dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 432 z 436
Pokaż wyniki od 8.621 do 8.640 z 8713
  1. #8621
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Badałem filtry pokrywane nanomiedzią, nanosrebrem i nanozłotem w ramach grantu.
    Ściślej - brałem CZYNNY udział w tych badaniach.
    I co wyszło? Że M5 czy F7 jaki % bakterii przepuszczają?
    Ale tu nawet nie o to chodziło - jak nie dostaje się syf do rur, to jak ma powstać "filtr"? Nawet, jak bakterie dotrą do rury, to albo przelecą (jakiś mały ułamek przy M5 i lepszych), albo zetkną się z rurą. I tu o to chodzi, że nawet jak zetkną się z rurą, to nie zrobią sobie tu inkubatora i przyczółku do ataku na nasze zdrowie.

    Tylko jak miałyby dotrzeć? Jakiś złoczyńca musiałby kaszleć w czerpnię? Czy ktoś sobie sam zafunduje zwrotkę własnych bakterii rekuperatorem z wymiennikiem obrotowym?


    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Psie mikre zycie najlepiej czuje się w około 38stC.
    Kocie mikre zycie najlepiej się czuje w 39stC bo 38stC u kota to już hipotermia!
    To czemu gorączka nie leczy?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-07-2020 o 23:31

  2. #8622
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Gorączka to odruch obronny organizmu.
    Nie jestem tak mocno wyedukowany w tym mechanizmie, aby go dogłębnie tłumaczyć.
    Wiem, że podniesienie temperatury przyspiesza reakcje chemiczne.
    Może Natura tak sobie to zorganizowała?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #8623

    Domyślnie

    Mam pytanie praktyczne, czy w podwójnym żwirowcu (2 złoża 5m x 5m x 0,7m) kanał od czerpni fi 200 moge po paru metrach rozdzielic na 2 rury (rozprowadzające powietrze) fi 160 ułożone nad sobą (gęsto ponawiercane i zabezpieczone jakąś siatka) w taki sposób:
    -góra złoża-
    13cm
    Rura fi 160
    15cm
    Rura fi160
    10 cm
    -Dno złoża-

    I rury odbierające analogicznie łączyłyby się w główna fi200. Rozprowadzenie powietrza będzie dobre? Przepływ przez złoże tez będzie równomierny? Czy lepiej tradycyjny sposób u samej góry 1 rura rozprowadzajaca fi200 i pod nią wpięta masa 50-centymetrowych żółtych rur drenarskich fi100?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 20-07-2020 o 06:49

  4. #8624
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Można.
    Trudno tu coś poważnie zepsuć.
    Dodajesz sobie roboty, ale - można.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #8625

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    ...w podwójnym żwirowcu (2 złoża 5m x 5m x 0,7m)....
    Rozumiem że powietrze ma przejść poziomo przez 5m żwiru? Potwierdź proszę.

  6. #8626

    Domyślnie

    Zgadza się, wizja zaadaptowana z posta Pana Adama:
    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Optymalny kształt w rzucie, z góry patrząc, to KWADRAT.
    Zasada ogólna taka, aby pracowało 24h bez odpoczynku to:
    Powierzchnia chałupy w m2 dzielona przez 10 = ilość m3 złoża.
    Ale...
    Dla około 500m3 kubatury dobrze jest aby rury miały około fi 200.
    Bo?
    Szumy się robią jak struga gna ponad 5m/sek (przy wydatku maksymalnym) i tej prędkości strugi przekraczać nie należy, jak ma być komfort i luksus.
    STĄD te fi 200 (da się to policzyć i było to TU robione!).
    DLATEGO zwykle starcza GRUBOŚĆ złoża rzędu 0,7m aby te rury fi 200 dobrze w tym złożu się mieściły.
    Wtedy te m3 to nie powierzchnia rzutu pionowego! Więcej rzutu wychodzi...
    Dodatkowo...
    Przewymiarowanie W NICZYM nie przeszkadza.
    Niedowymiarowanie nieco komplikuje...
    Rury maja zwykle 0,5mb, 1mb, 2mb, 3mb, 6mb.
    Przeważnie wychodzi 6x6=36 m2 o grubości 0,7 to jest 25m3.
    Dla domu 150m2 po podłogach minimum jest 15m3 czyli 21,4 m2 w rzucie.
    4x4=16 mało...
    5x5-25 DOŚĆ ale odpad zostaje (z rur)
    6x6=36 i to jest DOBRE
    No jak kieszeń wytrzyma...

    Pozdrawiam
    Adam M.

  7. #8627

    Domyślnie

    Od 2002r bez przerwy promuję budowę żwirowych GWC - zacząłem taki temat:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...ik-Ciep%C5%82a
    Teraz jako witek_myslowice.
    Wieloletnie praktyczne doświadczenia wskazują że powietrze po przejściu 2,5-3m w małym zakresie zmienia swoje parametry temperatury zimą i latem.
    Korzystniej zastosować tą samą ilość/objętość żwiru i wydłużyć go.
    Rzeczywiście dla domów do 150m2 powierczchni wystarczy GWC na wydajność 400m3/h zapewniając przy wymianie powietrza min. 1,5wym./h pełnowartościową klimatyzację.
    Dla większych do wentylacji wystarczy ale latem można liczyć na lekie schłodzenie i osuszenie powietrza z nadmiaru wilgoci
    Przykład: http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg
    Zgadzam się z Adamem że przy grubości warstwy żwiru w GWC - ok 0,7m wystaczy budowa pojedynczego żwirowego GWC. Duża powierzchnia dna GWC pozwala na szybką i ciągłą wymianę energii pomiędzy gruntem rodzimym i żwirem.
    Pozdrawiam

  8. #8628

    Domyślnie

    To jak planuję powierzchnię 5m x 10m to jak najlepiej zrobić? 2 złoża 5m x 5m czy 1 złoże 5m x 10m czy może idąc za sugestią pana Witka 2 złoża ale 2,5m x 10m ? lub nawet mogę zrobić 2 złoża po 2,5m na 12 metrów (robiąc nie 70cm grubości tylko np 60cm). Od ściany do linii tuji mam 6,5 metra dlatego już 5m będzie mi już ciasno wcisnąć (zakładki styropianu będzie tylko po ok pół metra niestety).

    Zależy mi na nawiewaniu chłodniejszego powietrza latem i wydawało mi się, że podwójny żwirowiec będzie lepszy, bo w lecie pierwsze złoże działałoby od 10-11 a drugie od 14-15 (ze zregenerowaną mocą uderzeniową) działałoby już do wieczora.
    Czy olać to i postawić nie na popołudniową moc uderzeniową drugiego złoża tylko na całodniowe działanie i zrobić pojedynczy ok 4,2m x 12m x 0,7m czyli ok 35m3 (zakładki styropianu wyjdzie ok 70cm w stronę tuji i domu) i w upały niech pracuje od rana do wieczora i regeneruje się w nocy?

    po podłogach mam 280m2.
    dom podpiwniczony, dno złoża byłoby ciut powyżej dna ław, więc nie ma ryzyka naruszenia ław.
    Wilgotna glina, ale wód gruntowych nie będzie, bo obok jest głęboka studnia z dnem 0,5m poniżej dna ław, więc dno złoża wyprofiluję i ze spadkiem i puszczę drenaż do tej studni.
    żwirowiec byłby po północnej stronie domu więc latem grunt nie będzie się tak nagrzewał
    nad 12cm styropianu byłoby co najmniej 1m gliny.

    Pomysł z pojedyńczym złożem 4,2m x 12m x 0,7m czyli ok 35m3 zaczyna mi się coraz bardziej podobać, bo odpada koszt części rur no i przepustnicy pomiędzy jednym a drugim złożem
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 20-07-2020 o 13:30

  9. #8629
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Witam
    Z racji tego że będę ogrzewał dom gruntową pompą ciepła ,chciałbym wykorzystać żródło dolne również do schładzania domu latem ,przez zastosowanie wymiennika na wlocie rekuperatora .Trafiłem na ofertę firmy Termex ,interesuje mnie model 5 rzędowy GWO-315-V ,teraz pytanie dla bardziej wtajemniczonych lub mających glikolowy wymiennik ciepła spięty z reku.Czy ten konkretny model się sprawdzi ,dane katalogowe brzmią obiecująco ,martwi mnie jednak drastyczny wzrost wilgotności powietrza w trybie chłodzenia . Co pan na to panie Adamie ? Jak to ugryżć?

    http://termex.krakow.pl/wp-content/u...gwo_201903.pdf

  10. #8630
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Pewnie już tu było nie raz ,zacząłem czytać wątek ale to ponad 400 stron ,

  11. #8631
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    To wilotność WZLĘDNA!
    Wzlędem tempratury.
    Czysta fizyka i stan normalny.

    Ile CIEPŁA trzeba wsadzić na ODPAROWANIE wiadra wody?


    Będzie chłodziło!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #8632
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    To mi wystarczy ,dzięki ,jedna dziurka w ziemi więcej wystarczy aby w mrozy reku nie zamarzło ? Dla spokoju ducha myślę że z 7-8 dziurek wywiercimy ,nie zaszkodzi a może pomóc .

  13. #8633
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Studnię płytką do podlewania ogródka - masz?

    Wynegocjuj jeszcze jedna dziurę!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #8634
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Zabierajac wode podtrawnikową wspomoże DZ.
    WYMUSI napływ tej cieplejszej wody z okolic do DZ.

    Czysta fizyka...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #8635
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Nie rozmawiałem o tym jeszcze z firmą ale tak ,zamierzam zrobić
    Znalazłem już odpowiednie kręgi.

  16. #8636
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Witam
    Z racji tego że będę ogrzewał dom gruntową pompą ciepła ,chciałbym wykorzystać żródło dolne również do schładzania domu latem ,przez zastosowanie wymiennika na wlocie rekuperatora .Trafiłem na ofertę firmy Termex ,interesuje mnie model 5 rzędowy GWO-315-V ,teraz pytanie dla bardziej wtajemniczonych lub mających glikolowy wymiennik ciepła spięty z reku.Czy ten konkretny model się sprawdzi ,dane katalogowe brzmią obiecująco ,martwi mnie jednak drastyczny wzrost wilgotności powietrza w trybie chłodzenia . Co pan na to panie Adamie ? Jak to ugryżć?

    http://termex.krakow.pl/wp-content/u...gwo_201903.pdf
    Zastanów się czy na pewno chcesz to dać przed rekuperatorem. Spójrz na te tabelki - w trybie grzania glikolem na wlocie nawet przy -10 masz ujemną temp na wyjściu. Suche powietrze zimą do ogrzania nie potrzebuje zbyt wiele i to bym zostawił grzałkom.
    Natomiast w trybie chłodzenia z 30 stopni schodzisz do około ~20. Dla lepszego efektu i większej szansy schodzenia poniżej punktu rosy na zewnątrz, dałbym to za reku. Zimą żaden zysk, za to latem zdecydowanie lepszy efekt. Mając w domu te 23 stopni (wywiew), przy 30 stopniach na czerpni za reku masz mniej niż 25 stopni. To robi zdecydowaną róznicę. Realnie możesz schodzić do temperatury na wyjściu 13-15 stopni - przy deszczowej pogodzie schodzisz sporo poniżej punktu rosy i w domu będzie zdecydowanie suchsze powietrze.

    DZ Pinowe czy poziome? Powyższe jest raczej dla pionowego.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #8637
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Zastanów się czy na pewno chcesz to dać przed rekuperatorem. Spójrz na te tabelki - w trybie grzania glikolem na wlocie nawet przy -10 masz ujemną temp na wyjściu. Suche powietrze zimą do ogrzania nie potrzebuje zbyt wiele i to bym zostawił grzałkom.
    Natomiast w trybie chłodzenia z 30 stopni schodzisz do około ~20. Dla lepszego efektu i większej szansy schodzenia poniżej punktu rosy na zewnątrz, dałbym to za reku. Zimą żaden zysk, za to latem zdecydowanie lepszy efekt. Mając w domu te 23 stopni (wywiew), przy 30 stopniach na czerpni za reku masz mniej niż 25 stopni. To robi zdecydowaną róznicę. Realnie możesz schodzić do temperatury na wyjściu 13-15 stopni - przy deszczowej pogodzie schodzisz sporo poniżej punktu rosy i w domu będzie zdecydowanie suchsze powietrze.

    DZ Pinowe czy poziome? Powyższe jest raczej dla pionowego.
    Dzięki za odzew
    Jak najbardziej rozważam taka możliwość ,czytałem wcześniej twoje spostrzeżenia . Po głowie chodzi mi Thessla green Airpack home 800v ,kubaturę mam około 380 m3 ale chcę przewymiarować reku ,generalnie zależy mi głównie na możliwości schłodzenia latem domu .Żródło dolne będę miał pionowe od Konceptusa ,prawdopodobnie 7 odwiertów o łącznej mocy około 10 000W bo mokro u mnie .Część z tego latem poszła by na cvu a reszta na chłodzenie .
    Trochę zabawy z tym będzie ale klimy nie chcę żona też a zródło dolne i tak bedzie .

  18. #8638
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Instalację co mam z buforem i z wężownicą solarną ,myślę z czasem założyć kolektory słoneczne ,wtedy całe 10 kw poszło by na wymiennik przy reku. Zobaczymy co wyjdzie.

  19. #8639
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pamiętaj, że to chłodzenie wentylacją to taka trochę proteza. Ja używam głównie do osuszania. Nawet gdy chodzi 24h/dobę (temp nawiewu 15 stopni) to różnica temperatur nie jest zbyt odczuwalna.
    Przykładowo w 2 identyczne dni i temp 28 na zewnątrz temp w domu oscyluje podobnie czy chłodnica działa czy nie.

    Tak przewymiarowana wentylacja sprawi sporo problemów - sam mam 600tke do kubatury 460. Pamiętaj że zimą musisz dmuchać min te 35-40% żeby woda nie zalegała w wymienniku. Bez nawilżacza lub erv będziesz miał powietrze wysuszone.

    Nie baw się w kolektory, bo do skuteczności chłodzenia największe znaczenie będzie miała temp zasilania chłodnicy, dolne źródło ma ogromny zapas - na tej chłodnicy wyciągniesz max 1.5kW.
    Teraz pytanie jakie temp będziesz w stanie uzyskać latem na Dz.
    U mnie zaczynało się od 12 późną wiosną, a teraz koło 13-13.5.

  20. #8640
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Nie jestem zbytnio zorientowany w temacie ,dopiero się uczę ,myślałem że wyciągnę ze 3kW z chłodnicy ,zdaję sobie sprawę że nawiew z reku to nie klima .
    Muszę się jeszcze Adama poradzić ,pisał że da rade schłodzić wymiennikiem który podlinkowałem ,chyba że znasz jakiś wydajniejszy ?
    Generalnie o parter jestem spokojny ,gruby monolityczny strop ,podciągi ,tynki cementowo wapienne czyli spora masa akumulacyjna ,w upały jest chłodno ,ale jeszcze nie mieszkam ,dojdą zyski bytowe.Problemem jest poddasze ,tam mam 3 sypialnie ,i jest to standardowy pół Kanadyjczyk z oknami połaciowymi
    Adam sugerował mi belki chłodzące ,trochę to inwazyjne ale chyba je wstawię w sypialniach.
    Bardzo mało jest o nich informacji ,nie znalazłem o nich żadnej opinii jak się sprawdzają?
    Ostatnio edytowane przez LukaszP66 ; 24-07-2020 o 21:52

Strona 432 z 436

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony