mętność i barwa to kwestia filtra mechanicznego. Co jeszcze chcesz uzdatniać? Do jakich celów? Czy woda nie ma zapachu?
    Czy wystarczy Ci filtr podzlewowy do wody pitnej (jeden kran) czy chcesz zmiękczyć wodę na cały dom?
    Woda do standardowego użytku w domu jednorodzinnym, zapachu nie ma jedynie w kontakcie z powietrzem nabiera koloru zielono/brązowego. Chciałbym zmiękczyć na cały dom i usunąć mangan.

  15. #10835
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kindly Zobacz post
    Woda do standardowego użytku w domu jednorodzinnym, zapachu nie ma jedynie w kontakcie z powietrzem nabiera koloru zielono/brązowego. Chciałbym zmiękczyć na cały dom i usunąć mangan.
    Gdyby nie ten zielono-brązowy to byłby to temat na zwykły zmiękczacz... ale to brzmi jak jakaś organika. Trochę to dziwne na tej głębokości. Na badaniach jej nie widać - nie robiłeś utlenialności?
    W tym wypadku można pomyśleć o filtrze wielofunkcyjnym ale w wersji na podwyższoną organikę...

    ...chyba, że ten kolor jest jakiś taki "chemiczny"? Możesz jakoś to określić?

  16. #10836

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Gdyby nie ten zielono-brązowy to byłby to temat na zwykły zmiękczacz... ale to brzmi jak jakaś organika. Trochę to dziwne na tej głębokości. Na badaniach jej nie widać - nie robiłeś utlenialności?
    W tym wypadku można pomyśleć o filtrze wielofunkcyjnym ale w wersji na podwyższoną organikę...

    ...chyba, że ten kolor jest jakiś taki "chemiczny"? Możesz jakoś to określić?
    Akurat utlenialność nie była badana, prosiłem o komplet badań niemniej w raporcie tego nie było. Precyzyjnie do koloru:
    a. woda pozostawiona w szlance po czasie będzie mętna, delikatnie zabarwiona, około koloru szaro-żółtego,
    b. woda nalana do basenu przybrała kolor zielono-brązowy, pojawił się również opad na dnie, niemniej nabrana do szklanki jeśli dobrze pamiętam wciąż miała kolor szaro-żółty.

  17. #10837
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kindly Zobacz post
    Akurat utlenialność nie była badana, prosiłem o komplet badań niemniej w raporcie tego nie było. Precyzyjnie do koloru:
    a. woda pozostawiona w szlance po czasie będzie mętna, delikatnie zabarwiona, około koloru szaro-żółtego,
    b. woda nalana do basenu przybrała kolor zielono-brązowy, pojawił się również opad na dnie, niemniej nabrana do szklanki jeśli dobrze pamiętam wciąż miała kolor szaro-żółty.
    A masz jakikolwiek filtr mechaniczny? Czy to woda prosto ze studni?

  18. #10838

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    A masz jakikolwiek filtr mechaniczny? Czy to woda prosto ze studni?
    Do badania woda była pobrana prosto ze studni, która jest bardzo wydajna i nim się woda wyklarowała po wywierceniu wypompowałem wiele m3 przez wiele dni, zaś przed samym badaniem również wypompowałem przynajmniej 1m3. Ogólnie opisane obserwacje dotyczą takie stanu czyli bez udziału filtra. W praktyce mam dwie studnie, starą w której brakuje wody i nową głębinową do której chcę nabyć urządzenia i finalnie przełączyć instalację.

  19. #10839
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał kindly Zobacz post
    Do badania woda była pobrana prosto ze studni, która jest bardzo wydajna i nim się woda wyklarowała po wywierceniu wypompowałem wiele m3 przez wiele dni, zaś przed samym badaniem również wypompowałem przynajmniej 1m3. Ogólnie opisane obserwacje dotyczą takie stanu czyli bez udziału filtra. W praktyce mam dwie studnie, starą w której brakuje wody i nową głębinową do której chcę nabyć urządzenia i finalnie przełączyć instalację.
    Dobrze byłoby sprawdzić czy ta barwa pochodzi tylko od zanieczyszczeń mechanicznych czy jednak to coś rozpuszczonego. Najprościej i najtaniej byłoby podłączyć zwykły wkład piankowy czy sznurkowy do kranu i przelać przez niego trochę wody. Wkłady są o różnej dokładności filtracji więc to też można sprawdzić... Będzie to kosztowało mniej niż badania wody, a sam korpus filtra może się przydać później jako wstępny przed zmiękczaczem...

  20. #10840

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Dobrze byłoby sprawdzić czy ta barwa pochodzi tylko od zanieczyszczeń mechanicznych czy jednak to coś rozpuszczonego. Najprościej i najtaniej byłoby podłączyć zwykły wkład piankowy czy sznurkowy do kranu i przelać przez niego trochę wody. Wkłady są o różnej dokładności filtracji więc to też można sprawdzić... Będzie to kosztowało mniej niż badania wody, a sam korpus filtra może się przydać później jako wstępny przed zmiękczaczem...
    W sytuacji gdy filtr wstępny wystarczy do usunięcia koloru jaką kolumnę polecisz do zmiękczenia i usunięcia manganu? Miesięcznie około 13/15m3.

Strona 542 z 757

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony