dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 28
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 546
  1. #481
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    1 października wrzucałem wykresy z filtracji powietrza. Filtry miały wtedy niecałe 6 miesięcy.
    Przez ostatni miesiąc sprawność wyraźnie spadała. Dzisiaj gdy na zewnątrz pm2.5 przekraczało 50, w nawiewie było ponad 10.

    Postanowiłem rzucić okiem na filtr. Okazało się, że choć opory nie wzrosły w ogóle - monitoruję napięcie wentylatora rekurpatora z constant flow, to sprawność filtracji spadła drastycznie.

    Wpadł nowy filtr f8 i od razu wskazania o niebo lepsze. Także pomiar oporów nie ma żadnego sensu w przypadku smogu.
    Załącznik 450234

    Pół roku dla dużego filtra F8 to jak widać max. Mimo że okolica nie jest nawet mocno zanieczyszczona. Tej jesieni pm 10 nie przekroczylo chyba nawet 100.

    Załącznik 450236

    Załącznik 450237
    No to widzę, że moje obserwacje pokrywają się z Twoimi.
    Czyli opory przepływu filtrów nie wzrastają a okazuje się, że już je trzeba wymienić, ponieważ przepuszczają większość zanieczyszczeń i sprawność filtracji PMów jest niska.
    Walczyłem z tym problemem aż wykonałem zespół filtrów opisany między innymi w tym wątku: https://forum.muratordom.pl/showthre...o-rekuperatora

    Teraz wymianę filtrów w tym sarkofagu wykonuję raz do roku a pewnie i raz na dwa lata by wystarczyło. Na nawiewie 0 słownie zero % PMów, no chyba, że norma jest przekroczona ponad 1000% to coś przedostanie się do nawiewu, ale jest to porę procent i do tego nie trwa długo bo wyłączam wtedy rekuperator na podstawie pomiarów PMów przy czerpni. Teraz mam ustawione, że jak przekroczy 800% PM2,5 to wyłączają się wentylatory.

  2. #482
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Widziałem projekt

    U mnie powietrze jak na przedmiescia Warszawy jest naprawdę ok. Także te filtry, które mam w zupełności wystarczą.
    Wymiana co pół roku była planowana z góry, ale chciałem sprawdzić jaka jest praktyczna trwałość tego systemu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #483
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.155
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Moje filtry po 2 miesiącach od rozpoczęcia okresu grzewczego
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201219_192459392.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	453231   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201219_192433851.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	93,0 KB
ID:	453232  

  4. #484

    Domyślnie

    3 tygodnie, F7 do wymiany.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hgjhj.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	453373

  5. #485
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Jak można mieszkać w takim syfie... płuca do przeszczepu chyba po 20 latach.

  6. #486

    Domyślnie

    U mnie po około 2 miesiącach wyglądają tak ...

    Nazwa:  filtr.jpg
Wyświetleń: 302
Rozmiar:  30,9 KB


    Filtry wróciły z powrotem do centralki. Jeszcze czas na wymianę , choć z drugiej strony filtry kosztują mnie grosze (koszt samej włókniny) więc za pewne za jakiś niedługi czas i tak wymienię.

    Tereny "Natura 2000" , dookoła lasy , małe zagęszczenie domów.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 22-02-2021 o 11:02
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #487

    Domyślnie

    @ kaszpir zazdroszczę
    przydałoby się więcej takich akcji jak z linka
    https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci...266-47503.html
    może do co poniektórych by dotarło to i owo...
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 22-02-2021 o 11:23
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #488

    Domyślnie

    U mnie po 3 dniach we wsi te płuca tak wyglądały na początku lutego

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Jak można mieszkać w takim syfie... płuca do przeszczepu chyba po 20 latach.
    tak sumarycznie to u mnie nie jest najgorzej. Raz było we wsi 600%, a tak jak syfi to pod 300% normy. U mnie pod domem pewnie z 50-100 proc mniej, a jak wieje ponad 12kmh to całkiem fajnie. Jak stoi powietrze to gasze wieczorem reku.

    Co mają powiedzieć ci co mieszkają pomiędzy skurwysynami co palą gównem i smieciami i mają po 1000% regularnie?
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 22-02-2021 o 11:40

  9. #489

    Domyślnie

    Pandzik zamontuj sobie czujnik PMów (możesz samodzielnie zrobić w granicach 130zł) i wtedy nie będzie teoretyzował ile "pewnie" masz !

  10. #490

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Co mają powiedzieć ci co mieszkają pomiędzy skurwysynami co palą gównem i smieciami i mają po 1000% regularnie?
    Ci co mieszkają od dawna i mają takich "sąsiadów" raczej nie mają wyboru i jedynie mogą liczyć że kiedyś może wymienia w tych domach śmieciuchy na coś innego , ale Ci co budują nowe domy mają wybór i mogą wybrać inną lokalizacje i miejsce na budowę.

    Jak budują wśród starych domów to raczej będą w nich śmieciuchy i szansa na w miarę czyste powietrze zerowa ..

    My wybudowaliśmy dom kilka kilometrów dalej , w okolicy która nam się spodobała.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #491
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    U mnie też wokół same pompy i gaz, ale że 500m dalej jest zagęszczenie starych domów to syf na filtrze ze co 2 miesiące do wymiany idzie włóknina. A tkanina na wlocie śmierdzi jak osmolone wnętrze pieca węglowego.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  12. #492

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Pandzik zamontuj sobie czujnik PMów (możesz samodzielnie zrobić w granicach 130zł) i wtedy nie będzie teoretyzował ile "pewnie" masz !
    w niektórych miastach nie trzeba teoretyzować, bo czujników trochę jest....
    mi w zupełności wystarczy wskazanie z czujnika, nawet odległego o 1km....
    https://airly.org/map/pl/
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #493
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja mieszkam na nowym osiedlu, ale jak sąsiad rozpali kominek to idzie siwy dym...
    Strażak na kominie po 3 miesiącach od przeprowadzki czarny jak smoła.

    Nie ma rady, filtry, filtry, filtry. Z mojego systemu jestem naprawdę zadowolony opory dla instalacji niezauważalne, skutreczność 97%. Nawet zapachy nie przechodzą do domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #494

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    w niektórych miastach nie trzeba teoretyzować, bo czujników trochę jest....
    mi w zupełności wystarczy wskazanie z czujnika, nawet odległego o 1km....
    https://airly.org/map/pl/
    Porównywanie swojej lokalizacji i stężenia pyłów do czujnika odległego o ok. 1km to jak porównywanie pogody między Poznaniem, a Bydgoszczą. Zawsze to lepsze niż nic, ale niewiele to daje. To zanieczyszczenie często ma charakter bardzo lokalny.

  15. #495

    Domyślnie

    Nie znasz uwarunkowań, nie znasz tego konkretnego przypadku.
    Jak tylko widzę niepokojące mnie wartości na najbliższym czujniku, to od razu wyłączam WM. U mnie w okolicy jest ciut lepiej niż tam - dla mnie to dobry system wczesnego ostrzegania.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 23-02-2021 o 08:19
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #496

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    To zanieczyszczenie często ma charakter bardzo lokalny.
    U mnie na osiedlu nawet pojedyncze fragmenty jednej ulicy różnią się "zapachem"

  17. #497

    Domyślnie

    No niestety, jak stężenie przekracza 500, 1000% normy, to wszędzie równo śmierdzi.

  18. #498

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Nie znasz uwarunkować, nie znasz tego konkretnego przypadku.
    Jak tylko widzę niepokojące mnie wartości na najbliższym czujniku, to od razu wyłączam WM. U mnie w okolicy jest ciut lepiej niż tam - dla mnie to dobry system wczesnego ostrzegania.
    "Nie dziel włosa na czworo", jakie uwarunkowania ? W mieście, nie ma szans, na wsi też lipa ! Chyba, ze czujnik tak jak pisałem pokazuje przekroczenie 1000% i kilka obok też, a mieszkasz w metropolii, to śmiało możesz przyjąć, że u Ciebie będzie podobnie. Ręczne wyłączanie, to wiesz... jak nos poczuje to zazwyczaj 300% normy jest. Czujnik kilometr od to możesz sobie wsadzić ... Lepiej zbuduj za grosze nettigo/luftdaten (każdy ćwok sobie poradzi) i będziesz wiedział co i jak.

  19. #499
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Nie znasz uwarunkować, nie znasz tego konkretnego przypadku.
    Jak tylko widzę niepokojące mnie wartości na najbliższym czujniku, to od razu wyłączam WM. U mnie w okolicy jest ciut lepiej niż tam - dla mnie to dobry system wczesnego ostrzegania.
    A jak taki stan trwa dłużej to zostawiasz wyłączoną?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #500

    Domyślnie

    Co ma zrobić ? Nie ma filtracji, więc nie ma wyboru. Zresztą u niego te stany trwają bardzo krótko, bo bazowanie na odległym czujniku g. daje, do tego "ręczna" reakcja jest obarczona "błędem". Kolejna sprawa, to to, że nie ma pojęcia o rzeczywistym zanieczyszczeniu w bezpośrednim sąsiedztwie. No, ale jak mu z tym dobrze, to proszę bardzo, mi to "rybka" Jak to mówią najważniejsze jest własne samopoczucie, niezależnie od faktów.

    Poniżej mój filtr po 53 dniach
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20210223_092648.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	453421

    Mam sterowanie wentylacji w zależności od zawartości pyłu pm2,5 w powietrzu. Czas reakcji od 0 do maksymalnie 230s. Pomiary są robione co 180s, gdybym tym sterował ręcznie byłby czarny jak węgiel.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 23-02-2021 o 08:33

Strona 25 z 28

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony