dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 687 z 1061
Pokaż wyniki od 13.721 do 13.740 z 21202
  1. #13721

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Taryfa g12w i PV w rozsądnej ilości OK ale co skłania się do budowy układu wodnego? Jaki jest powód ogrzewania wody aby ogrzewać powietrze w domu?
    Bo wodne ogrzewanie podłogowe pociągniesz wszystkim, grzałkami, kotłem elektrycznym, kotłem na paliwo stałe, pompą ciepła. A ogrzewania powietrza powietrzem - czytaj klimatyzacją to poroniony pomysł, bo co z tego że masz ciepłe i suche powietrze jak od podłogi pizga jak w kieleckim.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  2. #13722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Bo wodne ogrzewanie podłogowe pociągniesz wszystkim, grzałkami, kotłem elektrycznym, kotłem na paliwo stałe, pompą ciepła. A ogrzewania powietrza powietrzem - czytaj klimatyzacją to poroniony pomysł, bo co z tego że masz ciepłe i suche powietrze jak od podłogi pizga jak w kieleckim.
    Nie pytałem Ciebie a odpowiedź jest marna i nielogiczna, poza tym pociągnąć to możesz wiesz co i komu możesz mieć podłogówkę, elektryczną lub grzejniki ewentualnie ogrzewanie nadmuchowe z wymiennika kanałowego+reku. Argument o zimnej podłodze jest bezpodstawny.

  3. #13723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.404
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    od podłogi pizga jak w kieleckim.
    Latem też grzejesz podłogę? Czy latem to nie przeszkadza?

  4. #13724
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Taryfa g12w i PV w rozsądnej ilości OK ale co skłania się do budowy układu wodnego? Jaki jest powód ogrzewania wody aby ogrzewać powietrze w domu?
    Bufor energii.

  5. #13725
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Taryfa g12w i PV w rozsądnej ilości OK ale co skłania się do budowy układu wodnego? Jaki jest powód ogrzewania wody aby ogrzewać powietrze w domu?
    Toż napisał: Bufor wodny + fotowoltaika off grid.

  6. #13726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Na forum elektroda pomimo wielu tematów na temat off grid nie znalazłem tego co mnie interesuje, sądzę że większa kopalnia wiedzy i doświadczenia jest forum muratora. Od 2012 przeczytałem wiele wątków odnośnie ogrzewania różnymi źródłami, instalacjami, itp i dochodzę do wniosku że w moim przypadku to jest dobry kierunek i pomysł na wykonanie instalacji co i cwu z buforem kombinowanym + fotowoltaika + taryfa g12w to dobry kierunek.
    Obecnie zakupiłem panele fotowoltaiczne Bruk-betu BEM370 w ilości 10 sztuk. Na razie stoją zapakowane w pudełku ale pierwsze wrażenia bardzo dobre. Wizualnie i jakość wykonania bardzo dobra. Jak zamontuję i podłącze w całość to zobaczymy jak to się sprawdza w mojej instalacji OZE.
    A co chcesz ogrzać tymi 10 panelami w off-gif?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #13727
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bufor energii.
    A dlaczego ta energia ma być magazynowana w postaci ciepłej wody ? W przypadku offgrid ok ale przecież można mieć instalację on grid i koszt bufora , wodnego układu oraz dodatkowego miejsca na bufor odpada.

  8. #13728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Toż napisał: Bufor wodny + fotowoltaika off grid.
    OK rozumiem

  9. #13729
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Latem też grzejesz podłogę? Czy latem to nie przeszkadza?
    daj spokój to jest troll

  10. #13730
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego ta energia ma być magazynowana w postaci ciepłej wody ? W przypadku offgrid ok ale przecież można mieć instalację on grid i koszt bufora , wodnego układu oraz dodatkowego miejsca na bufor odpada.
    Odpowiadasz użytkownikowi, który z jakiś względów chce postawić instalacje off-grid.
    Jego bufor i instalacja już istnieje.

  11. #13731
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    A dlaczego ta energia ma być magazynowana w postaci ciepłej wody ? W przypadku offgrid ok ale przecież można mieć instalację on grid i koszt bufora , wodnego układu oraz dodatkowego miejsca na bufor odpada.
    Zapytaj autora dlaczego.
    Swoją wypowiedź zaczał od stwierdzenia że chce off grid.

  12. #13732

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    poza tym pociągnąć to możesz wiesz co i komu
    Ja Ciebie też o zawód nie pytałem.

    @Kaizen Tak w lato też grzeje garaż i budynek gospodarczy, bo mam trochę za dużo solarów na dachu i muszę nadmiar ciepła gdzieś oddać
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13733
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Odpowiadasz użytkownikowi, który z jakiś względów chce postawić instalacje off-grid.
    Jego bufor i instalacja już istnieje.
    Czy aby na pewno już wykonał?

    Cytat Napisał dominikz88 Zobacz post
    Na forum elektroda pomimo wielu tematów na temat off grid nie znalazłem tego co mnie interesuje, sądzę że większa kopalnia wiedzy i doświadczenia jest forum muratora. Od 2012 przeczytałem wiele wątków odnośnie ogrzewania różnymi źródłami, instalacjami, itp i dochodzę do wniosku że w moim przypadku to jest dobry kierunek i pomysł na wykonanie instalacji co i cwu z buforem kombinowanym + fotowoltaika + taryfa g12w to dobry kierunek.
    Obecnie zakupiłem panele fotowoltaiczne Bruk-betu BEM370 w ilości 10 sztuk. Na razie stoją zapakowane w pudełku ale pierwsze wrażenia bardzo dobre. Wizualnie i jakość wykonania bardzo dobra. Jak zamontuję i podłącze w całość to zobaczymy jak to się sprawdza w mojej instalacji OZE.

  14. #13734
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ech...
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7872462

    Początkowo cała energia będzie szła w cwu i co. Mam zbiornik kombinowany o pojemności 800 litrów.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #13735
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A co chcesz ogrzać tymi 10 panelami w off-gif?
    U mnie off grid ma za zadanie uzupełnić i zmagazynować w części energie w dzień z PV dla CWU i CO, po to by zmniejszyć zużycie energii z sieci w drogiej taryfie. W zbiorniku mam 2 grzałki po 2,4 kw ( 3 x 800W z możliwością ustawienia w konfiguracji 800 w lub 1600 w lub 2400 w ). Dodatkowo grzałka 3F 9kw ze sterownikiem tygodniowym pracującym w okienku II taryfy.

    W dziale ogrzewanie na forum muratora jest mnóstwo info od użytkowników którzy ( ogrzewają prądem COP-1 - wystąp ) i ci którzy mają bufory - ( jak to się robi czyli bufor ciepła).
    Pozostała brakująca część energii ma być w II taryfie.

    Oczywiście każdy dobiera rozwiązania pod siebie.
    Przez 5 lat się przekopywałem się przez forum muratora.
    Przez 5 lat u swoich klientów podglądałem jaki mają kotłownie i jakie rozwiązania cwu i co.
    W tych pięciu latach w Krakowie uchwalili ustawę anty-smogową.
    Wszystko drożeje i idzie dodatkowo w OZE.

    Niestety u siebie gazu nie mam więc pozostaje mi tylko energia, pellet i węgiel odpad.

    Ja mam piwnicę i sporo przestrzeni. Taki bufor zajmuje niewiele więcej miejsca niż zbiornik na CWU 300 L. Zamiast dwóch zbiorników osobnego do cwu i co mam jeden kombinowany 800L a w nim 200L na cwu.
    Nie będę miał kotła na pellet więc 1,5 m x 1,5 m mam dodatkowej przestrzeni.
    To co będzie na ścianie mi nie przeszkadza, czy to powietrzna pompa ciepła, czy inwerter lub nawet dwa.

    Przy ogrzewaniu podłogowym zakres pracy jest od 15 do 24 -25 stopni w pomieszczeniu, w każdym bądź razie Tece dla instalacji ogrzewania podłogowego 15 stopni to minimum w pomieszczeniu by instalacja działał prawidłowo ( po kursie dla instalatorów ). Zasilanie podłogówki od min 38 stopni, a max 42 stopni w moim przypadku ( powierzchnia około 190 m2 ).

    Odpowiedz na twoje pytanie jest prosta. Dla mnie 100 % na własny użytek do cwu i co.

    Chyba większość osób przyzna że, po to się PV zakłada by zmniejszyć zużycie z sieci lub wyjść na 0 niezależnie czy przez off grid czy on grid.

    Z miła chęcią podzielę się doświadczeniem z innymi.
    Pozdrawiam

    PS. Co do Paneli. Zastanawiałem się nad panelami LG 390wp lub 400wp, Sharp 370wp, Suntech 370wp. BenQ i Panasonic w podobnych parametrach. Najkorzystniej również cenowo wyszedł mi Bruk-Bet.
    Ostatnio edytowane przez dominikz88 ; 20-11-2019 o 14:25 Powód: Rodzaj paneli.

  16. #13736
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    Zwracam honor, nie czytałem

  17. #13737
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.276

    Domyślnie

    dominikz88 to się napisałeś , ale ok brzmi to sensownie. BTW ja mam podobną motywację do PV bo co do zasady maja mi załatwić kwestie grzania i cuw . a konkretnie zniwelowanie do 0 grogiego pradu w I strefie , jeżeli cos ponadto sie wyprodukuje to juz będzie bonus.

  18. #13738
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dominikz88

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-621
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    dominikz88 to się napisałeś , ale ok brzmi to sensownie. BTW ja mam podobną motywację do PV bo co do zasady maja mi załatwić kwestie grzania i cuw . a konkretnie zniwelowanie do 0 grogiego pradu w I strefie , jeżeli cos ponadto sie wyprodukuje to juz będzie bonus.
    Zawsze znajdzie się ktoś, kto tak jak ja będzie kombinować i czy mu wyjdzie lepiej czy gorzej to już inna sprawa. Na forum muratora w różnych działach zdarzają się takie osoby gdzie im wyszło i to opisują.

    Pomysł jest dobry kwestia wykonania i spięcia wszystkiego do kupy.
    U mnie 10 paneli szeregowo idealnie wchodzi na dach bez kombinacji. Elementy montażowe to minimalny koszt.

    Mam znajomego który ma instalację PV złożoną z 28 paneli 275wp poli na 3 kierunki świata. Firma co mu zakładała 3 lata temu uczyła się fotowoltaiki. Ma umowę z Tauronem i płaci faktury po kilkanaście co najwyżej kilkadziesiąt złotych co pół roku. Zużywa około 5 kwh/rok ( 4 osobowa rodzina ). Jak z nim ostatnio rozmawiałem trochę żałuje bo w słoneczne dni w zimie musi oddać wyprodukowną energię do sieci, a mógłby sobie przez grzałeczkę podgrzać 200 l cwu ( a zamontować grzałki nie może - ponoć grozi to wypowiedzeniem umowy z Tauronem w razie kontroli ).

  19. #13739
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jakaś bzdura z tą grzałką....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #13740

    Domyślnie

    Bzdura to mało powiedziane, herezje.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 687 z 1061

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony