dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1736

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Mam w miarę podobną sytuację dom z lat 50 ok 120m2 ściany z tak zwanej hasi 50cm na śląsku inaczej może być pustak żużlobetonowy czy coś koło tego plus pełna cegła. Poddasze użytkowe skosy po 15cm wełny , tylko tyle aby było widać stare belki tak sobie żonka zażyczyła strop podwieszany i również 15 cm wełny nad stropem poddasze po 15 cm na skosach . Piwnica częściowo podpiwniczona docelowo planuje w piwnicy2 kaloryfery po 10 żeberek w całym domu 197 żeberek kaloryferów aluminiowych , roczny koszt ogrzewania to jakieś 3,5 t węgla palone od góry temperatura na piecu max 45c plus pompa wilo w domu do 25 stopni .
    Dom nieocieplony - obecnie na rynku brak styropianu do ocieplenia lub ceny zaporowe wiec inwestuje w fotovoltaike i pompę ciepła a za zwrot z czystego powietrza i odpisu od podatku może uda się ocieplić w przyszłym roku .
    Na dachu 9kw fotovoltaika od marca tego roku a na czerwiec zaplanowany montaż panasonica t-cap 9kw 1f plus bufor 300l i 200l na cwu.
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe 13kw przed ociepleniem domu , po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6kw przy -20 sto i średniej 23 sto ciepła
    I mam nadzieję ze to wystarczy do ogrzania domu i przetrwania do przyszłego roku zanim ocieplę dom
    9.0 kW południe na dachu

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    Mam w miarę podobną sytuację dom z lat 50 ok 120m2 ściany z tak zwanej hasi 50cm ....
    Poddasze użytkowe skosy po 15cm wełny , ... strop podwieszany i również 15 cm wełny nad stropem poddasze po 15 cm na skosach
    .... roczny koszt ogrzewania to jakieś 3,5 t węgla palone od góry temperatura na piecu max 45c plus pompa wilo w domu do 25 stopni .
    Dom nieocieplony - obecnie na rynku brak styropianu do ocieplenia lub ceny zaporowe wiec inwestuje w fotovoltaike i pompę ciepła a za zwrot z czystego powietrza i odpisu od podatku może uda się ocieplić w przyszłym roku .
    Na dachu 9kw fotovoltaika od marca tego roku a na czerwiec zaplanowany montaż panasonica t-cap 9kw 1f plus bufor 300l i 200l na cwu.
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe 13kw przed ociepleniem domu , po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6kw przy -20 sto i średniej 23 sto ciepła
    I mam nadzieję ze to wystarczy do ogrzania domu i przetrwania do przyszłego roku zanim ocieplę dom

    Kolejność bez sensu - wpierw ocieplać, a potem dobierać PC. Przepłacasz za mocniejszą PC, a potem po ociepleniu będzie taktowała, bo będzie za mocna.
    15 cm izolacji w dachu - to mało, zalecane 30 cm (25 cm minimum). Do tego izolacja tylko między belkami - to o dobre 20% psuje izolacyjność dachu.

    Tu możesz sobie posprawdzać izolacje przegród : https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Ten temat do przeczytania : https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Ciekawe, jak "na nieocieplony" dom, mało opału Ci idzie 3,5 T. Chyba że fatycznie masz te 120m2 powierzchni całkowitej ogrzewanej.
    Mi za sezon 2019/2020 poszło 2,5 T węgla i może 1m3 drewna, przy domu ocieplonym.
    Różnica, że zawsze myślałem, że mam około 100-120 m2, a po policzeniu w CW wyszło 160m2 powierzchni ogrzewanej.

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 10:41
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.493

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Kupowałem kilka tygodni temu - było pod dostatkiem. Za 24 m3 grafitu EPS 0,032 zapłaciłem 4032 zł. Już na ścianach jest 80 %. Nie wiem ile zyskałem.

    Temat jest o doborze PC wg OZC, ale już mam PC.
    Co najwyżej powiem, że przy starym domu przed podjęciem decyzji o doborze pompy można jeszcze zrobić to innym sposobem:
    Kupić ciepłomierz i przy pomocy niego sprawdzić ile faktycznie ciepła stary śmieciuch daje w dom, a ile wyrzuca na zewnątrz.
    To ile potrzebuje dom pokaże ciepłomierz. Jeśli będzie duży rozrzut między tym co pokazuje ciepłomierz a OZC to raczej może wskazywać, że coś zostało źle przyjęte w założeniach do OZC.

    Używane ciepłomierze, gdzie skończyła się homologacja można kupić od 30 złotych.
    Za 200 zł całkiem "porządne".
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 18-04-2021 o 19:01 Powód: ortografia
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Dorvex
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Mszana - Śląskie
    Posty
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kolejność bez sensu - wpierw ocieplać, a potem dobierać PC. Przepłacasz za mocniejszą PC, a potem po ociepleniu będzie taktowała, bo będzie za mocna.
    15 cm izolacji w dachu - to mało, zalecane 30 cm (25 cm minimum). Do tego izolacja tylko między belkami - to o dobre 20% psuje izolacyjność dachu.

    Tu możesz sobie posprawdzać izolacje przegród : https://termoorganika.pl/kalkulator-...ka-u-przegrody

    Ten temat do przeczytania : https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    Ciekawe, jak "na nieocieplony" dom, mało opału Ci idzie 3,5 T. Chyba że fatycznie masz te 120m2 powierzchni całkowitej ogrzewanej.
    Mi za sezon 2019/2020 poszło 2,5 T węgla i może 1m3 drewna, przy domu ocieplonym.
    Różnica, że zawsze myślałem, że mam około 100-120 m2, a po policzeniu w CW wyszło 160m2 powierzchni ogrzewanej.

    Gdzieś ty szukał styropianu, że twierdzisz że nie ma na składach ???
    Ja wszędzie styropian widzę. Szwagier już drugi lub trzeci rok prowadzi ocieplenia domów i na zaopatrzenie nie narzeka, jedynie narzekał, ze mało zleceń miał na ubiegły 2020 (covidowy) rok.

    Jakiś dziwny paradoks - ludzie wpuszczają do domów hydraulików, a boją sie zatrudniać firmę co siedzi na dworze i do wnętrza domu nie wchodzi.
    Knstruktywnej krytyki zawsze warto posłuchać
    Spodziewałem się jej bo wiem że zabrałem się do roboty od dupy strony.
    Jeszcze mogę przełożyć montaż pompy na jesień i jak znajdę kasę i ekipę to ocieplić dom wtedy i pompa będzie mniejsza.
    Mam dylemat czy wydać 30k na ocieplenie ok 200m2 czy modernizację kotłowni na wszystko ciężko znaleźć tyle kasy liczyłem na zwroty z ciepłego powietrza i podatku na wymienione inwestycje
    Jeszcze raz wszystko przeliczyłem i mam dom 9,20 na 8,20 plus dobudówka 4,50 na 6,10 ściany 50cm hasia + pełna cegła
    76m2 pomieszczeń powyżej 2,20 cm
    28m2 pomieszczeń ze skosami
    19m2 dobudówka z gankiem , spiżarką , wc, poniżej wysokości 2,20 bez ocieplenia pod podłogą najchłodniejsze pomieszczenia
    Piwnica to 2 pomieszczenia razem ok 28m2 z wysokością niecałe 2 metry
    CW to zbiornik 140l podpięty pod piec
    Na sezon spalane 3,5 tony węgla i 1m3 drewna + nieograniczona ilość kartonów na rozpałkę z roboty
    palone od góry jak było -20c zapalane ok 12 i żar w piecu do 20h w cieplejsze dni palone ok 15-16 temperatura na piecu max 45c w domu spokojnie 23c i więcej , sąsiedzi tez nie wierzyli że tyle opału styka mi na zimę i że jest tak ciepło ale byli widzieli jak palę i jak jest ciepło i uwierzyli
    - dobudówka ma łącznie 42 żeberka kaloryferów aluminiowych
    - reszta domu 155 żeberek kaloryferów aluminiowych

    przed ociepleniem OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2h

    po ociepleniu OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2l

    na tym kończę moje wypociny i o co tylko proszę to doradzenie jaka będzie najefektywniejsza pompa 7, 9 czy 9 T-cap
    i proszę o zostawienie na mnie chociaż jednej suchej nitki

    jeśli jesteś z Raciborza R-rz to daj namiar na szwagra który zajmuje się ocieplaniem to może się dogadamy
    9.0 kW południe na dachu

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    Knstruktywnej krytyki zawsze warto posłuchać
    Spodziewałem się jej ... .
    ...
    CW to zbiornik 140l podpięty pod piec
    Na sezon spalane 3,5 tony węgla i 1m3 drewna + nieograniczona ilość kartonów na rozpałkę z roboty
    ....

    przed ociepleniem OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2h

    po ociepleniu OZE https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ed2l

    na tym kończę moje wypociny i o co tylko proszę to doradzenie jaka będzie najefektywniejsza pompa 7, 9 czy 9 T-cap
    i proszę o zostawienie na mnie chociaż jednej suchej nitki
    Namiar na szwagra poszedł na priv.
    Dom masz krótszy od mojego, może 150m2 izolacji Ci starczy.

    Dach przydałoby się docieplić na pełną wysokość belków i 5 cm izolacji dać po całej powierzchni pod belkami. Na wierzch można przykręcić deski, które będą imitowały belki. Jedynie pozostaje kwestia o ile zmniejszą się pomieszczenia po obniżeniu skosów.

    Licz się z wymianą bojlera, 6 osób w domu to zalecane 300 L i bojler stojący, pionowy, dedykowany dla PC. Takie dedykowane mają zwiększoną powierzchnię wężownicy, przy 300L przyda się powyżej 3m2 powierzchni wężownicy.

    Na CW podałeś okna współczesne. To samo pytanie co innym już dzisiaj pisałem. Jak stare masz te okna? Współczesne dwuszybowe maja U=1,0. W starszych oknach można spodziewać się U=1,4. U siebie mam okna z 1999 roku i mają U=1,6. Więc powinieneś na CW podać "Dwuszybowe zespolone kilkunastoletnie". To do sprawdzenia.

    Wyżej na tej stronie masz mój wpis do DjDario, są tam wykresy PC przejrzyj, porównaj.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post8046059

    300L może nie bufor, a bojler CWU?
    Instalacja CO grawitacyjna stalowa do tych aluminiowych żeberek, czy zmieniałeś na miedź?
    Ma to znaczenie, bo miedź ma mniejsze przekroje - to będzie mniejsza pojemność wodna.
    Przy stalowej instalacji grawitacyjnej, te 4 piony powinny dać wystarczający zład wody. to bufor można by odpuścić. Ewentualnie jakieś sprzęgło 50L wpinane szeregowo. Warto policzyć ile tej wody jest. Przekroje rur i ilość żeberek x pojemność.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 18-04-2021 o 19:07
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dorvex Zobacz post
    OZC wyliczone za pomocą programu Ciepło Właściwe ;
    -13 kW przed ociepleniem domu ,
    - po ociepleni styropianem zwykłym lub grafitowym do 12 cm spada do 6 kW
    przy - 20 sto i średniej 23 sto ciepła
    Tu mam wątpliwości co do obliczeń, raczej spada w ok;8 kW,
    Jak już ocieplać to minimum 15 - 20 cm, styropian 0,031 ;
    - bo będziesz później żałował,
    - najdroższa jest robocizna - która nie zależy wprost od grubości styropianu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony