dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie uziom - materiały / korozja

    Wprawdzie widzę inne tematy o uziomach ale mój jest trochę inny - materiałowy. Na przełomie roku wbijam pierwszą łopatę ze względu na wysoki stan wody i ciężką izolację całkowicie odcinającą kontakt z gruntem mam zaprojektowany uziom parafundamentowy - w chudziaku grubości 15cm (na chudziaku będzie papa).

    Uziom opisany w projekcie jako wykonany ze stali ocynkowanej, w całości pod budynkiem w chudziaku, nie będzie miał kontaktu z fundamentem ani jego zbrojeniem, nie ma w projekcie opisu żadnych połączeń.

    Mam wątpliwości odnośnie wyjścia stali ocynkowanej z chudziaka do gruntu, gdzie w poziomie terenu mają być złącza kontrolne i wyjście gruntem do rozdzielni. Czytam o korozji stali w betonie na styku z gruntem i zastanawiam się czy dotyczy to również takiej sytuacji gdzie nie ma gołej stali a tylko wyłącznie stal ocynkowana? Czy powstanie tu potencjał elektrochemiczny? Czy uziom może być ze stali ocynkowanej a odczepy przechodzące przez grunt np ze stali nierdzewnej albo miedziowanej by później znowu zmienić się w stal ocynkowaną na elwacji?

    Można tak łączyć stal ocynkowaną w betonie ze stalą nierdzewną w gruncie a później znowu stalą ocynkowaną na piorunochronie? Pierwsze połączenie by było zrobione w betonie/chudziaku a drugie w skrzynce kontrolnej.

    Odczepów mam 7 to przyjmując maksymalnie 1,5m na odczep to tragedii kosztowej nie będzie ale jeśli nie potrzeba to wolałbym zaoszczędzić.

    Jeszcze pytanie dodatkowe jak uszczelnić odczep do rozdzielni przechodzący przez papę do wnętrza pomieszczenia?
    Ostatnio edytowane przez szaraban ; 25-08-2020 o 14:16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony