dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Fundament z kamienia polnego na torfie

    Cześć!
    Słyszałam, że przed wojną Niemcy na terenach torfowych robili fundamenty w następujący sposób: najpierw kopali dziurę, potem sypali tam kamienie polne, wyrównywali i dopiero na tej "płycie" wznosili ściany.
    Czy ktoś z Was spotkał się z takim rozwiązaniem?
    Uprzedzając uwagi - wiem, że na torfach się nie buduje, co najwyżej pod nimi. Budynki wzniesione w taki sposób na Ziemiach Odzyskanych stoją jednak po 100 lat. Dla mnie to bardzo ciekawy temat. Coś nietypowego
    UWAGA! NIE BUDUJĘ NA TORFIE!!! Nie piszcie mi, że jestem głupia, nieodpowiedzialna, że na torfie się nie buduje itp., bo chodzi mi TYLKO o przedwojenne rozwiązanie techniczne.
    Ostatnio edytowane przez Aleksandra Łangowska ; 04-08-2011 o 06:08

  2. #2

    Domyślnie

    Tego właśnie się obawiałam - uwag, że na torfie się nie buduje Akurat o tym dobrze wiem.

    Rzeczywiście, być może Niemcy dokopywali się do gruntu nośnego i dawali jeszcze pale. Znam co najmniej kilka domów, które stoją "wśród torfów". Albo ten torf usunęli, albo nasypali czegoś na wierzch.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.216

    Domyślnie

    Na wierzch nie mozna nic nasypać. To co opisujesz to może własnie było dokopanie sie do gruntu nośnego zasypanie kaminiem (wymiana gruntu) i realizacja budowy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Na wierzch nie mozna nic nasypać. To co opisujesz to może własnie było dokopanie sie do gruntu nośnego zasypanie kaminiem (wymiana gruntu) i realizacja budowy.
    No właśnie, tak raczej było. Widzę w tym sens
    Torf, zwłaszcza nawodniony, zasysa/wciąga piasek, którym jest wypełniony dół do wymiany gruntu. Może kamienie są na to mniej podatne. Mam też inny pomysł: dużo kamienia narzutowego ściąganego z pól = większa objętość = szybsze zasypanie dziury.
    Z opowieści rodzinnych. Dom po dziadku (z 1910 r.) stoi przy stawku. Tereny wokół - sam torf i łąki. Przy okazji kopania czegoś dziadek zauważył, że dom stoi na rumowisku kamieni (poniżej właściwego kamiennego fundamentu). Więcej szczegółów nie znam

  5. #5

    Domyślnie

    Ola (moja imienniczko ) Ty już nic nie wymyślaj z tym torfem, bo utopisz sie razem ze swoim domkiem przywalona stertą kamieni. W dzisiejszych czasach nikt na torfowiskach nie buduje, nie dostałabys nawet pnb (chyba że zaprojektowałabyś studnie albo pale..
    Widziałaś budowę domu Rasi na studniach? Budowała w starym korycie Wisły.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...oretrodziennik

  6. #6

    Domyślnie

    No tak, studnie Rasi robią wrażenie. Bardzo ZŁY geolog
    Ja będę jednak dociekliwa Czy ktoś słyszał o wymianie gruntu z wykorzystaniem kamienia narzutowego? To już nawet nie chodzi o torf, ale np. grunty nasypowe.

    A tak na marginesie ciekawy cytat w przedwojennego podręcznika budownictwa:

    "Na gruntach słabych, zwłaszcza bagnistych, można osiągnąć niezłe wyniki, jeśli się wpierw zastosuje zagęszczenie żwirowe gruntu, a następnie wykona ruszt drewniany, składający się z podłużnych podwalin i poprzecznych progów, układanych na wrąb i wyrównanych ubitym żwirem. Na podwalinach belkowych lub brusowych układa się brusy grubości 8 cm, a na nich wykonuje ławę posadową murowaną lub betonowaną".

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandra Łangowska Zobacz post
    No tak, studnie Rasi robią wrażenie. Bardzo ZŁY geolog
    Ja będę jednak dociekliwa Czy ktoś słyszał o wymianie gruntu z wykorzystaniem kamienia narzutowego? To już nawet nie chodzi o torf, ale np. grunty nasypowe.

    A tak na marginesie ciekawy cytat w przedwojennego podręcznika budownictwa:

    "Na gruntach słabych, zwłaszcza bagnistych, można osiągnąć niezłe wyniki, jeśli się wpierw zastosuje zagęszczenie żwirowe gruntu, a następnie wykona ruszt drewniany, składający się z podłużnych podwalin i poprzecznych progów, układanych na wrąb i wyrównanych ubitym żwirem. Na podwalinach belkowych lub brusowych układa się brusy grubości 8 cm, a na nich wykonuje ławę posadową murowaną lub betonowaną".
    Jeżeli nie zauważyłaś że mamy XXI wiek i nieco inne wymagania techniczene, inne materiały itp itd i chcesz budować na podstawie wiedzy sprzed 70 lat to tylko pozazdrościć poczucia humoru i braku odpowiedzialności ( tylko nie pisz że Malbork ciągle stoi bo to wiem ).

  8. #8

    Domyślnie

    Surgi 22 - bardzo dziękuję za życzliwą uwagę! Czytaj może jednak staranniej!
    Mi chodzi o samą technikę. Po prostu jak to się kiedyś budowało i czy ktoś to powtórzył. I tyle
    A dla innych złośliwców forumowych, gdyby dokładnie nie doczytali, powtarzam: NIE BUDUJĘ DOMU NA TORFIE - CHODZI MI O PRZEDWOJENNĄ TECHNIKĘ.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    akurat przedwojenna technika /rozumiem II wojna światowa/

    to już się tak specjalnie nie różniła od XXI wiecznej - stal była już tania i dostępna

    np:


  10. #10

    Domyślnie

    Cytat z książki po dziadku
    "Jeżeli ława ma być z kamienia łamanego, to na dno dołu układa się warstwę kamieni możliwie płaskich i wtłacza się je poprzez wbijanie w grunt. Powoduje to zespolenie kamieni z podłożem. Nierówności pomiędzy kamieniami zapełnia się od góry mniejszymi kamykami lub tłuczniem, a następnie całą warstwę zalewa się zaprawą, a dalej wykonuje mur w zwykły sposób, wyrównując starannie wierzch ławy".

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44 Zobacz post
    akurat przedwojenna technika /rozumiem II wojna światowa/

    to już się tak specjalnie nie różniła od XXI wiecznej - stal była już tania i dostępna

    np:

    Ładny domek beton44 to Twój? Ten tani do 200 tys. PLN?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    nie

    ale zbudowany p r z e d w o j n ą

    przedwojenną techniką....

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.214

    Domyślnie

    Budowano też na tratwach...
    Rozumiem problem.

    "chcesz budować na podstawie wiedzy sprzed 70 lat to tylko pozazdrościć poczucia humoru i braku odpowiedzialności ..."

    Chcesz budować na podstawie wiedzy z wczoraj, czerpanej z poradnika marketowego? - to tylko pozazdrościć poczucia humoru i braku odpowiedzialności ...
    A wielu tak robi...

    Dziś wapno i glina wiążą tak samo jak przed 70 laty. Cement jakby szybciej...
    Wymagania są identyczne - DOBRZE zbudować to, co potrzebne!
    Buduje się SZYBKO, WYMYŚLNIE, DROGO....
    Bardzo mało kto buduje DOBRZE.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    obecnie mało kto może pozwolić sobie na taki luksus, żeby wybierać działki pod względem warunków geotechnicznych, i buduje się na wszystkim co jest tylko możliwe. Supermarket Leclerc w miescie Łodzi zbudowany jest na przedwojennym wysypisku gdzie były śmieci z całych Bałut, i jakoś od wielu lat nic mu się nie dzieje.
    Torfy nie są takim najgorszym podłożem, bo przeważnie są dość małej miąższości i po 3-4 m natrafia się na nośne grunty, w które można zagłębić pale czy studnie. Z kolei pale to koszt rzędu 60-80 tys jak na duży dom, tak że trzeba rozważyć czy lepiej szukać korzystniejszej działki, czy też budować na tej co się ma. Czasem jest to kwestia polityczna, np. banki chętnie dają kredyty na budowę nawet drogą, ale na działki nie bardzo.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Dziękujemy za cytat o fundamentach z kamieni łamanych. Teraz poszukaj jakiś cytatów o kamieniach POLNYCH o których wspominałaś i o TORFIE w tej książce "po dziadku"... bo to co zacytowałaś nie ma się nijak do twojego pytania o stawianiu domu na starym wyschniętym bagnie tj torfie.

    Zacytowałaś metodę (której już nikt nie używa) dotyczącą kamiennych ław fundamentowe wykonywanych na dobrym gruncie budowlanym np piasku.

    ps. Ma ta książka "po dziadku" jakiś tytuł? autora? rok wydania?
    Komentarz bezwartościowy.

  16. #16

    Domyślnie

    Wszyscy piszą, nikt nie czyta

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek9000 Zobacz post
    obecnie mało kto może pozwolić sobie na taki luksus, żeby wybierać działki pod względem warunków geotechnicznych, i buduje się na wszystkim co jest tylko możliwe. Supermarket Leclerc w miescie Łodzi zbudowany jest na przedwojennym wysypisku gdzie były śmieci z całych Bałut, i jakoś od wielu lat nic mu się nie dzieje.
    Torfy nie są takim najgorszym podłożem, bo przeważnie są dość małej miąższości i po 3-4 m natrafia się na nośne grunty, w które można zagłębić pale czy studnie. Z kolei pale to koszt rzędu 60-80 tys jak na duży dom, tak że trzeba rozważyć czy lepiej szukać korzystniejszej działki, czy też budować na tej co się ma. Czasem jest to kwestia polityczna, np. banki chętnie dają kredyty na budowę nawet drogą, ale na działki nie bardzo.
    Jejku, już druga osoba, która pisze nie czyniąc mi "uwag". Dzięki

  18. #18

    Domyślnie Literatura

    I żeby mi znowu jakiś troll nie krzyczał, że wydane po wojnie - niech na numer wydania popatrzy

    1. Ustroje budowlane, inż arch. Stanisław Mielnicki, Podręcznik z przykładami konstrukcyj budowlanych w 190 tablicach rysunkowych z opisem, wydanie IV, Katowice 1949

    2. Budownictwo ogólne, t. II, Konstrukcje i wznoszenie murów i sklepień, wydanie IV, Kraków 1954.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar brunet wieczorową
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    982
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    43

    Domyślnie

    Aleksandra, nie zwracaj uwagi na trolla. On każdemu na tym forum próbuje dokopać, szczególnie tym, którzy chcą samodzielnie zdobyć wiedzę. On uważa, że rośnie mu konkurencja (sam pewnie jest jakimś inżynierem budowlanym, który w ten sposób zarabia na życie) i za wiedzę należy płacić grube pieniądze. Oczywiście sam żadnych merytorycznych rad nie udziela.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibik_eng Zobacz post
    Bezwartościowy ? Najwyraźniej nie jesteś w stanie zrozumieć tego co napisałem. Nie odpowiadam za twoją głupotę.
    To się teraz głupki zaczną budować na wysypiskach śmieci bo przecież Leclerc'a w Łodzi "postawiono na wysypisku" i stoi...

    Dam sobie uciąć obie ręce że przy budowie tegoż marketu wszystkie śmieci które tam zalegały zostały wybrane, wywiezione - podłoże zostało wzmocnione, przywieziono tony dobrego gruntu, powiercono pale jednym słowem wpakowano kilka MILIONÓW ZŁOTYCH w ziemię i na tym ten market postawiono...

    W przypadku obiektów handlowych tego rodzaju inwestycje idą w miliony złotych tylko że inwestorom zwyczajnie się to opłaca (płacą za dobrą lokalizację).

    Tak że nie pisz proszę że market stoi na wysypisku - on stoi w miejscu dawnego wysypiska a to 2 różne sprawy...
    I już byś ręki nie miał, we Wrocławiu też jeden z większych marketów stoi na wysypisku śmieci ( nie, nie wywoziliśmy śmieci).

    Każdy projekt poprawiasz, czy tylko posty na tym forum??

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony