dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 27
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 527
  1. #501
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz podłogę 24*, a grunt pod domem z 10*, to liczyłbym, że w połowie izolacji jest średnia z tych temperatur. Czyli że zimna woda będzie miała z 17*. No dobra, ogrzana przez ciepłą max 20*.
    Rurki mam pod wylweką nawet ciut wyżej gdzieś z centymetr wchodzi na nie wylewka a pod spodem 20 cm betonu i 20 cm styropianu.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  2. #502
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Moim zdaniem robienie cyrkulacji przy dobiegach krótszych niż 10-11m mija się z celem. W przypadku dłuższych i owszem pod warunkiem że bedzie wykorzystywana z głową. U mnie do łazienki na dole mam niecałe 5 m. na górze około 8 a do kuchni 10. Cyrkulacja była by po prostu bez sensu. Takie jest moje zdanie inni mogą mieć inne.
    No, mogą...
    Podyskutuj o tym z kimś co ma małe i SZCZELNE szambo zamiast kanalizy miejskiej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #503
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Rurki mam pod wylweką nawet ciut wyżej gdzieś z centymetr wchodzi na nie wylewka
    A, to jak grzejesz sobie podłogę CWU (nawet w upały) to nic dziwnego, że masz duże straty na zwykłym używaniu CWU. I cyrkulacja tylko by to spotęgowała.

  4. #504
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz 5m dla przykładu rury o średnicy wewnętrznej 20mm, to stoi w niej 1,6l wody. Jak masz oszczędny perlator, to czekasz na umycie rąk po sikaniu minimum minutę. To znaczy, zanim dopłynie woda która w momencie odkręcenia kranu wychodzi z zasobnika. Ale ona jest mało ciepła, bo po drodze ogrzewa wystygłe rury i ich okolice.

    Pewnie, że można montować perlatory o dużym przepływie i krócej czekać. Ale to powoduje, że cyrkulacja + oszczędne perlatory wyjdzie taniej w użytkowaniu niż brak cyrkulacji + rozrzutne perlatory. A komfort tego drugiego rozwiązania dalej pozostanie gorszy (ja na ciepłą wodę przy włączonej cyrkulacji czekam jakieś 3s - doprowadzona do zaworka więc spuszczam tylko to, co w wężykach i baterii).
    Sam ma energooszczedne perlatory najmniejszy 1,2l/min i ograniczniki przepływu w prysznicach bez cyrkulacji nie dałoby rady żyć
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #505
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Bez cyrkulacji się nie da... koszty odprowadzenia ścieków do kanalizacji wielokrotnie przekroczyłyby całkowity koszt cyrkulacji. U nas kanaliza bardzo droga.
    Na poczatku nie mialem odpalonej pompki cyrkulacyjnej, żuzycie ok 17m3 tj. 190kW, po załączneniu ok 30m3. W zimie to zysk dla budynku ale w lecie?.
    Teraz mam sterowanie z fotokomórki z domoticza. Ciężko będzie stwierdzić realny spadek żuzycia gdyż używam gaz do ogrzewania.
    Podłogę mam zimną bo 24st więc nie grzeje jej CWU. Zbiornik standardowo ocieplony.

  6. #506
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak ktoś uważa że jest źle, do d..y, niekomfortowo i nie da się żyć to ponawiam propozycję. Walizka, zgrzewka piwa pod pachę i zapraszam. Dlatego z reguły staram się nie negować innych rozwiązań i nie podważam cudzych spostrzeżeń czy wartości zużycia lub innych danych.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  7. #507

    Domyślnie

    Ja ma zrobione tak. Do łazienki ma ok. 3 góra 4m i nie robiłem cyrkulacji, ale np. w kuchni gzie pewnie z 9-10m mam termę 5l z zaworem i grzeje ją w 2T.

  8. #508
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja tylko powiedziałem ze bez cyrkulacji nieda się żyć bo z ogranicznikiem przepływu będziesz kończyć prysznic a dopiero woda doleci. Zresztą cyrkulacja w najbardziej energo żerne dni (weekendy)pracuje ok 40min na dobę
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #509
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ja tylko powiedziałem ze bez cyrkulacji nieda się żyć bo z ogranicznikiem przepływu będziesz kończyć prysznic a dopiero woda doleci. Zresztą cyrkulacja w najbardziej energo żerne dni (weekendy)pracuje ok 40min na dobę
    Aż takiego ogranicznika nie mam. W łazience po około 10 sek. a w kuchni po 15 -20 woda już jest o odpowiedniej temperaturze.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  10. #510
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Jeśli nie działa cyrkulacja to musiałem zlać ok 2,5-4l wody w kuchni czy łazience gdzie odległość jest w okolicach 8-10m aby była temperatura ok. A idąc tym tokiem niech to będzie kilka razy dziennie to miesięcznie mamy niezłą stratę wody. A płacić za wywóz szamba+wodę to już parę złotówek się marnuje. Nawet jak będzie kanalizacja za 2-3 lata, i tak bym robił cyrkulację. Dla mnie to jest marnowanie wody.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  11. #511
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.212

    Domyślnie

    A trzecia światowa to o wodę ma być!
    Podobno...

    Adam M,
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #512
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Zrobiłem cyrkulację u siebie. Wywalona kasa w błoto. Mało tego mam nawet czujniki ruchu w łazience, że ci się cyrkulacja załączy jak wleziesz do sracza. Zanim skończysz masz w kranie cieplutką wodę. Tylko po co? Obecnie czujka odłączona, cyrkulacja zawarta na zbiorniku. Bez sensu. Myjąc ręce odkręcasz wodę (jest zimna), sięgasz po mydło myjesz ręce mydłem (woda jest zimna), i płukasz je w końcu i co się okazuje, w ciepłej wodzie. Po kiego ta recyrkulacja? Żeby spuszczać ciepła wodę do kanalizy od razu po otwarciu kurka? Żeby nie było, w kuchni mam nawet fajny klawisz przy zlewie którym odpalasz recyrkulacje CWU. Bo recyrkulacja u mnie nie chodzi cały czas, bo to gorsze niż recydywista, ukradnie wszystko (niby ukradnie, ale tylko w lecie, bo w zimie przecież recyrkulacja zagrzeje nam chałupę nieco) i jest załączana na czujkę lub z przymusu z klawisza. A mimo to po pól roku z czujki zdjąłem napięcie a klawisz odpiąłem i chyba pod niego podepnę bramkę wejściowa ( z kuchni piękny widok na bramkę) a w łazience z czujki ruchu będzie uruchamiało się radio. Recyrkulacja CWU? Szkoda zachodu.... i pieniędzy. Nawet jak do wanny lejesz wodę, to zimna z początku jak ulał się przyda.
    Teraz mam tylko zagwozdkę, co z legionella w nieużywanej recyrkulacji? Ktoś coś rzeknie sensownego w temacie? Na zbiorniku CWU recyrkulacja odcięta, ale od strony kranu.......
    Ostatnio edytowane przez Szklara ; 05-12-2018 o 00:17
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  13. #513
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Aż takiego ogranicznika nie mam. W łazience po około 10 sek. a w kuchni po 15 -20 woda już jest o odpowiedniej temperaturze.
    U mnie tak to wygląda:



    A to "bliższa" zasobnika łazienka. Druga jest ze 2x dalej licząc długością rur.

  14. #514
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Ludzie, nie dajcie się zwariować. Ja cyrkulację wyłączyłem, a wam jeśli nawet ją zostawicie to co wam ogrzeje? Pewnie chałupę i dzięki temu piec mniej zużyje. Rozpatrujcie to globalnie, straty CWU idą do zysku na ogrzewanie CO. Tylko od was zależy, czy będziecie beczeć że dużo energii na CWU poszło, ale mniej na CO, czy mało na CWU ale więcej na CO. A reszta tekstów to płatne konta, lub masówki po ponad 1500 postów (murator płaci )
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  15. #515
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Rozpatrujcie to globalnie, straty CWU idą do zysku na ogrzewanie CO.
    Hydraulicy z zapałem godnym lepszej sprawy układają znaczną część instalacji zazwyczaj na chudziaku. Potem przykrywasz to styropianem nie dopuszczając do tego, żeby CWU ogrzało wnętrze domu, tylko żeby ciepło poszło do gruntu.

  16. #516
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeżeli przypięte do chudziaka to ucieka najmniejszą linią oporu czyli do gruntu.
    Idąc tym tropem to oglądanie TV na moim starym tv daję więcej zysków niż CWU.
    Każdy niech robi jak uważa i co dla niego dobre.

  17. #517
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Muszę sie zgodzić z kolegą wyżej. Cyrkulacja to jedna z najgłupiej wydana kasa przy budowie. Mimo że łazienki mam daleko od zasobnika to praktycznie mam to cały czas wyłączone. Najczesciej wode odkręca sie na kilka sekund. Także koszt grupo ponad 600zł i pompa włączana od świeta. Nie przydaje sie.

  18. #518
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    898

    Domyślnie

    Cyrkulacja to komfort, podobnie jak klima, wolnoopadająca deska sedesowa i repeater WiFi na drugiej kondygnacji. Bez wszystkiego tego da się żyć, ale wygodniej jednak z tym. CWU najlepiej ułożyć pomiędzy warstwami styropianu, wtedy minimalizujemy straty w górę i w dół. Trzeba tylko się dogadać z hydraulikiem, co owszem, dzisiaj może być trudne, w czasach gdy każdy patrzy by tylko skończyć robotę, wziąć kasę i nie wracać więcej na tę budowę...

    Ja mam piwnicę, więc CWU dałem na stropie. Latem myślę, że ogrzewanie stropu w dół jest minimalne. Mam też termostat na powrocie z cyrkulacji, który odłącza pompę, gdy zaczyna wracać ciepła woda oraz sterownik czasowy za 12 zł, żeby nie cyrkulować w nocy w ogóle. Nie była to istotna inwestycja. Może mi się kiedyś zechce to podłączyć jeszcze pod alarm.

  19. #519
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Hydraulicy z zapałem godnym lepszej sprawy układają znaczną część instalacji zazwyczaj na chudziaku. Potem przykrywasz to styropianem nie dopuszczając do tego, żeby CWU ogrzało wnętrze domu, tylko żeby ciepło poszło do gruntu.
    U mnie cyrkulacja wysoko nad płytą. Bliżej jej do wylewki niż do płyty. Mniej styropian do góry niż do dołu, może stąd takie odczucie.

  20. #520
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    maraswrona

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-389
    Posty
    5

    Domyślnie

    Odgrzeję kotleta

    Instalator zrobił mi CWU z cyrkulacją bezpośrednio na podłogach (na parterze leżą na chudziaku a na piętrze na stropie). Otuliny dał jakieś takie standardowe, nie są wybitnie grube (nie mierzyłem) a miejscami np kolanka w ogóle nie zakryte. Zwracałem mu na to uwagę, w obawie o straty ciepła to mnie zbył standardowym "tak się robi". Jestem jeszcze przed wylewkami, na te rury ma przyjść styropian + ogrzewanie podłogowe i wylewka. Styropianu na parterze będzie 22cm, na piętrze 14cm.

    Przejrzałem prawie cały wątek i z tego co tu czytam nieprawidłowa izolacja może być poważnym problemem takiej instalacji, straty ciepła mogą być bardzo zuważalne. Pytanie co mogę jeszcze z tym zrobić? Instalacji nie chcę ruszać, rury są miejscami zakotwione do podłożna, w innych miejscach krzyżują się z już wykonaną instalacją elektryczną. Nie mogę ich podnieść, co najwyżej wsunąć pod nie coś cienkiego.

    Wpadłem na pewien pomysł jak montowali mi rolety. Aby zlikwidować mostek cieplny na linii nadproże-roleta instalatorzy izolują to miejsca materiałem o nazwie Aluthermo - jeśli wierzyć parametrom to 1cm listek tego ma parametry takie jak 20cm styro lub wełny (R= 5,7 m2K/W, λ = 0,040 W/m). To wymyśliłem że pod trasą CWU położę to alutermo. Instalacja i tak biegnie w warstwie ocieplenia, zakładam więc że na boki straty będą żadne, w górę będzie jak podałem 14-22cm styro, a pod spodem "tak jakby" 20cm styro.

    Ma to sens? Robił ktoś w ten sposób?

Strona 26 z 27

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony