dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie Pompa ciepła arotherm 125/5 AS duże zużycie prądu

    Witam,

    Dom pow. 220m2 po podłodze parterowy z poddaszem na płycie pasywnej fundamentowej EPS. Izolacja poddasza wełna 28cm 0,33, Elewacja 20cm Grafit styropian 0,31, okna Salamander blue evolution 82 3 szybowe Uw 0,9 + ciepły montaż. PC Vaillant Arotherm 11,8KW split.

    Obserwuję w swoim nowo wybudowanym i zamieszkałym domu wysokie zużycie prądu pompy. Aktualnie temp. zew +5 do -3 w nocy i temp wewn. 23 w ciągu 24 godzin 30Kwh na ogrzewanie plus 7Kwh na CWU 190L temp zadana 50 stopni. Zużycie wody ciepłej praktycznie tylko w godzinach wieczornych na poziomie 150L (ciepła+zimna). Mimo to pompa grzeje CWU jakieś 5 razy na dobę.
    Czekam jeszcze na chłodniejsze pogody aby zrobić termowizję ale samo zużycie CWU wydaje mi się zbyt wysokie na tym poziomie taniej by chyba wyszło zwykłą grzałką elektryczną grzać.

    Proszę o pomoc i pomysły, czy może te zużycie być podyktowane uszkodzeniem fabrycznym pompy? Błąd instalatora?

  2. #2

    Domyślnie

    Dom jest nowy więc zużyje więcej energii i być może tak jest u Ciebie. Z mojej perspektywy takie zużycie to raczej nie jest tragedia.Ja ogrzewam 110m2 i przy obecnych temp. Zużywam srednio 20kWh na CO i CWU. 7kWh na CWO to jednak sporo, powinno być w granicach 2-3kWh Ja dogrzewam 2xdziennie po ok. 1 godzinie do 50* ale nie jestem w stanie odp. ile zużywam wody. Pytanie czy masz cyrkulacje 24/h bo to znacznie wychładza bufor.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    595

    Domyślnie

    Cytat Napisał dee-jay Zobacz post
    Witam,

    Dom pow. 220m2 po podłodze parterowy z poddaszem na płycie pasywnej fundamentowej EPS. Izolacja poddasza wełna 28cm 0,33, Elewacja 20cm Grafit styropian 0,31, okna Salamander blue evolution 82 3 szybowe Uw 0,9 + ciepły montaż. PC Vaillant Arotherm 11,8KW split.

    Obserwuję w swoim nowo wybudowanym i zamieszkałym domu wysokie zużycie prądu pompy. Aktualnie temp. zew +5 do -3 w nocy i temp wewn. 23 w ciągu 24 godzin 30Kwh na ogrzewanie plus 7Kwh na CWU 190L temp zadana 50 stopni. Zużycie wody ciepłej praktycznie tylko w godzinach wieczornych na poziomie 150L (ciepła+zimna). Mimo to pompa grzeje CWU jakieś 5 razy na dobę.
    Czekam jeszcze na chłodniejsze pogody aby zrobić termowizję ale samo zużycie CWU wydaje mi się zbyt wysokie na tym poziomie taniej by chyba wyszło zwykłą grzałką elektryczną grzać.

    Proszę o pomoc i pomysły, czy może te zużycie być podyktowane uszkodzeniem fabrycznym pompy? Błąd instalatora?
    Masz nowy dom więc pewnie albo WT2017 albo WT2021. Podaj jakie masz projektowe obciążenie cieplne wg charakterystyki cieplnej albo najlepiej jak masz zrobione OZC to podziel się jego wynikiem

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal.bdg Zobacz post
    Dom jest nowy więc zużyje więcej energii i być może tak jest u Ciebie. Z mojej perspektywy takie zużycie to raczej nie jest tragedia.Ja ogrzewam 110m2 i przy obecnych temp. Zużywam srednio 20kWh na CO i CWU. 7kWh na CWO to jednak sporo, powinno być w granicach 2-3kWh Ja dogrzewam 2xdziennie po ok. 1 godzinie do 50* ale nie jestem w stanie odp. ile zużywam wody. Pytanie czy masz cyrkulacje 24/h bo to znacznie wychładza bufor.
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Nie bardzo rozumiem dlaczego dom ma zużywać więcej energii jeżeli jest nowy? Wydaje mi się że przy zastosowanych izolacjach powinien być energooszczędny. Nie mam niestety OZC. Zapomniałem dodać że wybudowany jest z porotermu 26cm i dachówka ceramiczna, ale to chyba nie ma wpływu na izolację termiczną.

    Projekt domu opiewa na WT2017 ale z racji że budowa rozpoczęta w 2020 a zakończona w 2021 zastosowaliśmy o wiele więcej i lepszych materiałów izolacyjnych niż w projekcie zakładano.

    Czytając tematy zużycia energii porównywalnych domów z pompą ciepła średnio widzę roczne 2500-4000Kwh u innych forumowiczów. Patrząc na moje zużycie roczne będzie w granicach 7000-9000 kwh CO+CWU na pracę pompy.

    A i zapomniałbym dodać, nie posiadam buforu CO. Instalator twierdzi że nie jest potrzebny gdyż CO będzie buforować układem. Wydaje mi się to nieprawdą i mam wrażenie że niepotrzebnie wychładzam podłogi. Z moich obserwacji pompa mało pracuje w dzień ma przerwę nawet 10-12 godzin. Najwięcej pracuje w nocy bo podejrzewam że spada temperatura powietrza pomieszczenia, w którym jest czujnik a nikt nie przebywa na dodatek po takiej przerwie posadzki jastrychowe potrzebują czasu. Poprawcie mnie jeżeli źle myślę.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    595

    Domyślnie

    No tak ale jak piszesz:

    "Projekt domu opiewa na WT2017 ale z racji że budowa rozpoczęta w 2020 a zakończona w 2021 zastosowaliśmy o wiele więcej i lepszych materiałów izolacyjnych niż w projekcie zakładano."

    Czyli to jest nowy dom i pewnie pierwszy sezon Twojej PC. Wilgoci technologicznej na pewno jest też sporo w nim. Musi zostać jakoś usunięta i stąd zwiększone zużycie. Podaj dane projektowe z charakterystyki energetycznej i już coś więcej będzie wiadomo nt zapotrzebowania budynku na ciepło

  6. #6

    Domyślnie

    Dom jest spory. Jeśli projekt nie jest zrobiony pod dom pasywny to to zużycie jest całkiem dobre.
    Poddasze, pewnie jakiś balkonik, do tego poroterm, garaż w bryle... Masz temp. wewnętrzną 23 stopnie. To nie mało.
    Gdybamy tylko, ale wydaje mi się, że jest OK.

    Poprawisz sobie zyżycie planując prace w CWU wg harmonogramu. Zaprogramuj grzanie po południu i rano jak potrzebujesz. Wtedy pompa nie bedzie sie 5 razy wlączała.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz cyrkulację? Podłogówka wygrzana? Rekuperacja jest?
    Pierwsze dwa-trzy sezony dom bierze więcej ciepła, bo trzeba odparować wilgoć technologiczną i grunt pod domem jest zimniejszy.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam PC od 4 miesięcy i podobnie jak Ty i jak „Adrian”

  9. #9

    Domyślnie

    Całe moje wywody zniknęły, cenzura czy ki diabeł?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tą energia w pierwszym sezonie to nie reguła. U mnie wcale nie bylo nadmiaru wilgoci, a wręcz jej brakowało. Energii na ogrzewanie też w kolejnym sezonie nie poszło mniej.

    Masz cyrkulację CWU? Jaka histereza? Masz bardzo mały zbiornik. Przy małej histerezie pompa często pracuje na wysokiej temperaturze, czyli przy bardzo niskim COP na potrzeby CWU.
    Zużycie na CO powiedziałbym w normie jeśli chodzi o pompę PW.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 22-12-2021 o 19:01

  11. #11
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z tą energia w pierwszym sezonie to nie reguła. U mnie wcale nie bylo nadmiaru wilgoci, a wręcz jej brakowało. Energii na ogrzewanie też w kolejnym sezonie nie poszło mniej.
    Nie chodzi jedynie o wilgoć, każdy przedmiot w domu, każda ściana musi przyjąć odpowiednią ilość energii by być w temp. pokojowej a to wymaga, raz, że czasu, zwłaszcza przy pompie ciepła, a dwa odpowiednio większej ilości energii niż w kolejnych sezonach.
    Jak ktoś ma dom np.z silikatu to zajmie trochę czasu i pochłonie sporo energii by zrównoważyć temp.w pomieszczeniach z temp.sciany

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli grzane było od początku sezonu, to nie na czego tak do końca nadrabiać. Mój dom też jest z silikatów.
    U mnie całe lato było wykańczanie, na jesieni składanie mebli. Pompa ustawiona na żądaną temperaturę wystartowała gdy była taka potrzeba. Rozumiem gdyby np pozwolić wychłodzić się budynkowi i zacząć grzać pod koniec listopada. Wtedy rzeczywiście duża bezwładność pochłonie masę energii.

  13. #13
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli grzane było od początku sezonu, to nie na czego tak do końca nadrabiać. Mój dom też jest z silikatów.
    U mnie całe lato było wykańczanie, na jesieni składanie mebli. Pompa ustawiona na żądaną temperaturę wystartowała gdy była taka potrzeba. Rozumiem gdyby np pozwolić wychłodzić się budynkowi i zacząć grzać pod koniec listopada. Wtedy rzeczywiście duża bezwładność pochłonie masę energii.
    Szczerze to nie pamiętam jak było u mnie ale z tego co kojarzę to nie było wyrywania włosów z głowy po pierwszym sezonie.
    A miałem wtedy taryfę G11
    3500kWh teraz mi świta w pierwszym sezonie a w kolejnych 2800-3300kWh za rok kalendarzowy.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.330
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z tą energia w pierwszym sezonie to nie reguła. U mnie wcale nie bylo nadmiaru wilgoci, a wręcz jej brakowało.
    Zamontuj stary wymiennik i sprawdź, czy brakowało tyle samo. A ciepło parowania znasz...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tym samym wymiennikiem przeżyłem 2 zimy, więc mam pewne porównanie Dom był tak przesuszony, że tynki schły w oczach. Wszystkie mokre prace zakończyłem do kwietnia, a potem kilka miesięcy stał bez podbitki i sufitu na piętrze. Cała wilgoć technologiczna wyszła do zamknięcia od góry. Już przy pierwszych mrozach miałem w domu 30% wilgotności i wtedy uruchomiłem nawilżacz.

    Wiele zależy od tego co i kiedy zostało wykonane, jaka była pogoda itd.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Z tą energia w pierwszym sezonie to nie reguła. U mnie wcale nie bylo nadmiaru wilgoci, a wręcz jej brakowało. Energii na ogrzewanie też w kolejnym sezonie nie poszło mniej.
    Tylko 2 lata temu zimy nie było, a rok temu była

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Była głównie w lutym i styczniu no i w tym okresie zużycie energii było zdecydowanie wyższe
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    dee-jay

    Zarejestrowany
    Dec 2021
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Prace wykonczeniowe miałem w styczniu i kosztowało mnie to sporo ze względu na dogrzewanie i wynajem osuszaczy. Wprowadziliśmy się w sierpniu, aktualnie pokazuje mi wilgotność powietrza 35%. Rekuperator też vaillant.
    Co do gruntu jak to się ma jeżeli płyta fundamentowa na 25cm xps a pod posadzkami jeszcze 10 styropianu? Dalej będzie grunt miał wpływ na zapotrzebowanie energetyczne?

    Wypowiedzcie się jeszcze proszę co do buforu a raczej jego braku w mojej instalacji CO. Mam podejrzenie, że posadzki niepotrzebnie się wychładzają nie wspominając o braku komfortu ciepłej podłogi w ciągu dnia.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy takiej izolacji od gruntu raczej znikomy wpływ jego temperatury.

    Brak bufora to tylko na plus.

    Ciepłą podłogę ciężko uświadczyć w taką zimę. W nowych domach ona się nie nagrzewa tak mocno.

    Napisz lepiej jaką masz temp zasilania/krzywą, jak często pompa się włącza, ile godzin pracuje, jaka temperatura powrotu. Skupiłbym się na optymalizacji pod kątem wyższego COP.
    To samo z CWU. Jaka delta, czy działa cyrkulacja CWU.

    Robiłeś OZC? Czemu tak duża pompa? Czy w metraż wlicza się garaż? Czy jest garaż? Jeśli tak to grzany?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-12-2021 o 14:15
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #20

    Domyślnie

    Tak pobieżnie wypełniłem kalkulację podanymi przez dee-jay danymi.

    Tu wynik (możesz skorygować dane) https://cieplo.app/wynik/mw6h

    i wychodzi że dom przy -20*C i temp. w domu +23*C potrzebuje tylko 4,5 kW mocy grzewczej.
    To założony Valiant 11,8 kW jest zdecydowanie zbyt mocny i przy obecnych temperaturach pracuje na najgorszym COP bo kręci na minimalnych obrotach.
    Szukałem na stronie Valliant, ale nie znalazłem pełnej tabelki pracy. Wg prospektu jego minimalna moc przy +2*C i wodzie +35*C to 4,2 kW. A w podłodze raczej woda ma obecnie niższą temp. niż te +35*C. To moc przeliczeniowa będzie wyższa i COP słabszy.
    https://www.vaillant.pl/foldery-urz-...05-2104782.pdf
    strona 14.

    Jak płyta betonowa ma odpowiednią grubość, to najsensowniej byłoby wziąć taryfę G12W i wygrzewać płytę podłogową w tylko w tanich godzinach.

    Jak ciepła woda, bojler CWU ma pompkę cyrkulacyjną, to podłączyć ją przez włącznik czasowy i uruchamiać obieg w godzinach gdy domownicy korzystają z CWU. Po co ma wychładzać bufor nocą, albo gdy wszyscy domownicy są poza domem do przykładowo 15 godziny. Do tego zwiększyć histerezę między dogrzewaniem wody w P.C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 23-12-2021 o 17:34
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony