dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 1022
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 20431
  1. #981
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Jak ten układ został zbudowany, że jest teraz problem z jego odpowietrzeniem?
    Próba odpowietrzenia śrubą na obiegówce również nic nie dała?
    koło się zamyka-układ jest banalnie prosty do odpowietrzenia (tylko jednostka wewn+buforek/spręgło z odpowietrznikami).
    Wszystko wskazuje ,że "zapowietrzenie" może wynikać z charakterystyki pracy mojego układu i jest raczej skutkiem niż przyczyną problemu .Tak jak pisałem wcześnie , staram się utrzymywać wysokie COP - z pomiarów wychodziło mi na biegu 5 najlepiej. Teraz mam ustawioną prędkość na zalecaną 3 i zobaczymy jak długo popracuje.
    Spróbuje niebawem ustawić PC wg kolegi kendy2 tj non-stop i małą prędkością 1 lub 2. Może z tą gonitwą za COP-em przesadzam .Może różnica w rachunkach nie będzie znaczna , a system będzie stabilniej pracował.
    Jedyne co mnie wkurza , to brak konkretnej przyczyny , aby układ pracował min od 2 barów.

    tyle
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #982
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie rozumiem - przecież układ jest zamknięty - to skąd tam może pojawiać się powietrze?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  3. #983
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie rozumiem - przecież układ jest zamknięty - to skąd tam może pojawiać się powietrze?
    No ja też nie bardzo rozumiem U mnie wszystko śmiga na 1 barze i od początku instalacji (2,5 roku) nie trzeba było ani nic dolewać, ani odpowietrzać...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #984
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No ja też nie bardzo rozumiem U mnie wszystko śmiga na 1 barze i od początku instalacji (2,5 roku) nie trzeba było ani nic dolewać, ani odpowietrzać...
    Czego tu nie rozumieć, od przeróbki instalacji nie zostało dobrze odpowietrzone.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  5. #985
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Czego tu nie rozumieć, od przeróbki instalacji nie zostało dobrze odpowietrzone.
    pewny jesteś ,że nie układ był niepoprawnie odpowietrzony ?
    Cuda , koledzy cuda....
    Był u mnie instalator i sam widział problem, temat był zgłoszony do panasa-wymienili mi pompę wodną i dalej to samo. Jest jeszcze podejrzenie ,że to wymiennik -podobno tak ktoś już miał. Czekam na wizytę z czujnikiem do "freonu" , zobaczymy czy to jest to.
    Jeszcze raz :

    KIEDY MAM TEMP POWYŻEJ 40 ST I MNIEJ NIŻ 2 BARY -ZACZYNAM SŁYSZEĆ W POMPIE WODNEJ BULGOTANIE PODOBNE DO SZUMU POWIETRZA.

    Zrobiłem próbę przy instalatorze :
    -PC pracuje cichutko jak pszczółeczka na ciśnieniu 2,4 bara
    -upuszczam ciśnienia poniżej 2 barów i zaczyna się problem
    -dopuszczam wody do 2,5 bara+ odpowietrzam system i jest ok

    Zostawiłbym system na wyższym ciśnieniu, ale przy odszranianiu na chwilę mam zwiększone ciśnienie w systemie (załącza się wtedy prędkość 2500l/h) i ulewa się trochę wody przez zawór 3bara bezpieczeństwa .No a później jak jest za mało wody to i jest za małe ciśnienie-poniżej 2 barów po 2 tyg (np.)

    Map78-na wyższym ciśnieniu wszystko śmiga , upuszczam ciśnienia i pojawia się powietrze .

    może mi ktoś coś jeszcze doradzi co z tym fantem zrobić
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #986

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    ...KIEDY MAM TEMP POWYŻEJ 40 ST I MNIEJ NIŻ 2 BARY -ZACZYNAM SŁYSZEĆ W POMPIE WODNEJ BULGOTANIE PODOBNE DO SZUMU POWIETRZA.

    Zrobiłem próbę przy instalatorze :
    -PC pracuje cichutko jak pszczółeczka na ciśnieniu 2,4 bara
    -upuszczam ciśnienia poniżej 2 barów i zaczyna się problem
    -dopuszczam wody do 2,5 bara+ odpowietrzam system i jest ok

    Zostawiłbym system na wyższym ciśnieniu, ale przy odszranianiu na chwilę mam zwiększone ciśnienie w systemie (załącza się wtedy prędkość 2500l/h) i ulewa się trochę wody przez zawór 3bara bezpieczeństwa .No a później jak jest za mało wody to i jest za małe ciśnienie-poniżej 2 barów po 2 tyg (np.)

    Map78-na wyższym ciśnieniu wszystko śmiga , upuszczam ciśnienia i pojawia się powietrze .

    może mi ktoś coś jeszcze doradzi co z tym fantem zrobić
    Przy 2,5 bar da się odpowietrzyć, a poniżej 2 bar już nie?
    Jakie ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym?
    Warto sprawdzić, czy membrana naczynia przeponowego nie jest uszkodzona.
    Sprzęgło odpowietrzone?
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 20-12-2015 o 17:00

  7. #987
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Przy 2,5 bar da się odpowietrzyć, a poniżej 2 bar już nie?
    Jakie ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym?
    Warto sprawdzić, czy membrana naczynia przeponowego nie jest uszkodzona.
    Sprzęgło odpowietrzone?
    witaj
    odpowiadając na Twoje pytania :
    -jeśli decyduje się na ciśnienie w systemie np 2 bary , to w naczyniu wzbiorczym ustalam "+0,3 bar" ,spotkałem się gdzieś z opisem ,że ma być "-0,3 bar",
    robiłem różne próby -przed zamontowaniem dodatkowego naczynia wzbiorczego też był ten problem więc jest to dla mnie mało prawdopodobne (robiłem pomiary manometrem i powietrze nie uciekało z pęcherza)
    -sprawdziłem naczynie wzbiorcze w PC -było 1 bar jak w dokumentacji
    -sprzęgło wygląda jak "kociołek" średnica ok 40cm i wysokość ok 60cm -prosty walec z przyłączami 1" , spust u dołu , na górze zaw bezpieczeństwa 3,5 bar i obok odpowietrznik automatyczny ,pojemność buforka 38 ltr

    Powtórzę tylko-problem występuje nawet na PC+buforek.

    Naczytałem się o fizyce wody ,odpowietrzaniu , doborze naczyń wzbiorczych i przewężkach na dolocie pomp .
    Kiedy zastanawiałem się nad wyborem PC (panas czy daikin) czytałem gdzieś na forum ,że ktoś walczył z tym problemem i że jest to ich "urok"
    Może prościej było by gdyby ktoś zrobił próbę :
    -model (od F) z pompą wodną panasonica
    -t wody na CO 45-48 st
    -prędkość pompy wodnej 5
    -ciśnienie takie jak ma np 1-1,5 bara

    tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #988

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj
    odpowiadając na Twoje pytania :
    -jeśli decyduje się na ciśnienie w systemie np 2 bary , to w naczyniu wzbiorczym ustalam "+0,3 bar" ,spotkałem się gdzieś z opisem ,że ma być "-0,3 bar",
    robiłem różne próby -przed zamontowaniem dodatkowego naczynia wzbiorczego też był ten problem więc jest to dla mnie mało prawdopodobne (robiłem pomiary manometrem i powietrze nie uciekało z pęcherza)
    -sprawdziłem naczynie wzbiorcze w PC -było 1 bar jak w dokumentacji
    -sprzęgło wygląda jak "kociołek" średnica ok 40cm i wysokość ok 60cm -prosty walec z przyłączami 1" , spust u dołu , na górze zaw bezpieczeństwa 3,5 bar i obok odpowietrznik automatyczny ,pojemność buforka 38 ltr

    Powtórzę tylko-problem występuje nawet na PC+buforek...
    Ciśnienie wstępne w naczyniu ma być o ok. 0,3 bar niższe niż ciśnienie docelowe w układzie. Wtedy naczynie wypełni się częściowo cieczą i będzie zapobiegać dużym wahaniom ciśnienia przy zmianie objętości cieczy.
    Moja propozycja:
    - ustaw odpowiednie ciśnienie wstępne w obydwu naczyniach
    - napełnij układ do ciśnienia niższego niż ciśnienie wstępne w naczyniach i odpowietrzyj (unikniesz wtłoczenia powietrza do naczynia, jeśli jest zamontowane wylotem w dół)
    - zwiększ ciśnienie cieczy do ciśnienia docelowego

  9. #989
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    A błąd przepływu Ci pompa sygnalizuje? Bo pamiętam, że u mnie dopóki nie zostało porządnie odpowietrzone to wywalało właśnie ten błąd, ale to tylko przez pierwszą dobę pracy pompy. Potem, aż do teraz zero problemów.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #990
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj
    odpowiadając na Twoje pytania :
    -jeśli decyduje się na ciśnienie w systemie np 2 bary , to w naczyniu wzbiorczym ustalam "+0,3 bar" ,spotkałem się gdzieś z opisem ,że ma być "-0,3 bar",
    robiłem różne próby -przed zamontowaniem dodatkowego naczynia wzbiorczego też był ten problem więc jest to dla mnie mało prawdopodobne (robiłem pomiary manometrem i powietrze nie uciekało z pęcherza)
    -sprawdziłem naczynie wzbiorcze w PC -było 1 bar jak w dokumentacji
    -sprzęgło wygląda jak "kociołek" średnica ok 40cm i wysokość ok 60cm -prosty walec z przyłączami 1" , spust u dołu , na górze zaw bezpieczeństwa 3,5 bar i obok odpowietrznik automatyczny ,pojemność buforka 38 ltr

    Powtórzę tylko-problem występuje nawet na PC+buforek.

    Naczytałem się o fizyce wody ,odpowietrzaniu , doborze naczyń wzbiorczych i przewężkach na dolocie pomp .
    Kiedy zastanawiałem się nad wyborem PC (panas czy daikin) czytałem gdzieś na forum ,że ktoś walczył z tym problemem i że jest to ich "urok"
    Może prościej było by gdyby ktoś zrobił próbę :
    -model (od F) z pompą wodną panasonica
    -t wody na CO 45-48 st
    -prędkość pompy wodnej 5
    -ciśnienie takie jak ma np 1-1,5 bara

    tymczasem
    jakie masz odpowietrzniki automatyczne?
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  11. #991
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam
    dziękuję za odzew i po kolei :

    -ćwiczyłem już kilka razy ustawianie systemu +0,3 bara (jeśli usłyszę bulgotanie , to wykonam ponownie operację z systemem na zimno 1,5 bara)
    -wiosną przy uruchomieniu miałem H98 , kiedy było ciepło na zewnątrz i było ciśnienie powyżej 3 bar
    -odpowietrzniki mam Afriso -wg tego co wyczytałem , powinny być zamknięte , próbowałem na zamkniętych i otwartych -teraz mam otwarty na buforku , bo są w tym miejscu mniejsze przepływy-założyłem balonik i obserwuję ilość wydzielanego powietrza (po 2 tyg jest ok 4 cm średnicy -ale specjalnie się nie powiększa)

    Teraz częściej pracuje PC i nie wychładza się za dużo woda systemowa-na razie jest ok ,w sobotę upuściłem ciśnienia do 2 bar i "wysłuchuję" pracę pompy wodnej.

    Przy ponownym problemie założę jeszcze zawory odcinające przed odpowietrznikami -może przepuszczają "czapeczki" i przy mniejszym ciśnieniu systemowym następuje chwilowe podciśnienie na odpowietrzniku i wtedy może rzeczywiście zassać trochę powietrza.

    pozdrawiam
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  12. #992
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witam
    dziękuję za odzew i po kolei :

    -ćwiczyłem już kilka razy ustawianie systemu +0,3 bara (jeśli usłyszę bulgotanie , to wykonam ponownie operację z systemem na zimno 1,5 bara)
    -wiosną przy uruchomieniu miałem H98 , kiedy było ciepło na zewnątrz i było ciśnienie powyżej 3 bar
    -odpowietrzniki mam Afriso -wg tego co wyczytałem , powinny być zamknięte , próbowałem na zamkniętych i otwartych -teraz mam otwarty na buforku , bo są w tym miejscu mniejsze przepływy-założyłem balonik i obserwuję ilość wydzielanego powietrza (po 2 tyg jest ok 4 cm średnicy -ale specjalnie się nie powiększa)

    Teraz częściej pracuje PC i nie wychładza się za dużo woda systemowa-na razie jest ok ,w sobotę upuściłem ciśnienia do 2 bar i "wysłuchuję" pracę pompy wodnej.

    Przy ponownym problemie założę jeszcze zawory odcinające przed odpowietrznikami -może przepuszczają "czapeczki" i przy mniejszym ciśnieniu systemowym następuje chwilowe podciśnienie na odpowietrzniku i wtedy może rzeczywiście zassać trochę powietrza.

    pozdrawiam
    Odpowietrzniki automatyczne odkręcaj na "zatyczkach" tylko na chwilę - na czas wypuszczania "powietrza" a potem zakręcaj .
    Jakie masz ciśnienie w najwyższym punkcie układu?
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  13. #993
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Odpowietrzniki automatyczne odkręcaj na "zatyczkach" tylko na chwilę - na czas wypuszczania "powietrza" a potem zakręcaj .
    Jakie masz ciśnienie w najwyższym punkcie układu?
    hej
    niestety nie mam manometru w najwyższym punkcie instalacji
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #994
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Odpowietrzniki automatyczne odkręcaj na "zatyczkach" tylko na chwilę - na czas wypuszczania "powietrza" a potem zakręcaj .
    To raczej nie ma żadnego wpływu na pracę instalacji, bo u mnie wszystkie odpowietrzniki były odkręcone na maxa przez ostatnie 2 lata i nic się nie działo. Dopiero niedawno wyczytałem, że powinny być zakręcone to je zakręciłem, ale żadnego wpływu na działanie instalacji nie stwierdziłem, tzn ciśnienie bez zmian i powierza nie słychać.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #995
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    To raczej nie ma żadnego wpływu na pracę instalacji, bo u mnie wszystkie odpowietrzniki były odkręcone na maxa przez ostatnie 2 lata i nic się nie działo. Dopiero niedawno wyczytałem, że powinny być zakręcone to je zakręciłem, ale żadnego wpływu na działanie instalacji nie stwierdziłem, tzn ciśnienie bez zmian i powierza nie słychać.
    W sytuacji jaką ma kolega ma b. duży wpływ.
    Bierzesz się za doradzanie a mało co wiesz.
    Jestem ciekaw ilu czytających to forum dzięki twoim radom ma zbyt niski przepływ w związku z tym niższy cop i moc ale to wyjdzie " w mrozy " jakby co to uzupełnią ciemną stroną mocy - grzałkami

  16. #996
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    W sytuacji jaką ma kolega ma b. duży wpływ.
    Bierzesz się za doradzanie a mało co wiesz.
    Jestem ciekaw ilu czytających to forum dzięki twoim radom ma zbyt niski przepływ w związku z tym niższy cop i moc ale to wyjdzie " w mrozy " jakby co to uzupełnią ciemną stroną mocy - grzałkami
    Ja niczego nie doradzam. Stwierdziłem jedynie, że u mnie nie ma to wpływu, a mam 6 takich odpowietrzników w układzie, a też wcale nie jest taki najprostszy bo składa się z grzejników, klimakonwektorów i podłogówki, czym sugeruję, że kolega bobrow powinien przyjrzeć się po prostu swojej instalacji, bo być może tam jest problem.
    Co do mojego doradzania, to wybacz, ale ja przynajmniej staram się być pomocny i staram się podzielić swoimi doświadczeniami, w przeciwieństwie do Ciebie, bo Ty w często gburowaty sposób szukasz tu jedynie klientów na swoje produkty... Bez odbioru!
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #997
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    koledzy,
    wierzę w Wasze intencje i wiem ,że chcecie pomóc-idą Święta więc postarajmy się być dla siebie milsi (w polityce mamy tyle emocji,że więcej chyba już nikt ich nie potrzebuje)

    Odnośnie mojego problemu z "zapowietrzaniem" , to na razie wydaje mi się ,że mam do czynienia z kilkoma nachodzącymi na siebie problemami :

    -duży przepływ prawdopodobnie ma największy wpływ na powstawanie zjawiska (teraz jadę na V=3 i zobaczymy jak długo będzie ok)
    -wysoka temperatura , teraz grzeję dłużej lecz przy niższej temp (mogę mieć niższą temp w domu , ale przy ciepłych grzejnikach relatywnie jest większy komfort cieplny), wcześniejsze obserwacje były takie : duży przepływ+niskie ciśnienie+wysoka temp wody CO=bulgotanie w pompie wodnej
    -zwężenie przekroju z zakrzywieniem drogi na ciepłomierzu (założyłem go ponownie bo nieznacznie było lepiej bez niego)
    -za każdym razem , kiedy uzupełniam wodę przy regulacjach-dostaje się dodatkowa ilość powietrza do systemu (także w wersji rozpuszczonej) , teraz system mam tak wypłukany ,że woda jest naprawdę przezroczysta...

    Wnioski jakie mi się nasuwają :

    -powietrze krąży non-stop w obiegu , jeśli nie słyszę bulgotania tylko szum-po prostu jest ono bardziej rozpuszczone (to dotyczy chyba wszystkich instalacji), pytanie tylko jak dużo go jest i w jakiej formie
    -przy większym przepływie muszę mieć wyższe ciśnienie napływu lub większy przekrój rury ssącej (kiedy będę podpinał piec węglowy ,to może wymienię na 5/4 ")
    -konstrukcja samej pompy panasa chyba jest jakaś wyjątkowa jeśli chodzi o pompy wodne tj duże obroty +wrażliwość na gromadzenie powietrza w swej komorze (kiedy już słychać bulgotanie , to tylko wysokim ciśnieniem mogę je przegonić)+wrażliwość na kawitację przy większych przepływach (modeli od F jest chyba nie za dużo , a jak już są to prędkości są od 1 do 3 max)
    -odpowietrznik na buforku mogę zostawić odkręcony , jeśli to nie on będzie problemem (na razie potulnie stosuję wszystkie zalecenia)- buforek ma dużą średnicę i przepływ w nim spada więc nie powinno być problemu
    -może być gdzieś na styku jednostka wewnętrzna-buforek jakieś wredne połączenie (raczej na ssaniu), gdzie woda nie wycieka -ale za to zaciąga powietrze przy podciśnieniu


    to tyle , jeśli macie jakieś sugestie w tym temacie-chętnie się z nimi zapoznam

    cześć
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #998
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Bobrow - czarów nie ma.
    Pompa ma pracować w układzie zamkniętym czyli na ciśnieniu.
    Czy cypelek na odpowietrzniku jest zakręcony czy nie, to nie ma specjalnego znaczenia. Są takie, które można całkiem zakręcić, a są takie, których nie można.
    Jeśli jest otwarty to może powodować problem tylko w dwóch wypadkach.
    Ciśnienie spadnie poniżej wysokości statycznej instalacji i jak jest w najwyższym punkcie, to zaciągnie powietrze czyli jakiś wyciek.
    Drugi - uszczelka na pływaku prędzej czy pózniej zabrudzi się, zajdzie kamieniem itp i pokapuje wtedy z niego woda.
    No jeszcze przy spadku ciśnienia, wycieku, podciśnienie na pompie może powodować zassanie powietrza.
    W układzie zamkniętym raz poprawnie zalanym i odpowietrzonym żadne powietrze Ci się nie pojawi. I nic się tam stale nie uzupełnia. Więc co ty tam uzupełniasz?
    1 bar to 10m słupa wody. Masz wyższą instalacje niż 10m?
    Masz ciagle nadciśnienie i nic Ci tam pompa nie zassie.
    Żaden dżin powietrzny do instalacji nie wlezie. Żadne cuda, kawitacje, rozpuszczanie, wymiany pomp, freony z wymiennika itp czary. Kto coś takiego wymyśla???
    Po prostu masz w instalacji ciągle powietrze.
    Przy wyższych ciśnieniach te powietrze gdzieś Ci siedzi ściśnięte, możliwe że w naczyniu, a przy niższych, naczynie wypycha je do instalacji. Albo poduszka w jakimś wyższym punkcie może też tak działać.
    Przy wyższym ciśnieniu lekko zapowietrzony układ pracuje nieco ciszej.
    Ale tak czy siak musisz instalacje właściwie napełnić, przelać, odpowietrzyć i niczego nie regulować, ani nie dolewać.
    Odpowietrzniki ok, są, ale zapowietrzony i źle zalany układ będzie się sam odpowietrzał jak WOŚP
    Pzdr

  19. #999
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    kol clarnet ,
    dolewam wody , żeby uzyskać większe ciśnienie -tylko wtedy mogę usunąć pęcherz z pompy .Potwierdza to też kol kenda2. Wiem ,że to dziwnie wygląda-firma , która instalowała mi PC też nie rozwiązała tego problemu.
    Mam pytanie :jaki masz model t-capa (przypuszczam ,że wcześniejszy z pompą grundfosa) ?
    Przeczytaj ,proszę poprzednie moje posty -zadałem tam pytanie nt różnicy ciśnień na ssaniu i wyjściu z pompy-może coś zauważysz.
    To może jeszcze opiszę moja procedurę napełniania wodą :

    -np tylko PC+buforek (żeby wykluczyć grzejniki)
    -odkręcone odpowietrzniki w PC+buforek
    -odkręcam lekko zawór dopustowy i przez powrót z systemu uzupełniam wodę do zadanego ciśnienia
    -czekam chwilę ok 10-15 min i uruchamiam w service 2 tryb odpowietrzania ,
    -czasem odpowietrzam obieg do CWU -ręcznie przełączam zawór trójdrożny i uruchamiam funkcję serwisową 2
    -zakręcam nakrętki odpowietrzników

    Co robię nie tak ?

    tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #1000
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=clarnet;7027187]Bobrow - czarów nie ma.

    Żaden dżin powietrzny do instalacji nie wlezie. Żadne cuda, kawitacje, rozpuszczanie, wymiany pomp, freony z wymiennika itp czary. Kto coś takiego wymyśla???

    a te cuda "wymyśla" autoryzowany serwis Firmy Panasonic !
    joł
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 50 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony