dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1

    Domyślnie Jak prawidłowo wykonać dolne źródło?

    Z racji tego iż jestem zielony w temacie posiłkuje się opiniami innych m.in forum, instalatorów i sprzedawców. Chciałbym dobrze wykonać dolne źródło, kolektor poziomy. Czy moglibyście się wypowiedzieć w temacie będę wdzięczny:
    Jak materiał wybrać do dolnego źródła?
    Jaka średnica rur, jakie ciśnienia w DZ?
    Gdzie nie robić łączeń? Domniemam tutaj że zakopanych i robić tylko w studzienkach ?
    Jak łączyć itp.
    Moja specyfikacja to PC 10,4 kW zapotrzebowanie domu na ciepło to 10,84, ziemia mocnonasiakliwa i wilgotna, długość DZ wg wyliczeń 284m

    Jeżeli macie doświadczenia w tym temacie co robić o czym pamiętać i czego nie robić to będę niezmiernie wdzięczny. Słucham z chęcią wszystkich opinii.

    Jeszcze dodam, że za namową wielu osób zrezygnowałem z PC typu woda-woda
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  2. #2
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    chciałeś powiedzieć że zrezygnowałeś chyba ze powietrze woda , koparka w ruch , rów 2 metry głęboki długi to zależy ile masz miejsca , albo dwa długie lub cztery krótsze wrzucasz spiralnie rurę PE 32 pewnie lepsza pe 40 , długość to zależy od obliczeń ale pewnie nie mniej niż 600m , odwiert pewnie milion razy droższe

  3. #3

    Domyślnie

    było wątków sporo o tym...nie ma potrzeby zakładać nowego, trzeba tylko chcieć poszukać
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    chciałeś powiedzieć że zrezygnowałeś chyba ze powietrze woda , koparka w ruch , rów 2 metry głęboki długi to zależy ile masz miejsca , albo dwa długie lub cztery krótsze wrzucasz spiralnie rurę PE 32 pewnie lepsza pe 40 , długość to zależy od obliczeń ale pewnie nie mniej niż 600m , odwiert pewnie milion razy droższe
    Nie nie, dobrze napisałem woda woda ciepło z dwóch studni czerpnej i zrzutowej, u mnie działka ma 35metry na długość 60m to przestrzeń wolna niezabudowana, Ps niestety nie znalazłem podobnego tematu

    Znalazłem taki artykuł: http://ekobudowanie.pl/pompy-ciepla/...poziomy-plaski

    http://www.budujemydom.pl/pompy-ciep...u-pompa-ciepla
    Ostatnio edytowane przez marcin_open ; 30-11-2016 o 19:59
    dom w indygowcach
    W przygotowaniu: dom 159m2 pow. ogrzewanej 220m2 podłóg, w całości ogrzew. podłogowe
    Pompa Viessmann Vitocal 343 G 10,4 kW , dolne źródło (kolektor gruntowy poziomy 12x100m), Reku Viessmann Vitovent 300 f, dom w standarcie energooszczędnym.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  6. #6

    Domyślnie

    słabo szukałeś...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...lektor-poziomy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...apotrzebowanie
    a sprawdziłem wątki tylko kilka miesięcy wstecz
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  7. #7

    Domyślnie

    No to mnie nie pocieszyłeś, no nic nie pozostaje nic innego jak powoli dosuszać dom, zamontować reku, ocieplić strop i czekać do następnej zimy i zobaczymy co się będzie działo, zapytam jeszcze o opinie w wątku o kolektorach.
    Dzięki bardzo za pomoc.
    Dom 161m2 w tym 36m2 garaż ogrzewany, całość podłogówka, poddasze nieużytkowe, ściany 24 cm beton komórkowy 15 cm styropian grafitowy 031, podłoga 14 cm styropian biały 038, strop teriva 20 cm styropian biały 038, okna 3 szybowe, pompa ciepła apic 11 kw, kolektor spiralny 3x200m fi40, rekuperacja Onyx Dream 400 z GWC rurowym

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Tak, ponieważ rury powinny być dobrze oblepione gruntem ale nie licz na cuda. Uprzedzałem Cie -rozważ zwiększenie liczby pętli zanim zagospodarujesz działkę. Rur nie musi być wiele metrów -masz 600metrów co jest OK, ale są one rozłożone na małej powierzchni.
    Właśnie, kolektory spiralne mają to do siebie, że powierzchnia czynna takiego kolektora jest dużo mniejsza niż liniowego o tej samej ilosci zakopanej rury. Plusem jest niewątpliwie możliwość zmieszczenia DZ na mniejszej działce, minusem są niewątpliwie niższe temperatury DZ (chociaż spotkałem się tutaj z kilkoma przypadkami, że tej różnicy nie było za bardzo widać, ale to były bardzo dobre warunki gruntowe)

    kamil150592 - spójrz na to w ten sposób - ty masz 600mb spiralnego (pewnie fi32) i PC 11kw (do tego "swieże DZ"), ja mam 550mb liniowego fi40 do PC 7,6kw.
    Wnioski wyciągnij sam.
    Mnie dziwi nie tyle jakby ciutkę mały kolektor, bardziej duża moc PC jak na taki dom. Kolektor powinien wyrobić, nie trzeba go przewymiarowywać (jak u mnie), chociaż jak jest miejsce na działce i można to zrobić niewielkim kosztem.
    Jak skończysz już wszystko (nieocieplony strop potrafi wyciągnąć naprawdę dużą ilość ciepła) i przede wszystkim obserwuj temperatury....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #9

    Domyślnie

    Na jakiej to glebokosci jest jakos plytko sie wydaje na takie piachy

  10. #10

    Domyślnie

    kamil150592 wg mnie temperatura zjeżdża Ci dość szybko, a powodów jest kilka. Moje rady:

    1. kup choćby najtańszą wełnę z marketu (tak przynajmniej 15-20cm) i rozwiń ją na tym nieocieplonym stropie i to raczej wcześniej niż później (na razie nie ma mrozów),
    2. masz za niskie temp GZ, które zabijają Ci DZ, Twoja PC przy temp. zasilania 17C ma pewnie z 13-14 kW mocy cieplnej i JEDNOCZEŚNIE ok. 10-11 kW mocy chłodniczej; takiej masy chłodu Twój grunt nie odbiera i nie rozprasza skutecznie,
    3. zakręć pętle OP w garażu, a być może też w jakimś pokoju - tak byś doszedł do 25-28C na zasilaniu GZ

    To rady doraźne, boję się jednak, - patrząc na zdjęcia Twojego kolektora - że kolega Tolo74 miał rację. Masz dużo rury i mało gruntu.
    Zrób kroki 1-3 i obserwuj dalej. Jak się nic nie poprawi, czeka Cię na wiosnę kopanie.

    Zobacz na moje pętle, trochę kiepsko widać, bo już częściowo zasypane, ale one się prawie nie stykają. Na każdej była przerwa, ta widoczna poniżej to taka "najmniejsza", jedna z pierwszych miała duże większe odległości od siebie. I u mnie pracuje ok. 620 m2 gruntu,,,a temp. mam nie najwyższe....

    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  11. #11

    Domyślnie

    dla porównania moje pętle, nie mam niestety zbyt wielu zdjęć

    rury były trochę przysypane gliną i zalane wodą, tak by glina oblepiła ładnie rury. Dopiero potem był tak naprawdę zasypywany kolektor. Są 4 takie wykopy, odstęp pomiędzy nimi to 1m
    nie wiem jak liczy się tutaj powierzchnię czynną kolektora, bo to chyba kluczowa sprawa....Jak to liczyłeś Prostaś ??
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 11-01-2020 o 20:41
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #12

    Domyślnie

    Na poniższym obrazku widać w jakich odległościach spirale są od siebie. Coś ok. 2,5 m, szerokość wykopu to ok. 1,2-1,3.



    Rysunek autorstwa wihajstra jest w linkach z mojego DB. Można zobaczyć jak idę spirale i pętle. W ten sposób "wypełniają" one prostokąt o wymiarach mniej więcej 26x22m za domem plus kwadrat obok domu, gdzie są wyjścia i wejścia do domu, o bokach 7x7m.

    Część pętli to spirale, ale są też kawałki pętli, które idą liniowo jak np. na początku i niektóre dojścia do pętli, gdzie łączą się powroty. Poniżej rozbiegi 4 pętli. Najpierw szły 4, potem kawałek 3, potem kawałek 2 i w końcu 1. Wykop miał tutaj ok. 1,6 m szer.

    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    597

    Domyślnie

    Nie mogę zrozumieć czemu większość się upiera przy spiralnym. Liniowy jest pod każdym względem lepszy, mniej rury, mniej glikolu, krótsze pętle. Przecież wykop można sobie kopać na dowolną szerokość i puszczać jednocześnie kilka rur np 2m wykop i 4 rury, 3m wykop i 6 rur a tak to leżą jedne rury na drugich i nic nie dają
    oprócz zbędnych oporów. Nigdy nawet nie pomyślałem abym miał robić spiralny.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  14. #14

    Domyślnie

    @stos - chyba w okolicy 1m. Takie wytyczne dostałem od firmy która montowała mi PC (DZ robiłem we własnym zakresie)
    Ja osobiście miałem do dyspozycji minikoparkęi i teren taki a nie inny - ciężko byłoby wykopać jeden szeroki wykop. Wręcz niemożliwe w moim konkretnym przypadku - ale to wyszł dopiero w trakcie kopania...

    @cangi80 - ja uważam, że spiralny powinno się stosować wtedy, kiedy nie ma miejsca na działce, żeby zmieścić liniowy - wtedy jest to kompromis - tak, jest DZ gruntowa, ale idziemy na tą opcję z pełną świadomością, że temperatury DZ będą niższe niż w liniowym DZ.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    597

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jakie odległości między tymi prostymi rurami powinny być?
    Ja mam 60 cm bo taki wykop mi pasował ale każda odległość między 0,5 - 1 m powinna być dobra. W spiralny przeliczając długość rur na m2 to pewnie wychodzi nawet 20 cm. Jeżeli spiralny to raczej powinien być wykop szerszy 2-2,5 m aby zwoje były bardziej oddalone od siebie. Wciskanie w wykop 1 czy 1.2 m to bez sensu.
    Dużo rury na m2 to dobry wymiennik ale na krótki czas np grzanie CWU .
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dla pionowych odwiertów odległość zalecana to 1/10 głębokości.

    Z ciekawości, jaka wodę używaliście do dolnego źródła?

    U mnie ekipa od odwiertów użyła z pozoru czystej wody ze studni, która zamulila pompę.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ciekawe dlaczego mój wykonawca odwiertów pionowych twierdził że między nimi powinno być ponad 7 m.
    a ja pisałem od DZ poziomym i odległościami pomiędzy poszczegolnymi pętlami. Wydawało mi się to oczywiste.
    poziomy od pionowego jakby się trochę jednak różnił.
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 12-01-2020 o 09:28
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie mangan w połączeniu z żelazem i wapniem zadziałał trochę inaczej:

    Pompa obiegowa DZ wyglądała tak:




    Płukanie chemiczne Ci pozostaje a potem zalanie woda z osmozy.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ciekawe dlaczego przy poziomych tej zasady się nie stosuje?
    tutaj jest inna zasada, bo ten kolektor pracuje przecież zupełnie inaczej.
    odlgłości kolektor pionowy
    https://globenergia.pl/wykonanie-dol...ziec-inwestor/
    W przypadku zastosowania kilku sond ciepła geotermalnego minimalna odległość między nimi powinna wynosić: 6 m dla długości sond >70 m, 8 m dla długości sond 70–100 m, min. 8% głębokości odwiertu dla długości sond >100 m (np. 8% x 150 m = 12 m).
    odległości kolektor poziomy
    http://www.instsani.pl/1098/projekto...wych-poziomych
    - między rurami doprowadzającymi ed >0,7m (przy mniejszych odległościach np. w pobliżu studzienki rozdzielaczowej zaleca się zaizolowanie przewodów)
    - odstęp między rurami wymiennika (meandrami) ep>0,7m
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #20

    Domyślnie

    ProStaś
    Ad1 Styropian na strop mam już kupiony, ale nie rozkładałem go jeszcze bo nie mam rozłożonych kanałów do rekuperacji, ale w tym miesiącu mam zamiar to zrobić i ocieplić strop
    Ad2 Delta na podłogówce to cały czas około 7-8* mogę ja zwiększyć zmniejszając przepływ na pompce obiegowej, bez problemu mogę dobić do 30* ale wyczytałem na forum ze delta na GZ na poziomie 7* jest ok, wiec taką utrzymuję, ale przetestuje kilka dni czy coś to pomoże
    Ad3 nie chciałbym tego robić bo mam jeszcze sporo wilgoci w całym domu
    Zastosuje się do Twoich rad i zobaczymy czy coś się poprawi, dam znać na forum.
    Mam jeszcze taki plan żeby na wiosnę lub w lato gdy już będzie ciepło uruchomić pompę na kilka godzin i zobaczyć jakie będą temperatury na DZ, jeżeli nic się nie poprawi to już będzie wiadomo ze trzeba powiększyć DZ, czwartej pętli nie dołożę bo i tak miałem problem żeby przepchnąć 3 rury fi40 przez rurę 110, ale mam możliwość przedłużyć pętle i teraz pytanie czy mogę dołożyć powiedzmy po 100m rury do każdej pętli, czy 300m w jednej pętli to nie za dużo, pompka obiegowa to Wilo Yonos Pico 25/1-8 teraz pracuje na około 70% mocy
    Dom 161m2 w tym 36m2 garaż ogrzewany, całość podłogówka, poddasze nieużytkowe, ściany 24 cm beton komórkowy 15 cm styropian grafitowy 031, podłoga 14 cm styropian biały 038, strop teriva 20 cm styropian biały 038, okna 3 szybowe, pompa ciepła apic 11 kw, kolektor spiralny 3x200m fi40, rekuperacja Onyx Dream 400 z GWC rurowym

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony