dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 597 z 677
Pokaż wyniki od 11.921 do 11.940 z 13530
  1. #11921

    Domyślnie

    Ceny chore ...

    Pomyśleć że jeszcze nie dawno kupowałem w promocji ekogroszek Energo za 700zł i to z dostawą kurierem ..
    Teraz to jakaś paranoja , bo ceny osiągnęły poziom absurdu ...

    Węgla na całym świecie pod dostatkiem , ceny niskie a u nas ceny z kosmosu , dzięki "ochronie" polskiego rynku przed "gorszym i tańszym" importowanym węglem ..

    Ale trzeba jakoś wmówić ludziom że dobry (polski) węgiel musi być drogi ...

    Jak to jest że węgiel z Australii który musi przepłynąć tysiące kilometrów statkiem , nawet po dodaniu ceł , akcyz jest tańszy i .. lepszy od Polskiego ...

    Ale czego się spodziewać jak efektywność pracy w polskich kopalniach jest tragicznie niska. Nowoczesny sprzęt poprawiający efektywność wydobycia a mimo to efektywność tragiczna ...
    Ale po co się "wysilać" , jak i tak czy się stoi czy się leży 7 tysięcy się należy + 26 różnych bonusów
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #11922

    Domyślnie

    Cytat Napisał zloty_66 Zobacz post
    Pieklorz raczej nie będzie problematyczny dla laika 1 góra 2 dni zabawy z ustawianiami i się ładnie pali bardziej problematyczne groszki to moim zdaniem Wesoła albo Bobrek to są wysokokaloryczne groszki i maja dużą spiekalność.
    Prawdziwy retopal jest dla "świeżaka" o tyle dobry,że łatwo się spala. Ma niska spiekalność, ale tez niższa temp. płynięcia żaru. W skrócie daje drobne spieki wyglądające jak popcorn o brązowawym kolorze, generalnie jednak wypala się jak trzeba. Kaloryczność jest przyzwoita 24 pod 25MJ

    jako zamiennik można polecić zwykły Anmag z Imex-Piechota

    co do pieklorza, to sprawa bardziej złozona, pod nazwą Skarbek i też konkretny, bo pod Skarbkiem mamy opał z Piekar oraz z Bobrka. Ten z Piekar ok. 26-27MJ można polecić, jak mówi Złoty_66 dwa dni , drobne korekty i powinien się ładnie spalać. Unikać Skarbka z bobrka.
    To co zostało pod nazwa pieklorz jest z Chwałowic, a tu już bywa loteryjnie i nie zawsze fajnie


    Nie mniej do problematycznych zaliczyłbym:
    1. W tym roku numero uno w problemach jest dla mnie nowy Jaret-Plus, ten węgiel do połowy roku polecałem z czystym sumieniem, ale Tauron zabrał akredytowanym prawa do nazwy i już oni tego nie robią. Tauron wykupił kopalnie Brzeszcze i teraz Jaret i węgiel z Brzeszcz tworzy miks w postaci Jaret-Plus, to sie nadaje do zasypywania dziur w drodze a nie do palenia. Co z tego,że ten węgiel z Brzeszcz jest wysokokaloryczny, jak spiekalność to RI 44 i z pamięci jest to albo węgiel 32.2 albo 33, to masakra jest... jakim cudem po zmieszaniu 60:40 z Jaretem ma ten miks miec spieklaność 18RI to ja nie wiem, ale uważam,że tego nikomu z czystym sumieniem nie idzie polecić.

    2. Bobrek - Skarbek
    3. Chwałowice - Pieklorz
    4. Wesoła - ten dla profesjonalistów i na chaty z małym zapotrzebowaniem jest do ogranięcia, ale jak trzeba w niego dmuchnąc, to będzie po zawodach
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #11923
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Cytat Napisał flush Zobacz post
    Przeczytałem cały ten wątek tam i z powrotem i doszedłem do wniosku, że dla laika najlepszy będzie Retopal od PGG.

    Były posty, że nie daje rady w duże mrozy (chyba ze względu na kaloryczność, ale jak ktoś dopytywał to odpowiedzi nie było, więc nie wiem o co chodzi), ale Pieklorz, który jest chyba drugi w rankingu wśród tutejszych Użytkowników dla świeżaka może być problematyczny ze względu na spiekanie.

    Ja osobiście biorę Retopal. Widzę, że podrożał, ale żeby go złożyć w kotłowni muszę spalić węgiel i drzewo (czekam na piec RBR-Ekouniwersal 17 kW) co systematycznie czynię.

    Jedna rzecz mnie tylko zastanawia, a mianowicie. Jeśli ktoś kupował niedawno to ile się czeka na realizację zamówienia?

    W regulaminie informują o 14 dniach. Czy tyle rzeczywiście jest?
    31.08 składałem zamówienie 6.09 był u mnie. Najgorzej z zamówieniem, schodził wtedy jak ciepłe bułeczki i o 7:15 nie było już co zamawiać...

  4. #11924

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    4. Wesoła - ten dla profesjonalistów i na chaty z małym zapotrzebowaniem jest do ogranięcia, ale jak trzeba w niego dmuchnąc, to będzie po zawodach
    Albo dobry sterownik taki jak SPP - bo osobiście nie uważam się za specjalistę od palenia a nie mam problemów z Wesołą. Wręcz w tym roku mi jej brakuje ( zostało mi 0,5T ze starych zapasów i oszczędzam na mrozy) bo nie zamówiłem jak zwykle i skupuję po 100kg z lokalnych składów na próbę.
    Ale osobiście czekam by piec wyzionął ducha ( skubaniec nie chce się popsuć !) i przechodzę na gaz ...

  5. #11925

    Domyślnie

    Pokaź mi zwyklego górnika, który zarabia 7 tysi plus bonusy. Ochrony polskiego rynku też nie ma, bo nie ma czego chronić, brakuje dobrego polskiego ekogroszku. Na wschodzie Polski rządzi węgiel syberyjski.
    Wzrost cen pewnie spowodowany jest mniejszym wydobyciem w Polsce i poza Polską. A może jakaś zmowa cenowa? Licho wie.

  6. #11926

    Domyślnie

    Załatwili OZE , zabrali się za węgiel - ludzie przerzucą się na gaz to i do gazu się dobiorą , potem prąd bo pompy ciepła - może to zmowa by palić tym drzewem z puszczy ???

  7. #11927
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    Traktuj to jako inwestycję. W styczniu możesz odsprzedać to za 1500zł/tona jak tak dalej będzie.
    A czym bedę w piecu palił dom mi sie własnie ociepla ale mimo styropianu grzać trza, ja się ciesze że kupiłem jeszcze w dobrych cenach

  8. #11928
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Prawdziwy retopal jest dla "świeżaka" o tyle dobry,że łatwo się spala. Ma niska spiekalność, ale tez niższa temp. płynięcia żaru. W skrócie daje drobne spieki wyglądające jak popcorn o brązowawym kolorze, generalnie jednak wypala się jak trzeba. Kaloryczność jest przyzwoita 24 pod 25MJ

    jako zamiennik można polecić zwykły Anmag z Imex-Piechota

    co do pieklorza, to sprawa bardziej złozona, pod nazwą Skarbek i też konkretny, bo pod Skarbkiem mamy opał z Piekar oraz z Bobrka. Ten z Piekar ok. 26-27MJ można polecić, jak mówi Złoty_66 dwa dni , drobne korekty i powinien się ładnie spalać. Unikać Skarbka z bobrka.
    To co zostało pod nazwa pieklorz jest z Chwałowic, a tu już bywa loteryjnie i nie zawsze fajnie


    Nie mniej do problematycznych zaliczyłbym:
    1. W tym roku numero uno w problemach jest dla mnie nowy Jaret-Plus, ten węgiel do połowy roku polecałem z czystym sumieniem, ale Tauron zabrał akredytowanym prawa do nazwy i już oni tego nie robią. Tauron wykupił kopalnie Brzeszcze i teraz Jaret i węgiel z Brzeszcz tworzy miks w postaci Jaret-Plus, to sie nadaje do zasypywania dziur w drodze a nie do palenia. Co z tego,że ten węgiel z Brzeszcz jest wysokokaloryczny, jak spiekalność to RI 44 i z pamięci jest to albo węgiel 32.2 albo 33, to masakra jest... jakim cudem po zmieszaniu 60:40 z Jaretem ma ten miks miec spieklaność 18RI to ja nie wiem, ale uważam,że tego nikomu z czystym sumieniem nie idzie polecić.

    2. Bobrek - Skarbek
    3. Chwałowice - Pieklorz
    4. Wesoła - ten dla profesjonalistów i na chaty z małym zapotrzebowaniem jest do ogranięcia, ale jak trzeba w niego dmuchnąc, to będzie po zawodach
    miałem 2 tony Piklorza z Chwałowic i chyba trafiłem na dobra partie do nie miałem z tym groszkiem problemów 1 tone wesołej tez spaliłem i tu już nie było tak kolorowo zminimalizowałem spieki podnosząc nadmuch na 40 % przez jeden dzień ustawiłem nadmuch na 55% i ładnie się spalało ale co z tego jak energia przy tak dużym nadmuchu idzie w komin grosze nie powiem bo mega mocny ale mega problematyczny podczas spalania więc teraz preferuje mniejsza kaloryczność ale co za tym idzie mniej problemow ze spalaniem.
    Ktoś wcześniej napisał że Retopal PGG nie poradzi sobie w mega mrozy a ile my w Polsce mamy mega mroźnych dni trochę więcej go pójdzie niż np. Wesołej ale da rade.

  9. #11929
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Jakby ktoś z Bydgoszczy szukał Czarnej Perły to.......... http://paleko.com.pl/ekogroszek trochę taniej niż na aledrogo
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #11930

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Nie mniej do problematycznych zaliczyłbym:
    1. W tym roku numero uno w problemach jest dla mnie nowy Jaret-Plus, ten węgiel do połowy roku polecałem z czystym sumieniem, ale Tauron zabrał akredytowanym prawa do nazwy i już oni tego nie robią. Tauron wykupił kopalnie Brzeszcze i teraz Jaret i węgiel z Brzeszcz tworzy miks w postaci Jaret-Plus, to sie nadaje do zasypywania dziur w drodze a nie do palenia. Co z tego,że ten węgiel z Brzeszcz jest wysokokaloryczny, jak spiekalność to RI 44 i z pamięci jest to albo węgiel 32.2 albo 33, to masakra jest... jakim cudem po zmieszaniu 60:40 z Jaretem ma ten miks miec spieklaność 18RI to ja nie wiem, ale uważam,że tego nikomu z czystym sumieniem nie idzie polecić.
    A paliłeś tym, że masz takie, a nie inne zdanie? Czy tylko teoretyzujesz?
    Ja akurat kupiłem na próbę 800kg tego Jareta Plusa bezpośrednio z Taurona i powiem, że tragedii nie ma.
    Ładnie się wypala praktycznie żadnych spieków ani żużla ani koksu, jeżeli już są to do rozkruszenia w palcach. Jedyny i główny minus jak dla mnie to to, że strasznie ssyfi, heh więcej wyciągasz jak wkładasz... Poza tym opał przyszedł suchy, nawet worków nie trzeba otwierać tylko sypać do podajnika.
    Porównując z retopalem dla mnie Jaret Plus dużo lepszy, bo retopala za cholerę nie mogłem ustawić żeby nie żużlował.

    Co do innych groszków to dla mnie nr 1 to silver z bartexa, pozwoziłem już sobie z obi prawie 3 tony, wypala się rewelacyjnie na sam popiół, którego jest minimalna ilość. Cena niecałe 800PLN / 1T.

  11. #11931

    Domyślnie

    Hmm. Czytam i podziwiam te Wasze poszukiwania świętego Graala węgla. Od stycznia 2015 palę miałem - odsiewem od syberyjskiego węgla. Dużo większych kawałków, kaloryczność podobno 23MJ. W tamtym roku kupowałem po 460 zł a w tym po 500 zł. Mam bliziutko do składu. Przywoziłem przyczepką, w domu do worków 25kg, na paletę i już. Ponad 2 tony czeka. Kupię jeszcze z tego składu 0,5 tony ekogroszku z tego samego źródła za 720zł na mrozy - 15 i wiecej. Pozdrawiam. Ja nie będę węglowego sportu uprawiał.

  12. #11932
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0283 Zobacz post
    A paliłeś tym, że masz takie, a nie inne zdanie? Czy tylko teoretyzujesz?
    Ja akurat kupiłem na próbę 800kg tego Jareta Plusa bezpośrednio z Taurona i powiem, że tragedii nie ma.
    Ładnie się wypala praktycznie żadnych spieków ani żużla ani koksu, jeżeli już są to do rozkruszenia w palcach. Jedyny i główny minus jak dla mnie to to, że strasznie ssyfi, heh więcej wyciągasz jak wkładasz... Poza tym opał przyszedł suchy, nawet worków nie trzeba otwierać tylko sypać do podajnika.
    Porównując z retopalem dla mnie Jaret Plus dużo lepszy, bo retopala za cholerę nie mogłem ustawić żeby nie żużlował.

    Co do innych groszków to dla mnie nr 1 to silver z bartexa, pozwoziłem już sobie z obi prawie 3 tony, wypala się rewelacyjnie na sam popiół, którego jest minimalna ilość. Cena niecałe 800PLN / 1T.
    Silver z Bartexu to bardzo dobry węgiel jeden z lepszych jakimi paliłem gdybym miał gdzie upchnąć tone to na pewno bym kupił bo 3,5 tony na ten sezon na pewno mi nie starczy. W OBI jest nawet niezła cena biorąc pod uwagę np. groszki sprzedawane na allegro ale minusem kupowania w OBI jest to że może być mokry gdyż palety z grochem stoją pod chmurką a pogoda jaka jest to widać.

  13. #11933

    Domyślnie

    Już to pisałem kilka stron wcześniej, silver to najlepsze czym paliłem do tej pory jeśli chodzi o popiół i brak spieków, nie wiem jak będzie w silne mrozy, jakby co będo go mieszał z gold. Jedyny porównywalny węgiel to wesoła sprzed 4 lat ale później już z wesołą tak wesoło nie było.

  14. #11934

    Domyślnie

    Wesoła się dobrze pali wystarczy worek pelletu wsypać do zbiornika razem z węglem.

  15. #11935
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Rubin dotarł - suchutki. Dawno nie widziałem suchego opału bo paliłem głównie czechem a on zawsze wilgotny był
    Wczoraj zasypałem 100kg. Zobaczymy jak będzie się paliło.


    Co do ilości spalanego węgla.
    Przepalałem we wrześniu Czechem i czy bym grzał grzejniki czy samą wodę na c.o to piec poniżej 20kg nie schodził.
    W zimę jak temperatury poniżej zera i wilgotno to piec zjadal ok. 40kg.
    Fakt, że mam starą instalację, tylko grzejniki nowe.
    Ogrzewane ok. 100m2.

    Jestem po kolejnych pomiarach.
    Ze względu na to, że dom się "wygrzewał" ( w + 15 stopniach heh ) dlatego podejrzewam, że czecha szło 20kg.
    Do tego miałem odkręcony grzejnik w piwnicy ( stary wielki ) a mógłbym przysiąc, że był zakręcony.. - synu przyjdź proszę na chwilę!?

    Teraz podaję wyniki porównania Czeskiego z Rubinem:

    WĘGIEL--- KG/DOBA --- CENA KG --- KOSZT DOBY ---- KOSZT MIESIĘCZNY ---
    CZESKI ------ 15 ----------- 0,67 -------- 10,05 ---------------- 301 ZŁ -----------
    RUBIN ------- 10 ----------- 0.90 -------- 10,90 ---------------- 327 ZŁ -----------

    Czeskiego szło w przedziale 15-16kg ale w kalkulacji podałem 15kg.
    Oczywiście to zużycie węgla będzie wzrastało. Ale przeliczając cały sezon to do Rubina bym musiał dopłacić ok. 150zł.
    Jednak dzięki temu zyskuję na tym, że nie musze tyle się nadźwigać, popiołu jest conajmniej połowę mniej, i kocioł czystszy - o wiele, sadzy jest niewiele a przy czechu jak w kopalni, utylizacja popiołu też mniej mnie wyniesie. Dla kotła i komina widać że też będzie lepiej.
    Także rezygnuję z opalaniem węglem czeskim. Jedynie co mogę zrobić to poszukać opału takiego jak Rubin w Bartexie ale nieco tańszego, jednak zastanawiam się czy jest sens eksperymentować dla 100zł - chyba nie.

    Zobaczymy co przyniosa kolejne dni. Prowadzę dokładne zapiski w excelu.

  16. #11936

    Domyślnie

    A może miał? Sam opalałem cały poprzedni sezon i bardzo sobie chwaliłem. W tym roku miał był droższy o ponad 100zł i w dodatku mokry (na składzie w którym się zaopatrywałem) więc zrezygnowałem.

    Możesz zawsze miał pomieszać z Rubinem lub innym węgiel, np jakimś kacapem.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  17. #11937

    Domyślnie

    Im niższe temperatury zewnętrzne tym różnica w kosztach palenia kamiennym węglem a brunatnym będzie maleć. Palenie czeskim ekogroszkiem jest dobre dla tych co mieszkaja przy granicy czeskiej i mogą go tanio kupić.

  18. #11938
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bt9

    Zarejestrowany
    Sep 2008
    Posty
    264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał sruba014 Zobacz post
    A może miał? Sam opalałem cały poprzedni sezon i bardzo sobie chwaliłem. W tym roku miał był droższy o ponad 100zł i w dodatku mokry (na składzie w którym się zaopatrywałem) więc zrezygnowałem.

    Możesz zawsze miał pomieszać z Rubinem lub innym węgiel, np jakimś kacapem.
    Spaliłem 1 tonę miału w tamtym sezonie. Mi ten opał nie pasuje, Kupiłem podajnik po to, aby zmniejszyć ilość czasu pracy przy piecu, a przy miale miałem jednak więcej roboty i więcej brudu. Nie będę też mieszał paliw, przynajmniej do chwili gdy spala się wszystko ładnie. Chcę wsypać opał i jak najmniej myśleć o kotłowni - mam naprawdę sporo innych zajęć
    Ostatnio edytowane przez bt9 ; 06-10-2017 o 09:45

  19. #11939
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek11 Zobacz post
    Im niższe temperatury zewnętrzne tym różnica w kosztach palenia kamiennym węglem a brunatnym będzie maleć. Palenie czeskim ekogroszkiem jest dobre dla tych co mieszkaja przy granicy czeskiej i mogą go tanio kupić.
    Nie ma co porównywać węgla czeskiego brunatnego z węglem kamiennym. Brunatniak nadaje sie do grzania CWU i na taka pogodę jak jest teraz ok. 10 stopni na plusie poniżej zera piec będzie praktycznie cały czas chodził i ta różnica między tymi węglami będzie mega widoczna.

  20. #11940
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał bt9 Zobacz post
    Spaliłem 1 tonę miału w tamtym sezonie. Mi ten opał nie pasuje, Kupiłem podajnik po to, aby zmniejszyć ilość czasu pracy przy piecu, a przy miale miałem jednak więcej roboty i więcej brudu. Nie będę też mieszał paliw, przynajmniej do chwili gdy spala się wszystko ładnie. Chcę wsypać opał i jak najmniej myśleć o kotłowni - mam naprawdę sporo innych zajęć
    Mój kolega też sobie kupli specjalnie piec żeby palić miałem (bo niby miał mieć miał z zaufanego źródła) i może spalił 1 tone bo może nie tyle się nie opłacało bo miał to loteria ale roboty przy tym co nie miara, niestety piec już jest kupiony i kasa tak na prawdę wyrzucona w błoto.

Strona 597 z 677

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony