dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 51
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 1003
  1. #561

    Domyślnie

    Cytat Napisał dpo Zobacz post
    Brinkmann nie zrobi kabli w płycie i nie pozwoli komus w ich płycie też - temat próbowałem przepchnąć jakies pół roku temu.
    Dla nich to ciągle zbyt mało sprawdzone / rozpowszechnione wykonanie.

    artpelc - czemu tak bardzo chesz w dolnym zbrojeniu - szczególnie że masz tradycyjną płytę ?
    Jesli Ci cos kiedys sie popsuje to nie dokopiesz sie do tej dolnej siatki. Ja bym kładł na górnej. I tak akumulacja całą płytą. Może sie co prawda dlużej nagrzewac z dolnej siatki, ale to chyba niewielkie opóźnienie.
    Robię szkielet ściany wewnętrzne mocowwane na kotwy wiercone do płyty i trochę się boję żeby nie nawiercili kabla grzewczego

  2. #562
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał artpelc Zobacz post
    Robię szkielet ściany wewnętrzne mocowwane na kotwy wiercone do płyty i trochę się boję żeby nie nawiercili kabla grzewczego
    To nie dawaj po całosci tylko tam gdzie nie ma scian - dużo ich masz, że to będzie problem przy układaniu ?
    Jak robisz sam to nie spierdzielisz i wymierzysz, a jak ludzie to trzeba przemysleć
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  3. #563
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    dpo

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    ыясяусшт
    Posty
    392

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No to nie rozumiem podejścia.
    na szybko nie znajdę, ale jak ci zależy na ich argumentacji to odgrzebie maila i wkleje.
    Cos tam było, że od producentów kabli nie mają gwarancji czy to dobrze zadziała
    “Tylko dwie rzeczy nie mają końca: wszechświat i ludzka głupota, ale co do tego pierwszego nie mam pewności.”
    Albert Einstein

  4. #564
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    Kable mam te 1,8mm.
    A tych pozostałych rzeczach to nie wiem. O termostacie czytałem i wygląda ok, mam mieć możliwość sterowania albo samą temp podłogi lub temp w pokoju lub wspólnie. nie rozumiem tej hisetrezy. Kojarzy mi się bardziej z PC, przecież tu nie mam temp zasilania i powrotu. A co do gwarancji to mam być 10 lat bez względu na to kro zamontuje
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  5. #565
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Kable mam te 1,8mm.
    Zobacz, jak wygląda kładzenie wylewki. Ja bym się na te włosy nie odważył.


    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    O termostacie czytałem i wygląda ok, mam mieć możliwość sterowania albo samą temp podłogi lub temp w pokoju lub wspólnie. nie rozumiem tej hisetrezy.
    Problemem przy grzaniu wylewki jest histereza. Jak masz +-0,5* to jak ustawisz temperaturę podłogi na 23* to zaczyna grzać jak temperatura spadnie do 22,5 a kończy jak wzrośnie do 23,5. To za dużo przy grzaniu wylewki.

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    A co do gwarancji to mam być 10 lat bez względu na to kro zamontuje
    Weź to na piśmie (znaczy niech to będzie jasno napisane w karcie gwarancyjnej).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 27-03-2019 o 04:00

  6. #566
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    Źle Ci napisałem bo te 1,8 to do kleju, a ja mam te WIS i one mają 6mm średncy,
    A o histerezę regulatora zapytam.
    Dzięki za uwagi
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  7. #567
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Źle Ci napisałem bo te 1,8 to do kleju, a ja mam te WIS i one mają 6mm średncy,
    Czyli mają 20W/m i planujesz o wiele za duży rozstaw, jak już pisałem.

  8. #568

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zobacz, jak wygląda kładzenie wylewki. Ja bym się na te włosy nie odważył.




    Problemem przy grzaniu wylewki jest histereza. Jak masz +-0,5* to jak ustawisz temperaturę podłogi na 23* to zaczyna grzać jak temperatura spadnie do 22,5 a kończy jak wzrośnie do 23,5. To za dużo przy grzaniu wylewki.



    Weź to na piśmie (znaczy niech to będzie jasno napisane w karcie gwarancyjnej).
    Kaizen jakich termometrów używasz do swojego sterowania?

  9. #569

    Domyślnie

    Pewnie takich z alli, bo po co przepłacac.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20180211_211321.jpg
Wyświetleń:	96
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	428548

  10. #570
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Kaizen jakich termometrów używasz do swojego sterowania?
    Teraz nie używam. Docelowo będą ds18b20 (znaczy są już w wylewce, ale muszę to pospinać) + RPi. Chciałem do dodatkowych kabli w łazienkach (w warstwie kleju) dać takie termostaty. Ale w końcu zrezygnowałem z dodatkowych kabli.
    O standardowych termostach była dyskusja wcześniej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-03-2019 o 18:48

  11. #571
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli mają 20W/m i planujesz o wiele za duży rozstaw, jak już pisałem.
    Nie wiem czy za duży rozstaw, ponieważ wg projektu wychodzi mi rozstaw ok 15 cm. A wg projektu domu to zapotrzebowanie domu na ogrzewanie to 37,7kw/m2.

    Mam nadzieję, że da radę, tym bardziej mam lepiej ocieplone ściany i przede wszystkim to nie mam żadnych kominów, a w projekcie były dwa.
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  12. #572
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Nie wiem czy za duży rozstaw, ponieważ wg projektu wychodzi mi rozstaw ok 15 cm. A wg projektu domu to zapotrzebowanie domu na ogrzewanie to 37,7kw/m2.
    Wrzuć ten projekt. Coś się nie zgadza.

    6600w/80m2=82,5W/m2
    82,5W/m2 / 20w/m=4,125m kabla/m2 Czyli dokladnie wychodzi kabel ŚREDNIO co 24,24cm.

    Gdybyś miał co 15cm to miałbyś 6,67mb/m2 * 80m2=533mb kabla x20W/mb=10,66kW a nie 6,6kW

    A jeżeli nie dajesz kabli w całej wylewce, to prosisz się o naprężenia, wygięcia, pękniecia, odpadanie wylewki i płytek.

  13. #573
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piter719

    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Ruda
    Kod pocztowy
    19-200
    Posty
    245

    Domyślnie

    Przecież nie wolno dawać kabli pod stałą zabudowę, typu szafki, wanny, szafy wnękowe w stałej zabudowie czy tu gdzie będzie stało łożko i to bezpośrednio na ziemi. to to wszystko odliczając wyszło właśnie ok 80w/m2
    Teraz jest tak
    Miarodajny XV, 80m2, ściany 25cm grafit, płyta fundamentowa XPS 20 cm i beton 25cm, dach 2x15 cm 0,033.
    Kable grzejne i panele fotowoltaiczne

  14. #574
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał piter719 Zobacz post
    Przecież nie wolno dawać kabli pod stałą zabudowę, typu szafki, wanny, szafy wnękowe w stałej zabudowie czy tu gdzie będzie stało łożko i to bezpośrednio na ziemi. to to wszystko odliczając wyszło właśnie ok 80w/m2
    Czemu nie wolno?
    IMO wręcz przeciwnie. Jak nie dasz po całości, to będą naprężenia pomiędzy rozgrzaną częścią i zimna i ryzyko pękania.

    Sporo tej zabudowy planujesz. Ponad 30m2, żeby reszta co 15cm dała 6,6kW.

  15. #575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu nie wolno?
    IMO wręcz przeciwnie. Jak nie dasz po całości, to będą naprężenia pomiędzy rozgrzaną częścią i zimna i ryzyko pękania.

    Sporo tej zabudowy planujesz. Ponad 30m2, żeby reszta co 15cm dała 6,6kW.
    Chyba coś pomieszałeś. Przecież instrukcja wyraźnie mówi by omijać stałą zabudowe.

  16. #576
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rysiek83 Zobacz post
    Chyba coś pomieszałeś. Przecież instrukcja wyraźnie mówi by omijać stałą zabudowe.
    Nawet jak chcesz się stosować do tak przestarzałych wytycznych, jak w kompendium Devi (o czym pisałem w pierwszym poście tego wątku):





    To nic w nich nie znalazłem o łóżkach. No i naprawde w 80m2 domu masz 30m2 stałej zabudowy?

    Teraz realia są inne. I omijanie IMO nie ma sensu. Pod wanną czy prysznicem to wręcz wskazane zagęszczenie, żeby było cieplej. Kto to w ogóle wymyślił, żeby to omijać?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	1740
Rozmiar:	49,8 KB
ID:	428612  

  17. #577
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Kaizen problem z kablami pod stałą zabudową jest dokłądnie taki sam, jak z ich brakiem.

    Masz kable wszędzie?
    Jeśli po całości grzejesz z taką samą mocą, to pod meblami nie ma jak odebrać ciepła i wylewka nagrzewa się bardziej, niż ta nieprzykryta. Zaczynają się naprężenia, pęknięcia i tak dalej.

    Nie dasz kabli pod zabudową?
    Jeśli nie grzejesz pod stałą zabudową to wylewka jest tam zimniejsza, i tak samo naprężenia, pęknięcia itd.

    Przy normalnie zaizolowanym domu, temperatura niegrzanej podłogi nie powinna spadać poniżej 18-19 stopni.
    To daje około 10 stopni różnicy między grzaną i niegrzaną podłogą.
    Nie mierzyłem, jak nagrzeje się podłoga pod zabudową, może ktoś zmierzył? Wtedy można by się pokusić, żeby określić, co bezpieczniejsze.

  18. #578
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post

    Przy normalnie zaizolowanym domu, temperatura niegrzanej podłogi nie powinna spadać poniżej 18-19 stopni.
    To daje około 10 stopni różnicy między grzaną i niegrzaną podłogą.
    .
    Skąd masz takie dane? Wlasne pomiary, opracowania naukowe czy tez przypuszczenia i gdybania?
    Temperatura podłogi ok 28-29 oC w zaleznosci od temperatury zewnetrznej to ok 23-26 oC temperatury wewnątrz. Chyba mało kto ma takie temperatury, ja w projektach takie temperatury zadane mam kilku % przypadków.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 29-03-2019 o 22:06

  19. #579
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.337
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Masz kable wszędzie?
    Niestety, nie. Nie mam pod wanną, pod odpływem liniowym (to akurat nie do przeskoczenia) i pod szafkami w kuchni.

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Jeśli po całości grzejesz z taką samą mocą, to pod meblami nie ma jak odebrać ciepła
    Czemu nie ma jak odebrać ciepła? Że kable nie nagrzeją wanny? Czy wnętrza szafy? A jak ogrzeją, to ciepło oddadzą. Pod tym kątem to wiekszym zagrożeniem od wanny czy szafek kuchennych na nóżkach jest postawione na podłodze pudełko, rzucony ręcznik czy plecak.

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Nie mierzyłem, jak nagrzeje się podłoga pod zabudową, może ktoś zmierzył? Wtedy można by się pokusić, żeby określić, co bezpieczniejsze.
    Ogrzewanie włączone o 22:05, wyłączone o 22:40, zdjęcie zrobione o 23:01. Po środku prowadnica drzwi przesuwnych szafy wnękowej (drzwi otwarte chwilę przed zrobieniem zdjęcia). Zgadnij, która strona jest wewnątrz szafy.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flir_20190329T230138.jpg
Wyświetleń:	1737
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	428614  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-03-2019 o 22:15

  20. #580
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Skąd masz takie dane? Wlasne pomiary, opracowania naukowe czy tez przypuszczenia i gdybania?
    Własne pomiary, w kątach u mnie podłogi mają min. 17-18 stopni zimą. Myślę, że jak ktoś się decyduje na kable, to raczej ma dobre ociepenie i będzie podobnie.

Strona 29 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony