Cytat Napisał Barbossa
nie prościej było napisać, że to które ja zacytowałem?
Masz rację, tak byłoby prościej, ja jednak podałem też "materiał źródłowy" .
Cytat Napisał Barbossa
a to

Dodam do tego jeszcze jeden przepis z tego Rozporządzenia :
Cytat:
§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
chyba lekka nadinterpretacja

Zgodnie z tymi przepisami (czytanymi łącznie), wentylację grawitacyjną zawsze można zastąpić wentylacją mechaniczną. W niektórych przypadkach musi być to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona (nie dotyczy to przypadku garażu).
Tak więc to co znalazła Nefer jest jak najbardziej uzasadnione
dlatego też byłbym ostrożniejszy, co do czytania tego łącznie

zresztą nie zwolni to ze zrobienia nawiewu
tak mi się wydaje
a sprowadza się to i tak do zrobienia dwóch dziur
Nie uważam tego za nadinterpretację. Niestety przepisy są tak skonstruowane, że często jedne zapisy uzupełniają drugie. W tym wypadku chodziło mi o to, co pozwoliłem sobie wytłuścić.
Powtórzę jeszcze raz wentylacja grawitacyjna może być stosowana tylko w wyjątkowych, wymienionych w Rozporządzeniu przypadkach, w pozostałych zawsze może być stosowana wentylacja mechaniczna. Niekiedy ta wentylacja mechaniczna musi spełniać dodatkowe wymogi, jednak nadinterpretacją jest właśnie twierdzenie, że brak wentylacji grawitacyjnej uniemożliwia odbiór pomieszczenia.

Jeszcze jedno. Taka interpretacja wynika często z nieznajomości aktualnych przepisów. Jedna z poprzednich wersji Rozporządzenia preferowała wentylację grawitacyjną do tego stopnia, że bez niej niektóre pomieszczenia nie mogły być odebrane. Aktualne przepisy odwróciły tę sytuację.