dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 186
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie Relacja z testu kotła na sterowniku eCoal

    Relacja z testu kotła na sterowniku eCoal.

    Testowałem eCoala na zwykłej retorcie PPS 25 z ustawieniem sterownika jako Eko plus16 kw. (nazwy kotła nie podaję aby nie reklamować)

    eCoal.: wersja 0.2.9.10

    No tak porównanie wielkości spalania: eCoal spalił o 0,77 kg ekogroszku bobrek na dobę więcej od bruliego – ale myślę, że wielkość spalania nie jest aż tak ważna bo eCoal starał się to zrobić efektywniej

    1. Wiem, że eCoal z zasady ma pracować w trybie ciągłym i modulować moc w zależności od zapotrzebowania na ciepło a jedynie wyjątkowo jak zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo małe to może wpaść w przedmuch czy też tzw. tryb podtrzymania i to ma być sytuacja wyjątkowa.

    2. Niestety przy plusowych temperaturach tak jak teraz do +4 st C zapotrzebowanie na ciepło mojego budynku ( 240 m2 do grzania po podłogach w tym 13 m2 kotłowni) jest łącznie z CWU 200 litrowym małe – tak, że niestety eCoal nie potrafi z tak niską mocą na moim 25 kw palniku prowadzić się w trybie ciągłym a jego głównym trybem pracy jest niestety wyjątkowy tryb przedmuchu czy też podtrzymania i tak pracuje całe dnie – i głównie stąd rodzi się parę problemów.

    3. Na podtrzymaniu jak ma minimalną zadaną 42 st C to sterownik ją przebija o 5 st C i to z jeszcze większym nadmuchem wskutek czego siłą bezwładności dochodzi nawet do 53 st C pomimo że powinien pilnować tylko minimalnej zadanej czyli 42 st C a nie przebijać wyżej – co wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa w tym trybie,

    4. Z uwagi na dyskomfort sterownika opisany w pkt 3. można wprowadzić dodatkową opcję korygowania maksymalnej temperatury o jaką sterownik przebija temperaturę zadaną CO teraz przebija nawet do plus 6,6 st to powinna być wprowadzona korekta od 0 do - 6 – aby użytkownik sobie sam ustawił (wartość tego przebijania) – lub jako alternatywa zlikwidować to przebijanie temperatury całkowicie i niech sterownik dobija jedynie do swojej minimalnej zadanej temperatury czyli w tym wypadku 42 st C i niech się normalnie odstawia, ( to przebijanie nie jest na nic potrzebne),

    5. Podoba mi się reagowanie sterownika na zapotrzebowanie na ciepło i modulowanie w tym zakresie mocy (co do zasady) - bardzo przydatna funkcja (algorytm),

    6. Zaobserwowałem bardzo płynną modulację mocy sterownika na większym obciążeniu ale po tzw. „efekcie pierwszego szoku”. Sterownik miał grzać CO ( w trybie reg. pokojowego) i CWU jednocześnie (zadana CO na 48 st C) – to zwiększył moc w tym wysoko nadmuch aż temperatura spalin poszybowała na 200 st C tu się trochę uspokoił i po jakimś czasie zszedł z temperaturą spalin do 150 st C i nadmuch też niżej do 31 % a temperaturę wyjściową CO z kotła trzymał płynnie w zakresie od 48,8 do 49,1 st. C – no i tak powinno być ( poza „efektem pierwszego szoku”) - takiej płynnej modulacji mocy brakuje mi w brulim, Wniosek nasunął mi się taki, że przy większym (sporym) zapotrzebowaniu na ciepło sterownik chodzi piknie.

    7. Z drugiej strony sterownik nie powinien jednak aż tak nerwowo reagować na większe zapotrzebowanie na ciepło – zaraz zwiększa bardzo wysoko nadmuch w wyniku czego temperatura spalin staje się wysoka a zupełnie niepotrzebnie ( tu w następstwie tego powstają żużlowe spieki). Ta reakcja na nagłe zmiany zapotrzebowania na ciepło powinna być bardziej płynna, a zwiększanie nadmuchu powinno być mniejsze . Tak więc należy spłaszczyć strukturę algorytmu eCoala.

    8. Powinna być możliwość jeszcze większej korekty nadmuchu, jest od 0 do minus 5 w nowym sofcie a powinno być do minus 10 aby można było bardziej z optymalizować pracę dmuchawy wg. swoich potrzeb i rodzaju ekogroszku i rodzaju dmuchawy,

    9. Sterownik powinien mieć nową funkcjonalność (możliwość korekty) ustawienia maksymalnego ( granicznego) nadmuchu, którego sterownik nie powinien przekroczyć np. od 100 % do 40 % - tu użytkownik miałby pole manewru co na pewno pomogło by tym użytkownikom, którym w wyniku za wysokiego nadmuchu zapadają się kopce ( żar dostaje się do ślimaka) i jest problem,

    10. Sterownik powinien mieć funkcję ograniczenia temperatury spalin tak jak w brulim ( to by wyhamował znacznie łagodniej i rzadziej się odstawiał) – patrząc racjonalnie takie ograniczenie mogło by być góra do 110 st C,

    11. eCoal powinien mieć nową funkcjonalność korekty (plus , minus) czasu podawania lub czasu przerwy między podaniami - którą to korektę algorytm uwzględnił by w swoim procentowym stosunku tych parametrów w procesie spalania, to zapobiegło by np. przesypywaniu nie spalonego ekogroszku jak niektórzy mają lub zapobiegło zapadaniu się żaru, ( istniejąca teraz możliwość korekty czasu podawania jest kosmetyczna i niczemu w sumie nie służy)

    12. Powinna być możliwość (ustawienia dla kotłów żeliwnym) niższej minimalnej temperatury tj. do 36 st C. - skoro eCoal ma wypłynąć na szersze wody,

    13. Należy w sterowniku eCoal wprowadzić prostą funkcjonalność tak jak jest to w wielu innych sterownikach typu pid czy z fuzzy logic a mianowicie możliwość wyłączenia algorytmu i przejścia w tryb dwustanowy w tym wypadku przełączałoby się pomiędzy trybem adaptacyjnym eCoala a trybem bruliego i wszyscy będą zadowoleni.

    14. eCoal zaskoczył mnie bardzo dobrą pracą i prowadzeniem procesu spalania na mojej zwykłej stałej retorcie PPS 25 kw – wyglądało to tak jakby od dawna stanowili parę. Sterownik dobrze wypalał ekogroszek (może nawet lepiej od bruliego), nie przesypywał mi nie spalonego eko jak również kopiec się nie zapadał. ( no poza powstawaniem nie za dużych żużli przy zwiększonym nadmuchu. )




    Wypisane powyżej w 14 punktach moje spostrzeżenia to tylko przemyślenia zwykłego użytkownika kotłowego, który miał przyjemność testować eCoala tylko przez 10 dni (po dłuższym użytkowaniu bruliego). Być może niektóre tezy są chybione ale gdyby nawet tylko mała część spostrzeżeń przydała się Twórcom sterownika do jego udoskonalenia to byłoby wspaniale

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Co do spieków tu u mnie przy małym odbiorze ciepła Cobra także je powodowała aż do wyłączenia PID pomimo ograniczenia maksymalnego nadmuchu, więc wychodzi na to, że wydłużanie czasu pomiędzy podaniami powoduje ich powstawanie.

    Samo ograniczanie nadmuchu nie pomoże - jedyna rada przy małym odbiorze to przełączenie w tryb dwustanowy - wtedy jest od razu ok.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  3. #3

    Domyślnie

    Trochę racji masz
    Zgadzam się że przy malutkim zapotrzebowaniu wystarcza sterownik dwustanowy. Moja dmuchawa w piecu 15kw ustawiona w trybie ręcznym na 30% nie daje rady przedmuchać paleniska.
    Trafiła najgorsza pogoda do testowania

  4. #4

    Domyślnie

    czp01 Przy twoich założeniach to wyszedł Ci sterownik Bruli

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Ale taki udoskonalony albo sterownik adaptacyjny o ograniczonej wolności
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 16-01-2012 o 22:44

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    sebsa

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Rzgów
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    1.107

    Domyślnie

    Fajne wnioski CZP. Zgadzają się one z niektórymi moimi spostrzeżeniami. Pisałem już na wiosnę na temat ewentualnego wprowadzenia parametru ograniczenia temp spalin a także o możliwości przejścia w tryb dwustanowy. CZP jesteś również kolejna osobą, która wskazuje, iż korekta nadmuchu w zakresie -/+5% jest zbyt mała i należało by ja zwiększyć do -/+10%. Podoba mi się pomysł wprowadzenia granicznej wartości nadmuchu.

  7. #7

    Domyślnie

    Czp01

    pkt.7 - Cobra czy puma robią to łagodniej i nie naparzają momentalnie. Są jednak użytkownicy czy to sztokera czy skama, którzy by chcieli, aby tempo reakcji powrotu na wyższą moc było szybsze, bo im temp. może o 2-3-4st.C spadać... więc wszystkich to się jednak nie zadowoli.

    pkt. 8 pewnie słuszna uwaga, ale już jest całkiem dobrze. Jest jeszcze dodatkowa regulacja manualna na przysłonie dmuchawy...
    pkt.9 znajdziesz w Cobrze czy pumie plus ustawienie dołu dmuchawy
    pkt.11 jak wyżej znajdziesz w cobrze czy pumie
    pkt.13 j/w

    Analizując to na spokojnie coś mi się mocno wydaje, że te sposoby sterowania tak mocno od siebie nie odbiegają, jak co niektórzy myślą.
    Z całą jednak pewnością na dzień dzisiejszy w cobrze czy pumie nie znajdziesz obsługi przez internet... ale jedna firma jest w pewnych rzeczach do przodu a druga w innych.

    Patrząc na Twoje wnioski muszę stwierdzić,że należy teraz chyba poczekać na opcję przełączenia pracy eCoala na jakąś symulację zwykłego sterownika.
    Myślę,że pogoda do testu suma-sumarum była dobra, bo pokazała, gdzie jeszcze trzeba trochę popracować.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 17-01-2012 o 09:56
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    pkt.7 - Cobra czy puma robią to łagodniej i nie naparzają momentalnie. Są jednak użytkownicy czy to sztokera czy skama, którzy by chcieli, aby tempo reakcji powrotu na wyższą moc było szybsze, bo im temp. może o 2-3-4st.C spadać... więc wszystkich to się jednak nie zadowoli.
    Przydałaby się opcja do ustawienia trybu pracy: agresywny / normalny.

  9. #9

    Domyślnie

    Z zasady założenie ecoala była jego bezobsługowość dla ludzi nie chcących/umiejących korygować parametrów.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Analizując to na spokojnie coś mi się mocno wydaje, że te sposoby sterowania tak mocno od siebie nie odbiegają, jak co niektórzy myślą.
    Nie zaczynaj od nowa. Dobra?
    Ukłony dla Redakcji

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał art-e Zobacz post
    Z zasady założenie ecoala była jego bezobsługowość dla ludzi nie chcących/umiejących korygować parametrów.
    !!!
    Ukłony dla Redakcji

  12. #12

    Domyślnie

    Generalnie jestem zdziwiony, że sterownik dwustanowy może lepiej działać od PID. Nie chodzi mi tutaj o to czy test dotyczył eCoal, Pumy czy czegokolwiek innego z PID, ale samego faktu, że takie sterowanie wcale nie jest takie super w określonych warunkach....

  13. #13

    Domyślnie

    W sumie także jest to dla mnie dziwne. Jaka różnica czy PID wejdzie w podtrzymanie czy dwustanowy?

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ansu
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    ja tu się wziąłem
    Posty
    172

    Domyślnie

    Konstrukcja palnika sprawia że praca ciągła poniżej (w zależności od konstrukcji) powiedzmy 30% mocy nominalnej staje się mało efektywna. PID ani inna eCoal'a nic na to nie poradzi. W eCoal ten próg jest inny dla różnych kotłów. Sterownik jest dedykowany do konkretnych rozwiązani nie jest uniwersalny i z kotłem kolegi czp01 nie pracuje do końca poprawnie. Pewnie elektro-system dał by sobie radę ale ........ umowy patenty..............

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Cytat Napisał ansu Zobacz post
    W eCoal ten próg jest inny dla różnych kotłów. Sterownik jest dedykowany do konkretnych rozwiązani nie jest uniwersalny i z kotłem kolegi czp01 nie pracuje do końca poprawnie. Pewnie elektro-system dał by sobie radę ale ........ umowy patenty..............
    uważasz, że w OE+16 ecoal na małych mocach pasuje?
    Sprawność 37-47% na 3 kW jest dla ciebie satysfakcjonująca?
    to już lepiej byś wyszedł paląc miał od góry.
    R-290 pod strzechy

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ansu
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    ja tu się wziąłem
    Posty
    172

    Domyślnie

    W eCoal ten próg jest jakimś kompromisem. Osobiście nie mogę patrzeć jak pracuje z minimalna mocą i zarasta sadzą . Zakupiłem najmniejszy kocioł jaki był dostępny i tak 95% czasu pracuje z minimalną mocą lub z podtrzymaniem ze sprawnością poniżej 50%. Mam zamiar możliwości (zbiornik akumulacyjny 50kWh i bezwładność budynku ) wykorzystując istniejącą funkcjonalność sterownika, palić w kotle OEP z pełną mocą powiedzmy 4h dziennie od 40°C do 90°C. Tylko co ma robić kocioł przez pozostałe 20h i jak mu się to spodoba.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppietrz Zobacz post
    Generalnie jestem zdziwiony, że sterownik dwustanowy może lepiej działać od PID. Nie chodzi mi tutaj o to czy test dotyczył eCoal, Pumy czy czegokolwiek innego z PID, ale samego faktu, że takie sterowanie wcale nie jest takie super w określonych warunkach....
    Myślę że czp nie napisał że dwustanowy działa lepiej.
    Wydaje mi się że w jego przypadku tylko troszkę bardziej ekonomicznie.
    0,77 kg na dobę to daje coś około 24kg na miesiąc.
    Uwierzcie są ludzie którzy woleli by spalić 100kg więcej miesięcznie mając tzw. " święty spokój"
    Każdy jest tutaj dorosły i ma swój rozum i powinien podjąć decyzję na czym mu bardziej zależy.
    Ja używam również eCoala na zwykłej retorcie i w moim przypadku nie zaobserwowałem większego spalania ale za to niewątpliwie zauważyłem że gdy teraz eCoal utrzymuje kocioł z ciągłym nadmuchu to kocioł w drastyczny sposób przestał się zabrudzać.
    Aaa i dodam że ilu ludzi, tyle gustów a wszystkim nie da rady dogodzić.

  18. #18

    Domyślnie

    Ja bym tutaj szukał pozytywów całego testu.
    Widać, gdzie jeszcze trzeba pracować.
    Widać, jaka funkcjonalność moze być jeszcze potrzebna (symulacja zwykłego stera).


    Karoka, ale Ty palisz mniej kalorycznym paliwem - brunatnym.
    Zapuść kosz dobrym groszkiem przy obecnej, jeszcze ciepłej pogodzie i zobaczymy
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Teraz żeby dać koali więcej do myślenia zasypałem po całym worku, jeden brunatny, jeden czarny, nie wiem na ile to się samo wymiesza ale pewnie momentami będzie raz więcej czecha a raz naszego.
    A niech tam odżałuję kilka worków i zasypię teraz sam czarny.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tesel
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Strąpie/Barlinek
    Posty
    1.914

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Teraz żeby dać koali więcej do myślenia zasypałem po całym worku, jeden brunatny, jeden czarny, nie wiem na ile to się samo wymiesza ale pewnie momentami będzie raz więcej czecha a raz naszego.
    A niech tam odżałuję kilka worków i zasypię teraz sam czarny.
    To w końcu jaki masz teraz?Czarny czy mieszany?
    https://esterownik.pl/sterownik/968 Super Skam-p 12kw
    Kto ma uzasadnione wątpliwości, osiągnie wiedzę.

    Andrzej Frycz Modrzewski

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony