dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 60
  1. #1

    Domyślnie Jak duży salon???

    Witam.
    Bardzo proszę o poradę jak duży powinien być salon?
    Dostałam dom w stanie surowym i stoi przede mną wyzwanie rozplanowania w nim wszystkich pomieszczeń. Niestety najlepszym pomieszczeniem na salon wydaje się pokój który ma zaledwie 21 m2. Istnieje możliwość powiększenia go kosztem zmniejszenia sąsiadującego z nim garażu.
    W salonie zamierzam mieć narożny kominek, kanapę, fotele, ławę i jakąś małą komodę. Czy 21 m2 wystarczy aby w salonie nie było zbyt ciasno? lepiej zostawić większy garaż czy obciąć go na rzecz salonu?
    Kacha1

  2. #2

    Domyślnie

    zdecydowanie powiększyć salon,w garażu siedzieć nie będziecie a salon 21m2 z kominkiem to zdecydowanie za mało.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kasia i grzegorz

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Skąd
    PAWŁOWICE
    Posty
    221
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cześć imienniczko Jeżeli chodzi o wielkość Twojego salonu to uważam, że jak masz możliwość powiększenia go, to to zrób. Chcesz mieć narożny kominek -ok. On zajmuje dosyć sporo miejsca, niefajnie byłoby siedzieć za blisko palącego się kominka. Puste pomieszczenie wydaje nam sie spore, ale jak zapełnimy go meblami: stolik, fotel, komódka, to można mieć wrażenie zagracenia. Moim zdaniem troszkę przestrzeni w salonie musi być, aby nie obijać się o meble. Zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam cieplutko
    kasia
    ...dobre rady zawsze w cenie...
    Dziennik
    Komentarze

  4. #4

    Domyślnie

    Wcale nie za mało , ja mam 22 m i jest w nim wszystko co potrzeba no chyba że dla szpanu przed znajomymi. Współczuje tylko sprzątania W salonie się ogląda tv i odpoczywa na kanapie - no do tego kominek jakaś szafka pod tv lub witryna. Nic więcej nie powinno sie w nim znaleźc a po co duża przestrzeń podłogi????

  5. #5

    Domyślnie

    Większy dom jest wygodniejszy od mniejszego. Większy salon jest lepszy od mniejszego ale powiększanie go kosztem np. garażu to błąd. Garaż nigdy nie jest za duży i to się wie po kilku latach mieszkania w domu.

  6. #6

    Domyślnie

    Moj ma 33 m2 + jadalnia 11 m2 i dla mnie jest w sam raz
    Nasze pomyłki są konieczne i pożyteczne... Sprawiają przecież wielką radość innym...

  7. #7

    Domyślnie

    To zależy czy garaż za bardzo na tym nie ucierpi. Ja mam podobny salon (23m2), ale gdybym tylko miała taka możliwość to powiększyłabym go.
    Mieści się w nim sofa 2-osobowa, fotel, mały stolik kawowy, komoda, szafka tel. i stół z 4 krzesłami + kominek. Ciasno nie jest, ale o wielkiej sofie narożnej, jak przyjdą goście, mogę tylko pomarzyć

  8. #8

    Domyślnie

    Podpisuję się pod tym co napisał Marek30022! Garaż nigdy nie jest za duży a na podstawowe rzeczy (kanapy, tv, komódka, kominek) salon 21m2 w zupełności wystarczy! Wiem co pisze bo połowa mojego dużego salonu to nieużytek (sama podłoga) a w garażu ciągle brakuje miejsca na różne buble

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał prystelka
    Wcale nie za mało , ja mam 22 m i jest w nim wszystko co potrzeba no chyba że dla szpanu przed znajomymi. Współczuje tylko sprzątania
    sorry ale nawet w wieżowcach salony są po 18m uważam ze salon 26 m to zaden szpan...
    22metry to stanowczo za mało. Narysuj sobie salonik w skali a następnie w tej samej skali meble, kominek-będziesz w szoku...siedzenie przy kominku jest fajne z odległości 3,5-4 m. Bliżej-cóż... mnie nie kręci.
    Co do sprzątania-90proc forumowiczów powie ci, że łatwiej sprząta się duże pomieszczenia a nie małe pełne mebli.... Mój salon z aneksem ma ...54m. To dlatego, że wywaliłam sciany-inaczej miałby właśnie 22m plus kuchnia plus korytarz...czy to znaczy, ze sprzątałabym mniej gdybym zostaiła sciany?

    Cytat Napisał prystelka
    W salonie się ogląda tv i odpoczywa na kanapie - no
    Osoby towarzyskie przyjmują w salonie gości

    Poza tym większa przestrzen podłogi to więcej scian....


    Cytat Napisał prystelka
    do tego kominek jakaś szafka pod tv lub witryna. Nic więcej nie powinno sie w nim znaleźc a po co duża przestrzeń podłogi????
    Prystelko, czy możesz pokazać swój salon? Jakim cudem w 22m zmieściłaś duży wypoczynek i zachowałaś odpowiednie odległości od kominka i telewizora? u mnie same głośniki zajmują sporo miejsca (tylko nie pisz ze to szpan bo padnę zaraz sięokaże, że wszystko co masz jest cacy ale jak ktoś ma coś więcej to szpan przed znajomymi a choinka zmieści się jeszcze? Nie pytam złośliwie tylko praktycznie bo mimo małej ilości mebli w moim salonie w bloku (19,7 m) i bez kominka było bardzo ciasno
    Wykończeniówka wykańcza....
    .........................................Trójka Drombo

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar anjamen
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    14.297
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    330

    Domyślnie

    salon to najbardziej reprezentacyjna czesc domu,
    sama sobie musisz odpowiedziec na pytania czy Ci pasuje te 20m2.
    wszystko zalezy od funkcji jaka ma pelnic.
    jednym 20m wystarczy a znam takich ktorym 80 jest malo

    ja mam 33 i chyba bedzie ok.

  11. #11

    Domyślnie

    1. zmniejszanie garazu to blad
    2. co do wielkosci salonu, nie zgodze sie z opinia co wieksze to lepsze.
    osobiscie nie jestem zwoleniczka duzych przestrzeni, uwazam ze w mniejszych pomieszczeniach ale dobrze urzadzonych przebywa sie o wiele lepiej niz w duzych salonach z samotnie stojacym kompletem wypoczynkowym na srodku. I nie chodzi tu o sprzatanie , szpan, czy przyjmowanie gosci ( goscie i tak najczesciej siedza a nie biegaja/stoja na pustych przestszeniach naszego salonu).

    PS
    znajomi maja ogromny salon ale szczerze mowiac nawet nie wiem jak wyglada, bo i tak zazwyczaj wszyscy goscie ida bezposrednio do niewielkiego pokoju przy kuchni gdzie jest naroznik ze stolem przy ktorym miesci sie z 8 osob, kanapa, TV i maly wolnostajacy piecyk. I pomimo,ze w przeciwienstwie do reszty domu nie ma tam nowych mebli, to i tak wszyscy lubia tam przebywac.
    Licza sie ludzie i atmosfera a nie metry. Obojetnie czy bedziesz miala 20 czy 40 m -TY masz sie czyc tam dobrze

  12. #12

    Domyślnie

    a ja zdecydowanie stawiam na duży salon
    może dlatego, że dość mam mojej dotychczasowej ciasności,
    i tak jak pisał/a kaloosa - najważniejsi są ludzie, ale też z tego powodu chcę, żeby zaproszeni goście mogli spokojnie usiąść/przejść/wyjść itd.
    chyba za dużo mam doświadczeń z małymi pokojami
    "W dniu, w którym pozwoli się kobietom czytać i pisać, świat wymknie się spod kontroli."

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie

    kwestia gustu i przestrzeni zyciowej
    dla mnie 25 m2 to mało .......... dużo za mało
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za wszystkie opinie, które jak widzę są bardzo podzielone. Cały czas myślę co będzie lepsze. Zależy mi na dość przestrzennym salonie, tym bardziej że chcę często korzystać ze znajdującego się w nim kominka (w celach grzewczych).
    Obecnie salon ma wymiary 4,15 x 5,25 i sąsiaduje z garażem krótszą ścianą. Garaż to 4,15 x 7,25, czyli 30 m2. Odcinając z garażu ok 1 metr, będę mieć salon 4,15 x 6,25 (a więc dłuższy), a garaż skróci sie do 6,25m. Czy garaż 26 m2 nie będzie za mały?
    Kacha1

  15. #15

    Domyślnie

    Powiem szczerze, że ja tez powiekszyłabym na Twoim miejscu salon. A tylko dlatego, że my mamy bardzo duzo znajomych i w obecnym mieszkanku nie ma szans na przyjęcie jednocześnie np. 8 osób. Ale może Twój salon ma spełniać inną funkcję...Jeśli ma służyć tylko do odpoczynku dla domowników to pewnie wystarczy. A może masz inne miejsce (np. jadalnię) w którym bedziesz przyjmować gości. Wszystko zależy od funkcji jaką Twój salon ma pełnić.
    U nas w nowym mieszkanku (remontujemy jedynie poddasze - nie jest to dom! ) salon połączony jest z jadalnią i kuchnią. Salon ma wymiary ok 4.50 x 10 m - w drugim jego końcu będzie stał stół (tam salon się przewęża do 3 m szerokości - i nazwaliśmy to jadalnią . Całość: salon+jadalnia+kuchnia to ok 50 m. Na tej długiej ścianie mamy lekkie skosy więc całość wygląda o wiele mniejsza niz jest. Mi w ogóle wydaje się, że jest tam mało miejsca a jeszcze nie ma mebli... Salon ma służyć konkretnie do odpoczynku dla nas ( bedzie tam tylko kominek - jest równy ze ściana więc nie zabiera miejsca, narożnik, mały stoliczek kawowy i tv) a punkt biesiadny ma znajdować się w jadalni. Nie wyobrażam sobie nowego mieszkanka bez stołu i przynajmniej 6 krzeseł. No bo gdzie tu podać kolację jak goście przyjdą? W tej chwili trzymają talerze na kolanach
    Niech się mury pną do góry...
    Zamieszkać na poddaszu

  16. #16

    Domyślnie

    nie słuchaj tych co są za powiększonym garażem,powiększ salon bo będziesz żałować,najczęściej śą to osoby które mają już tak małe salony i nie mogą już nic zmienić, lepiej powiększyć salon niż większy garaż

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Chyba by mnie szlag trafił, gdybym miała świadomość, że mój samochód mieszka w pokoju wielkości salonu ....
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  18. #18

    Domyślnie

    Salon będzie spełniał funkcje typowo wypoczynkowe. Duży stół będzie się znajdował w kuchni z jadalnią (25m2), więc tam będziemy jeść my i nasi goście. W sytuacji bardzo okazjonalnej biorę pod uwagę możliwość przeniesienia tego stołu do salonu.
    Póki co najbardziej przemawia do mnie argument bliskości kominka z kanapą. Nie wiem czy nie będzie się odczuwać dyskomfortu podczas gdy będzie się w nim palić. A przesunięcie ściany trochę go oddali.
    Czekam na kolejne podpowiedzi
    Kacha1

  19. #19

    Domyślnie

    Ja też powiększyłabym na twoim miejscu salon. Obecnie w bloku mam "salon" 23 m.kw. i nie uważam go za specjalnie przestronny, a gdybym chciała do niego wstawić kominek to byłaby już porażka.
    Salon w naszym domu jest o 10 m.kw. większy a i tak gdybym tylko mogła to bym go poszerzyła o 1 metr.
    Upewnij się tylko czy możesz bezkarnie przesuwać tę ścianę o której myślisz, bo u nas np ściana pomiędzy garażem a częścią mieszkalną jest ścianą nośną i było tak w większości projektów, którymi się kiedyś interesowałam.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Chyba by mnie szlag trafił, gdybym miała świadomość, że mój samochód mieszka w pokoju wielkości salonu ....
    Oczywiście, że garaż może być taki aby zmieścił się tylko jeden lub dwa samochody ale wtedy trzeba pomyśleć o dodatkowym pomieszczeniu gospodarczym, np. wolno stojącym.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony