dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 154
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wątpię, żebyś zobaczył.
    Po pierwsze primo:


    Po drugie primo - bypas automatyczny.
    Po trzecie primo - klima.




    Wypadałoby podać jakieś argumenty dla tez, które sobie z brudnego palucha wyssałeś*.



    Akurat ciągle używam takiego rekuperatora do którego dorobiłem sterownik z potencjometru. I wiem, czego mi brakuje.

    *a co tam. Zniżę się do Twojego języka i poziomu argumentowania.
    No w tym zestawieniu to napewno ta klapka z siłownikiem doope ci ratuje...

    A w tym sterowaniu to pewnie gałki brakuje na tym potencjometrze...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Po to aby mieć którędy sp@#$#@lać jak będzie trzeba.
    A nie po to, żeby włamywacz miał łatwiej?
    Jak sobie wyobrażasz scenariusz takiej ucieczki? Rodzic wyskakuje przez okno, jak poczuł dym? A co z dziećmi?
    To może wybiega przez drzwi na korytarz, zaciąga się dymem i pada? Może daje radę - dobiega do pokoju dziecka, otwiera drzwi i wpuszcza tam dym i ogień?
    Czy może wyskakuje oknem, biegnie do okna dziecka, wybija je cegłą i wyciąga dziecko? Ale zaraz, jak może wybić okno w pokoju dziecka, to czemu miałoby to być niemożliwe w przypadku fixa we własnej sypialni?

    A może jednak zastosować się do rad profesjonalistów? Dla przykładu tutaj czytamy:

    Jeśli do pożaru dojdzie w budynku mieszkalnym, to należy spróbować ugasić go we własnym zakresie lub opuścić mieszkanie zamykając za sobą drzwi (ale nie na klucz). Zanim wyjdziemy z mieszkania warto spróbować wyłączyć dopływ energii elektrycznej.

    Pamiętajmy – nie wolno nam otwierać okien, albowiem przez otwarte okna do ogarniętego pożarem pomieszczenia dociera tlen, co może spowodować rozprzestrzenienie się ognia. Nie wolno również gasić wodą urządzeń znajdujących się pod napięciem.


    Czy masz na myśli sytuację ucieczki przed napastnikiem, który wszedł do domu przez okno (bo miał łatwiej i statystycznie to najczęstsza droga wejścia - bez wybijania szyby)?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2019 o 19:00

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    No w tym zestawieniu to napewno ta klapka z siłownikiem doope ci ratuje...
    Czytasz czasami stwierdzenia, z którymi polemizujesz? Czy wymyślasz własne (jak ratowanie doopy) i z nimi polemizujesz?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Daje $. Po co płacić za prąd do klimy, jak rekuperator to zrobi "przy okazji" - czyli za darmo?
    No i kto ma klimę w każdym pomieszczeniu? Bo ciepło odzyskane przez rekuperator wróci do wszystkich pomieszczeń, nie tylko do tego z największymi zyskami.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2019 o 19:01

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Już to pisałem...
    Wystarczy powiedzieć rekuperacja i od razu małpi rozum...
    No ale skoro ta klapka ma ci zaoszczędzić na prądzie do klimy i poprawić samopoczucie to przecież nie bronię...

    To forum nie takich przetrwało i pewnie przetrwa... problem w tym że przez takie pisanie i manipulowanie różnymi "wykresami" ludzie bulą ciężko zarobione pieniądze na różne "klapki"i sterowniki w połączeniu z całą resztą tej sieczki która tak naprawdę przesłania im do czego to faktycznie ma służyć , czują rozczarowanie i i ogólnie mają potem takie błędne przekonanie że ta cała"rekuperacja" to goowno warta...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    na różne "klapki"i sterowniki w połączeniu z całą resztą tej sieczki która tak naprawdę przesłania im do czego to faktycznie ma służyć
    I znowu polemizujesz z własną tezą? Że niby w przypadku iZZi dopłaca się za sterownik i klapkę? Tylko czemu odpowiadasz mi, kiedy ja pisałem:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Największy argument to wymiennik. Drugi wentylatory. Trzeci to filtry. Sterownik co najwyżej na czwartym miejscu. Albo i na piątym za defrostem podciśnieniowym (czyli brak konieczności montażu nagrzewnicy).

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam same fixy. Po co mi otwierane okna, jak mam rekuperację? Żeby mnie ptaszory o czwartej rano budziły?
    Z ciekawości - fixy w sensie nieotwierane okna w profilach czy wmurowane pakiety szybowe?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I znowu polemizujesz z własną tezą? Że niby w przypadku iZZi dopłaca się za sterownik i klapkę? Tylko czemu odpowiadasz mi, kiedy ja pisałem:
    Ale to ty uczepiłeś się zasadności obejścia a nie ja...
    Ja nic nie ma do tego rekuperatora, twoja decyzja i twoja kasa...

    A całe to odzyskiwanie czy raczej nie przesuszanie powietrza w zimie jest pewnie tak samo skuteczne w praktyce jak wachlowanie klapką w lecie...
    Tyweny montuję tylko dlatego że nie mam z nimi żadnych problemów i skomlenia inwestorów jak to coś przecieka, zamarzło czy tam kanalizą zalatuje bo syfon wysechł itd...
    A także biorę pod uwagę cenę bo nie lubię jak ktoś wydaje kasę na coś co nie jest tyle warte no chyba że ktoś chce po swojemu to wtedy wolna wola i zamontuję nawet i ze złotym wymiennikiem...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #68
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A całe to odzyskiwanie czy raczej nie przesuszanie powietrza w zimie jest pewnie tak samo skuteczne w praktyce jak wachlowanie klapką w lecie...
    Sam jestem w trakcie wybierania centrali więc dążę do wiedzy.
    Czy naprawdę sądzisz, że wybór centrali (z odzyskiem wilgoci lub bez odzysku) nie ma wpływu na wilgotność powietrza w domu zimą?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Z ciekawości - fixy w sensie nieotwierane okna w profilach czy wmurowane pakiety szybowe?
    Szklenie w ramie.


    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ale to ty uczepiłeś się zasadności obejścia a nie ja...
    Czepiłem się zasadności stwierdzenia, że nic nie daje. Ty twierdzisz, że jak już mam, to powinienem wyłączyć? Ja twierdzę, że jak już dostałem w pakiecie, to warto przełożyć to na oszczędności i komfort. Czy bym za to dopłacił, jakby było jako płatna opcja? Nie wiem. Ale nie wątpię, że daje realne korzyści.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A całe to odzyskiwanie czy raczej nie przesuszanie powietrza w zimie jest pewnie tak samo skuteczne w praktyce jak wachlowanie klapką w lecie...
    Gdyby tak było, to odstąpię od umowy za niezgodność towaru z umową. Będę bardzo rozczarowany. Tylko co się stanie z tą wodą, jak nie ma odprowadzenia kondensatu? Bo przecież musi przy schładzaniu się skroplić.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2019 o 20:41

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Sam jestem w trakcie wybierania centrali więc dążę do wiedzy.
    Czy naprawdę sądzisz, że wybór centrali (z odzyskiem wilgoci lub bez odzysku) nie ma wpływu na wilgotność powietrza w domu zimą?
    Centrala z odzyskiem wilgoci ma napewno jakiś wpływ na wilgotność w domu ale raczej jakiejś spektakularnej poprawy bym nie oczekiwał...
    Jest zbyt wiele czynników na to jaki klimat się utrzymuje w budynku aby sądzić że sama centralka załatwi sprawę...

    Ale generalnie to polecam bo ogólne to mniej kłopotów w centralach z takimi wymiennikami...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Okna w profilach.



    Czepiłem się zasadności stwierdzenia, że nic nie daje. Ty twierdzisz, że jak już mam, to powinienem wyłączyć? Ja twierdzę, że jak już dostałem w pakiecie, to warto przełożyć to na oszczędności i komfort. Czy bym za to dopłacił, jakby było jako płatna opcja? Nie wiem. Ale nie wątpię, że daje realne korzyści.



    Gdyby tak było, to odstąpię od umowy za niezgodność towaru z opisem.
    A czy będziesz argumentował odstąpienie od umowy ...?
    Przecież ona odzyskuje wilgoć bo nie ma tacy na skropliny a wszystko co jest poniżej punktu rosy w wymienniku nie wylewa się...
    A czy to wystarczy na poprawę sytuacji w chałupie to już nie od producenta zależy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A czy to wystarczy na poprawę sytuacji w chałupie to już nie od producenta zależy...
    Czyli A całe to odzyskiwanie czy raczej nie przesuszanie powietrza w zimie jest pewnie tak samo skuteczne w praktyce jak wachlowanie klapką w lecie...
    należy rozumieć, że jedno i drugi działają super skutecznie?

    Jak działa, to nie będę miał ani potrzeby, ani podstaw do odstąpienia od umowy.

    Każdy odzysk to poprawa sytuacji. A jak odzyska to, co mi szło do kanalizacji (przez pewien czas miałem niepodpięte - i zbierałem do baniaka) to będzie to ze 2-3x więcej, niż odparowywały w zimie dwa nawilżacze w pokojach dzieci. Więc bez nawilżaczy spodziewam się utrzymania wilgotności w największe mrozy w okolicach >40 % i to niezależnie od wydajności wentylacji.

    Spodziewam się nie gorszych wyników, niż w relacji dotyczącej Lossnay:
    Cytat Napisał psulek Zobacz post
    Użytkuję go już trochę czasu (w tym zimy) i bez problemu utrzymuje odpowiednią*wilgotność. Na głowę z kanałów ani z reku nic nie kapie, jak Pan to sugerował w PM bodaj dwa lata temu. Grzyb nie wyrósł. Wilgotność w zimie w przedziale 40-50%.
    Minionej zimy mi w największe mrozy przy minimalnej wentylacji nawilżacze w małych pokojach dzieci ledwo wyrabiały, żeby utrzymać 40%. Jak dostanę tyle bez nawilżaczy będę happy. Jak będzie w okolicach 50% - rewelacja i błogosławieństwo dla parkietu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2019 o 21:26

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli [I]

    Minionej zimy mi w największe mrozy przy minimalnej wentylacji nawilżacze w małych pokojach dzieci ledwo wyrabiały, żeby utrzymać 40%. Jak dostanę tyle bez nawilżaczy będę happy. Jak będzie w okolicach 50% - rewelacja i błogosławieństwo dla parkietu.
    W domu najważniejszy jest parkiet, reszta to pikuś.

  14. #74
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Spodziewam się nie gorszych wyników, niż w relacji dotyczącej Lossnay:


    Minionej zimy mi w największe mrozy przy minimalnej wentylacji nawilżacze w małych pokojach dzieci ledwo wyrabiały, żeby utrzymać 40%. Jak dostanę tyle bez nawilżaczy będę happy.
    Wilgotność to jedno, zbyt niska temperatura nawiewu (dla mnie poniżej 17-18 st) też jest niekomfortowa. Czy przy niższej sprawności temperaturowej reku nie będzie wymagać nagrzewnicy wtórnej.....
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tego EC jeszcze nie przepuściłem przez swoje łapki ale to tylko kwestia czasu...
    AC które linkowałem wcześniej nie mają żadnych możliwości rozdzielenia pracy wentylatorów ...
    W dokumentacji na stronie internetowe TYWENT B3B EC-350 napisali, że jest możliwość różnicowania nawiewu w stosunku do wywiewu, także dla mnie to duży plus. Szkoda tylko, że nie podali producenta wentylatórów i wymiennika co sugeruję że może to być chińszczyzna. W tej kwestii duży plus dla IZZIFast300.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    W dokumentacji na stronie internetowe TYWENT B3B EC-350 napisali, że jest możliwość różnicowania nawiewu w stosunku do wywiewu, także dla mnie to duży plus. Szkoda tylko, że nie podali producenta wentylatórów i wymiennika co sugeruję że może to być chińszczyzna. W tej kwestii duży plus dla IZZIFast300.
    I właśnie dlatego za kilka prostych blach, kilku styropianowych wkładek, dwóch wiatraczków, wymieniona prostego jak budowa cepa i kilku innych elementów "technologii górnych lotów" płacicie bez zastanowienia 6-8 a nawet 10k...
    Wiara czyni cuda a owieczki są do strzyżenia...

    Ja naprawdę wam nie bronię kupowania tego czy tamtego ale może wypadałoby się chociaż zastanowić za co tak naprawdę płacicie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Wilgotność to jedno, zbyt niska temperatura nawiewu (dla mnie poniżej 17-18 st) też jest niekomfortowa. Czy przy niższej sprawności temperaturowej reku nie będzie wymagać nagrzewnicy wtórnej.....
    A to w domu nie ma ogrzewania które zrównoważy straty...?
    Nawet jak by leciało z anemostatu 0* to jest raptem ok 130w mocy potrzebnej do ogrzania tego powietrza więc tak naprawdę włączony telewizor i jakiś osobnik go oglądający to równoważy...
    Problem jest tylko wtedy jak sobie pstrykasz raz ogrzewanie a innym razem wentylację...
    Jeżeli obydwa układy pracują przez cały czas to nic się nie dzieje nawet przy braku jakiegokolwiek odzysku ciepła...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A to w domu nie ma ogrzewania które zrównoważy straty...?
    Nawet jak by leciało z anemostatu 0* to jest raptem ok 130w mocy potrzebnej do ogrzania tego powietrza więc tak naprawdę włączony telewizor i jakiś osobnik go oglądający to równoważy...
    Problem jest tylko wtedy jak sobie pstrykasz raz ogrzewanie a innym razem wentylację...
    Jeżeli obydwa układy pracują przez cały czas to nic się nie dzieje nawet przy braku jakiegokolwiek odzysku ciepła...
    Chodzi o komfort, a nie pieniadze.
    Strumień chlodnego powietrza z anemostatu jest odczuwalny, raz przymarzł mi wymieniik,, temperatura nawiewanego powierza spała do 12-14 C i to było odczuwalne

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chodzi o komfort, a nie pieniadze.
    Strumień chlodnego powietrza z anemostatu jest odczuwalny, raz przymarzł mi wymieniik,, temperatura nawiewanego powierza spała do 12-14 C i to było odczuwalne
    Odczuwalne było tylko dlatego że ogrzewanie nie miało uzupełniać tej dodatkowej straty ...
    Jeżeli jest zrównoważone to może sobie i -10* lecieć z anemostatu...
    Jeżeli ktoś się bawi wentylacją i bezprzerwy zmienia nastawy i jeszcze wyłącza okresowo to może być problem z komfortem nawet z rekuperatorem o dużej sprawności...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.362
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Wilgotność to jedno, zbyt niska temperatura nawiewu (dla mnie poniżej 17-18 st) też jest niekomfortowa. Czy przy niższej sprawności temperaturowej reku nie będzie wymagać nagrzewnicy wtórnej.....
    Ja zauważałem niską temperaturę, jak stałem pod nawiewami bez zamontowanych anemostatów. Wtedy chłodniejsze powietrze "spadało" prosto w dół. Po instalacji anemostatów nie ma takiego problemu. Powietrze najpierw płynie wzdłuż sufitu mieszając się z ciepłym i ogrzewając od sufitu. Nie jestem w stanie odczuć czy/gdzie opada.

    Do tego przy wymienniku bez odzysku wilgoci jego realna sprawność jest mizerna zimą. Wszyscy dają minimalną wydajność, żeby mniej przesuszać dom. To powoduje, że woda skrapla się w wymienniku zmniejszając wywiew. Jak nawiew mamy większy, niż wywiew, to temperatura nawiewu i sprawność temperaturowa spadają. To powszechny objaw i nie raz opisywany na FM. Dlatego zamierzałem do starego rekuperatora zamontować potencjometr cyfrowy i z Domoticza co pół godziny wentylować na maksa przez minute. To powoduje wydmuchanie wody z wymiennika i przywrócenie sensownej sprawności.
    Więc realna sprawność zimą nawet temperaturowa słabego wymiennika z odzyskiem wilgoci nie będzie gorsza, od dobrego wymiennika bez odzysku. A co dopiero wymiennika Core, który ma sprawność temperaturową całkiem podobną do laboratoryjnych danych dobrych wymienników bez odzysku wilgoci.

    Tu porównanie sprawności temperaturowej Core (iZZi i wiele drogich ERV), oraz Recair RS160 (bez odzysku wilgoci - wiele szanujących się, drogich reku), Lossnay, Tywent i HRU. Mitsubishi chyba ma swój. Inni producenci reku z celulozowymi jakoś nie chwalą się producentem i modelem - więc danych producenta wymiennika nie znalazłem. Ale wykresy celulozowych są łudząco podobne i jak jeden mąż podają tylko zakresy przepływów, których w zimie raczej nikt w domu jednorodzinnym nie ustawia.


    Recair:


    Tywent:


    HRU



    Lossnay:


    Core:


    Wykresy dla Core i Recair o długości 50cm - w iZZi jest 25cm. Ale ani jeden, ani drugi producent nie udostępniają wykresów dla takiego rozmiaru - do porównania musi wystarczyć 50cm.

    Do tego możesz sobie ustawić tyle świeżego powietrza, ile chcesz nie bojąc się o przesuszenie domu.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    kilku styropianowych wkładek,
    W Izzi nie ma styropianu.


    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Ja naprawdę wam nie bronię kupowania tego czy tamtego ale może wypadałoby się chociaż zastanowić za co tak naprawdę płacicie...
    Za wymiennik, który nie wymaga nagrzewnicy wstępnej. Tywent z obowiązkową nagrzewnicą już wychodzi cenowo całkiem podobnie do iZZi. A iZZi ma wentylatory o większym sprężu (czyli realnie większą wydajność) i dużo lepsze filtry. Ciągle bagatelizujesz realne przewagi iZZi i wmawiasz, że różnice sprowadzają się do nieprzydatnych bajerów.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SprawnośćHRU.jpg
Wyświetleń:	1337
Rozmiar:	42,1 KB
ID:	428966   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SprawnośćMitsubishi.jpg
Wyświetleń:	1339
Rozmiar:	50,2 KB
ID:	428967   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RecairSprawność.jpg
Wyświetleń:	1334
Rozmiar:	29,9 KB
ID:	428968   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CoreSprawność.jpg
Wyświetleń:	1661
Rozmiar:	41,5 KB
ID:	428969   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Tywent spręż.jpg
Wyświetleń:	1332
Rozmiar:	12,1 KB
ID:	428970  

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-04-2019 o 11:19

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony