dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna jak socjalizm i dlaczego mówię nie.

    Witam szanownych forumowiczów.

    Rozpoczynam niebawem budowę trzeciego domu w moim życiu .

    Przy budowie pierwszego kilkanaście lat temu zainteresowałem się WM. Czytałem, analizowałem i nie zdecydowałem się i mieszkałem z WG.
    Cztery lata temu przy budowie drugiego podobnie jak przy pierwszym. Nie zdecydowałem się i mieszkałem z rodziną w domu z WG.

    Nadszedł czas na dom trzeci i chyba ostatni. Teraz już zawziąłem się i zdecydowałem, że jednak czas na nowoczesny dom z WM.
    Znowu lektura forum, artykuły, wyliczenia itp. Przecież jak tyle osób montuje WM to musi być dobre i dla mnie.

    Czytam i czytam długie godziny i ...... moje wnioski:
    1. tysiące zapytań, problemów technicznych i porady jak je rozwiązać, nieprzebrane zasoby wiedzy jak poradzić sobie z:
    - generowanym hałasem
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp
    - regulacjami przepływów
    - filtrami
    - drganiami
    - odczuwaniem nawiewu zimnego powietrza
    - eksploatacją, uszkodzeniami, serwisowaniem i mnóstwem innych problemów

    2. brak potrzeby uruchamiania WM w ciepłych porach roku - otwarte okna i drzwi na ogród (dom zlokalizowany poza ośrodkami miejskimi)
    3. koszty montażu i eksploatacji

    Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i nie straszne mi wszelkie zawiłości techniczne, w które zagłębiłbym się eksploatując WM.
    Ale ja tak naprawdę chciałbym mieszkać w jak najbardziej bezobsługowym domu nie walcząc na emeryturze np z wyliczeniami i regulacją anemostatów.
    I proszę nie piszcie o zabójczym powietrzu w domu z WG.

    Skąd socjalizm w tytule?
    Problemy z użytkowaniem WM przypominają sentencję Kisielewskiego, którą niniejszym parafrazuję:
    "Wentylacja mechaniczna to system, którego użytkownicy bohatersko przezwyciężają problemy przez niego i dla siebie stworzone"


    Dzięki temu forum i ogromowi dylematów technicznych w nim poruszonych zbuduję kolejny dom z WG.

  2. #2

    Domyślnie

    Volenti non fit iniuria.

    Chociaż może cię brak pozwolenia na budowę uratuje

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Dzięki temu forum i ogromowi dylematów technicznych w nim poruszonych zbuduję kolejny dom z WG.
    Skoro możesz, to buduj. Dobrze, że założyłeś konto na FM, nie kasuj go, moze się przydać gdy będziesz chciał zapytać o obniżenie rachunków za ogrzewanie.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.320
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp
    Jak w sezonie grzewczym nie masz drastycznie przesuszonego powietrza, to WG u Ciebie nie działa.
    A rekuperacja może też odzyskiwać wilgoć (IMO nie warto na tym oszczędzać i wybierać rekuperatora bez odzysku wilgoci).

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - regulacjami przepływów
    Bo możesz. Jak masz imprezę, to możesz sobie zwiększyć wydajność wentylacji nawet w bezwietrzne upały (w które WG nie działa wcale) a jak w mrozy nikogo nie ma w domu, to może chodzić na znikomych przepływach oszczędzając energię (duużo energii).

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - filtrami
    Dzięki którym nie masz w domu smogu i dużo mniej kurzu.
    Tutaj możesz sobie obejrzeć, co WM zatrzymuje a przy WG trafia do Twoich płuc, na półki, do łóżka...

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - drganiami
    - odczuwaniem nawiewu zimnego powietrza
    Drgania czego? Nie zauważyłem.

    Z tym nawiewem zimnego powietrza to dopiero pojechałeś po bandzie. Nawiew zimnego powietrza to miałem przez większość życia - bo z WG dmucha tyle, ile na zewnątrz. Rekuperacja dmucha cieplutkim powietrzem nawet w największe mrozy.

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    - eksploatacją, uszkodzeniami, serwisowaniem i mnóstwem innych problemów
    Awarie się zdarzają. To prawda. Ale zalety i oszczędności są tego warte. WG z kolei ma permanentny stan awarii której nie można naprawić - albo dmucha za dużo, albo za mało, w upały gorącym, w mrozy lodowatym.
    A to mnóstwo innych problemów, to jakie dokładnie problemy masz na myśli?

    O zaletach tutaj

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    2. brak potrzeby uruchamiania WM w ciepłych porach roku - otwarte okna i drzwi na ogród (dom zlokalizowany poza ośrodkami miejskimi)
    Poza ośrodkiem miejskim mam w lecie masę pyłków, kurzu a i hałas się zdarza. Filtry z lata możesz sobie też pooglądać w wątku, który wyżej podałem. Dlatego posiadając WM nie warto rezygnować z jej zalet. Ale jak ktoś chce, to może wyłączyć. Ale możesz też zwiększyć wydajność wg potrzeb.

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    3. koszty montażu i eksploatacji
    Koszty montażu owszem, są wyższe niż WG. Chociaż nie tak bardzo, jakby się wydawało po uwzględnieniu kosztów obróbek blacharskich, kominów, nawiewników w oknach (które wpuszczają nie tylko powietrze, ale też hałas). Za to w eksploatacji WM wychodzi drastycznie taniej, niż WG.

    WG jest dla rozrzutnych


    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i nie straszne mi wszelkie zawiłości techniczne, w które zagłębiłbym się eksploatując WM.
    Ale ja tak naprawdę chciałbym mieszkać w jak najbardziej bezobsługowym domu nie walcząc na emeryturze np z wyliczeniami i regulacją anemostatów.
    Zajmujesz się automatyką i nie robisz instalacji inteligentnego domu?
    Regulację robisz raz. Jak masz potrzebę (np. dziecko się wyprowadziło i zmieniło się przeznaczenie pokoju czy pojawił się nowy domownik) - to przestawiasz. Bo możesz. I warto, bo przynosi to konkretne korzyści. Przy WG nie przestawisz, bo nie możesz. Przy WM nie musisz - możesz też olać. I tak będzie drastycznie lepiej, niż przy WG.

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Problemy z użytkowaniem WM przypominają sentencję Kisielewskiego, którą niniejszym parafrazuję:
    "Wentylacja mechaniczna to system, którego użytkownicy bohatersko przezwyciężają problemy przez niego i dla siebie stworzone"
    Przy WG podstawowe wady, nie znane ludziom z rekuperacją (z odzyskiem ciepła i wilgoci):
    - dmuchanie lodowatym powietrzem w mrozy
    - przesuszone powietrze w sezonie grzewczym (albo koszty nawilżania)
    - wentylacja nie działająca (w upały)
    - wentylacja działająca za mocno (w mrozy)
    - duże koszty ogrzewania. Znacznie większe przy tych samych przepływach. A w mrozy WG działa aż za wydajnie - więc straty jeszcze większe. Znasz wzór na ciąg kominowy?




    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Dzięki temu forum i ogromowi dylematów technicznych w nim poruszonych zbuduję kolejny dom z WG.
    A czym chcesz grzać? Bo przy WG masz bardzo ograniczone możliwości, żeby zmieścić się w limicie EP. Worki z peletem będziesz przerzucał?

    Lepiej zastanów się nie czy, a jaki rekuperator wybrać.. I jaki system automatyki domowej.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    [QUOTE=Mirek_68;8214674]

    Czytam i czytam długie godziny i ...... moje wnioski:
    1. tysiące zapytań, problemów technicznych i porady jak je rozwiązać, nieprzebrane zasoby wiedzy jak poradzić sobie z:
    - generowanym hałasem
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp
    - regulacjami przepływów
    - filtrami
    - drganiami
    - odczuwaniem nawiewu zimnego powietrza
    - eksploatacją, uszkodzeniami, serwisowaniem i mnóstwem innych problemów

    2. brak potrzeby uruchamiania WM w ciepłych porach roku - otwarte okna i drzwi na ogród (dom zlokalizowany poza ośrodkami miejskimi)
    3. koszty montażu i eksploatacji

    Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i nie straszne mi wszelkie zawiłości techniczne, w które zagłębiłbym się eksploatując WM.
    Ale ja tak naprawdę chciałbym mieszkać w jak najbardziej bezobsługowym domu nie walcząc na emeryturze np z wyliczeniami i regulacją anemostatów.
    I proszę nie piszcie o zabójczym powietrzu w domu z WG.

    Skąd socjalizm w tytule?
    Problemy z użytkowaniem WM przypominają sentencję Kisielewskiego, którą niniejszym parafrazuję:
    "Wentylacja mechaniczna to system, którego użytkownicy bohatersko przezwyciężają problemy przez niego i dla siebie stworzone"


    Dzięki temu forum i ogromowi dylematów technicznych w nim poruszonych zbuduję kolejny dom z WG.[/QUOTE

    Czemu czytasz o samych spapranycch instalacjach?
    O dobrze zrobionych nie możesz?
    No. skoro to zbyt trudno pojąć to zostań przy tradycji, ale KONSEKWENTNIE!
    ZERO narzekania że WG prawie zawsze nie działa albo działa za dobrze!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post

    Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i nie straszne mi wszelkie zawiłości techniczne, w które zagłębiłbym się eksploatując WM.
    Ale ja tak naprawdę chciałbym mieszkać w jak najbardziej bezobsługowym domu nie walcząc na emeryturze np z wyliczeniami i regulacją anemostatów.
    I proszę nie piszcie o zabójczym powietrzu w domu z WG.
    Sam sobie tworzysz problemy
    Mieszkam z WM osiem lat, przez ten czas 48x wymieniłem filtry, koszt jakieś 200-300zł może) i latem 2x wyciągnąłem wymiennik, by go przepłukać.
    Serio uważasz, że raz wyregulowaną instlację będziesz musiał regulować, bo przejdziesz na emeryturę ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-12-2023 o 19:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na forum zwykle piszą o problemach. Mało kto loguje się,żeby napisać -mam i działa. Na szczęście każdy może podjąć wybór samodzielnie
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Skoro możesz, to buduj. Dobrze, że założyłeś konto na FM, nie kasuj go, moze się przydać gdy będziesz chciał zapytać o obniżenie rachunków za ogrzewanie.
    Z lektury tego forum raczej jasno wynika, że WM ze względu na koszty eksploatacji nie obniża kosztów utrzymania domu.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Volenti non fit iniuria.

    Chociaż może cię brak pozwolenia na budowę uratuje
    Można polemizować kto jest tu pokrzywdzony.
    Pozwolenie na budowę już jest więc nic mnie nie uratuje

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    "Zajmujesz się automatyką i nie robisz instalacji inteligentnego domu?"

    Właśnie dlatego, że zajmuję się od trzydziestu lat automatyką i wiem ile cennego czasu zajmują jej naprawy i serwisowanie chcę mieć jej w domu jak najmniej.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Czemu czytasz o samych spapranycch instalacjach?
    O dobrze zrobionych nie możesz?
    No. skoro to zbyt trudno pojąć to zostań przy tradycji, ale KONSEKWENTNIE!
    ZERO narzekania że WG prawie zawsze nie działa albo działa za dobrze!


    Sama ilość postów mówiących o spapranych instalacjach odstrasza każdego logicznie myślącego człowieka
    O spapranych instalacjach WG pisze garstka ludzi.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mirek_68

    Zarejestrowany
    Mar 2023
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Na forum zwykle piszą o problemach. Mało kto loguje się,żeby napisać -mam i działa. Na szczęście każdy może podjąć wybór samodzielnie
    Zgadza się, na szczęście mamy jeszcze wolny wybór

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Witam szanownych forumowiczów.

    Rozpoczynam niebawem budowę trzeciego domu w moim życiu .

    Przy budowie pierwszego kilkanaście lat temu zainteresowałem się WM. Czytałem, analizowałem i nie zdecydowałem się i mieszkałem z WG.
    Cztery lata temu przy budowie drugiego podobnie jak przy pierwszym. Nie zdecydowałem się i mieszkałem z rodziną w domu z WG.

    Nadszedł czas na dom trzeci i chyba ostatni. Teraz już zawziąłem się i zdecydowałem, że jednak czas na nowoczesny dom z WM.
    Znowu lektura forum, artykuły, wyliczenia itp. Przecież jak tyle osób montuje WM to musi być dobre i dla mnie.

    Czytam i czytam długie godziny i ...... moje wnioski:
    1. tysiące zapytań, problemów technicznych i porady jak je rozwiązać, nieprzebrane zasoby wiedzy jak poradzić sobie z:
    - generowanym hałasem
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp
    - regulacjami przepływów
    - filtrami
    - drganiami
    - odczuwaniem nawiewu zimnego powietrza
    - eksploatacją, uszkodzeniami, serwisowaniem i mnóstwem innych problemów

    2. brak potrzeby uruchamiania WM w ciepłych porach roku - otwarte okna i drzwi na ogród (dom zlokalizowany poza ośrodkami miejskimi)
    3. koszty montażu i eksploatacji

    Zawodowo zajmuję się automatyką przemysłową i nie straszne mi wszelkie zawiłości techniczne, w które zagłębiłbym się eksploatując WM.
    Ale ja tak naprawdę chciałbym mieszkać w jak najbardziej bezobsługowym domu nie walcząc na emeryturze np z wyliczeniami i regulacją anemostatów.
    I proszę nie piszcie o zabójczym powietrzu w domu z WG.

    Skąd socjalizm w tytule?
    Problemy z użytkowaniem WM przypominają sentencję Kisielewskiego, którą niniejszym parafrazuję:
    "Wentylacja mechaniczna to system, którego użytkownicy bohatersko przezwyciężają problemy przez niego i dla siebie stworzone"


    Dzięki temu forum i ogromowi dylematów technicznych w nim poruszonych zbuduję kolejny dom z WG.
    Cześć,
    Z WGvs WM jest jak z porównaniem Nokii 3210 vs smartfonem. To i to służy do dzwonienia, ale drugie możesz konfigurować na wiele sposobów. Osobiście uważam, że WM nie wpłynie na obniżenie rachunków. Filtry i EE powoduje, że wychodzi mniej więcej na zero.
    To jest wybór komfortu. Chcesz mieć świeże powietrze, jesteś alergikiem, lubisz mieć mniej kurzu w domu? Tylko WM.
    Koszt wykonania jest niewiele większy od WG - kilka tys zł. Nie stawiasz kominów, fundamentu, wkładu, obróbek blacharskich etc. Nie masz też potężnego radiatora w domu, który w mrozy (szczególnie wietrzne) bardzo go wychładza.
    Czy da się żyć bez - oczywiście.
    Jak zrobisz dobrze WM, to żadnych problemów nie ma.
    Z wskazanych problemów:
    - generowanym hałasem - nie mam żadnego
    - nadmierną suchością bądź wilgotnością, nawilżacze itp - wilgotność nie zależy od rodzaju wentylacji. W WG nie możesz wpłynąć na zwiększenie dostawy/odbiór powietrza np. w łazience, a przy WM już tak i uniknąć wytworzenia się np. grzybni.
    - regulacjami przepływów - to nie podłgówka. Projekt to podstawa + brak błędów w wykonaniu (żeby nie było, to nie rocket science - połączenie punktu A z punktem B rurą elastyczną + montaż anemostatu)
    - filtrami - w WG też możesz założyć. Jak nie chcesz, nie wymieniaj - też będzie działać i będzie taniej.
    - drganiami - pierwsze słyszę
    - odczuwaniem nawiewu zimnego powietrza - jak ktoś lubi jak mu wieje zimne, to niech tak sobie ustawi. Lubisz jak wieje z komina zimne gdy wychodzisz spod gorącego prysznica? Z WG tego nie zmienisz, przy WM możesz zrobić jak chcesz
    - eksploatacją, uszkodzeniami, serwisowaniem i mnóstwem innych problemów - eksploatacja to wymiana filtra (częstotliwość według "brudności" powietrza w okolicy lub upodobania). Serwisu nie potrzeba. Co ma się uszkodzić?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Z lektury tego forum raczej jasno wynika, że WM ze względu na koszty eksploatacji nie obniża kosztów utrzymania domu.
    Czytałeś posty sprzed 10-ciu lat? Wtedy energia kosztowała "trochę" mniej niż dzisiaj. Zawsze zadziwia mnie postawa, że oszczędności się nie opłacają
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.634
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Sama ilość postów mówiących o spapranych instalacjach odstrasza każdego logicznie myślącego człowieka
    O spapranych instalacjach WG pisze garstka ludzi.
    Chyba inne forum czytałeś, bo o cofce, wyziębianiu łazienki , wilgotności i grzybie to ja tu cyklicznie posty widzę.
    A o WM ? Szczerze mówiąc o jakiś tajemniczych "drganiach" to ja tutaj przeczytałem u Ciebie, ale gdzie TY przeczytałeś - nie mam pojęcia
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16

    Domyślnie

    Mieszkałem w domy z WG, budując nowy dom, dla siebie ne myślałem o niczym innym niż WM. Wcześniej w żadnym domu z WM nie byłem, ale wiem, że wentylacja mechaniczna musi działać, bo jest wymuszony przepływ. W domu z WG, albo ciągnie zimnem od okien, albo śmierdzi, bo nie ma wymienianego powietrza...

    Hałas? Jeżeli się ustawi maksymalne obrony to będzie słychać, ale rekuperator działa w większości na możliwie niskich obrotach, bo i tak to jest wystarczające do odpowiedniej wymiany powietrza. Maks. obroty ustawiam podczas smażenia lub podczas imprez, ale wtedy to i tak wentylacji nie słychać, bo każdy gada...

    Wibracje? A niby od czego?

    Koszt? No pewnie, że kilka złotych rocznie trzeba dać za filtry, ale za to jest zdecydowanie mniej kurzu/brudu. Coś za coś. Człowiek raczej dąży do tego, aby było wygodnie i komfortowo i liczy się z pewnymi wydatkami.

    Zimne powietrze? Gdzieś może czuć powiew jakiegoś chłodniejszego powietrza przy bardzo niskich temperaturach, ale to nie jest -15st.C wpadające do pokoju tylko jakieś +15st. C. To jest spora różnica.

    Serwis? Tylko wymiana filtrów i nic więcej.

    Uszkodzenia? Jedyne co się może uszkodzić to są wentylatory (ale jak często? Za dużo takich wpisów na forum nie ma, kilka się znajdzie). Zazwyczaj siadają łożyska za kilka złotych. Zawsze można wymieć wentylatory, zazwyczaj w większości rekuperatorów to są i tak te same wentylatory znanych marek. Z wymianą nie powinno być problemu.

    Uwzględniając powyższe, tylko WM i nie zmieniłbym tego na nic innego. Utwierdzam się w tym za każdym razem wchodząc do znajomych z WG....
    Dom piętrowy, grzane 190m2. Podłogówka 100%. Płyta fundamentowa. Ściany silikat 18cm + 25cm styropianu 0,031, strop 30cm PUR. Zapotrzebowanie na ciepło by ASOLT: 31 kWh/m2. PW Daikin Altherma III 8kW, rekuperator Wanas 615 entalpiczny. PV 7,12kWp 25o (południe 4,45kWp, zachód 2,67kWp).
    Sezon od 1 października do 30 września.
    Sezon 2021-2022 - CO 2 570 kWh, CWU 1 041 kWh, SCOP 3,32
    Sezon 2022-2023 - CO 1 974 kWh, CWU 1 113 kWh, SCOP 3,35

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.454
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jambos Zobacz post
    Uszkodzenia? Jedyne co się może uszkodzić to są wentylatory (ale jak często? Za dużo takich wpisów na forum nie ma, kilka się znajdzie). Zazwyczaj siadają łożyska za kilka złotych. Zawsze można wymieć wentylatory, zazwyczaj w większości rekuperatorów to są i tak te same wentylatory znanych marek. Z wymianą nie powinno być problemu.
    W rekuperatorze moze się popsuć całkiem sporo. Tak po prawdzie, to dłuższa jest lista takich urządzeń, które w czymś tam nie do końca działają jak trzeba niż takich w pełni sprawnych.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_68 Zobacz post
    Czemu czytasz o samych spapranycch instalacjach?
    O dobrze zrobionych nie możesz?
    No. skoro to zbyt trudno pojąć to zostań przy tradycji, ale KONSEKWENTNIE!
    ZERO narzekania że WG prawie zawsze nie działa albo działa za dobrze!


    Sama ilość postów mówiących o spapranych instalacjach odstrasza każdego logicznie myślącego człowieka
    O spapranych instalacjach WG pisze garstka ludzi.
    Ponad połowa wątków o wentylacji na tym forum jest o spier.olonej WG.
    Ciągle, stale, od lat i na nowo.
    Do tego...
    Ludzie kompletnie nie wiedzą co to jest wentylacja i po co ona komu!!!
    Same brednie "o świeżym powietrzu" tu się wypisuje bez chwili zastanowienia.

    Coś budujesz...
    Podobno - dom.
    A wiesz chociaż co to jest dom i jak go zbudować?
    Bo poprawnej wentylacji w tym co budujesz to nie planujesz.
    A co z resztą?...

    Poczytaj o wentylacji.
    Choćby to na początek.
    Będzie łatwiej coś zbudować.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...BC-i-w-poprzek!

    A jakbyś spotkał problemy z WG zrób obrzęd gromniczny.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-quot-wykonany

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w życiu nie wróciłabym do dwóch rzeczy:
    - kuchenki gazowej
    - wentylacji grawitacyjnej

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Kuchnia gazowa nie jest zła...
    Wentylacja grawitacyjna jest...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony