dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar AskaK
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    738
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    139

    Domyślnie Ile m3 powietrza przepływa w czasie 1 h przez dom?

    Hej,
    testuję załączony z ostatnim numerem Muratora program do obliczenia zapotrzebowania na energię domu.
    Niestety nie mam pojęcia, ile m3 powietrza przepływa w ciągu godziny?
    Jak intensywna powinna być wymiana?
    Zakładam opcję z wentylacją grawitacyjną bo jest prostsza do obliczenia, ale jeśli ktoś mi podpowie jak to jest przy mechanicznej, też będę bardzo wdzięczna.
    RANCZO - Nasz Dziennik
    comentatos ranczos

    12 stycznia stał się mały,wielki cud...

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar marcin_u
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    1.451

    Domyślnie

    to zalezy i to bardzo czy okna szczelne czy nie...bo jak bardzo szczelne to moze i 0m3/h
    moja praca to Alarmy,Kamery,Anteny...i fotowoltaika

    mój projekt ISKIERKA

    160m2 po podłodze do ogrzania, suporex24+12styro, podloga10styro , skosy 25 wełna.wentylacja grawitacyjna. PC Panasonic T-CAP 9kw wersja H 1f , 100% grzejniki, bufor 300l , zbiornik cwu 300l termet nierdzewna. 3 kolektory słoneczne płaskie hewalax. PV 10kw
    Nawrócony z węgla !

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Powinna być "normowa"
    Przyjmując 40m3/h na 1 stale przebywajaca osobę uzyskasz wynik bardzo przybliżony do normowych.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    W dużym uproszczeniu, nie biorąc pod uwagę powietrza potrzebnego do gotowania na gazie, palenia w kominku jeśli ten nie ma poboru z zewnątrz i zwiększonego zapotrzebowania na tlen w przypadku różnych zajęć domowych .
    Wzięłaś się za trudny temat z tum powietrzem .

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar AskaK
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    738
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    139

    Domyślnie

    Oj trudny, trudny... Ale jakże ważny.
    Budujemy dom 170 m.pow. użytkowej, parterowy. I mam zagwostkę - czy wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną? A jeśli grawitacyjną, to jak zapewnić odpowiedni - nie za duży, nie za slaby przepływ świeżego powietrza..? I ile tego powietrza ma przepływać?
    W ogóle bym się nad tym nie zastanawiała, gdyby nie ta piekielna rubryka w progarmie!
    Czy tego powietrza ma być 1/2 kubatury domu, czy np.2 razy tyle?
    RANCZO - Nasz Dziennik
    comentatos ranczos

    12 stycznia stał się mały,wielki cud...

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MOLLAN

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    143
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Rózne czynnki będą decydował: latem będzie więcej, zimą (co zrozumiałe) mniej, także oczekiwana wilgotność powierza będzie miała znaczenie. Nie popełnisz błędu jak przyjmiesz do wyliczeń jedną wymianę.

  7. #7

    Domyślnie

    Wiesz zapewne, że już wielką rzeczą jest wiedzieć, że mało się wie w danym temacie, bo w przeciwieństwie do Ciebie są tacy co to nic nie wiedzą, a wydaje im się że wiedzą wszystko. POruszasz jako kolejna osoba problem wentylacji domu, jej prawidłowość jest wprost proporcjonalna do komfortu z przebywania w jego wnętrzu.
    Proponuję, abyś zapoznała się z takimi wątkami jeśli tego jeszcze nie zrobiłaś, tam znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cie pytania, albo dopiero po lekturze będziesz miała mętlik .

    http://forum.muratordom.pl/rekuperator,t2602-1380.htm

    http://forum.muratordom.pl/kto-nie-m...rze,t24529.htm

    miłej lektury choć nocka krótka )

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał AskaK
    Oj trudny, trudny... Ale jakże ważny.
    Budujemy dom 170 m.pow. użytkowej, parterowy. I mam zagwostkę - czy wentylację mechaniczną, czy grawitacyjną? A jeśli grawitacyjną, to jak zapewnić odpowiedni - nie za duży, nie za slaby przepływ świeżego powietrza..? I ile tego powietrza ma przepływać?
    W ogóle bym się nad tym nie zastanawiała, gdyby nie ta piekielna rubryka w progarmie!
    Czy tego powietrza ma być 1/2 kubatury domu, czy np.2 razy tyle?
    To zależy co chcesz sobie udowodnić. Jeżeli tak jak w prasie budowlanej, że rekuperator się zwraca bardzo szybko to możesz i przyjąć nawet jedną wymianę powietrza na godzinę.
    W jednym z wątków był temat i wniosek był taki, że dla przeciętnego domu i max 4 osób można przyjąć średnio 100m3/h(to nie są wart. z normy a jedynie jaki przepływ jest optymalny) - tyle średnio potrzeba aby dom bym średnio zwentylowany. Pamiętaj, że dla went. grawitacyjnej to ciężko stwierdzić jakie będziesz miała te przepływy i w tym cały problem. O went. grawitacyjnej należy dużo wiedzieć aby ją wysterować w ten sposób aby tych przepływów nie było za dużo a wtedy gdy konieczne również aby te przepływy nie były za małe.
    Jeżeli chcesz wyliczyć ekonomiczność rekuperatora to możesz przyjąć, że będziesz miała 10-15 kWh/m2 oszczędności lub niektórzy podają 10% oszczędności na ogrzewaniu. Ale to pewnie dot. gazu GZ50 więc jeżeli chcesz grzać prądem to oszczędności wyjdą o wiele większe.

    Co do tego co zrobić aby w went. grawitacyjnej zapewnić optymalny przepływ powietrza czyli nie za duży i nie za mały to:
    -kominek z poborem powietrza z zewn.
    -kocioł z zamkniętą komorą spalania
    -najlepiej kuchnię indukcyjną a nie na gaz
    -nawiewniki ciśnieniowe do okien (w odp. miejscach tak aby dopuścić te ok 100m3/h) z dod. możliwością ręcznego sterowania
    -odpowiednie zbudowane/zaprojektowane kominy (wysokość, ocieplenie itd)
    -uważaj na kominki wentylacyjne
    -uważaj aby z piętra powietrze były wywiewane normalnym kominem a nie kominkiem wentylacyjnym
    -do wspomagania ciągu na kanałach wywiewnych wentylatorki z kratkami zwrotnymi
    -do kanałów wywiewnych kratkę higrosterowalną
    -starać się nie dopuścić do ciągu zwrotnego w kanałach wywiewnych
    i ....
    pamiętaj wentylacja zrównoważona(z rekuperatorem) jest przede wszystkim dla komfortu a ekonomiczność tego rozwiązania jest na drugim planie.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    " A jeśli grawitacyjną, to jak zapewnić odpowiedni - nie za duży, nie za slaby przepływ świeżego powietrza..? "

    NIE ISTNIEJE TAKA BEZOBSŁUGOWA MOŻLIWOŚĆ!!!

    Im większe mrozy - tym "lepiej palisz" w jakim piecyku.
    Różnica temperatur wymusza wentylację grawitacyjną (której jedynym napędem jest system grzewczy - załączony!).
    Bywa, że w wietrzne dni dochodzi do 10 wymian na godzinę.
    Wtedy zatykasz każdą szparkę, dokupujesz uszczelki do okien i zaklejasz wszelkie kratki wentylacyjne - a i tak jest "za bogata".
    Bywa, że jest tak słaba, że praktycznie jej nie ma. To wtedy gdy dym sąsiada ściele się po Twoim trawniku...
    Wtedy wyrywać te uszczelki i zrywać zasłony z tych kratek?
    Żeby "jutro" znowu je tam nalepiać?

    TAKA wentylacja jest po prostu nieobliczalna.
    A Ty właśnie usiłujesz ją... POLICZYĆ!
    Adam M.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    " A jeśli grawitacyjną, to jak zapewnić odpowiedni - nie za duży, nie za slaby przepływ świeżego powietrza..? "

    NIE ISTNIEJE TAKA BEZOBSŁUGOWA MOŻLIWOŚĆ!!!
    Istniej rozwiązanie, które stara się wykorzystać zalety wentylacji grawitacyjnej przy wyeliminowaniu jej wad.
    Rozwiązanie to nazwane jest wentylacją hybrydową. Więcej na ten temat mozna znaleźć tutaj :
    http://www.muratorplus.pl/technika/w...vbp_57694.html

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Rozwiązanie to nazwane jest wentylacją hybrydową. Więcej na ten temat mozna znaleźć tutaj :
    http://www.muratorplus.pl/technika/w...vbp_57694.html
    Do went. grawitacyjnej należy uwzględnić również zastosowanie takich nasad.
    Tylko, że trochę to również kosztuje (ok. 2,5tys zł). Czy ktoś to ma? Jak się sprawdza?
    Z takich nasad jest również Fenko f. Uniwersal za 700zł.
    http://www.maxair.pl/index.php?symbo...19&s=46&id=185
    http://www.fenko.pl/

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    Cytat Napisał HenoK
    Rozwiązanie to nazwane jest wentylacją hybrydową. Więcej na ten temat mozna znaleźć tutaj :
    http://www.muratorplus.pl/technika/w...vbp_57694.html
    Do went. grawitacyjnej należy uwzględnić również zastosowanie takich nasad.
    Tylko, że trochę to również kosztuje (ok. 2,5tys zł). Czy ktoś to ma? Jak się sprawdza?
    Z takich nasad jest również Fenko f. Uniwersal za 700zł.
    http://www.maxair.pl/index.php?symbo...19&s=46&id=185
    http://www.fenko.pl/
    Wielkie G przyjdzie Ci z tych nasad, jak do domu nie dostarczysz odpowiedniej ilości powietrza. Żeby z pudełka coś wyciągnąć nie powodując podciśnienia zgniatającego ściany do wenątrz to trzeba jaką dziurką, większą albo mniejszą cuś tam wpuścić. A jak z tym wpuszczaniem jest to ujął to Adam. Rozglądnijcie się wokoło siebie jak wyglądają kratki wentylacyjne w przeciętnym mieszkaniu?? ile okien jest otwartych w chłodne dni?
    Went mech pozbawiona jest tych wad, bo jest sterowalna !!!!

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemi
    Wielkie G przyjdzie Ci z tych nasad, jak do domu nie dostarczysz odpowiedniej ilości powietrza. Żeby z pudełka coś wyciągnąć nie powodując podciśnienia zgniatającego ściany do wenątrz to trzeba jaką dziurką, większą albo mniejszą cuś tam wpuścić. A jak z tym wpuszczaniem jest to ujął to Adam. Rozglądnijcie się wokoło siebie jak wyglądają kratki wentylacyjne w przeciętnym mieszkaniu?? ile okien jest otwartych w chłodne dni?
    Went mech pozbawiona jest tych wad, bo jest sterowalna !!!!
    Czytałeś informacje w artykule do którego link podałem ?
    Oczywiście, że te nasady regulują jedynie wywiew, jednak przynajmniej wg podanych informacji robią to skutecznie. Kiedy ciąg jest za mały zwiększają go, gdy jest za duży zmniejszają.
    Odrębną sprawą jest zapewnienie odpowiedniego nawiewu. Do tego służą nawiewniki.
    Dopiero zastosowanie tych dwóch urządzeń zapewni w pełni sprawną wentylację.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Przemi nie wciskaj na siłę wentylacji mechanicznej. Każdy z tych układów wentylacji ma swoje zalety i wady. Niestety tak jak w prasie budowlanej i tak na tym forum jest b. mocne lobby aby rekuperator(went. zrównoważoną) określić jako jedyny możliwy i sensowny wybór dot. wentylacji domów jednorodzinnych.

    To coś takiego jakbym zapytał się Ciebie jaki masz samochód. Jeżeli nie byłby to duży, drogi i przede wszystkim minimum 5-cio litrowy to bym zawsze mówił, że ten samochód jest G.

  15. #15

    Domyślnie

    Ja nikomu nic nie wciskam, jestem od tego daleki, ale jak pisałem 40 lat żyłem w mieszkaniach i domach z went. graw. a teraz mam mechaniczną i jestem jej zwolennikiem, a dlaczego - to przedstawiam w argumentach moich wypowiedzi.
    Nie jesteśmy tu od wciskania czegokolwiek komukolwiek, a do przedstawienia swojej wiedzy i opinii.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    A ja proszę, phans, staraj się być bardziej obiektywny i kitu nie wciskaj.

    Wolna wola każdemu zbudować sobie taką wentylację, jaką wybierze dla siebie.

    NIE WOLNA WOLA - A PRZYMUS PRAWNY aby była ona sprawna!
    Głupota ludzka sprawia, się ją psuje czy wyłącza.

    Porównujmy więc systemy SPRAWNE a nie kulawe.

    Tu wentylacja mechaniczna jest lepsza. Doskonalsza technicznie. W pełni sterowalna i całoroczna.
    TEGO nie zmienisz!
    A że droga - to ludzie budują też grawitacyjną.

    Adam M.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    A ja proszę, phans, staraj się być bardziej obiektywny i kitu nie wciskaj.
    Staram się, ale czy wszyscy co tak porównują wentylację mechaniczną zrównoważoną z grawitacyjną i piszą, że grawitacyjna to:
    - jedno wielkie G
    - jeżeli się ma grawitacyjną to wentylacji brak
    - człowiek zatruje się tlenkiem węgla jeżeli ma grawitacyjną itd.
    tak robią?
    Mam mieszane uczucia po tym forum a zwłaszcza po prasie budowlanej.

    Jeżeli chodzi o wciskanie kitu(niezgodność z rzeczywistością) to akurat mogę to robić nieświadomie bo nie jestem związany w jakikolwiek sposób(zwłaszcza finansowy) z promowaniem danego typu wentylacji na naszym rynku - nawet moje wykształcenie, zawód i trochę zainteresowania odbiegają od budownictwa. W wątpliwość można poddać wypowiedzi osób, które czerpią zyski z tego, że ktoś założy went. mechaniczną (koniecznie z rekuperatorem) zamiast grawitacyjnej. I nie traktuj tego zdania zbyt osobiście bo nie jest skierowany w twoją stronę.

    Wentylacja zrównoważona z rekuperatorem ma wiele zalet i wygrywa z grawitacyjną ale ja pewnie będę miał grawitacyjną bo uważam, że z grawitacyjną również można mieć dobrą wentylację domu.

    Oprócz wentylacji mechanicznej, nachalnie promuje się u Nas również pompy ciepła. Jest to super rozwiązanie(dla tych co nie chcą mieć gazu w domu) ale nie pozbawione swych wad. Główna to niestety cena.
    Następny przypadek to nawiewniki higrosterowalne f. aereco. Znalazłem inf., że nie spełniają swojej roli (sprzedawcy oczywiście to cholernie zachwalają). Jak higrosterowalne to tylko wywiewniki
    [/quote]

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał phans
    . . .

    Wentylacja zrównoważona z rekuperatorem ma wiele zalet i wygrywa z grawitacyjną ale ja pewnie będę miał grawitacyjną bo uważam, że z grawitacyjną również można mieć dobrą wentylację domu.. .
    I to jest sedno rzeczy, oczywiście że grawitacyjną można doskonale wentylować dom, ino ciut mniej komfortowo niż mechaniczną, a sporo mniej niż mechaniczną z odzyskiem ciepła.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    A uwierzycie mi, ze teraz w firmie nawet grawitacyjnej nie mam tylko naturalną?
    Jak zacznę remont wiosną, to będzie mechaniczna.
    Ale puki co mam jaką mam.
    Działa!
    Dobrze działa! (ale w piecu trzeba zapalić)
    Adam M.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    phans

    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Skąd
    mazowieckie ok. Żyrardowa
    Posty
    677

    Domyślnie

    Ok, doszliśmy do porozumienia, że wentylacja mechaniczna zrównoważona jest najlepsza pod względem komfortu. Dodatkowo każdy z systemów wentylacji ma swoje zalety i wady. I nie koniecznie zrównoważona z rekuperatorem jest jedyną słuszną wentylacją dla domów jednorodzinnych.

    A ponieważ taka wentylacja zrównoważona nie przekonała mnie to co powiecie (zwolennicy zrównoważonej/rekuperatorów) o grawitacyjnej hybrydowej (dzięki HenoK że mi o niej przypomniałeś).
    Jest kilka producentów, którzy ją oferują (aereco, uniwersal, darco).
    Polecam ten link opisujący w jaki sposób wywiew powietrza jest realizowany tą metodą.
    http://www.instalacjebudowlane.pl/3899-26-76.htm

    Wg mnie jest to super sprawa do wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście nadal musimy dostarczyć tego 'zimnego' powietrza do domu (np. nawiewnikami okiennymi) - o tym należy pamiętać
    Dodatkowo taka nasada powoduje, że nadal mamy went. grawitacyjną.

    Może w sposób konstruktywny pomożemy tym co nie chcą mechanicznej a mają czy mogą mieć grawitacyjną do bani.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony