dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 22
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 423
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    górna wężownica do podłogówki dostarczy tylko określoną ilość energii (u mnie również ogrzewa cwu kotłem gazowym), w okresach przejściowych to wystarczy, ale przy dużych mrozach może być potrzebny kocioł elektryczny (jak wcześniej zaznaczyłem), zwłaszcza wtedy gdy nie będzie palone w kominku. Oczywiście podgrzewanie cwu jest sterowane programatorem czasowym dopasowanym do potrzeb mieszkańców.
    no właśnie interesuje mnie ta "określona ilość energii"...

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    nie wiem o jakiej powierzchni są wężownice w Hewalexie, ale na pewno są małe,
    powierzchnia wężownicy rzędu 0,7 m2, to dla pompy jest za mało,
    takie wężownice będą miały odpowiednią wydajność w przypadku źródeł ciepła o wyższych temperaturach zasilania,
    bardziej prawidłowe było by zastosowanie PCI solo i dokupienie zasobnika biwalentnego o pojemności 300 l., wtedy pompę podłączamy do wężownicy od kolektorów (dolnej) wraz z kominkiem, one mają z reguły powierzchnię powyżej 1 m2 a kociołek albo do górnej wężownicy, albo bezpośrednio do podłogówki,

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    nie wiem o jakiej powierzchni są wężownice w Hewalexie, ale na pewno są małe,
    powierzchnia wężownicy rzędu 0,7 m2, to dla pompy jest za mało,
    mam podobny zbiornik cwu
    http://allegro.pl/bojler-ogrzewacz-p...735078625.html
    myślę, że bojlery z Hewaleksu mają podobne moce tj; górna 22kW, dolna 32,9kW zatem bez obaw.
    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    bardziej prawidłowe było by zastosowanie PCI solo i dokupienie zasobnika biwalentnego o pojemności 300 l., wtedy pompę podłączamy do wężownicy od kolektorów (dolnej) wraz z kominkiem, one mają z reguły powierzchnię powyżej 1 m2 a kociołek albo do górnej wężownicy, albo bezpośrednio do podłogówki,
    zauważ, że małą pc-pw można wpiąć do obiegu bez jakiejkolwiek wężownicy - bezpośrednio do cwu i zasilania bojlera - tak pracuje większość pc do cwu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-08-2011 o 20:33
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  4. #124
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    I o to mi chodziło
    Jeśli PCi nie da rady podgrzać to piecyk dostarczy wodzie resztę st.C

    Kominek jest tutaj przy okazji,bardziej zależało mi na wykorzystaniu węzownicy do podłogówki bez ciśnienia na uzysk energii.
    Jeśli da radę w okresach przejściowych to ok,na mrozy będzie kociołek i przy okazji estetyczna PCi w całości z zasobnikiem
    powinno hulać..., trzeba będzie tylko pokombinować z jakimś sterownikiem żeby CO nie kolidowało z CWU.

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    no właśnie interesuje mnie ta "określona ilość energii"...
    zapodaj jakieś warunki - policzymy.
    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    trzeba będzie tylko pokombinować z jakimś sterownikiem żeby CO nie kolidowało z CWU.
    wystarczy w odpowiednich godzinach zaprogramować priorytet dla cwu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-08-2011 o 20:42
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  6. #126
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    zapodaj jakieś warunki - policzymy.

    wystarczy w odpowiednich godzinach zaprogramować priorytet dla cwu.
    pytanie było czysto informacyjne...., ale ok.
    mamy w zbiorniku 50*, powiedzmy że utrzymujemy jakimś źródłem na bieżąco.
    powrót z podłogi 23*
    wyjście na podłogę 30*
    w jakim tempie pompujemy wodę i ile energii odbieramy w ciągu np godziny?

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    w jakim tempie pompujemy wodę i ile energii odbieramy w ciągu np godziny?
    może dane takiej pompy?
    http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
    tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 2300l/min???
    Ale w zasadzie potrzebujemy tylko zapotrzebowania roczne na ciepło, a to sobie możemy ustalić czy to z OZC, albo z faktur. Załóżmy, że wynosi ono 10000kWh na co i 4000kWh na cwu, wówczas dzienne zapotrzebowanie w sezonie grzewczym wyniesie 12000/200=60kWh, podzielmy to na minimalne tj 25% niższe (45kWh przez 50 dni) maksymalne tj +25% wyższe (75kWh przez 50dni) reszta to w/w przeciętne dla sezonu. Teraz ustalmy jak system poradzi sobie w czasie podwyższonego zapotrzebowania tj 75kWh/dobę. Jeśli z takiej pc uda nam się wyciągnąć cop=1,5 to w ciągu doby pc może dostarczyć 24*1,5=36kWh - reszta kominek (najtaniej lub kocioł elektryczny), w przeciętnych warunkach cop=3,8 tj 3,8*24=91,2kWh (tu jest nadwyżka i można skorzystać z tańszej taryfy) bez palenia w kominku, oczywiście w czasie zmniejszonego zapotrzebowania pc będzie pracowała niewiele bo przy cop=4,2 tj 45/4,2=10,71godz/dobę (całkowicie w tańszej taryfie). Jak w tym przykładzie przede wszystkim opierałbym się na zapotrzebowaniu dziennym na energię.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-08-2011 o 21:31
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #128
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    może dane takiej pompy?
    http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
    tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 3200l/min???
    no powiedzmy że chodzi na pierwszym biegu..., jak o to chodzi

  9. #129
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    wychodzi mi jakieś niecałe 14kwh
    tą moca pompy jaką mamy jesteśmy w stanie utrzymać jakieś 3* więcej na wyjściu..., chyba że się mylę

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    no powiedzmy że chodzi na pierwszym biegu..., jak o to chodzi
    również na 1 biegu nie pasuje mi przepływ, bo 1200l/min to 72m3/h - wiem jak wygląda pompa o możliwościach 14-16m/h - to o wiele większa pompa i pobiera dużo więcej prądu - ale jak w/w zacznijmy od zapotrzebowania - będzie mniej skomplikowane i bardziej zrozumiałe.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  11. #131
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    również na 1 biegu nie pasuje mi przepływ, bo 1200l/min to 72m3/h - wiem jak wygląda pompa o możliwościach 14-16m/h - to o wiele większa pompa i pobiera dużo więcej prądu - ale jak w/w zacznijmy od zapotrzebowania - będzie mniej skomplikowane i bardziej zrozumiałe.
    he he ja odczytałem jako na godz. a nie min., i od tego policzyłem
    jakoś ten przepływ wydał się oczywisty na godzinę
    tak czy siak powinno dać radę, chociaż pompa się uzap...a

  12. #132

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    he he ja odczytałem jako na godz. a nie min., i od tego policzyłem
    jakoś ten przepływ wydał się oczywisty na godzinę
    w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
    1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  13. #133
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
    1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny.
    ok. ja się bachnąłem..., przyjąłem 10*, a nie 7*
    jak już jesteśmy w tym temacie...o pompach i to tanich.
    ten mój "solar" jest chyba bardziej pompą ciepła niż kolektorem...
    i tutaj powinienem o nim pisać.
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 07-08-2011 o 22:20

  14. #134
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    dla jakich temperatur te dwadzieścia parę kW wydajności wężownicy?
    dla jakich temperatur powietrza te wspaniałe osiągi?
    pompa z Hewalexu praktycznie może pracować do -5 - -7C
    a wężownica przy tak małej powierzchni wymiany za dużo nie odda ciepła do wody,

    w przypadku gdy podepnie się ją bezpośrednio do układu co,
    to nie będzie się miało możliwości grzania cwu, bez zastosowania wymiennika,
    kbab wiesz ja jestem tylko instalatorem, wytłumacz mi tak w prostych żołnierskich słowach, co znaczy
    w takim przypadku ciepło pobrane przez system na I biegu to:
    1,2*1,2*7=10,08kWh - tyle ciepła może otrzymać podłogówka przy w/w warunkach w ciągu godziny."
    bo za cholerę nie pojmuję,

  15. #135

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    bo za cholerę nie pojmuję,
    1,2 - to ilość energii w kWh potrzebna do podniesienia temp 1m3 wody o 1 stC
    1,2 - to ilość wody przepchnięta przez pompę obiegową na I biegu w ciągu 1 godz
    7 - różnica temperatur na wejściu i powrocie w podłogówce (takie warunki podano w w/w przykładzie)
    odnośnie mocy wężownic - to sprawa producenta - w to nie wnikam, takie podaje, dla nas przy domach energooszczędnych aż tak duże są zbyteczne ale przewymiarowanie tu akurat nie jest wadą - wręcz przeciwnie pozwala lepiej wykorzystać systemy niskotemperaturowe.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 07-08-2011 o 22:54
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #136
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    1m3 wody o 1* to 1,16kwh tak ku ścisłości

  17. #137

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    1m3 wody o 1* to 1,16kwh tak ku ścisłości
    zgadza się - stąd małe różnice - dokładnie powinno się przyjąć 1,1667kWh - w obliczeniach zbytnio zaokrąglałem, ale wyniki nie różnią się aż tak wiele - dziękl za zwrócenie uwagi.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  18. #138
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    czyli wychodzi to wszystko ze wzoru na ciepło Q

  19. #139
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    może dane takiej pompy?
    http://www.info-ogrzewanie.pl/p/o/pompa_obiegowa.jpg
    tylko coś mi nie pasuje przepływ? czyżby na 3 biegu 2300l/min???
    Wyobrażasz sobie jaki to przepływ 2300l/minutę?
    W tym wypadku jednak chodzi nie o przepływ, a o liczbę obrotów na minutę, czyli 1/min., a nie l/min .
    Tu masz charakterystykę tej pompy :

    Wynika z niego, że dla wysokości podnoszenia 1m, na 1 biegu będzie ona miała wydatek ~1,3m3/h.

  20. #140

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    czyli wychodzi to wszystko ze wzoru na ciepło Q
    tak, dokładnie, ale obliczenia są łatwiejsze i bardziej zrozumiałe bo w jednostkach znanych większości,
    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Tu masz charakterystykę tej pompy
    dzięki za wyjaśnienie danych pompy obiegowej
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 08-08-2011 o 20:55
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

Strona 7 z 22

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony