dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 217 z 249
Pokaż wyniki od 4.321 do 4.340 z 4962
  1. #4321
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    TAM czy tu?
    KIEDY?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #4322

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    W Austrii już jest ban na gaz dla nowych domów.
    To taki niewidzialny smog.
    Doczytaj.
    A później będziesz płacić za to dodatkowe eurasy.
    Tak samo jak ze węgiel i emisję CO2.
    Czytałem gdzieś, że w Niemczech też są spore ograniczenia, jeśli chodzi o gaz...
    mam wrażenie, że oni traktują gaz u siebie, tak jak my zaczynamy postrzegać węgiel.
    Czyli NIE dla wszystkich kopalnych i TAK dla OZE
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #4323
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Czytałem gdzieś, że w Niemczech też są spore ograniczenia, jeśli chodzi o gaz...
    mam wrażenie, że oni traktują gaz u siebie, tak jak my zaczynamy postrzegać węgiel.
    Czyli NIE dla wszystkich kopalnych i TAK dla OZE
    Po ostatnim szczycie ekologicznym w Niemczech wprowadzono dodatkowa opłatę dla gazu ziemnego - emisyjną.

  4. #4324
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.033
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Annamasłowska Zobacz post
    na tą chwile gaz ziemny jest ok i ekologiczny, a jak pompa ciepła to duży pobór prądu i wtedy ratują panele słoneczne
    Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną to bardzo dobre połączenie, ale czy rzeczywiście pompa ciepła pobiera tak dużo energii?
    Na forach są wątki o tym temacie, a nasi eksperci też publikują i udzielają komentarzy na ten temat.
    Np ostatnio analizowany był własnie w mediach w Pytaniu do eksperta temat poboru energii z pompy ciepła.

    Rozważamy typowy budynek jednorodzinny w Polsce budowany wg Warunków Technicznych 2017. Jego zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła na potrzeby ogrzewania przyjmuje się na poziomie od 2000 do 3000 kWh na każde 100 m2 powierzchni budynku.

    Jest to oczywiście wartość średnia, która będzie zależała od tego jak budynek będzie eksploatowany i jakie temperatury będą utrzymywane wewnątrz.

    Do tego należy doliczyć energię elektryczną potrzebną pompie ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bazowa wartość to pobór energii elektrycznej na poziomie ok. 1000 kWh. Ta wartość również może się różnić, a zależy ona również od tego, jakie są przyzwyczajenia higieniczne mieszkańców.

    Łącznie więc, pompa ciepła pracująca w budynku z ogrzewaniem podłogowym o powierzchni 100 m2 będzie potrzebowała ok. 3000-4000 kWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby grzewcze i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    Zakładamy tu oczywiście ogrzewanie podłogowe.
    Pozostaje jeszcze kwestia chłodzenia, które pompy ciepła również mogą realizować.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #4325
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.170
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    podejrzewam, że odpowiadacie potencjalnemu spamerowi, który robi sobie bazę postów dla zwiększenia wiarygodności konta.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 24-04-2020 o 12:38

  6. #4326
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    To co zostanie wydobyte z ziemi i spalone zostanie już na powierzchni . Mówi się ,że drzewa i zieleń pochłaniają CO2 .Ale drzewo pochłania przez np 100 lat. A jak uschnie to emituje wszystko to co pochłonęło w postaci metanu i CO2.

  7. #4327
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Za 100 może 300 lat spalimy wszystko i przyroda wróci do równowagi po co ta panika .

  8. #4328
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.375
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Za 100 może 300 lat spalimy wszystko i przyroda wróci do równowagi po co ta panika .
    Do równowagi z czasów, gdy żaden homo po niej nie chodził.
    Do tego takie warunki zabiją wiele zwierząt (np. wszelkie żyjątka morskie żyjące w skorupkach, koralowce, bo woda będzie za kwaśna i rozpuści te skorupki). Niby tylko część - ale to przerwie łańcuch pokarmowy więc domino posypie się dalej.
    Trzeba pamiętać też, że to nie tylko uwolnienie CO2... Bo spod ziemi wydobywamy C. Do zrobienia z tego CO2 trzeba jeszcze zabrać związać po dwa atomy tlenu z atmosfery - więc zwiększeniu stężenia CO2 będzie towarzyszył spadek stężenia O2.

  9. #4329
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Za 100 może 300 lat spalimy wszystko i przyroda wróci do równowagi po co ta panika .
    A gdzie zniknie CO2?

  10. #4330

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    posiadam dom, którego parametry zapotrzebowania na moc grzewczą wklejam poniżej.
    Obecnie dom jest ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym oraz propanem z Gaspolu . Najbardziej wykorzystywanym żródłem ciepła jest kominek, z pieca gazowego korzystamy incydentalnie ze względu na wysokie koszta. Szukam jakiejś alternatywy do tego sytemu, która pozwoli cieszyć się ciepłem przez 24h, czego niestety nie daje kominek, który zasila instalację w układzie zamkniętym przez wymiennik, w jakiej pracuje piec gazowy. Rozważam różne możliwości i na każda jestem otwarty, szukając rozwiązania, które zapewni mi całodobowy komfort cieplny, przy najniższych możliwych kosztach inwestycyjnych i później miesięcznych w perspektywie 10 lat. Co rozważam:
    - bufor ciepła, który będę zasilała przez kominek 24kw
    - bufor ciepła + grzałka z tańszą taryfą + kominek
    - bufor ciepła + grzałka + panele fotowoltaiczne + kominek(jako ewentualny dodatek)
    - kocioł na ekogroszek, to rozwiazanie biore pod uwagę, tylko dlatego, że wychodzi w 10-letnim szacunku jako najtańsze, choć ingerencja w zmianę instalacji średnio mi sie podoba
    - kocioł na olej opałowy, jako wygodne źródło, tańsze od obecnego gazu, ale w dalszej perspektywie moze być to wejście z deszczu pod rynnę
    - gaz ziemny jest w perspektywie 2-3 lat
    Z góry dziękuję za wszelkie opinie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzewanie.JPG
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	443804

  11. #4331
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    Dzień dobry,
    posiadam dom, którego parametry zapotrzebowania na moc grzewczą wklejam poniżej.
    Obecnie dom jest ogrzewany kominkiem z płaszczem wodnym oraz propanem z Gaspolu . Najbardziej wykorzystywanym żródłem ciepła jest kominek, z pieca gazowego korzystamy incydentalnie ze względu na wysokie koszta. Szukam jakiejś alternatywy do tego sytemu, która pozwoli cieszyć się ciepłem przez 24h, czego niestety nie daje kominek, który zasila instalację w układzie zamkniętym przez wymiennik, w jakiej pracuje piec gazowy. Rozważam różne możliwości i na każda jestem otwarty, szukając rozwiązania, które zapewni mi całodobowy komfort cieplny, przy najniższych możliwych kosztach inwestycyjnych i później miesięcznych w perspektywie 10 lat. Co rozważam:
    - bufor ciepła, który będę zasilała przez kominek 24kw
    - bufor ciepła + grzałka z tańszą taryfą + kominek
    - bufor ciepła + grzałka + panele fotowoltaiczne + kominek(jako ewentualny dodatek)
    - kocioł na ekogroszek, to rozwiazanie biore pod uwagę, tylko dlatego, że wychodzi w 10-letnim szacunku jako najtańsze, choć ingerencja w zmianę instalacji średnio mi sie podoba
    - kocioł na olej opałowy, jako wygodne źródło, tańsze od obecnego gazu, ale w dalszej perspektywie moze być to wejście z deszczu pod rynnę
    - gaz ziemny jest w perspektywie 2-3 lat
    Z góry dziękuję za wszelkie opinie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzewanie.JPG
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	443804
    Moim zdaniem to bufor jest bez sensu i co on ma na celu w kontekście ogrzewania elektrycznego. Szkoda pieniędzy załóż PV i kocioł elektryczny do tego bojler osobny do cuw i to bedzie miało sens jak będziesz miał nadprodukcję co i tak jest nieuniknione to zostanie ci to odliczone stosownie od zużycia i po problemie.

    Twoim celem jest
    1 podniesienie komfortu
    2 za rozsądne pieniądze inwestycyjnie i eksploatacyjnie kocioł elektryczny zasobnik na wodę i PV w rozsądnej ilości to koszt tak myślę ok 35 tys, ale miałbyś ciepło w domu cwu i oświetlenie i gotowanie gratis i to ma sens , żadne inne rozwiązanie chyba nie jest tańsze.

  12. #4332

    Domyślnie

    Zastanawiam się dokładnie nad opcją, którą przedstawił gawel.
    Jednak co jeśli w jedną noc zmienią się zasady rozliczania PV z ZE ?
    Grzanie prądem + pv to na ten moment najlepsza opcja, ale równie niepewna.

  13. #4333

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Moim zdaniem to bufor jest bez sensu i co on ma na celu w kontekście ogrzewania elektrycznego. Szkoda pieniędzy załóż PV i kocioł elektryczny do tego bojler osobny do cuw i to bedzie miało sens jak będziesz miał nadprodukcję co i tak jest nieuniknione to zostanie ci to odliczone stosownie od zużycia i po problemie.

    Twoim celem jest
    1 podniesienie komfortu
    2 za rozsądne pieniądze inwestycyjnie i eksploatacyjnie kocioł elektryczny zasobnik na wodę i PV w rozsądnej ilości to koszt tak myślę ok 35 tys, ale miałbyś ciepło w domu cwu i oświetlenie i gotowanie gratis i to ma sens , żadne inne rozwiązanie chyba nie jest tańsze.
    PV 10 kWp by wystarczyło nad produkować potrzeby, na cały rok? Ja myślałem o 15 kWp, takie tez wyliczenie dostałem na stronie ciepło właściwe.
    Mam sąsiada, który pracuje w Tauronie i powiedział, ze mają duży problem, ze zmiennym napięciem, które wprowadza do sieci własnie OZE z prywatnych instalacji. Czytałem tez o przypadku, w którym ZE przez jakis okres pobierał dodatkowa opłatę za tą niedogodnośc.
    Jestem tez za tym rozwiązaniem, ale niepewność przyszłych przepisów trochę mnie powstrzymuje przed ostateczna decyzja idącą w tym kierunku.

  14. #4334
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Zastanawiam się dokładnie nad opcją, którą przedstawił gawel.
    Jednak co jeśli w jedną noc zmienią się zasady rozliczania PV z ZE ?
    Grzanie prądem + pv to na ten moment najlepsza opcja, ale równie niepewna.
    To jest argument raczej irracjonalny, grzeję prądem 16 lat bez PV i też mi się to opłacało. Zauważ że ceny prądu zawsze są w jakiś sposób chronione przez opinię publiczną , gazu czy peletu URE nie reguluje. Masz ukłąd wodny zawsze możesz zmienić jakby co ja nie mam centralnego tylko grzejniki , teraz zakąłdam klimę na parterze do grzania żeby zmniejszyć ilość pobieranej energii, pomimo że mam pv

  15. #4335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    PV 10 kWp by wystarczyło nad produkować potrzeby, na cały rok? Ja myślałem o 15 kWp, takie tez wyliczenie dostałem na stronie ciepło właściwe.
    Mam sąsiada, który pracuje w Tauronie i powiedział, ze mają duży problem, ze zmiennym napięciem, które wprowadza do sieci własnie OZE z prywatnych instalacji. Czytałem tez o przypadku, w którym ZE przez jakis okres pobierał dodatkowa opłatę za tą niedogodnośc.
    Jestem tez za tym rozwiązaniem, ale niepewność przyszłych przepisów trochę mnie powstrzymuje przed ostateczna decyzja idącą w tym kierunku.
    15 jest bez sensu bo OSD pobiera 30% z upustu cenowego z 1kwh. Jakie masz zużycie i jaka jest analiza jego pokrycia? Moja instalacja wyprodukuje co najmniej 4,5Mwh rocznie ale jak obserwuję produkcję to z pewnością więcej, docelowo po instalacji klimy do ogrzewania na parterze pokryje to zużycie pradu na wszelkie cele w 90%. Jeżeli nie chcesz wydawać zbyt wiele na PV zawsze można pokryć nimi tylko część zużycia w taryfie g12 (w) tj, najdroższego w taryfie I a II strefa jest relatywnie tania.

  16. #4336

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    15 jest bez sensu bo OSD pobiera 30% z upustu cenowego z 1kwh. Jakie masz zużycie i jaka jest analiza jego pokrycia? Moja instalacja wyprodukuje co najmniej 4,5Mwh rocznie ale jak obserwuję produkcję to z pewnością więcej, docelowo po instalacji klimy do ogrzewania na parterze pokryje to zużycie pradu na wszelkie cele w 90%. Jeżeli nie chcesz wydawać zbyt wiele na PV zawsze można pokryć nimi tylko część zużycia w taryfie g12 (w) tj, najdroższego w taryfie I a II strefa jest relatywnie tania.
    Moje miesięczne zużycie na potrzeby domowe to około 400-450 kWH. Pierwotnie zakładałem instalacje na pokrycie tego zapotrzebowania, ale najbardziej zalezy mi na tym, aby koszty jakie moge ponieść, wydatkować na zmianę ogrzewania. . Instalacja o mocy 10 kW może mogłaby pozwolić mi osiągnąć moje cele z ewentualnym dogrzewaniem się kominkiem w newralgicznych momentach. Ile mógłbym wyprodukować kWh przy takiej instalacji? Przy jakiś minimalnych i maksymalnych możliwościach, na podstawie szacunków z jakieś średniej z kilku lat. Czy posiadasz takie dane ?

  17. #4337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    Moje miesięczne zużycie na potrzeby domowe to około 400-450 kWH. Pierwotnie zakładałem instalacje na pokrycie tego zapotrzebowania, ale najbardziej zalezy mi na tym, aby koszty jakie moge ponieść, wydatkować na zmianę ogrzewania. . Instalacja o mocy 10 kW może mogłaby pozwolić mi osiągnąć moje cele z ewentualnym dogrzewaniem się kominkiem w newralgicznych momentach. Ile mógłbym wyprodukować kWh przy takiej instalacji? Przy jakiś minimalnych i maksymalnych możliwościach, na podstawie szacunków z jakieś średniej z kilku lat. Czy posiadasz takie dane ?
    Ja dopiero zaczynam przygodę z PV , i obserwuję wątek na FM o uzyskach i swoje oczywiście też, instalatorzy przyjmują 1 kwp=1Mwh/rok bo jest to oparte na danych sprzed 30 lat, natomiast z 1 kwp jak obserwuję i czytam można mieć 1,2 Mwh/rok. Powiedz mi dlaczego tak się strasznie boisz starczy czy nie starczy? Przecież dom jest podłączony do sieci jak nie starczy to zapłacisz. To nie zabija uwierz mi . Zerknij na mój przykłąd ja celowo nie parłem w koszta za swoje Pv dałem 10200 i to była górna granica opłacalności aby mi się to zwróciło w max 4 lata, zamiast dodatkowych 0,5kwp za 2500 zł wolałem kupić klimatyzator o obnizyć roczne zuzycie prądu z 7 mwh do 5mwh a to spowoduje że moja mała instalacja pokryje już 90% zużycia.

    Jeżeli pieniądze nie mają znaczenia to nie przejmuj się tym co pisze

  18. #4338

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Ja dopiero zaczynam przygodę z PV , i obserwuję wątek na FM o uzyskach i swoje oczywiście też, instalatorzy przyjmują 1 kwp=1Mwh/rok bo jest to oparte na danych sprzed 30 lat, natomiast z 1 kwp jak obserwuję i czytam można mieć 1,2 Mwh/rok. Powiedz mi dlaczego tak się strasznie boisz starczy czy nie starczy? Przecież dom jest podłączony do sieci jak nie starczy to zapłacisz. To nie zabija uwierz mi . Zerknij na mój przykłąd ja celowo nie parłem w koszta za swoje Pv dałem 10200 i to była górna granica opłacalności aby mi się to zwróciło w max 4 lata, zamiast dodatkowych 0,5kwp za 2500 zł wolałem kupić klimatyzator o obnizyć roczne zuzycie prądu z 7 mwh do 5mwh a to spowoduje że moja mała instalacja pokryje już 90% zużycia.

    Jeżeli pieniądze nie mają znaczenia to nie przejmuj się tym co pisze
    No właśnie mają , stąd poszukiwanie tego sensownego rozwiązania. Dziękuje za poświęcony czas i Twoje sugestie.

    Może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie i spostrzezenia ?

  19. #4339
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.268

    Domyślnie

    Cytat Napisał mordorek Zobacz post
    No właśnie mają , stąd poszukiwanie tego sensownego rozwiązania. Dziękuje za poświęcony czas i Twoje sugestie.

    Może jeszcze ktoś ma jakieś sugestie i spostrzezenia ?
    Nie ma za co, jestem tutaj hejtowany bo nie mam wodnej podłogówki i koledzy z naszego forum maja ból pupy jedynym argumentem (mówimy tu o nowym domu nie już wybudowanym) do tego aby ładować się w centralne wodne po to aby prądem ogrzewać wodę aby ogrzewać powietrze, jest to że co będzie jak prąd zdrożeje albo jakiś inny z dupy powód? To dla mnie taki argument jak posianie 2 ha owsa i trzymanie konia bo jak nie będzie można jeździć samochodem

  20. #4340
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Nie ma za co, jestem tutaj hejtowany bo nie mam wodnej podłogówki i koledzy z naszego forum maja ból pupy jedynym argumentem (mówimy tu o nowym domu nie już wybudowanym) do tego aby ładować się w centralne wodne po to aby prądem ogrzewać wodę aby ogrzewać powietrze, jest to że co będzie jak prąd zdrożeje albo jakiś inny z dupy powód? To dla mnie taki argument jak posianie 2 ha owsa i trzymanie konia bo jak nie będzie można jeździć samochodem
    Czy to juz podchodzi pod hejt?

Strona 217 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony