dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 21
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 415
  1. #201

    Domyślnie

    Protestuję !!!
    Sprawność wytwarzania energii w stosunku do paliwa opałowego zwanego węglem już przed wojną II zresztą wynosiło powyżej 50%, dzisiaj co prawda wiele się nie poprawiło i jest powyżej 60% ... jest tylko jedno ale dla mnie też to było zaskoczeniem ponad 80% energii elektrycznej w naszym kraju produkowane jest w kogeneracji, czyli ciepło odpadowe przekształcane jest na energię cieplną co podnosi sprawność elektrociepłowni o kolejne 15 % co wynikowo daje 75 % produkcji energii skojarzonej u mnie w Białymstoku współczynnik w(i) wynosi 1,2, dla energii elektrycznej przypominam 3 (sprawdzałem u źródła w elektrociepłowni i tam uzyskałem przy okazji informacje o reszcie kraju). Uzyskują to poprzez spalanie biomasy średnio 30%, wiąże się to z ulgami za tzw. zielony certyfikat

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Sprawność wytwarzania energii w stosunku do paliwa opałowego zwanego węglem już przed wojną II zresztą wynosiło powyżej 50%, dzisiaj co prawda wiele się nie poprawiło i jest powyżej 60% ...
    Jeśli dzielisz ciepło przez wartość opałową węgla, to pewnie tak wychodzi.

    Prądu zaś z węgla tyle się nie uzyska...

    Cytat Napisał WaldiM
    jest tylko jedno ale dla mnie też to było zaskoczeniem ponad 80% energii elektrycznej w naszym kraju produkowane jest w kogeneracji,
    A to ciekawostka. Gdzie wyczytałeś takie rewelacje? O ile dobrze pamiętam, jest mniej więcej odwrotnie...
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  3. #203

    Domyślnie

    perm idziesz w ryzykowne instalcje.....jak nie reku, to znowu, elektryka w podłodze, efekt -u znajomego inż. elektryka (sic!!!) maty grzewcze nie wiem jaka firma ale górna półka- 1 sezon- wprowadził się w tym roku latem, przepalone 2 pętle!! (czy jak to się zwie) no i gosć ma dylemat.... zrywac podłogę(wylewka, kafelki) czy zastosowac inne warianty ogrzewania....

  4. #204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy
    perm idziesz w ryzykowne instalcje.....jak nie reku, to znowu, elektryka w podłodze, efekt -u znajomego inż. elektryka (sic!!!) maty grzewcze nie wiem jaka firma ale górna półka- 1 sezon- wprowadził się w tym roku latem, przepalone 2 pętle!! (czy jak to się zwie) no i gosć ma dylemat.... zrywac podłogę(wylewka, kafelki) czy zastosowac inne warianty ogrzewania....
    Nikt o tym wcześniej nie pisał, firmy zarzekają się że nic tam się zepsuć nie może no ale jednak się psuje. Burzy to moją koncepcję taniego inwestycyjnie systemu CO. Miałem te kable zatopić w płycie fundamentowej ale jednak nie zrobię tego. Nie wiem na co to zamienić. Chyba dam na płytę dodatkową wylewkę i w to te kable. Zawsze będzie można skuć chociaż ciężko to sobie wyobrazić w zamieszkanym domu.
    Klasyczna podłogówka z piecem gazowym to już nie jest tanie inwestycyjnie CO. Lepiej chyba wtedy pomyśleć o PC. Będę miał o czym myśleć.
    Instalacji z rekuperatorem nie mam zamiaru komplikować, jeden z anemostatów wyciągowych będzie nad kominkiem i tyle.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #205

    Domyślnie

    Jeśli dzielisz ciepło przez wartość opałową węgla, to pewnie tak wychodzi.
    Owszem wyraźnie to zaznaczyłem,

    A to ciekawostka. Gdzie wyczytałeś takie rewelacje? O ile dobrze pamiętam, jest mniej więcej odwrotnie..
    Naprawę? pomyliłem się 90% , ze względu na ulgi na produkcję energii ze źródeł odnawialnych żadnej elektrociepłowni czy elektrowni nie opłaca się produkować energii tylko z węgla.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_cieplna

  6. #206
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Naprawę? pomyliłem się 90% , ze względu na ulgi na produkcję energii ze źródeł odnawialnych żadnej elektrociepłowni czy elektrowni nie opłaca się produkować energii tylko z węgla.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_cieplna
    Elektrownia cieplna, to tylko określenie sposobu wytwarzania energii elektrycznej i faktycznie jest to główny sposób produkcji energii elektrycznej w naszym kraju – około 90%

    Elektrociepłownia = kogeneracyjne wytwarzanie energii elektrycznej.

    W Polsce około 15% wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi z takich elektrowni (elektrociepłowni)
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Cytat Napisał bukba
    Kabel się przepalał. Przyjeżdżał elektryk czy ktoś, łatał to i przepalało się w następnym miejscu. Nie wiem czy badziewne kable czy montaż.
    Możesz sprawdzić co za kable? Będę miał kable w płycie więc nie do naprawienia. Niby dają 10 lat gwarancji ale co mi po niej jak ma się coś zepsuć. Może będę musiał zmienić kable na coś innego .
    Pytałem, nie pamiętają. To było jakieś 15 lat temu i nie były najtańsze na rynku właśnie dlatego, żeby nie było z nimi problemów. Z sześciu pomieszczeń w których były w dwóch nie działa, w dwóch niby działa ale ledwo grzeje, w jednym działa dobrze (najmniejsza pętla) a w jednym nigdy nie odpalone (garaż) więc chyba tam też działa. Żywotność tych zepsutych ok. 5 lat.

  8. #208

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał am76
    w tym wątku piszemy o prądzie i pompach
    Słusznie. Sęk w tym, że ogrzewanie elektryczne nie jest ogrzewaniem niecentralnym. Cały czas jesteś uzależniony od centrali - elektrowni zlokalizowanej zazwyczaj setki kilometrów od grzejnika, która w naszych realiach w zdecydowanej większości produkuje energię elektryczną poprzez spalanie węgla z kiepską sprawnością (ok. 30%) i sporymi stratami na przesyle.
    Jeżeli nadal uważasz, że jest to ogrzewanie niecentralne, to napisz czym się ono różni od centralnego ogrzewania zasilanego z miejskiej ciepłowni.
    Filozujesz.
    Ogrzewanie elektryczne nie jest centralne bo nie ma tam transportu ciepła tylko transport energii elektrycznej.

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Filozujesz.
    Ogrzewanie elektryczne nie jest centralne bo nie ma tam transportu ciepła tylko transport energii elektrycznej.
    Nie do końca.
    Energia elektryczna w wielu dziedzinach jest niezastąpiona, co rekompensuje jej stosunkowo wysoka cenę.
    Jednak w przypadku ogrzewania jest wiele różnych, tańszych źródeł energii, które wcale nie muszą być w mniejszym stopniu podatne na sterowanie.
    Dlaczego więc wybierać najdroższy rodzaj ogrzewania ?
    Tylko dlatego, że do takiego przekonał Cię sprzedawca takich systemów grzewczych?
    Rachunki za ogrzewanie będzie płacił on, czy Ty?

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał am76
    Filozujesz.
    Ogrzewanie elektryczne nie jest centralne bo nie ma tam transportu ciepła tylko transport energii elektrycznej.
    Nie do końca.
    Energia elektryczna w wielu dziedzinach jest niezastąpiona, co rekompensuje jej stosunkowo wysoka cenę.
    Jednak w przypadku ogrzewania jest wiele różnych, tańszych źródeł energii, które wcale nie muszą być w mniejszym stopniu podatne na sterowanie.
    Dlaczego więc wybierać najdroższy rodzaj ogrzewania ?
    Tylko dlatego, że do takiego przekonał Cię sprzedawca takich systemów grzewczych?
    Rachunki za ogrzewanie będzie płacił on, czy Ty?
    Ale dochodzi jeszcze koszt inwestycji. Mnie wyszedł duży dom i z garażem. Z OZC wynika, że potrzebuje 9000 kWh/rok na ogrzewanie. Więc CO trzeba będzie założyć. Ale gdyby dom nie miał garażu i powierzchnię powiedzmy w okolicach 150m2 to grzanie prądem nie wygenerowałoby dużych rachunków.

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Ale jakbyś nie liczył, to eksploatacja pompy ciepła wyniesie 1/3 tego co zapłacisz za „czyste elektryczne”.
    I tu, dokładnie tak jak wszędzie, powstaje dylemat; czy chcesz mieć większy koszt inwestycyjny i niższe rachunki, czy niższy koszt inwestycyjny i wyższe rachunki.
    Można dodawać do tego różnego rodzaju „filozofie zwrotu kapitału”, ale prawda jest taka, że eksploatacja z pompą ciepła będzie minimum o 2/3 niższa od takiego samego domu, ale "elektrycznego".

    Ps. A inwestycja pt. „pompa ciepła”, w sprzyjających okolicznościach i w odniesieniu do ogrzewania energią elektryczną, może być lepszą inwestycją niż lokata kapitałowa „różnicy” na koncie – oczywiście traktując ją jako długoterminową.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Tu jest jeszcze inny dylemat; czy masz te dodatkowe pieniądze na wydanie. Spora część inwestorów nie ma.

    Z PC to trochę wbrew naturze; wydaj pieniądze teraz zamiast jak przy elektrycznym na raty przez parenaście lat. A jak pompy ciepła zostaną objęte dotacjami co wraz z obniżką cen związaną z ich upowszechnianiem się da cenę na poziomie 1/4 obecnej? A jak wymyślą coś innego tańszego? Jak nie to i tak wydasz mniej więcej tyle samo tyle że rozłożone w czasie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #213
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Henok, takim rozumowaniem nic nie jest niecentralne bo wszystko ma jakieś źródło, potem jest przesył który ma straty i oddanie energii, o przepraszam kominek jest niecentralny .

    Co do opłacalności PCi . to oczywiste, że jest to zależne od "energooszczędności" budynku i kosztów całej instalacji grzewczej wraz z PCi oraz od tego czy są i ile dotacji wtedy należałoby wykonać analizę opłacalności.
    Jednak jedno jest PEWNE- im bardziej dom energooszczędny tym mniej korzystne są PCi itp. bez konieczności szczególowej analizy opłacalności każdej inwestycji.

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  14. #214
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał j-j
    Henok, takim rozumowaniem nic nie jest niecentralne bo wszystko ma jakieś źródło, potem jest przesył który ma straty i oddanie energii, o przepraszam kominek jest niecentralny .
    Pare innych rozwiązań także można podać, np. piece kaflowe w każdym pomieszczeniu, ogrzewacze gazowe zasilane z butli.

    Natomiast termin niecentralny system grzewczy został wymyślony dla celów marketingowych przez Tomasza Brzęczkowskiego, i tylko w takiej wersji funkcjonuje, chociaż jak już wcześniej pisałem jest zaprzeczeniem "niecentralności".

    Nie jestem przeciw stosowaniu energii elektrycznej do ogrzewania tam, gdzie to jest racjonalnie uzasadnione, np. analizą ekonomiczna, którą zaproponował autor wątku.

    W niektórych sytuacjach jest to bezapelacyjnie najtańsze źródło ogrzewania, np. w domku weekendowym, używanym podczas sezonu grzewczego zaledwie przez kilkanaście dni. W takim domku nawet ocielenie od wewnątrz, także proponowane powszechnie przez TB, da się racjonalnie wytłumaczyć.

    Przy zastosowaniu energii elektrycznej do ogrzewania można wykorzystać tańszą II taryfę, ale to z kolei wiąże się z odpowiednio dużą akimulacyjnością samego budynku, lub akumulacyjnym źródłem ciepła. Niekiedy można te dwa sposoby wykorzystać, np. stosując akumulacyjne ogrzewanie podłogowe.

    Inną metodą oszczędania energii przy ogrzewaniu elektrycznym jest wykorzystanie grzejników konwekcyjnych o znacznej mocy, w domu o małej akumulacyjności i ogrzewanie tylko tych pomieszczeń które są aktualnie używane.

  15. #215

    Domyślnie

    Skończcie z tym wytwarzaniem energii brudnej, przede wszystkim w Polsce w 90% produkowane jest energia skojarzona, czyli ciepło i energia elektryczna w powiązaniu, ze względu na wymagania UE i podpisane przez Polskę zobowiązania nie opłaca się elektrociepłowniom produkować energię tylko z węgla i praktycznie, żadna już tego nie robi, z reguły ok 30% energii produkowanych jest z surowców odnawialnych, bo za to elektrociepłownie dostają dotację i specjalne certyfikaty świadczące o tym, że dbają o ekologię, pomijam że mniej płacą za emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery.

  16. #216
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Skończcie z tym wytwarzaniem energii brudnej, przede wszystkim w Polsce w 90% produkowane jest energia skojarzona, czyli ciepło i energia elektryczna w powiązaniu, ze względu na wymagania UE i podpisane przez Polskę zobowiązania nie opłaca się elektrociepłowniom produkować energię tylko z węgla i praktycznie, żadna już tego nie robi, z reguły ok 30% energii produkowanych jest z surowców odnawialnych, bo za to elektrociepłownie dostają dotację i specjalne certyfikaty świadczące o tym, że dbają o ekologię, pomijam że mniej płacą za emitowanie zanieczyszczeń do atmosfery.
    http://www.elektro.info.pl/index.php...133&Itemid=183
    udział kogeneracji w produkcji energii elektrycznej
    Historia produkcji energii skojarzonej w Polsce ma już 80 lat i jest obecna zarówno w scentralizowanym ogrzewaniu, jak i w przemyśle. W 1998 roku było zainstalowanych 130 jednostek kogeneracyjnych w 38 zawodowych elektrociepłowniach o łącznej mocy 8030 MW. Dostarczały one 15800 GWh energii elektrycznej, czyli 11% krajowej produkcji. Dodatkowo elektrociepłownie przemysłowe miały zainstalowane moduły skojarzone o mocy 2821 MW, dzięki czemu produkowały 6350 GWh energii elektrycznej. Łącznie w Polsce w skojarzeniu produkowane jest ok. 16% energii elektrycznej. Produkcja ciepła w energetyce zawodowej w 1997 roku wyniosła 250 000 TJ, z czego z produkcji skojarzonej pochodziło ponad 75% [2].
    opłacalność instalacji kogeneracyjnych
    Ratyfikując protokół z Kioto oraz stosując się do dyrektyw Unii Europejskiej, Polska zobowiązana jest do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń towarzyszących spalaniu przy jednoczesnym wzroście produkcji energii skojarzonej do poziomu 30% w 2012 roku. Spełnić te warunki można jedynie stosując jako paliwo gaz ziemny, biogaz oraz układy kogeneracyjne.
    Jednak ten tekst jest moim zdaniem bardziej wiarygodny, niz informacja uzyskana przez Ciebie.

  17. #217
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomi78__
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    lubuskie
    Posty
    1.057
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm
    Cytat Napisał Bobek_Budowniczy
    perm idziesz w ryzykowne instalcje.....jak nie reku, to znowu, elektryka w podłodze, efekt -u znajomego inż. elektryka (sic!!!) maty grzewcze nie wiem jaka firma ale górna półka- 1 sezon- wprowadził się w tym roku latem, przepalone 2 pętle!! (czy jak to się zwie) no i gosć ma dylemat.... zrywac podłogę(wylewka, kafelki) czy zastosowac inne warianty ogrzewania....
    Nikt o tym wcześniej nie pisał, firmy zarzekają się że nic tam się zepsuć nie może no ale jednak się psuje. Burzy to moją koncepcję taniego inwestycyjnie systemu CO. Miałem te kable zatopić w płycie fundamentowej ale jednak nie zrobię tego. Nie wiem na co to zamienić. Chyba dam na płytę dodatkową wylewkę i w to te kable. Zawsze będzie można skuć chociaż ciężko to sobie wyobrazić w zamieszkanym domu.
    Klasyczna podłogówka z piecem gazowym to już nie jest tanie inwestycyjnie CO. Lepiej chyba wtedy pomyśleć o PC. Będę miał o czym myśleć.
    Instalacji z rekuperatorem nie mam zamiaru komplikować, jeden z anemostatów wyciągowych będzie nad kominkiem i tyle.
    No to Ci zabili ćwieka

    Wodna podlogowka nie taka straszna, albo zrob legalett.
    Dziennik
    Komenty
    Dom z poddaszem użytkowym, pow. po podłodze 92m2,+ piwnica 48m2, sciany suporex 24cm+ 20cm styro grafit 0,032. Poddasze 30cm styro grafit 0,032, podłoga nad piwnica 11cm styro, okna U=0,9 + rolety zewnetrzne; ogrzewanie: kable grzejne Devi (9kW) w wylewce akumulacyjnej(11cm) ,wentylacja mechaniczna(jeszcze nie zamontowana), bojler elektr. 100l, brak balkonow, taras i schody odciete od bryly, brak kominka...
    Budujemy Mokka 3 - dotychczasowy dom jest na sprzedaz.

  18. #218

    Domyślnie

    Cytat Napisał terplace
    Ciekawe jest to, że przeciwnicy PCi dokonując "analizy ekonomicznej" biorą pod uwagę oprocentowanie lokaty czy kredytu, a powinni brać jedynie marżę banku + ew. część prowizji. A to nie 5 czy 8% tylko 1 czy 2%.
    Mógłbyś uzasadnić swoją teorię?
    Budujesz? Pomyśl o ogrzewaniu, które będzie tanie i bezobsługowe i nie będzie zatruwać Ciebie i innych.
    Mamy XXI wiek - by ogrzać się, ogień palili ludzie pierwotni.

    3300 kWh - średnia roczna na CO, co daje 30 kWh/m2*rok.

    110 m2 + garaż 35 m2. Grzewcza płyta fundamentowa + kocioł elektryczny 6 kW. Izolacja: 30/30/51 cm. Rekuperator Brink Renovent + GWC glikolowe. Okna: 3 szyby + rolety zewn.

  19. #219
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Już pod koniec sierpnia zrobiło się zimno i było tak do mniej więcej 17 września.

    Pytanie do użytkowników PC. Grzejecie ? Grzaliście ? Jaki koszt dzienny, miesięczny (np. 15.08-15.09), tygodniowy ponosicie ?
    Ile płacicie ogółem za prąd.
    Na razie pompa ciepła pracowała u mnie zaledwie kilka godzin. Było to gdzieś w połowie września, gdy temperatury w nocy były bliskie zera.
    Pompa włączyła się, gdy temperatura w domu spadła poniżej 22st. C. W zimie utrzymuje temperaturę ~21,5 st. C, ale teraz, po upalnym lecie, uznaliśmy, że to trochę za mało.
    W tej chwili mam w domu 22,5-23,0 st. C i na razie pompa ciepła się nie włącza, ale to być może kwestia kilku dni.
    Nie mam żadnego kominka, czy innego źródła ciepła.
    Latem najniższe zużycie energii jakie odnotowałem odpowiadało kosztom 162zł/miesiąc + opłaty stałe ~18zł.
    Przeważnie jednak koszty te to 180-200zł + opłaty stałe.
    Roczne koszty to niecałe 3200zł + opłaty stałe ~220zł, czyli łącznie 3420zł/rok.
    Odpowiada zużyciu energii ~7500kWh, czyli z czego prawie 60% jest w II taryfie.
    Z tego na ogrzewanie zużywamy ~3000kWh.

    Duże zużycie energii na cele pozagrzewcze wynika ze :
    - starej lodówki (zużycie energii ponad 2kWh/dobę),
    - starego monitora CRT (już go wymieniłem na LCD),
    - pracującej sporej ilości komputerów (zmierzyłem zużycie zestawu, na którym pracuje - 1,8kWh/dobę, a oprócz niego bywało, że pracowały dodatkowo 3 komputery).

    Obecnie dzieci poszły na studia, więc zapewne zużycie energii spadnie.
    Dorobiłem się podlicznika na dwie taryfy.
    Będzie on monitorował zużycie energii związanej z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody, a także chłodzeniem pasywnym.

  20. #220

    Domyślnie

    Bardzo ciekawy wątek, prześledziłem go od początku i nasunęło mi się kilka przemyśleń:
    - zdecydowanie lepiej zainwestować w ogrzewanie podłogowe wodne, niezależnie czy będziemy grzali PC, prądem, węglem
    Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o zmianę systemu grzania a znów koszt aż tak duży nie jest

    - w przypadku PC większość rozważa PC zachodnich producentów wiadomo są to sprawdzone konstrukcje, większość pomija PC Polskiej produkcji których ceny są bardziej przystępne.
    - niestety wymienniki poziome i pionowe to zawsze duża niewiadoma, czy wystarcza sprawdzimy dopiero po odpaleniu instalacji i jednym sezonie grzewczym
    - nic nie wiadomo o awaryjności PC, niby 15 lat ma działać ale sprężarka to element mechaniczny, który pracuje na bardzo dużym ciśnieniu niby lodówki rosyjskie działają po 20 lat - prawda ale czy to jest w gestii producenta aby w przyszłości nie zarobić na serwisie ?

    - brakuje dopłat do PC, mamy do solarów o których zwrot z inwestycjo można bardzo długo się kłócić

    - przy wszystkich obliczeniach zakładamy że będziemy mieszkać w domu do śmierci ale czy nie będziecie chcieli za 10 lat wybudować nowego domu ? Czy po wyprowadzce dzieci dalej będzie nam potrzebny dom 200m z 3-4 sypialniami ?

    Ostatecznie ja chyba w moim domu, którego budowa ruszy za rok rozważę:
    - ogrzewanie podłogowe wodne z niezależnym sterowaniem każdą sekcją
    - piec CO na prąd (grzanie w 2 taryfie)
    -rekuperator
    -GWC (jako grzanie i klima)

    - po sezonie zobaczę ile płacę realnie za rachunki,

    Ewentualna zmiana na PC jak wejdą dopłaty, oraz przetestowane zostaną polskie konstrukcje

    Zaoszczędzoną kasę przeznaczę na zakup działki - jak ją sprzedam za kilka lat to spoko starczy na PC

Strona 11 z 21

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony