dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 151 z 1554
Pokaż wyniki od 3.001 do 3.020 z 31073
  1. #3001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    który na podstawie danych oblicza straty przez poszczególne przegrody i zestawia to na wykresie kołowym z wartościami procentowymi ?
    Puki co nie widziałem aby było wymagane liczenie strat dla poszczególnych rzeczy w procentach, w liczbach tak... można jeśli się ma
    w arkuszu kalkulacyjnym zrobione, wyciągnąć dowolne dane, ale tego się nie uwzględnia w Ś-Ch-E
    Choć liczbowo jest wyliczone i zsumowane w Htr i Hve→ dla wentylacji.
    Na fizyce ciepłowników! Programy te zakładają, że straty ciepła są proporcjonalne, czy procentowe.
    To raz dwa....
    nie programy zakładają straty program liczy wartość straty bez wymiarowej ...
    w odniesieniu do domu .
    to jest np Htr 44 W/K i Hve 15 W/K ... i suma tego ... pomnożona przez gradient daje ilość mocy potrzebnej do ogrzania.
    całościowo jak sobie podzielisz przez powierzchnię masz wskaźnik mocy na 1m^2 ... nie wiem na 1m^3 ... co chcesz to masz .
    I im lepsza izolacja i ciąga tym Htr mniejsze ... w Hve ... może Pan walczyć o wynik ... w Htr ... niestety nie ta liga.
    A mostki szybko zwiększają Htr... jedne balkon ... 5m długości .."izolowany" 10cm na około ... sumaryczny mostek .. 0,45 W/K...
    razy 10m ... mamy 4,5 W/K ! czyli 1/10 z tego co zapodałem ... a zapodałem dane z projektu termomodernizacji do standardu pasywnego ...
    dom powierzchnia 220 m^2 po podłodze !!! przy -30... wychodzi 2,8 kW mocy ... to źle ?
    Programem wyliczone EU C.O 1,45 kWh

  2. #3002
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest banał nie licznie! problem polega w lenistwie nic więcej ...kto chce może policzyć bez programów.
    Jak liczymy część tego Htr ...
    mamy 100m^2 ... U 0,2 W/m^2K ... =100m^2*0,2W/m^2*K =20 W/K i teraz jak mamy na obwodzie mostek termiczny
    o wartości 0,2 W/mK*40m= 8 W/K ... łatwo policzyć jaki to procent !
    teraz jak to jest zwykły fundament ... z nieciągłą izolacją ... mostek 0,5 W/mK .. * 40m = 20 W/K 100% dodatku !
    to mało ? schody balkony okna itp ... tego jest masę w przeciętnym domu !
    stąd bierze się ... 70 kWh ... 150 kWh itp..

  3. #3003
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    To jest banał nie licznie! problem polega w lenistwie nic więcej ...kto chce może policzyć bez programów.
    Wszystko się zgadza, tylko trzeba mieć do tego trochę większą wiedzę niż po zajęciach w przedszkolu "Fizyka dla smyka" .

  4. #3004
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Gdzie ty to widziałeś ?
    Chyba nie mówisz o wyniku dla konkretnego domu, który na podstawie danych oblicza straty przez poszczególne przegrody i zestawia to na wykresie kołowym z wartościami procentowymi ?
    Przecież wyliczenia robi się do poszczególnych elementów ! Tak? A jest to nieznajomość fizyki!
    Warto poczytać podstawowe definicje .
    W podręczniku nawet znalazłem coś takiego: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	% dk.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	224193Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	%  izolacji.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	224194
    Przecież to kompletny brak wiedzy o izolacji i o statystyce - po co dalej roztrząsać wypociny ciepłowników. Rolą izolacji termicznej jest pozbycie się kotłowni, więc obliczenia które proponuje Pan Henryk - z definicji są błędne i służą oszukiwaniu inwestora. Co tu jest niezrozumiałego?

  5. #3005
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przecież wyliczenia robi się do poszczególnych elementów ! Tak? A jest to nieznajomość fizyki!
    Warto poczytać podstawowe definicje .
    W podręczniku nawet znalazłem coś takiego: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	% dk.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	17,0 KB
ID:	224193Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	%  izolacji.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	224194
    Przecież to kompletny brak wiedzy o izolacji i o statystyce - po co dalej roztrząsać wypociny ciepłowników. Rolą izolacji termicznej jest pozbycie się kotłowni, więc obliczenia które proponuje Pan Henryk - z definicji są błędne i służą oszukiwaniu inwestora. Co tu jest niezrozumiałego?
    Rozumiem, że Profesor Pytalski nie dość dokładnie to wyjaśnił, czy może nie uważało się na zajęciach ?
    O ile na pierwszym obrazku wszystko się bilansuje do 100%, to z drugim mało rozgarnięty przedszkolak może mieć problemy, bo suma strat waha się od 78 do 126%, a to już przecież niezgodne nie tylko z fizyką, ale i matematyką .

  6. #3006
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    To jest banał nie licznie! problem polega w lenistwie nic więcej ...kto chce może policzyć bez programów.
    Jak liczymy część tego Htr ...
    mamy 100m^2 ... U 0,2 W/m^2K ... =100m^2*0,2W/m^2*K =20 W/K i teraz jak mamy na obwodzie mostek termiczny
    o wartości 0,2 W/mK*40m= 8 W/K ... łatwo policzyć jaki to procent !
    teraz jak to jest zwykły fundament ... z nieciągłą izolacją ... mostek 0,5 W/mK .. * 40m = 20 W/K 100% dodatku !
    to mało ? schody balkony okna itp ... tego jest masę w przeciętnym domu !
    stąd bierze się ... 70 kWh ... 150 kWh itp..
    Właśnie o to mi chodzi. Podał Pan świetny przykład jak wypacza fizykę liczenie. To jest pięknie pokazane jak nie WOLNO robić. Nie można traktować izolacji fragmentarycznie i składać, liczyć mostki i składać.
    Jak Pan ze styropianowego sześcianu zabierze jedną ścianę, to ma Pan 83% izolacji czy g... nie izolację.

    Przecież to aż za dobrze widać, że szkoli się studentów na uczelniach gdzie jest "ogrzewnictwo" by ogrzewać, a nie izolować!

  7. #3007
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Jak Pan ze styropianowego sześcianu zabierze jedną ścianę, to ma Pan 83% izolacji czy g... nie izolację.
    Skoro Pan tylko tak potrafi liczyć, to zostaje Pan z g... w ręku.
    Jak to jeden z Forumowiczów w swojej stopce celnie podsumował :
    Człowiek, który nie potrafi opanować matematyki i fizyki na poziomie szkolnym, to nie humanista, tylko matoł.

  8. #3008
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale mnie nie obchodzą procenty ! liczy się finalny produkt ! dom ciepły !
    Ciepełko atakuje sobie prostopadle, ale kiedy spotykają się dwa ciepełka ...
    to robią gratis .. w postaci ciepełka liniowego lub przestrzennego !
    Ciepłownicy !
    jesteś naprawdę Pan ciekawy człowiek.
    Ktoś chce pozbyć się w ogóle ogrzewania .. "C.O" .. to ciepłownik ? mnie można nazwać ciepłownikiem !
    To Pan nim jest ! ponieważ celowo zawyża straty, kombinuje!
    Jeśli nie będzie sterowania i kabli 100W/m^2 to dom nie będzie oszczędny ! bo ogrzewanie jest zdaniowe itp..
    I kable upakowane w beton ! bądź że Pan poważny !

    łatwo wyliczyć ... U 0,7 W/m^2*K *100m^2 = 70 W/K czyli już więcej jak cały dom modernizowany z stropem, ścianami i piwnicą plus okna i jeszcze zostaje 10W/K ciężko to pojąć ! to jest jedna ściana !
    konkretny przykład !
    70m^2 tej ściany U0,7 = 49 W/K a gdzie jeszcze okno ? sama jedna ściana daje tyle strat co cały budynek i pół wentylacji !
    I moc do ogrzania ... 49 * 20 =~2kW jedna ściana bez okna !! i tak rośnie aż do 28 kW !
    a spadek po modernizacji jest do 2,8 kW !! 10 razy !!!

  9. #3009
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    łatwo wyliczyć ...
    Może łatwo - przy założeniu, że:
    Sigma start poszczególnych elementów równa się stracie całości!!!
    Oraz
    Ze system ogrzewania jest liniowy, czy wyprodukuje dokładnie tyle ciepła ile potrzeba i produkcja tego ciepła spada ( lub rośnie) dokładnie liniowo do potrzeb.
    W praktyce nie jest spełniony pierwszy warunek, a centralne ogrzewanie nie spełnia drugiego warunku. Przy małych potrzebach - sprawność systemu maleje dość drastycznie.

  10. #3010
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    I kable upakowane w beton ! bądź że Pan poważny !
    Zapraszam do sklepu - czas podniesienia temperatury 2 st/4-5 minut przy 60W/m2 podłogówki.

  11. #3011
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Może łatwo - przy założeniu, że:
    Sigma start poszczególnych elementów równa się stracie całości!!!
    Oraz
    Ze system ogrzewania jest liniowy, czy wyprodukuje dokładnie tyle ciepła ile potrzeba i produkcja tego ciepła spada ( lub rośnie) dokładnie liniowo do potrzeb.
    W praktyce nie jest spełniony pierwszy warunek, a centralne ogrzewanie nie spełnia drugiego warunku. Przy małych potrzebach - sprawność systemu maleje dość drastycznie.
    Panu już podziękujemy - pała. Następny proszę .

  12. #3012
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przecież wyliczenia robi się do poszczególnych elementów ! Tak? A jest to nieznajomość fizyki!
    Warto poczytać podstawowe definicje .
    ...

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Nie można traktować izolacji fragmentarycznie i składać, liczyć mostki i składać.
    Jak Pan ze styropianowego sześcianu zabierze jedną ścianę, to ma Pan 83% izolacji czy g... nie izolację.
    Nie dziwie się, że wywalili Cię ze studiów. Za taką analizę to ja bym Cię z podstawówki wywalił !

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przecież to aż za dobrze widać, że szkoli się studentów na uczelniach gdzie jest "ogrzewnictwo" by ogrzewać, a nie izolować!
    To idź zaizoluj sobie dzbanek z wodą i poczekaj aż się zagotuje ... Co za ...

    Człowiek, który nie potrafi opanować matematyki i fizyki na poziomie szkolnym, to nie humanista, tylko matoł.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #3013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sigma start poszczególnych elementów równa się stracie całości!!!
    Oraz
    no to oczywiście ! nie wiem czemu to nie było oczywiste ?
    Nie może być tak że ... sobie jakieś procenty przyjmujemy ! Tylko stratę całości liczy się z poszczególnych elementów .
    jak jest strata jedno wymiarowa ok ..
    Problem którego Pan może nie widzieć ... jest wyszukanie każdej nieciągłości izolacji, czy jak w przeciętnych domach ..
    I puki co moje zainteresowania są ukierunkowane żeby z tego przeciętnego zrobić, nie przeciętny.
    A to bez przeliczenia wyszukania każdej nieciągłości itp ... nie może być zrobione.
    To właśnie "prawdziwi" ciepłownicy .. "robią" "kalkulację" i wydają wyrok ... dom 100m^2 120 wat mocy na 1m^2 .. bez uwzględniania czegokolwiek
    a potem

    tu
    Znajomy, ktory tez sie nasluchal podobnych doradcow ocieplil sobie dom z bala 25cm od srodka gruba welna. A dzis nie moze ustawic pieca typu ekogroszek na minimum tak zeby okien i drzwi nie otwierac

    Wcale bym się nie zdziwił kiedy obcowanie z takimi ludźmi co tak prosto uważają
    prowadziło do takiego stanu w którym Pan Tomasz atakuje ...
    każdego ...
    mnie takie opinie jak zacytowana bawią !

    Ze system ogrzewania jest liniowy, czy wyprodukuje dokładnie tyle ciepła ile potrzeba i produkcja tego ciepła spada ( lub rośnie) dokładnie liniowo do potrzeb.
    No i właśnie to robił beton ... i robi ! potrzeba jest 1kW ...
    a z uwzględnieniem sprawności piec musi mieć 1,5 kW trudne ?

    To się wszystko liczy ! i wychodzi że piec na drewno do grzania wody i system taki ma sprawność 0,42 z pamięci piszę .. co mi wyszło w wyliczeniach .
    czyli wniosek trzeba 2x i trochę energii aby uzyskać ten 1kW !
    Na czystych liczbach prąd wychodzi korzystniej ... bo sprawność bezpośredniego grzania
    wychodzi te blisko 100 % ! ale nawet to nie ratuje tego że prąd jest drogi ...
    i możemy dzięki "drewnu" przełknąć iż jest potrzeba go 2x więcej niż prądu !
    tylko jest 5x tańszy !

    Ja tu nie widzę roli ciepłowników ! ponieważ ci naciągali by sprawność do góry jak już !
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 13-11-2013 o 13:45

  14. #3014
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Sigma start poszczególnych elementów równa się stracie całości!!!
    Oraz
    no to oczywiście ! nie wiem czemu to nie było oczywiste ?
    Co w tym oczywistego? Przecież to bełkot! Pisany tylko dla podtrzymania dyskusji.
    Myślisz, że TB z tego co piszesz cokolwiek rozumie?

  15. #3015
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Właśnie o to mi chodzi. Podał Pan świetny przykład jak wypacza fizykę liczenie. To jest pięknie pokazane jak nie WOLNO robić. Nie można traktować izolacji fragmentarycznie i składać, liczyć mostki i składać.
    Jak Pan ze styropianowego sześcianu zabierze jedną ścianę, to ma Pan 83% izolacji czy g... nie izolację.

    Przecież to aż za dobrze widać, że szkoli się studentów na uczelniach gdzie jest "ogrzewnictwo" by ogrzewać, a nie izolować!
    a tego nie widziałem czy jak zapomnę rękawiczek to co ? mam się powiesić ? tak ?
    A jak chce Pan liczyć ? jak przychodzi "owca" "klient" to co ... krzyczy Pan dawaj banknot tysiąc złotowy ? jak takiego nie ma ...
    to krzyczysz Pan dawaj 5x 200 zł ! ...
    czyli jak wypłaci po 1zł ... to już nie pieniądze ?
    Oczywiście że trzeba puki co krok po kroku liczyć ! chyba że komputer przeliczy mode ..
    ale i tak zliczał go będzie z elementów skończonych !

  16. #3016
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Co w tym oczywistego? Przecież to bełkot! Pisany tylko dla podtrzymania dyskusji.
    Myślisz, że TB z tego co piszesz cokolwiek rozumie?
    Nie po prostu widziałem światełko w tunelu!
    że z mroków TB wyrwę, a tu rzopa ...

    Panie Tomaszu, proszę odpowiedzieć na jedne ciąg pytań
    skąd mam wiedzieć czy kable przez Pana sprzedawane to nie spisek energetyków ?
    przecież kabel zje 100 wat prądu a da ciepła 20wat... oni są podejrzani !
    Licznik też zawyża ... ponieważ powinienem zapłacić za te 20 no chcą mnie oszukać .
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 13-11-2013 o 14:13

  17. #3017
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK Zobacz post
    Popatrz najpierw jak to wygląda :

    A tu na planie (pawilon 15A) - zobacz ile ma ścian zewnętrznych :
    Ubiegłeś mnie Henok . Przez ostatni tydzień byłem w Warszawie i poszedłem na tą Bartycką do pawilonu 15a - chciałem pogadać na temat wentylacji, pomacać rekuperatory itp. Byłem bardzo zaskoczony jak zobaczyłem tą budę, którą Pan Tomasz się tak przechwala. Niestety szczęście mi nie dopisało bo zastałem kartkę na drzwiach "Pojechałem po towar". Trudno się mówi.

    Panie Tomaszu, nie piszę tego po to, żeby się naśmiewać z Pana czy Pańskiego miejsca pracy, ale dlatego, żeby obalić te bzdury które Pan opowiada. Pan tam dał 30 cm styro od gruntu??? Ta buda ledwo stoi ze starości! Dmucha tam pewnie przez każdą szparę i bardziej mi to przypomina "szczękę" w której badylarze sprzedawali ogórki gruntowe, niż jakikolwiek sklep. To obraz nędzy i rozpaczy, a tego obrazu dopełnia ta nieszczęsna stareńka kamera z wybitym obiektywem nad wejściem Widać jakaś potężna energia się tam kumuluje skoro ogrzeje Pan to powietrzną pompą ciepła 350W w dodatku z COP 5 i to przy - 20*C.

    Jedno co mnie urzekło to ten stareńki reku z 1990 roku. Widać że to ma tyle lat, bo pod dotykiem wymiennik się kruszy. Nie wiem czy wtedy były już w Polsce rekuperatory, czy nie. Może Pan skopiował pomysł jakiegoś reku z zachodu, a może pomysł był Pański, ale fakt, że coś takiego Pan zbudował i używał daje Panu duży plus.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  18. #3018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To taki TB ma bunkier przed złymi ciepłownikami
    tylko szyld jakiś mylący
    "systemy ogrzewania" pewnie żeby go ciepłownicy wzięli za swojego !

  19. #3019
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o OZC, liczenie i tym podobne, to chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Jak już mówiłem, na wiosnę ruszam z budową, a teraz chcę dopiąć na ostatni guzik tyle szczegółów ile się da. Bawię się więc Audytorem OZC, kombinuję jak tu nie zrobić żeby było najbardziej optymalnie. ALe skąd mam wiedzieć ile ten dom spali? No, niby wyliczy mi to program, ale czy na pewno? Przecież to zależy od tego gdzie ten dom wybuduję i czy wybiorę odpowiednią stację meteorologiczną lub wklepie własne danych z pomiarów. Własnych pomiarów nie mam i nie sądzę, żeby miał je ktokolwiek, a stacje meteorologiczne są może nie tak bardzo daleko, bo w promieniu 100km jest ich kilka, ale co z tego, jak te dane nijak się mają do mojego terenu?

    Zauważyłem (nie odkryłem ameryki), że jest korelacja między wysokością nad poziomem morza, a zapotrzebowaniem na ciepło. Zrobiłem W OZC kilka analiz dla tego samego budynku, ale z uwzględnieniem różnych stacji meteo i na kolanie wyliczyłem prościutki model opisujący zależnością liniową, jak zmienia się zapotrzebowanie na ciepło w funkcji wysokości. Wyszło mi y = 2,34*x + 2737, czyli dla mojej działki 643 m n.p.m. domek będzie zużywał 4250 kWh rocznie.
    Nie wiem czy jest inna metoda żeby to zużycie oszacować w zależności od wysokości, ale mój sposób chyba działa, a na pewno jest lepszy niż wybranie punktu pomiarowego najbliższego działki bez uwzględniania różnic wysokości. To oczywiście dla tych co budują w górach, bo na nizinach to prawie wszędzie jest tak samo w danej strefie klimatycznej.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  20. #3020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Policz sobie ... wartości na 1st .. tyle Ci potrzeba .
    jak chesz kWh .. to dla Ciebie wystarczy że pomnożysz przez średnią sezonową
    ilość mocy na 1 godzinę razy liczę godzin x liczbę dni 220 i razy delta t średnie ...
    i taki błąd 20% Ci wystarczy .
    Zaczniesz dostrzegać co ma wpływ na straty itp .

Strona 151 z 1554

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony