dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie Obróbka komina z blachy (sztywna) oraz obróbka przyścienna - jak prawidłowo wykonać?

    Witam
    Ponieważ finiszuję z pokryciem dachu dachówką a robię to pierwszy raz mam problem ze znalezieniem szczegółów co do dwóch informacji.

    Wielokrotnie nie zawiodłem się na pomocy radach udzielanych tu przez fachowców na co liczę i tym razem.

    Pierwsza sprawa dotyczy obróbki komina. Wątków jest mnóstwo ale głównie są one typu - oceńcie mój komin i jego obróbkę, jaki kolor jaka blacha czy miękka czy twarda itp.
    Nie ma info jak to wykonać, gdyż inwestorzy nie robią tego własnoręcznie więc mało ich to obchodzi.

    Chciałbym wykonać tą obróbkę:
    po pierwsze prawidłowo
    dwa z blachy - konkretnie aluminiowej powlekanej w kolor
    dwuczęściowo (górna i dolna)
    bez sylikonów
    pod spód dachówki (ładniej to wygląda moim zdaniem niż na wierzch)
    bez wkrętów/kołków w górnej obróbce
    z wcinką (wydrą) górnej obróbki pod kątem w komin

    Tak to ma mniej więcej wyglądać.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obróbka komina bez wkrętów.jpg
Wyświetleń:	654
Rozmiar:	32,2 KB
ID:	225474

    Obróbka ma składać się z 4 części, górnej, dolnej i dwóch bocznych. Górna i boczne wchodzą pod dachówki dolna wychodzi na nie.

    Dolną obróbkę zagiętą pod kątem 90st. z kapinosem u góry i anty przelewowym zagięciem na końcu u dołu mocuję do łaty poprzez dodatkową blaszkę nie kalecząc obróbki a z boku do komina kołkami.
    Pod dachówkę wklejam też na tej obróbce dodatkowo samoprzylepny klin z gąbki.
    Strona z dachówką stroną od fali ładnie przykryje kapinos antyprzelweowy
    - to jest dla mnie zrozumiałe

    I teraz 2 pytania.
    1. To jak przymocować górną obróbkę wcinaną w komin aby nie było w niej wkrętów (jak na foto)?
    2. Jak nałożyć na obróbkę dolną dachówkę aby nie odstawała ( zaznaczyłem na szkicu podniesioną dachówkę z prawej strony komina)?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obróbka komina szkic.JPG
Wyświetleń:	618
Rozmiar:	57,8 KB
ID:	225475


    Druga sprawa
    Podobnie jak obróbkę boczną komina robimy obróbkę przyścienną gdzie dach styka się ze ścianą. Np przy lukarnie lub przy połaci dachu sąsiadującej ze ścianą.
    Moja ściana będzie miała izolację ze styropianu.

    Pytania
    1.Czy obróbkę wcinać na żywca w styropian po obrobieniu klejem i siatką?
    2.Czym i jak przykręcać bok obróbki dolnej i górną do ściany? ( Znaczy czy mam kręcić w styropian czy aż do muru bo ocieplenie będzie miało grubość 25cm, farmer z gumką raczej nie będzie trzymał)


    Mam nadzieję, że konkretne odpowiedzi raz na zawsze rozwieją wątpliwości i będzie można odsyłać do skutku ludzi z podobnym pytaniem do tego wątku.
    Ja mimo chęci i prób nie znalazłem na forum szczegółowych rozwiązań.

    Liczę na pomoc
    pozdrawiam samorobów
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jerzy00

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Kod pocztowy
    97-545
    Posty
    91

    Domyślnie

    Witam kolegę, który również lubi sam podziałać przy domu i od razu gratuluję samozaparcia oraz doceniam wkład i wysiłek, bo nie wszyscy to docenią mam na myśli drugą 1/2 ;P ile to wysiłku kosztuje, a kosztuje. Gdzieś pytałeś o kratki went ja kupiłem co prawda 14x14 ale aluminiowe nakładki zewnętrzne w czarnym kolorze na alle... u sprzedawcy megakominki_pl wyglądają solidnie. Dobre pytania zadałeś- u mnie wyszło samo, ale ja dałem w sumie 3 warstwy zabezpieczające blacha pod dachówką, dachówka klejona taśmą alu do blachy i obróbkę zewnętrzną chroniącą tak naprawdę tą taśmę- aczkolwiek wychodzi poza fale- ja mam kominy obrobione struktonitem- też się musiałem nauczyć go kłaść, przykręciłem całą ścianę na kominie i rozebrałem jak zobaczyłem,że są szpary i wtedy doszedłem do tego , że warstwami się to kładzie, ale o tym nigdzie nic nie ma Pogody nie padającej Ci życzę - mnie też się przyda bo jestem na etapie układania ostatnich połaci ale niestety z koszem :/ trochę z docięciami schodzi. A jeszcze mam pytanko dlaczego nie ociepliłeś tej ściany co jest pomiędzy dachem - później będzie Ci bardzo ciężko to dobrze zrobić. pozdrawiam

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dziękuję za uznanie. Jeśli robisz sam to również gratuluję.

    Za te ściany właśnie się biorę. Niestety nie ominie mnie to. Dzięki za czujność.
    Robię wszystko pierwszy raz. Wszytko jest do ogarnięcia na budowie samemu. Tylko łatwiej się uczyć jak ktoś pokaże niż samemu dochodzić metodą prób i błędów.
    Ale są tu bezintersowni ludzie, którzy na pewno wesprą radą. Nie jestem dla nich zagrożeniem, gdyż nie robię tego zarobkowo.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jerzy00 Zobacz post
    Dobre pytania zadałeś- u mnie wyszło samo,
    Zapomniałem zapytać.
    A jak rozwiązałeś montaż obróbki przyściennej do ściany i jej ułożenie względem dachówki.
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jerzy00

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Kod pocztowy
    97-545
    Posty
    91

    Domyślnie

    na obecną chwilę przyklejałem każdą dachówkę taśmą bitumiczną z aluminium - to się zwie taśma dekarska SOUDABAND. Jak położyłem jedną to przykleiłem i następną na nią i znowu okleiłem - itd a kiedyś może jakiś wąski pasek obróbki blacharskiej dam. Dodam iż te łączenia są pod 70 cm okapem tak więc woda tam to rzadkość.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jerzy00

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Kod pocztowy
    97-545
    Posty
    91

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    ........ Wszytko jest do ogarnięcia na budowie samemu. ....
    Z własnego doświadczenia wiem, że wszystko można zrobić samemu . Jedyne co to kaparka pomogła wykopać pod fundamenty, a reszta "tymi ręcoma". Pozdrawiam i sukcesów życzę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    U siebie kopałem pod fundament szpadlem czyli można wszystko. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  8. #8

    Domyślnie

    Stary temat, ale jednak aktualny. Też sam buduję.
    Jak właśnie, porazić sobie z prawą stroną. Z lewej zagięcie na obróbce ładnie chowa się pod falą, ale z drugiej strony dachówka jest płaska. Jak wsunę blachę aż pod następną falę, to znów nie mam za co dachówki zaczepić
    Dzięki z góry za sugestie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bracki88

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    32-084
    Posty
    328

    Domyślnie

    Ja podcinam łaty.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony