dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 9
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 180
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.396
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Jedynym sposobem zwiększenia całkowitej wartości nominalnej pieniądza bezgotówkowego banków komercyjnych jest zwiększenie zadłużenia w bankach.

    Jak masz monopol, to pobaw się tak, jak na filmiku. Nie będziesz miał za co kupić domków, jak pieniądze wylądują na rezerwie. Bo z punktu widzenia gospodarki ważne jest tylko ten pieniądz, który krąży w obiegu, a nie zalega na półkach w bankach czy nawet pod materacami w prywatnych domach.

  2. #62
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nie wiem o co chodzi z Messi, ale raczej w jego wypadku umowa była korzystna.

    Ja piszę o umowach niekorzystnych i zwyczajnie niesprawiedliwych.

    Bank prawie nie ponosi ryzyka, generuje kasę z powietrza na kredyt - to są wirtualne pieniądze. Ma zabezpieczenie na hipotece nieruchomości i w ubezpieczaniu na życie klienta. Oczywiście na wypadek sprawy w sądzie ma znakomitych dobrze popłacanych prawników.

    A obywatel aby kupić mieszkanie w Polsce na kredyt MUSI zgodzić się na pożyczkę, której górny limit raty nie ma limitu.

    Czy to jest uczciwe, że jednej strony jest bank, który prawie nic nie ryzykuje a z drugiej obywatel, który ryzykuje wszystko?

    Naprawdę nikomu kto uważa tak jak Ty Kaizen nie życzę aby został finansowo zrujnowany na stare lata. Myślisz, że zawsze będziesz taki mądry jak teraz? Życie bywa przewrotne, ciekawe czy jeśli kiedyś prawo na to pozwoli i oddasz na stare lata (będąc nieświadomy tego co robisz) swoje mieszkanie za 1zł na drodze podpisanej przez siebie umowy - czy też będziesz uważać, że każda umowa jest sprawiedliwa i państwo nie powinno się w to mieszać.
    Co Ty za bzury wypisujesz o wirtualnych pieniądzach banku ?
    Bank obraca pieniędzmi klientów z lokat, kredyt dostajesz w żywej gotówce, gotowka ta pochodzi z lokat klientów banku.
    Teraz sobie wyobraz skąd bank weźmie kasę na kredyty jak oprocentowanie lokat jest 0% znaczy, kto zainwestuje w lokatę bankową, która przynosi 0% zysku ?
    Zatem na czym bank ma zarabiać ?
    Własność państwowa skończyła się wraz z odejściem socjalizmu, państwo jedynie gwarantuje wypłacalność banku ale nie może i nawet nie ma prawa ingerować w konkretne oprocentowanie kredytów, to byłaby paranoja podoba do "cen urzędowych" w PRL-u.
    Zachowujesz się jak dzieciak, który kredyt na 30-40 lat traktuje jako babkę w piasku, nie wyjdzie to idę do innej piaskownicy.
    Niestety, do kredytu trzeba dorosnąć, tym bardziej jak bierze się go na wiele lat,nawet do emerytury.
    Nikt nie mówi, że każdy musi mieć dom, zamiast domu może być kawalerka czy małe mieszkanie, która kosztuje znacznie mniej niż dom.

    Ja biorąc kredyt ,10 lat temu, na 35 lat liczyłem się z tym, że będę spłacał go będąc już na emeryturze i brałem pod uwagę mniej więcej ile tej emerytury będzie,liczyłem się, że mogę stracić w międzyczasie pracę dlatego wziąłem ubezpieczenie od utraty pracy z czego skorzystałem przez pół roku prawie....
    Tak robi każdy rozsądny człowiek, jeśli ktoś jest nie rozsądny lub bezmyślny to co do tego ma Państwo ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 22-12-2021 o 11:04

  3. #63

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Co Ty za bzury wypisujesz o wirtualnych pieniądzach banku ?
    Bank obraca pieniędzmi klientów z lokat, kredyt dostajesz w żywej gotówce, gotowka ta pochodzi z lokat klientów banku.
    Teraz sobie wyobraz skąd bank weźmie kasę na kredyty jak oprocentowanie lokat jest 0% znaczy, kto zainwestuje w lokatę bankową, która przynosi 0% zysku ?
    Dlaczego uważasz, że ja wypisuje bzdury? Może to Ty je wpisujesz?
    Bank centralny może sobie stworzyć tyle pieniądza ile chce. Ten pieniądz po stawce wiboru pożycza innym bankom komercyjnym. Np. bankom, w którym udziałowcem jest państwo. Więc banki pożyczają wirtualnie wykreowany pieniądz. Jasne, że go muszą zwrócić (w przypadku banków państwowych samemu sobie), ale jakie jest ich ryzyko a jakie jest ryzyko klienta banku?

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Tak robi każdy rozsądny człowiek, jeśli ktoś jest nie rozsądny lub bezmyślny to co do tego ma Państwo ?
    Ty tak na poważnie? Żyjemy w demokracji. Jeśli jeden obywatel wziął niekorzystny kredyt w banku to problem ma ten obywatel. Ale jeśli niekorzystny kredyt wzięła duża liczba obywateli to problem ma demokratyczna władza bo jeśli im nie pomoże to władze może stracić na rzecz partii, która pomoc obieca. Oczywiście jest też mnóstwo innych powodów dlaczego bezmyślny człowiek powinien mieć utrudnione możliwości popełnienia dużych błędów finansowych.

  4. #64
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Dlaczego uważasz, że ja wypisuje bzdury? Może to Ty je wpisujesz?
    Bank centralny może sobie stworzyć tyle pieniądza ile chce. Ten pieniądz po stawce wiboru pożycza innym bankom komercyjnym. Np. bankom, w którym udziałowcem jest państwo. Więc banki pożyczają wirtualnie wykreowany pieniądz. Jasne, że go muszą zwrócić (w przypadku banków państwowych samemu sobie), ale jakie jest ich ryzyko a jakie jest ryzyko klienta banku?



    Ty tak na poważnie? Żyjemy w demokracji. Jeśli jeden obywatel wziął niekorzystny kredyt w banku to problem ma ten obywatel. Ale jeśli niekorzystny kredyt wzięła duża liczba obywateli to problem ma demokratyczna władza bo jeśli im nie pomoże to władze może stracić na rzecz partii, która pomoc obieca. Oczywiście jest też mnóstwo innych powodów dlaczego bezmyślny człowiek powinien mieć utrudnione możliwości popełnienia dużych błędów finansowych.
    Bank centralny nie może "produkować" pustego pieniądza.
    Czym to się skończyło to widać obecnie.

    Co to znaczy "niekorzystny" kredyt ?
    Gość, który wziął kredyt ale zapomniał, że nie jest go w stanie spłacić bo doszły mu inne wydatki lub zarabia mniej bo jest wysoka inflacja ?
    Tutaj ma ingerować Państwo ?
    Jesteś śmieszny...

    Gość,który zapomniał założyć prezerwatywy tak ze 3 razy lub płodził dzieci bez zastanowienia się czy zdoła te dzieci wychować jak przyjdą dodatkowe wydatki może za to oczekiwać pomocy od Państwa ???

    Jak widać taka patologia istnieje w Polsce i ma się dobrze ale to jest zwykle kur..wskie Państwo, które dba o taką patologie kredytową czy rozplodnieniowa a nie o normalnych obywateli,a nie demokracja.
    Bo to jest prostytucja społeczna,jedni się sprzedają a drudzy ich kupują...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 22-12-2021 o 22:08

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Gość, który wziął kredyt ale zapomniał, że nie jest go w stanie spłacić bo doszły mu inne wydatki lub zarabia mniej bo jest wysoka inflacja ?
    Tutaj ma ingerować Państwo ?
    Jesteś śmieszny...
    Nic nie poradzę, że nie jesteś w stanie zrozumieć kilku prostych zdań treści i wyciągasz z niej zrozumiałe tylko dla siebie wnioski. Rozmowa z Tobą traci sens.

  6. #66
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Nic nie poradzę, że nie jesteś w stanie zrozumieć kilku prostych zdań treści i wyciągasz z niej zrozumiałe tylko dla siebie wnioski. Rozmowa z Tobą traci sens.
    Owszem, nie ma sensu dyskutować bo ja mam odmienną wizję Państwa demokratycznego, liberalnego, gospodarki rynkowej i zwykłego człowieczeństwa.
    Ty masz w tym interes żeby Państwo łożyło kasę na nierozgarniętych życiowo, ja oglądam to z boku.
    Jako ojciec dorosłego syna i kredytobiorca "niekorzystnego" kredytu od 10 lat...

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Owszem, nie ma sensu dyskutować bo ja mam odmienną wizję Państwa demokratycznego, liberalnego, gospodarki rynkowej i zwykłego człowieczeństwa.
    Nie wiem co ma do rzeczy Twoja wizja Państwa w tym temacie.

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Ty masz w tym interes żeby Państwo łożyło kasę na nierozgarniętych życiowo, ja oglądam to z boku.
    Jestem przedsiębiorcą, co miesiąc płacę w podatkach kilka razy więcej niż wynosi rata mojego kredytu i to bez wliczania ZUSu. Nie biorę 500+, dotacji, zapomóg, leczę się prywatnie choć oczywiście jestem ubezpieczony w NFZ. Abyś to dobrze zrozumiał rozmowa z Tobą nie ma sensu bo wiesz o mnie więcej niż ja o sobie. Ja piszę jedno, a Ty rozumiesz drugie i jeszcze sobie dopowiadasz jakieś swoje fantazje na temat tego co ja myślę.

    Skoro razem ustaliliśmy, że rozmowa nie ma sensu to szanujmy swoje własne ustalenia, dobrej nocy.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Także moim zdaniem już jest przegięcie (przepraszam za wyrażenie) pały i aby później coś z tą inflacją zrobić trzeba będzie podnieść stopy w okolicy poziomu inflacji lub nawet o kilka procent wyżej.
    https://gospodarka.dziennik.pl/finan...fiskalnej.html

  9. #69

    Domyślnie

    Akurat banki udzielają rekordowe ilości kredytów: https://gospodarka.dziennik.pl/news/...redytowej.html

    Tutaj info akurat o kredytach hipotecznych, ale pewnie tych inwestycyjnych też było dużo. Tani kredyt to ludzie kupowali mieszkania a firmy inwestowały. Jednocześnie przy niskich stopach i praktycznie zerowym oprocentowaniu lokat nie opłacało się trzymać kasy, więc kasa zaczęła krążyć.

    Zgadzam się, że na obecną inflację ma wpływ również bardzo duży dodruk pustego pieniądza i wyższe ceny energii, natomiast osobiście wolałbym zdecydowaną reakcję RPP aby obniżyć bardziej radykalnie inflację niż aby z tym zwlekano.

    Czechy zdecydowanie podnoszą stopy (wczoraj o 1%) do poziomu 3.75% i to mi się podoba.
    Zobaczymy za rok jaka będzie inflacja u nas i u nich, porównamy wzrost gospodarczy i zobaczymy czy Glapiński ma rację.

  10. #70
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Akurat banki udzielają rekordowe ilości kredytów: https://gospodarka.dziennik.pl/news/...redytowej.html

    Tutaj info akurat o kredytach hipotecznych, ale pewnie tych inwestycyjnych też było dużo. Tani kredyt to ludzie kupowali mieszkania a firmy inwestowały. Jednocześnie przy niskich stopach i praktycznie zerowym oprocentowaniu lokat nie opłacało się trzymać kasy, więc kasa zaczęła krążyć.

    Zgadzam się, że na obecną inflację ma wpływ również bardzo duży dodruk pustego pieniądza i wyższe ceny energii, natomiast osobiście wolałbym zdecydowaną reakcję RPP aby obniżyć bardziej radykalnie inflację niż aby z tym zwlekano.

    Czechy zdecydowanie podnoszą stopy (wczoraj o 1%) do poziomu 3.75% i to mi się podoba.
    Zobaczymy za rok jaka będzie inflacja u nas i u nich, porównamy wzrost gospodarczy i zobaczymy czy Glapiński ma rację.
    3 miesiące temu a wczorajsze info to jednak różnica przy PRL-owskiej inflacji zwiekszajacej się z dnia na dzień.

    Oczywiście, że NBP powinien drastycznie podnieść stopy procentowe,wiesz dlaczego tego nie robi ?
    Bo kupił sobie tych głupich ludzi, którzy myśleli, że za 0% mogą zdobyć Świat i stać się "kimś" mając dom czy mieszkanie i podziękować swoim głosem w wyborach na "dobroczyńców",którzy otworzyli im ten Świat na oścież...
    Rząd, NBP,Państwo, zrobiło tych głupich ludzi w ch..a, tak po prostu.
    Ale za głupotę się płaci, czy te głupie ludzie zajarzą ? Wątpię...

    10 lat temu brałem kredyt w PLN przy stopie 3%...
    Patrząc na dziś brałem kredyt "niekorzystny" jak miliony ludzi i muszę sądzić Państwo bo dzisiaj jest 1,25% ???
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 23-12-2021 o 00:20

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Zwróciłeś uwagę, na napis: "artykuł partnerski" , "doradca NBP"?

    Ofensywa medialna (jak zawsze), by zrobić grunt pod przyszłe decyzje.

    Jaki cel ma realizować RPP i NBP?
    Czy to robi?
    Jeśli nie, to dlaczego nie i na czyją rzecz prowadzi politykę?

    Czy być tak powinno?
    IMHO nie. Jeśli prowadzi się politykę proinflacyjną, to gdy wystrzeli (będzie skuteczna), to nie należy oczekiwać, że z tego powodu od niej odstąpią... IMO Wewnątrzkrajowe trendy nie zmieniają się - wzmożona drożyzna zostanie z nami. Na czynniki zmiany wskazałbym sytuację w Chinach, stagflację - recesję Europa/US (wzmożona kolejnymi niespotykanymi w dziejach interwencjami w wolność gospodarczą). Wniosek - stopy % nie wzrosną tak by było widać walkę z inflacją (czyli ponad GUSowską średnią - np. 12 %).
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  12. #72
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sativum Zobacz post
    Zwróciłeś uwagę, na napis: "artykuł partnerski" , "doradca NBP"?

    Ofensywa medialna (jak zawsze), by zrobić grunt pod przyszłe decyzje.

    Jaki cel ma realizować RPP i NBP?
    Czy to robi?
    Jeśli nie, to dlaczego nie i na czyją rzecz prowadzi politykę?

    Czy być tak powinno?
    IMHO nie. Jeśli prowadzi się politykę proinflacyjną, to gdy wystrzeli (będzie skuteczna), to nie należy oczekiwać, że z tego powodu od niej odstąpią... IMO Wewnątrzkrajowe trendy nie zmieniają się - wzmożona drożyzna zostanie z nami. Na czynniki zmiany wskazałbym sytuację w Chinach, stagflację - recesję Europa/US (wzmożona kolejnymi niespotykanymi w dziejach interwencjami w wolność gospodarczą). Wniosek - stopy % nie wzrosną tak by było widać walkę z inflacją (czyli ponad GUSowską średnią - np. 12 %).
    Oczywiście, że stopy procentowe nie wzrosną do 12% by wyhamować inflację a tak powinno się stać.
    Dlaczego nie wzrosną do takiego poziomu to już wyżej pisałem, bo to byłby strzał w stopę PIS ,który kupił sobie głupich ludzi myślących, że w Państwie PIS można wszystko.
    Niestety PIS czyli NBP "lekko" się pomylił,myśląc,że jak się wydrukuje pusty pieniądz na 500zl za łba, czy 13,14 emerytury to ludzie będą zadowolone mogąc kupować co im się podoba i biorąc kredyty myśląc, że ich stać na to.
    To pokazuje z jakimi nieudacznikami mamy do czynienia i jak niszczą Polskę i tych biednych Polaków, którzy są z deczka "nie myslacy" delikatnie mówiąc.

    Przez to wysoka inflacja będzie z nami długie lata...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 23-12-2021 o 00:54

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Oczywiście, że stopy procentowe nie wzrosną do 12% by wyhamować inflację a tak powinno się stać.
    Dlaczego nie wzrosną do takiego poziomu to już wyżej pisałem, bo to byłby strzał w stopę PIS ,który kupił sobie głupich ludzi myślących, że w Państwie PIS można wszystko.
    Niestety PIS czyli NBP "lekko" się pomylił,myśląc,że jak się wydrukuje pusty pieniądz na 500zl za łba, czy 13,14 emerytury to ludzie będą zadowolone mogąc kupować co im się podoba i biorąc kredyty myśląc, że ich stać na to.
    To pokazuje z jakimi nieudacznikami mamy do czynienia i jak niszczą Polskę i tych biednych Polaków, którzy są z deczka "nie myslacy" delikatnie mówiąc.

    Przez to wysoka inflacja będzie z nami długie lata...
    Prezes NBP poczynił komentarz w którym powiedział, że polityka niskich stóp miała ograniczyć wpływ wyhamowania (zatrzymania) gospodarki (tzw. lock-down) kosztem wzmożonej (dużej) inflacji. Czy to rola NBP? Nie, ale nie sposób nie zauważyć, że tak poczyniły banki centralne/rządy większości krajów do których porównują nas media.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #74
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    10 lat temu wziąłem "niekorzystny" kredyt, raz, że w stosunku do CHF a dwa w stosunku do dzisiejszych stóp procentowych...
    Czy mogę liczyć na reasumpcje wniosku kredytowego lub pomocy Państwa ?

    To pytanie retoryczne dla idiotow

  15. #75

    Domyślnie

    Napiszę to jeszcze raz bo najwidoczniej niektórzy ludzie mają bardzo duże problemy aby przeczytać coś ze zrozumieniem.

    Obecnie mam do spłaty 1/4 (25%) wartości nieruchomości, moja rata jest kilka razy niższa niż same podatki, które co miesiąc płacę państwu. Nawet jak stopy wzrosną do 20% a moje zarobki pozostaną na tym samym poziomie to spokojnie taką ratę będę w stanie spłacać żyjąc na w miarę komfortowym poziomie. Nie jestem osobą, która wzięła kredyt, nie może go spłacić i się żali na forum.

    Tutaj nikt (a tym bardziej ja) nie domaga się aby państwo pomagało komuś w spłacie kredytu. Oczywiście byłaby to zwyczajna kradzież pieniędzy obywateli, którzy kredytu nie mają. Zdecydowanie jestem wielkim przeciwnikiem takich działań i wszelkiego rozdawnictwa. Jeśli ktoś nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań to niech sprzeda ruchomości, które ma a jeśli nadal nie będzie miał na spłatę rat to niech sprzeda nieruchomość a gdy nie chce sprzedać dobrowolnie to niech to za niego zrobi komornik. To jest proste, oczywiste i nie ma wobec tego dla mnie żadnych wątpliwości. Każdy kto nie płaci zobowiązań za nieruchomość, w której mieszka powinien być wywalany na bruk przez komornika realizującego postanowienie sądu z asystą policji.

    Ja natomiast postuluje, że tak jak w innych krajach to i w Polsce powinny przeważać kredyty z stałym oprocentowaniem i to najlepiej na okres dłuższy niż 5 lat.
    W takich krajach jak USA, Belgia, Czechy, Niemcy, Dania, Finlandia, Węgry czy Holandia zdecydowana większość kredytów jest udzielana ze stałym oprocentowaniem.

    Państwo powinno chronić obywateli przed podpisywaniem niekorzystnych umów czy np. przed dostępem do twardych narkotyków bo niestety ale koszty złych decyzji ludzkich są później przerzucane na innych obywateli. Czy przerzucanie kosztów na innych powinno mieć miejsce to temat na inną dyskusję, tutaj piszę jak jest i prawdopodobnie jak będzie w przyszłości.
    W większości rozwiniętych krajów obywatel, który pije, pali, ćpa czy rujnuje się finansowo jest problemem dla pozostałych obywateli. W interesie całego kraju jest aby obywatele byli zdrowi (również psychicznie), szczęśliwi i zamożni.

    Ja nawet przymykam oko na te garnki sprzedawane emerytom za 7tyś w kredycie na kilkanaście tyś. Nie podoba mi się to, natomiast taki emeryt ma wybór. Bo może sobie kupić garnki np. za 700zł i to na raty 0% - jego wybór. Problem w tym, że Polak nie miał jeszcze do niedawna alternatywy, jeśli brał kredyt na nieruchomość to musiał go zaciągnąć z zmienną stopą. Także musiał kupić te garnki za 7tyś (w przenośni) aby miał w czym gotować. Ja tu tylko o tym piszę.

    Oczywiście zawieranie bardzo niekorzystnych umów - również powinno nie być dozwolone. Niestety ale jest masa oszustów, którzy żerują na ludziach prostych, lub starych czy schorowanych. Tylko później to reszta obywateli się na to składa. Także to w interesie ludzi uczciwych jest aby nie można było zawierać umów wysoce niekorzystnych. I też nawet nie jestem za tym, aby nie można było w ogóle (bo jak to zdefiniować co jest umową wysoce niekorzystną), tylko aby po zawarciu takiej umowy można było ją wyrokiem sądu unieważnić. Moim zdaniem to jest uczciwe i dobre dla wszystkich uczciwych obywateli -> oczywiście niekorzystne dla ludzi, którzy z zarabiania na ofiarach losu uczynili swój sposób na biznes.

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    My tu rozmawiamy o kredytach hipotecznych, nie na "garnki".
    Możesz podać źródło informacji, że w Czechach, czy na Wegrzech przeważa stałe oprocentowanie takich kredytów ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Oczywiście, że stopy procentowe nie wzrosną do 12% by wyhamować inflację a tak powinno się stać.
    Czemu tak twierdzisz?

    Wzrost cen jest napędzany nie przez tani pieniądz (bo tani pieniądz nie doprowadza do wzrostu wartości żywności), tylko przez bardzo wysokie koszty wytworzenia i dystrybucji.

    Żeby cokolwiek wyprodukować, musisz zapłacić o wiele więcej za prąd i gaz, a następnie o wiele więcej za benzynę, by to dystrybuować.

    To normalne, że przerzucane jest to na klienta. I jest to z grubsza tożsame z podwyżkami surowców.

    Teraz napisz mi, co dokładnie da 12% stopy procentowej, poza tym, że raty kredytów wzrosną 2,5x?

    Czy będziesz miał tańszy prąd, gaz, benzynę? No nie będziesz miał. I na te składniki nic nie da stopa procentowa nawet 25%, a nawet 100% (poza wpływem na wartość PLN w relacji do USD i EUR, ale przy skali podwyżek gazu te +10% które np. nadrobi PLN to nadal nic).

    Walką z inflacją byłaby walka z cenami prądu, gazu i ropy, tj.
    - jak najszybsza budowa atomu
    - rezygnacja z VATu na prąd/gaz i szeregu podatków, którymi obłożona jest beznyna
    - zmniejszenie podatków dla przedsiębiorców, aby nie musieli oni przerzucać kolejnych kosztów na klienta.

    To rzeczywiście mogłoby dać skutek, podwyżka stóp na to nie pomoże.
    "Spowolnienie wzrostu gospodarczego" to eufemizm na ubożenie społeczeństwa. A to właśnie osiągniemy podwyżkami oprocentowania.
    Obawiam się, że nic więcej.

  18. #78

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    My tu rozmawiamy o kredytach hipotecznych, nie na "garnki".
    Możesz podać źródło informacji, że w Czechach, czy na Wegrzech przeważa stałe oprocentowanie takich kredytów ?
    Z garnkami użyłem przenośni.

    Tu masz tabelkę: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...A5gAgqEwBaExAQ
    A tu masz źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje...roblem/46l20ye

    Mokebe: zgadzam się z tym co napisałeś, natomiast uważam, że gdyby stopy podwyższyć do poziomu inflacji to na pewno byłaby to wartość dodana w walce z rosnącymi cenami. Gdy inflacja zacznie spadać to i stopy można obniżyć. Więc jeśli rząd zrobiłby to o czym piszesz + podwyższył stopy w okolice inflacji to po kilku kwartałach mógłby te stopy zacząć obniżać bo i inflacja też by spadała.
    Wyższe stopy to więcej kasy na lokatach, mniej kasy udzielanej przez banki i wzrost kursu złotówki (czyli obniżki cen wszystkiego co kupujemy w EURO/USD).

    Ja jeszcze do Twoich rozwiązań dodałbym zniesienie podatku belki (tak aby ludzie oszczędzali kasę inwestując a nie wydawali).
    Ostatnio edytowane przez Frofo007 ; 23-12-2021 o 09:44

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.652
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Z garnkami użyłem przenośni.

    Tu masz tabelkę: https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1...A5gAgqEwBaExAQ
    A tu masz źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje...roblem/46l20ye
    .
    Czechy i Węgry OK, ale Finlandię to nie wiem skąd wziąłeś
    Poza tym - wolałbym zobaczyć takie dane tylko dla kredytów 20-25 letnich
    Z propozycję kredytu na stałe 5-letnie oprocentowanie trzy miesiące temu dzwonił do mnie mój bank - 50tyś na 5 lat, więc nawet szukać nie musiałem

    Poza tym - wolę mieć tańszy kredyt, niż droższy.
    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kre...1-8211261.html
    W momencie w którym ja analizowałem rynek kretytów (2012rok) też dostępne były kredyty ze stałym oprocentowaniem
    Jak sądzisz, dlaczego takiego nie wybrałem ?

    Nie rozumiem kierunku w któyrm zmierza ten wątek.
    Jest wolny rynek są dwa typy kredytów. Klient "głosuje portfelem"
    Znów nie rób ze społeczeństwa takich ofiar losu, że podwyżka stóp do 4-5% wpędzi ich w mega problemy.
    Znam kilka osób z kredytami, które spłacają ładnych kilka lat i w ciągu tego okresu ich sytuacja finansowa zmieniła się raczej na korzyść i rata stanowi mniejszy % budżetu, niż na początku spłacania.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #80

    Domyślnie

    fotohobby: z Finlandią racja, mój błąd, źle spojrzałem.
    Odnośnie kredytów z stałą stopą to są bardziej powszechne dopiero od niedawna i to są kredyty tylko na 5 czy 7 lat.

    Ja uważam, że powinniśmy mieć taki wybór jak obywatele innych rozwiniętych krajów bo jesteśmy krajem rozwiniętym. I nie wnikam czy ktoś sobie weźmie "tani" kredyt ze zmienną stopą procentową czy "drogi" ze stałą. Moim zdaniem powinna być taka możliwość lub jakieś ograniczenie wysokości wzrostu raty przy kredytach w których oprocentowanie zależy od wiboru.
    W kredytach ze zmienną stopą nie podoba mi się głównie to, że nie ma górnego limitu wysokości raty. A o wysokości raty decyduje bank centralny. Także jakby nie patrzeć to o wysokości raty decyduje bank, który pośrednio kredytu udzielił.
    I jeszcze raz zaznaczę, że jeśli ktoś wziął taki kredyt to powinien go spłacić bez żadnej pomocy państwa (innych podatników). Natomiast państwo powinno bardziej chronić obywateli jeszcze przed podjęciem decyzji o kredycie.

    Temat cały czas jest o tym samym, stopy rosną, myślę, że 2mc temu warto było kredyt przenieść na stałą stopę. Natomiast wbrew pozorom pytanie postawione w temacie nadal jest otwarte. Bo nikt nie wie do jakiego poziomu wzrosną stopy i ile czasu na takim poziomie pozostaną.
    Za rok może się okazać, że stopy będą na poziomie 6% lub więcej i kto dziś na zmieni kredyt na stałą stopę to na tym zyska. Nie twierdzę, że tak będzie, czas pokaże.

Strona 4 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony