dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 73
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartosz-w Zobacz post
    czy warto ... ?
    Wato, nie warto ? Sam sobie odpowiedziałeś - każdy zazwyczaj wybiera najrozsądniejsze rozwiązanie z pośród tych, które może zastosować. Czasem jest to poziomy, czasem pionowy. Warto jednak, żeby nie podejmować decyzji na podstawie mitów i opowieści handlowców, lecz na podstawie analizy i faktów
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq Zobacz post
    550mb kolektora poziomego kosztowało mnie 7tys (kopanie+rura PE40) Do tego glikol 1tys. Kopanie w trudnych warunkach(po powodzi w zeszlym roku, wszedzie pelno wody, wykop sie obrywał itp). Ale jak masz pionowy w takiej cenie to faktycznie chyba nie warto...tylko ze te 110mb to wydaje mi sie troche malo, no ale moge sie mylic...jak masz taka cene na odwierty, to lepeij troche przewymiaruj...
    W ile osób to robiliście? Miałeś wodę w wykopie? Ja mam tak około 1m ppt. Rozdzielacz robiłeś sam?

  3. #23

    Domyślnie

    bartosz-w napisał:
    Zubadan nie kosztuje 25 tyś zł, tylko sporo więcej (mówię o komplecie z cwu)- sprawdzałem. Zrób taką cenę za całość z montarzem i go biorę.

    Oj to są inne,ta akurat najdroższa chyba.Niech będzie 35 z podłogówka i CWU.Ale to najlepsze chyba co jest w tej dziedzinie tzn pomp powietrze/woda.Porównajmy ją z wypasioną drogą z odwiertami.
    Choć za 50 zrobi już pewnie średnią półkę z odwiertami.

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak to HenoK zauważył są lodówki i za 18tys.zł i tylko dla takich "klientów" kupujacych takie lodówki przeznaczone są PCi

    Masakrystycznie drogo Odpowiednia cena za taką PCi powinna być na poziomie max.10tys.zł
    Wysokie ceny "markowych" pomp ciepła wynikają często z uniwersalność (praca w szerokim zakresie temperatur dolnego i górnego źródła ciepła, rozbudowane sterowniki przygotowane na wszelkie możliwe okazje : współpraca z innymi źródłami ciepła, sterowanie instalacją ogrzewania podłogowego i grzejnikową, sterowanie ładowaniem bufora, zdalny nadzór nad pompą ciepła, wbudowane pompy obiegowe i grzałki).
    Taka pompa ciepła może być łatwo skonfigurowana do konkretnych potrzeb, ale wszystkie te udogodnienia kosztują.
    Prostsze pompy ciepła są zazwyczaj uboższe o te "gadżety", a przez to mogą być tańsze. Podobną funkcjonalność osiąga się przez dodanie niezbędnych dla danej instalacji elementów (sterowników pokojowych, pomp obiegowych, zaworów przełączających, podłączenia do automatyki budynku).

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ania & Krzyś Zobacz post
    Pompy są OK, ale musisz mieć dużą działkę, żeby jakąś jej część "spisać na straty" dla pomp. Dlaczego, ano dlatego, że wychaładzają grunt.
    Nie generalizujmy..... Co najmniej połowa zainstalowanych pomp ciepła czerpie ciepło z odwiertów albo z powietrza, więc nic nie trzeba na straty spisywać A jeśli nawet zrobimy kolektor poziomy, to niby jakie straty ? Zrobić ładny trawnik, krzaczki, kwiaty, nieduże iglaki, itp. można spokojnie.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Mona7
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    54
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Mi za odwierty krzyknęli 95 złotych za metr coś dużo mi się wydaje

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bartosz-w
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Skąd
    Śląskie- JURA
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    bartosz-w napisał:
    Zubadan nie kosztuje 25 tyś zł, tylko sporo więcej (mówię o komplecie z cwu)- sprawdzałem. Zrób taką cenę za całość z montarzem i go biorę.

    Oj to są inne,ta akurat najdroższa chyba.Niech będzie 35 z podłogówka i CWU.Ale to najlepsze chyba co jest w tej dziedzinie tzn pomp powietrze/woda.Porównajmy ją z wypasioną drogą z odwiertami.
    Choć za 50 zrobi już pewnie średnią półkę z odwiertami.
    Tomku, nie prawda. Sama pompa coś 8kw z cwu to koszt około 35 tysięcy + koszt podłogówki.

  8. #28

    Domyślnie

    To 40tysi za 8kw z podłogówką by wyszło?A to niech se w ucho wsadzą.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Mona7
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    54
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    117

    Domyślnie

    Rozmawiałam z kilkoma osobami i akurat PC powietrze wszyscy odradzali. Podobno bardzo słaba i tylko z innym źródłem ogrzewania. Ja jestem za gruntową PC tylko muszę oswoić swój umysł z cenami

  10. #30

    Domyślnie

    Kto wszyscy odradzali?Widzieli w działaniu nowe pompy typu Mitsubishi Zubadan i podobne?Mają z tym jakieś doświadczenie?A może nie zarobią na odwiertach?NIe mówię,że nie mają racji,ciekawy jestem.Było na innym wątku długie wyliczanie różnic w koszcie ogrzewania powietrzną i gruntową i wyszło bodaj 300czy 400zł rocznie za ogrzewanie więcej powietrzną.Nie pamiętam dla jakiej powierzchni to było liczone.Nawet 400zł rocznie, to gdyby gruntowa była droższa tylko o 8tys to różnica będzie się zwracać 20lat

  11. #31

    Domyślnie

    Może i tak ,ale jak pompą zapłaci za grzanie i CWU 2tys za sezon to prądem 6tys za sezon.W tym samym domu oczywiście.Różnica inwestycji to 50tys.Czyli zwrot po 12.5 roku.Ja taki zwrot uważam za sensowny.
    Troszkę inaczej zresztą ,jak porównuje się taki zwrot do sytuacji gdzie różnica roczna to 400zł(powietrzna vs gruntowa) a co innego gdy różnica roczna to 4tys (pompa ciepła vs prąd).Przy takiej różnicy w kosztach eksploatacji jestem w stanie wydać więcej na początku by potem z emeryturą 1tys pln nie płacić furmanki kasy za prąd

  12. #32

    Domyślnie

    Arturo, rata od kredytu większego o 50tys to 250zł około więc absolutnie nie jest tak ,że pompa ciepła z kredytem to nie 2tys za CWU i ogrzewanie tylko 4-5tys.
    Ale ogólnie mały dom 100-120m dobrze ocieplony może i lepiej prądem (ale w kable bym nie wszedł nigdy-wodna podłogówka z jakimś buforem może i kocioł el.Zawsze można zmienić na cokolwiek)Najlepszy jest chyba gaz jeśli jest w działce.A reszta to już jak kto woli.
    1.5 tys vs 4.5 tys to 3 tys czyli po 16latach zwrot.Jak coś się popsuje w pompie za parę koła to może i po 20 wniosek z tego.To może powietrzna.Będzie 1.9 tys zamiast 4.5 tys ,ale może 15tys taniej by się udało taką zrobić więc 35 tys drożej od prądu i różnica roczna 2.6 tys (1.9 vs 4.5) da zwrot po 13latach.
    Może istotnie jest tak ,że nie da się przezwyciężyć tego co kiedyś pisałem
    -pompa - nowocześnie z kasą
    -węgiel - kopciuch bez pojęcia o nowych technologiach
    -prąd - wariat
    Chyba ciężko to w ogóle policzyć -kto wie co i za ile zepsuje się w pompie ,o ile podrożeją nośniki ciepła ,jak w rzeczywistości wyjdzie nasz dom tzn ile błedów popełnimy i jak to odbije się na zapotrzebowaniu na cieplo.

  13. #33

    Domyślnie

    Arturo72 napisał:
    No jak nie jak tak, 250złx12mies.=3tys.zł rocznie za samą obsługę kredytu na PCi

    No...... tak.Ale za 30lat pompa będzie nasza I następne 15lat na emeryturze se pogrzejemy już taniej,choć za 30lat to ta pompa pójdzie na złom bo będzie nie wiadomo co zamiast pompy.
    Wzięcie kredytu na 30lat na pompę w wysokości 50tys spowoduje,że rachunki będziemy mieć jak za grzanie prądem.Za 30lat będziemy mieć swoją splaconą pompę.Bilans będzie taki ,że za ogrzewanie i cwu przez te 30lat zapłacimy tyle samo kasy grzejąc prądem i pompą ciepła na kredyt.Ale po 30latach będziemy mieć spłaconą pompę ciepła hahahaha i począwszy od tego momentu będziemy płacić mniej.Tylko co będzie za 30lat ,może takie ogrzewanie ,przy którym pompa ciepła będzie bardzo droga.Tak czy tak za 30lat to ta pompa pójdzie na złom i co kupimy se drugą zaś na kredyt?
    Ostatnio edytowane przez tomek131 ; 17-04-2011 o 16:37

  14. #34

    Domyślnie

    Czyli ,że co ?20cm szarego styro na ściany,40cm wełny w dach czy tam strop jak parter,całkowita rezygnacja z went grawitacyjnej i w to miejsce mechaniczna z reku ,dobre okna i drzwi ,płyta fundamentowa i na niej wodna podłogówka na prąd (z kotłem elektrycznym i buforem,żeby II taryfa) i wszystko na prąd.Najlepsze wyjście?
    Jedyne co można wyrzucić przy pompie ciepła to 15cm styro na ścianie zamiast 20 i 30 cm w dachu/stropie zamiast 40.Ale porównując chyba trza dwa te same domu porównać

  15. #35

    Domyślnie

    Zwykła wylewka na podłogówce zakumuluje?Woda to chyba lepszy akumulator gdzieś czytałem
    A w ogóle miały być "pompy ciepła na śląsku" ,a my zaś po raz n -ty piszemy o czymś co już n-razy było

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Zwykła wylewka na podłogówce zakumuluje?Woda to chyba lepszy akumulator gdzieś czytałem
    A w ogóle miały być "pompy ciepła na śląsku" ,a my zaś po raz n -ty piszemy o czymś co już n-razy było
    Po raz n-ty 1000 litrów wody odpowiada akumulacji ok. 30 m2 posadzki betonowej. Jakby założyć, że w buforze można nagrzać wodę mocniej niż posadzkę ogrzewaniem podłogowym to i tak akumulacja podłogi w niedużym domu odpowiada kilku tonom wody w buforze ! Po co więc bufor dajmy na to 500-litrowy przy niskotemperaturowej PC ?

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek131 Zobacz post
    Arturo72 napisał:
    No jak nie jak tak, 250złx12mies.=3tys.zł rocznie za samą obsługę kredytu na PCi

    No...... tak.Ale za 30lat pompa będzie nasza I następne 15lat na emeryturze se pogrzejemy już taniej,choć za 30lat to ta pompa pójdzie na złom bo będzie nie wiadomo co zamiast pompy.
    Wzięcie kredytu na 30lat na pompę w wysokości 50tys spowoduje,że rachunki będziemy mieć jak za grzanie prądem.Za 30lat będziemy mieć swoją splaconą pompę.Bilans będzie taki ,że za ogrzewanie i cwu przez te 30lat zapłacimy tyle samo kasy grzejąc prądem i pompą ciepła na kredyt.Ale po 30latach będziemy mieć spłaconą pompę ciepła hahahaha i począwszy od tego momentu będziemy płacić mniej.Tylko co będzie za 30lat ,może takie ogrzewanie ,przy którym pompa ciepła będzie bardzo droga.Tak czy tak za 30lat to ta pompa pójdzie na złom i co kupimy se drugą zaś na kredyt?
    Idąc tym tropem - może kupić mieszkanie za 200, zamiast budować dom za 500 ? Obsługa kredytu będzie jeszcze mniejsza

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Wolę dać za PC z odwiertami, zasobnikiem i kotłownią 35 tys. teraz i do starości płacić za prąd 1500 zł rocznie, a nie 6000 zł (COP=4). Różnica w inwestycji względem kociołka elektrycznego 25 tys., kredyt zwiększony o 2100 zł rocznie przez 20 lat, więc 6000-1500-2100=2400 zł taniej miesięcznie przez następne 20 lat, a później (może dożyję) 6000-1500=4500 zł taniej

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Coś chyba nie tak z liczeniem,kociołek elektryczny+bojler to koszt 3tys.zł czyli różnica w inwestycji to 32tys.zł(najtańsza polska pompa)
    Do starości nie będziesz płacił 1500zł tylko jak wyżej napisano 3600zł za całość PCi,COP4 to jedynie w ustach sprzedawcy brzmi realnie,ale każde wytłumaczenie/usprawiedliwienie jest dobre
    No ale jak tak wolisz to ok.
    U mnie wszystko wo porządku z liczeniem. A jak liczyć tendencyjnie, czyli "po Twojemu' - nie ma sprawy - najtańsza PC 6 kW kosztuje brutto 12.200, najtańszy "bojler" 1.000, najtańsze odwierty 120m po 40 W/mb to 8.500 brutto, najtańszy montaż i rupiecie do kotłowni - 3.000. Wychodzi 25.000. Dołóżmy dla świętego spokoju jeszcze ze trzy tysiaki i tak wychodzi jedynie 25.000 drożej od kociołka na prąd Niech Ci będzie - COP nawet (tylko) 3,5 to płacę za prąd 200 zł więcej niż napisałem wcześniej. Może założyć COP 3,0, jeśli chcesz ? Proszę bardzo - płacę 2.000 za energię plus kredyt = prawie 2.000 zł mniej od Ciebie. Może coś źle liczę ? Nie wprowadzaj ludzi w ślepą uliczkę, bo wierz mi, POTRAFIMY liczyć. Czekam również z niecierpliwością na Twój wykończony dom, który ma według Ciebie kosztować brutto 250.000 zł. Powodzenia.

  20. #40

    Domyślnie

    CZyli jak pompa wyjdzie 30tys drożej od kociołka na prąd to się opłaci.Ale jak 50tys to już się może nie opłacić.Co by znaczyło ,że trza dać za pompę z odwiertami i całym oprzyrządowaniem maks 25-27tys .Za to da się zrobić pompę z odwiertami?Jakąś chińszczyznę wiadomej jakości pewnie tak.Jeszcze jak chińczyk wywierci dziury pod kolektor

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony