dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 53
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 1060
  1. #801

    Domyślnie

    Też się jeszcze zastanawiam nad takim z dużą ilością kamieni

    a jak u Ciebie wygląda teraz kwestia polewania kamieni? ile można polać żeby było bezpiecznie i aromatycznie ?

    mam jeszcze pytanie o sterownik NoviCon, gdzie masz zainstalowany moduł sterownika ?
    Ostatnio edytowane przez BART85 ; 08-04-2020 o 08:36

  2. #802
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał BART85 Zobacz post
    Też się jeszcze zastanawiam nad takim z dużą ilością kamieni

    a jak u Ciebie wygląda teraz kwestia polewania kamieni? ile można polać żeby było bezpiecznie i aromatycznie ?

    mam jeszcze pytanie o sterownik NoviCon, gdzie masz zainstalowany moduł sterownika ?
    W temacie polewania. U nas kamieni chyba 20kg. Jak chcemy saunować to bierzemy około 0,5l wody. Starcza to na jakieś 3 wejścia do sauny, gdzie z 2 razy polewamy podczas każdej sesji. Sauna domowa niewielka, trzyma dobrze temperaturę. Zwykle wylewamy jedną drewnianą chochlę na piec. W tej chochli kilka kropel dobrego aromatu

    U mnie pomieszczenie wyglądało jak na foto Prosty układ prostokąta, Piwnica w połowie w ziemi, Sufit na jakieś 220cm, podczas budowy domu projektowane pod saunę

    Mogłem więc swobodnie dłubać w ścianach i sufitach. W saunarium zrobiłem szafę pod zabudowę na ręczniki, szlafroki i wszelkie graty campingowe. Sterownik sauny, zasilacze led, przewody itd upchnąłem właśnie w tej szafie przy suficie. Wszelkie kable z tego miejsca do sauny biegną sufitem w bruździe. Na zdjęciach widać kable do nagłośnienia na zewnątrz i w saunie. Całkiem w rogu z prawej strony okienka jest prysznic. W lewo od prysznica kącik wypoczynkowy. Po prawej między prysznicem a sauną też stoi jeden leżaczek. Przez chwile była tam pralka, ale krótko po zrobieniu sauny zmieniliśmy ogrzewanie na gaz i teraz pralka i suszarka stoją w kotłowni

    Na jednym ze zdjęć też widać nasz dylemat w kwestii ustawienia sauny i umiejscowienia drzwi w skosie Tam gdzie są rowery, sauna jest kanciata i tak mamy finalnie. Przy tej samej powierzchni do grzania, sauna kanciata jest bardziej ustawna i wygodniejsza dla użytkowników. W opcji z wejściem w skosie nie było idealnego miejsca na piec. Często saunujemy ze szwagierką z mężem oraz teściami w 6 dorosłych osób. Przy skośnej saunie ta 6-ta była by trudna do wygodnego upchnięcia
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20190102_081451male.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	78,5 KB
ID:	442749   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26178581_1497993040269953_1490853603_o.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	442750   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26133658_1498003026935621_848006732_o.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	85,1 KB
ID:	442751   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	25673123_1491801044222486_1662205073_o.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	442752  
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 09-04-2020 o 12:04
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  3. #803

    Domyślnie

    Dzisiaj zamówiłem materiał na pierwszą część budowy.
    Od soboty zaczynam działać ze stelażem, o ile wszystkie materiały do mnie dotrą
    Mam nadzieję że jakoś to ogarnę i wrzucę fotki z postępu prac.

    Pozdrawiam

  4. #804
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał BART85 Zobacz post
    Dzisiaj zamówiłem materiał na pierwszą część budowy.
    Od soboty zaczynam działać ze stelażem, o ile wszystkie materiały do mnie dotrą
    Mam nadzieję że jakoś to ogarnę i wrzucę fotki z postępu prac.

    Pozdrawiam
    Stelaż to prosta, ale ważna sprawa. Dobrze go rozmierz np. pod szerokość arkuszy wełny, pod mocowanie ław czy oparć, pod wieszak na piec, szerokość drzwi itd. Szkicuj sobie to gdzieś w zeszycie. Przyda się później jak będziesz miał boazerię, a będziesz chciał do tego stelażu np. oparcie mocować . Im będzie równiejszy tym łatwiejszy montaż reszty

    Często w saunach widujemy nieco obwieszony sufit, nawet w takich domowych o szerokości 2m. Tak więc nasz stelaż w środkowej części jest przymocowany do sufitu co nieczęsto się robi
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 15-04-2020 o 11:07
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  5. #805
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    A czy spotkał się ktoś z sauną ogrodową murowaną? Za płotem mam las, więc całkiem możliwe, że nie dostanę pozwolenia na budowę konstrukcji szkieletowej (chyba, że się odsunę o 12m, ale akurat chcę 3m), przerabiałem temat podczas uzyskiwania PnB...

  6. #806
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    A czy spotkał się ktoś z sauną ogrodową murowaną? Za płotem mam las, więc całkiem możliwe, że nie dostanę pozwolenia na budowę konstrukcji szkieletowej (chyba, że się odsunę o 12m, ale akurat chcę 3m), przerabiałem temat podczas uzyskiwania PnB...
    Oczywiście. Choćby w murowanym, wolnostojącym garażu u znajomych, zaadaptowanym na saunę suchą, prysznic i wypoczywalnię
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  7. #807
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Ok, dzięki. Wiesz może jak mają zbudowane przegrody (ściany) sauny, czy mają sam styropian z zewnątrz, czy może dodatkowo wełnę w środku?

  8. #808
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Ok, dzięki. Wiesz może jak mają zbudowane przegrody (ściany) sauny, czy mają sam styropian z zewnątrz, czy może dodatkowo wełnę w środku?
    Mają zbudowane tak jak się buduje sauny wewnątrz murowanych pomieszczeń, np. w domu. Standardowo szkielet sauny w środku z 5-6cm waty na ścianach (2x tyle na suficie) i wewnątrz sauny boazeria. Garaż z zewnątrz ma też elewację włącznie ze styropianem
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 28-04-2020 o 11:03
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  9. #809

    Domyślnie

    Materiały dotarły w zeszłym tygodniu, ale za pracę zabrałem się w sobotę.
    praca z doskoku z przerwami w weekend i dzisiaj troszkę.
    efekty widoczne na zdjęciu, wszelkie uwagi mile widziane
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WhatsApp Image 2020-04-28 at 20.48.55.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	11,5 KB
ID:	443523

  10. #810
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał BART85 Zobacz post
    ...efekty widoczne na zdjęciu, wszelkie uwagi mile widziane
    Małe zdjęcie, mało widać, ale wygląda zachęcająco
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  11. #811

    Domyślnie

    Wieczorem wrzucę większe foto.
    Z ważnych decyzji, wybrałem piec i sterownik
    Piec SAWO Cumulus 9kw ze sterwonikiem NoviCon

  12. #812

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200428_165820.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	443539
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20200428_203626.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	86,4 KB
ID:	443540  

  13. #813
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał BART85 Zobacz post
    Wieczorem wrzucę większe foto.
    Z ważnych decyzji, wybrałem piec i sterownik
    Piec SAWO Cumulus 9kw ze sterwonikiem NoviCon
    Piec pewnie dobry, wygląd to kwestia gustu. Ten front to z jakiegoś kamienia? To ma kumulować ciepło? W niewielkiej, dośś ciasnej saunie, z piecem blisko drzwi wolałem aby boki pieca były "zimne". Tym bardziej, że doszliśmy do wniosku aby nie robić "płotka" przy piecu. Według nas tak lepiej wygląda i przy naszym piecu jest to bardzo bezpieczne

    Do czego Ci te ściski przy posadzce na froncie?

    Sporo kątowników używasz. To oczywiście prawidłowo, ale tam gdzie mogłem mocowałem na dłuższe wkręty do innej kantówki bez użycia katowników
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 30-04-2020 o 08:30
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  14. #814

    Domyślnie

    Te zaciski to tylko na chwilę, trzymały mi linię jak wierciłem wkręty do posadzki.
    tak, użyłem bardzo dużo kątowników i tam gdzie mogłem do jeszcze dodatkowe długie wkręty.
    konstrukcja ma być solidna więc nie żałowałem, zwłaszcza że na dach planuję umieścić kilka kartonów - żeby wykorzystać miejsce.
    jeżeli chodzi i piec - to te kamienie mają wg producenta - lepiej oddawać ciepło niż blacha, zonbaczymy jak będzie w praktyce.
    obudowanie pieca płotkiem - kwestia gustu i bezpieczeństwa - zdecyduję jak już będzie zainstalowany piec.

  15. #815
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Drozda94

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łomża
    Kod pocztowy
    18-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Mam w zamiarze wybudowanie sauny w ogrodzie. Dużo dowiedziałem się z forum ale mam jeszcze kilka pytań.
    1. Chciałbym postawić saunę na kostce brukowej, czy jest sens robienia drewnianej podłogi bo mam taki zamysł.
    2. Szukałem informacji na temat wentylacji i nie wiem do końca jak to jest.
    Na dzień dzisiejszy nic więcej nie przychodzi mi do głowy,ale przy realizacji napewno pojawia się kolejne pytania.
    Przybliżę jak to sobie wyobrażam i czy moje myślenie jest ok.
    Z zewnątrz boazeria, wełna 10cm., folia aluminiowa, boazeria.
    Piec elektryczny już wstępnie wybrany,może polecicie coś sprawdzonego, sauna ok 10m3.
    Na ścianie za piecem położę okładzinę ze starej czerwonej cegły. Pod cegłę czerwony rygips wystarczy, czy macie inne rozwiązania.

  16. #816
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Ale chyba planujesz jakąś izolację na podłodze?
    Ja co prawda myślę o domku saunowym, ale raczej będę go stawiał na płycie fundamentowej, co do izolacji będę dawał 15 wełny skalnej, od zewnątrz tynk, styro 2cm, osb, membrana, wełna 15, folia alu, boazeria, w stropie wełna 2x15. Na podłodze płytki z uwagi na łatwość utrzymania w czystości, a w saunie na płytki drewno by nie parzyć stóp. O piecu jeszcze nie myślałem, bo budowę planuję rozpocząć dopiero w przyszłym roku. Takie moje przemyślenia.
    Ostatnio edytowane przez michalck81 ; 02-05-2020 o 11:42

  17. #817

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrulex Zobacz post
    Piec pewnie dobry, wygląd to kwestia gustu. Ten front to z jakiegoś kamienia? To ma kumulować ciepło? W niewielkiej, dośś ciasnej saunie, z piecem blisko drzwi wolałem aby boki pieca były "zimne". Tym bardziej, że doszliśmy do wniosku aby nie robić "płotka" przy piecu. Według nas tak lepiej wygląda i przy naszym piecu jest to bardzo bezpieczne

    Do czego Ci te ściski przy posadzce na froncie?

    Sporo kątowników używasz. To oczywiście prawidłowo, ale tam gdzie mogłem mocowałem na dłuższe wkręty do innej kantówki bez użycia katowników
    My mamy cumulus 8kW i używamy bez płotka. Ładny jest i szkoda go zasłaniać. Piec jest dobry jakościowo. Wykończenia są z kamienia mydlanego. Przód jest gorący ale nie jakoś super. Uważać trzeba tylko na górne wyłożenia z kamienia bo one są bardzo gorące (noga ma nosi ich ślad). We wspomnianych elementach są niecki na olejki.

    Piec polecam z czystym sumieniem. Jestem z niego bardzo zadowolony.

  18. #818

    Domyślnie

    Też mam nadzieje że Cumulus spełni moje oczekiwania

    A teraz mam pytanie o budowę ław. najbardziej interesuje mnie jakie zostawić odstępy między deskami na ławkach, czy są jakieś wytyczne czy każdy dla siebie.
    W niektórych saunach deski są bardzo blisko, ale uważam że większe osdtępy dają lepszą cyrkulację powietrza, zwłaszcza że wywietrznik będę miał pod górną ławką.
    Czekam na Wasze opinie

    pozdrawiam

  19. #819
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał BART85 Zobacz post
    Też mam nadzieje że Cumulus spełni moje oczekiwania

    A teraz mam pytanie o budowę ław. najbardziej interesuje mnie jakie zostawić odstępy między deskami na ławkach, czy są jakieś wytyczne czy każdy dla siebie.
    W niektórych saunach deski są bardzo blisko, ale uważam że większe osdtępy dają lepszą cyrkulację powietrza, zwłaszcza że wywietrznik będę miał pod górną ławką.
    Czekam na Wasze opinie

    pozdrawiam
    My dawaliśmy na grubość boazerii czyli pewnie 14mm. Tak nam było wygodnie i wizualnie jest spoko. Sporo większe będą niewygodne w użytkowaniu. Jak masz drewno na ławy to poukładaj sobie, potestuj jak Ci wygodnie i tak zrób. U nas to leżało w salonie i było chyba z tydzień układane na różne sposoby
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 04-05-2020 o 10:34
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

  20. #820
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar piotrulex
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Skąd
    Toruń - okolice
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    5.383

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    ... Na podłodze płytki z uwagi na łatwość utrzymania w czystości, a w saunie na płytki drewno by nie parzyć stóp ...
    Przy domowym używaniu i włączaniu sauny na jakieś 3 godziny (tak to u nas wygląda) to ta raszka bardziej chroni przed zimnymi kaflami niż gorącem
    Ostatnio edytowane przez piotrulex ; 04-05-2020 o 09:07
    Pozdrowienia z okolic Torunia
    Budowa: 04.04.2007 - 10.05.2008
    Wpisy w temacie "Budowa sauny krok po kroku" od 25.09.2018 (strona 23) do końca 2020 roku
    Grupa FB "Sam buduję saunę" https://www.facebook.com/groups/sambudujesaune

Strona 41 z 53

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony