dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Kocioł do starego domu

    Mam problem z doborem mocy kotła. Sytuacja wygląda następująco: stary piec już niedomaga i będę musiał w tym roku wymienić go na nowy, chcę od razu zainwestować w ekogroszek. Mam już zamówione nowe okna. Ale ocieplenie, ze względów finansowych, będę robić dopiero za 2 - 3 lata.
    Kalkulator pokazuje, że mój budynek, ok 110 m2 - kostka, potrzebowałby w tej chwili kocioł o max mocy prawie 17kW, a średnio prawie 9kW. Natomiast gdy dodam 12 cm ocieplenia pokazuje kocioł o max mocy prawie 9 kW, a średnio prawie 5kW. Naprawdę 12 cm ocieplenia sprawi, że zapotrzebowanie na moc spadnie o połowę?
    Prawie jestem zdecydowany na kocioł Ogniwo Eko Plus, ale w obecnej sytuacji zastanawiam się czy kupić kocioł 10kW czy 16kW? Lepiej przez 2-3 lata korzystać z kotła o za małej mocy, a później mieć OK, czy 2-3 lata mieć OK, a później palić kotłem o za dużej mocy?

  2. #2

    Domyślnie

    Kalkulator może przekłamywać. Chyba, że masz juz dobrze ocieplony dach, do tego podłoga też jest zrobiona. Bo sama wymiana okien i ocieplenie ścian nie powinny dać aż tyle.
    Jak zostało dobrze wyliczone, to trzeba kupić kocioł podajnikowy 8-9 kw. Ewentualne paręnaście dni z większymi mrozami spokojnie przeżyjesz. Szanse na taki scenariusz i tak są są nikłe.
    Jak kupisz kocioł większej niż potrzeba mocy, to będzie cię bić po kieszeni przez cały okres eksploatacji.

  3. #3

    Domyślnie

    Kocioł 10-12kW na teraz i po ociepleniu. Teraz może go wspomożesz zima grzałką w bojlerze a póxniej tez będzie dobry
    Dochodzi CWU i tutaj duzo zależy od tego jaki będziesz miał "bojler" i czy odpowiednio podłączony.
    CWU potrafi mocno podbijac chwilowe zapotrzebowanie, zaburza pracę szczególnie, gdy np. nie masz zmywarki, wówczas tam, gdzie sterownik rysuje wykresy wychodzi wszystko jak na dłoni
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #4

    Domyślnie

    W tym domu nic nie jest jeszcze zrobione. Trzeba ocieplić dach, ściany, fundamenty, wymienić okna. A kredytu nie chcą mi dać to muszę sam sobie zbierać.
    Wodę użytkową podgrzewam gazem Kocioł będzie służył tylko do ogrzewania domu.
    Muszę się jeszcze rozejrzeć za innymi firmami, ale Ogniwo pasuje mi ze względu na niedużą wysokość i automatykę. Mam w piwnicy tylko 1,8m, a do tego nad kotłem pełno rur, które dodatkowo zabierają miejsce. A poza tym ktoś w rodzinie zbiera właśnie doświadczenia OEP więc będę miał z kim pogadać o problemach...
    Powiecie, że mam zrobić ogrzewanie gazowe, ale pewnie mnie to zrujnuje
    Ostatnio edytowane przez Mobe ; 08-02-2016 o 09:54

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jak już Ogniwo to 10kW, ma nadwyżkę mocy także i teraz i później sobie poradzi z domkiem, przy tak niskiej kotłowni będzie Ci się źle czyściło kanały pionowe ponieważ tam musisz pucować szczotką wkładaną od góry i ruchy góra-dół, można palce o sufit poodzierać.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Karoka czyli co polecasz z połkami poziomymi jest jakies malenstwo 10 czy 12kw ja mam jeszcze mniej tylko 1,5m w piwnicy

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    No Ty chyba masz już kocioł ?
    Skam ma półki poziome i nie trzeba wajchlować nic od góry tyle że ma coś 134cm wzrostu, najmniejszy jaki mam to RBR 12kW, też nie trzeba nic z góry, ma ten sam ster co Ogniwo a tylko 95cm "wzrostu", następny Tilgner EKR 12kW, też czyszczenie od przodu, któryś z Kamenów ?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcus312 Zobacz post
    Karoka czyli co polecasz z połkami poziomymi jest jakies malenstwo 10 czy 12kw ja mam jeszcze mniej tylko 1,5m w piwnicy
    Współczuję, u siebie muszę się schylać, a u Ciebie chyba bym musiał na kolanach chodzić.

    Muszę poczytać o tym RBR 12kW. Ale z doświadczenia wiem, że im więcej czytam tym więcej mam wątpliwości i nowych pytań.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    Karoka no mam kociol ,ale wiesz dzis jest a jutro moze juz go nie byc nigdy nie wiadomo kiedy sie rozcieknie dlatego warto wiedziec co jest na rynku i co pasuje do wymiaru kotłowni i zapotrzebowania na moc Twoje kotły mniej wiecej znam jak mogłbym przeoczyc najlepszego sprzedawce w Polsce ktory potrafi zadbac o klienta,malo tego zostało to nawet udokumentowane na jednym z forum .Tego RBR 12Kw juz kiedys ogladłem no i nawet sporo sie o nim naczytalem bardzo mi sie podoba ten kociol pasował by mi idealnie gdyby ta rura wylotowa spalinowa nie szła do gory a prosto do komina akurat w tym miejscu biegnie u mnie rura kanalizacyjna PCV moze jakbym ja zaizolowal , w kazdym razie napewnio nie zapomne o tym kotle .
    Mobe no niestety dlatego kociol podajnikowy to jest jakies wyjscie nie trzeba co 2godz biegac do kotła ,chociaz właciwie nie jest tak zle mam tam tzw ryczke (taki maly stołeczek) i cala obsługa kotła typu czyszczenie itp robisz na siedziaco jak w biurze, jedynie do zasypania opalem musisz sie ruszyc czego tez nie trzeba robic przeciez dziennie

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Marcus mimo że wyjście jest do góry to nie jest to wcale wysoko, kocioł 95cm a o ile dobrze pamiętam kolano dołączone w zestawie daje nam do osi +21cm czy na gotowo środek rury wyjdzie na 116cm, można go jeszcze obniżyć stosując np. kolano hamburskie.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  11. #11

    Domyślnie

    W przypadku kotła OEP ile muszę mieć miejsca, żeby wyczyścić te pionowe kanały? Chodzi mi o minimum, żeby było to możliwe, nawet jeśli miałoby być trochę niewygodne.
    Miałem czytać o RBR, ale na stronie czysteogrzewanie zniechęca mnie opinia o firmie, a tutaj temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów nawet po łebkach, nie przeczytam tego przez miesiąc, zresztą temat o OEP niewiele lepszy

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzej9923

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bialystok
    Posty
    191

    Domyślnie

    Też mam piwnicę z 1,8 m wys. i w kotle kanały pionowe.Mam z 50 cm luzu do czyszczenia.Jak to robię?Tą szczotkę na pręcie przeciąłem w połowie,na jednym koncu dospawałem nakrętkę,na drugim srubę i przy czyszczeniu dołu kotła wkręcam te"przedłużenie".
    Dom z cegly z lat 60-tych,pow mieszkalna ok.180 mkw. nie ocieplony,dwie kondygnacje mieszkalne,piwnica i poddasze[poddasze nieogrzewane]
    Kociol - Slawex Plomyk GS 13kw,miarkownik mech.,grawitacja,grzejniki zeliwne.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mobe Zobacz post
    Miałem czytać o RBR, ale na stronie czysteogrzewanie zniechęca mnie opinia o firmie, a tutaj temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów nawet po łebkach, nie przeczytam tego przez miesiąc, zresztą temat o OEP niewiele lepszy
    To amatorska stronka a co tyczy się RBR to nie widzę tam żadnych aktualnych informacji o tym kotle, nawet jakieś stare nieaktualne zdjęcia.
    Wypadałoby aby choć co jakiś czas autorzy to aktualizowali.
    A czytać warto
    Podjechać do jakiegoś użytkownika, zobaczyć, pogadać.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar marcus312
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Pilchowice
    Kod pocztowy
    44-144
    Posty
    472

    Domyślnie

    temat ma ponad 20 TYSIĘCY postów
    Mobe widzisz o czyms to swiadczy to sa kotły z gornej pólki tzw gwiazdy a wiesz jak jest z gwiazdami pisze sie rozne rzeczy i dobre i złe aby tylko byc na pierwszej stronie

  15. #15

    Domyślnie

    Zdaję sobie z tego sprawę marcus. Ale jak w takim temacie wychwycić istotne informacje?

    Muszę jeszcze znaleźć solidnego fachowca, który doradzi co i jak zrobić, co jest możliwe a co nie. Mam strasznie nietypowe miejsce na kocioł i boję się, że będzie problem z jego instalacją.

    Mam jeszcze pytanie dotyczące przekroju komina. Znajomy mi mówił, że OEP potrzebuje komina o przekroju 20 cm. Czy to prawda? W necie piszą, że wystarczy 14 cm. No i jak to jest z RBR? Jaki przekrój?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Wystarczy nawet fi 140, mam trzech klientów gdzie RBRy są podłączone na wkładach setkach po gazówkach i pracują po 3 lata bez problemu.
    Tutaj np. taki pod Szczecinem: https://esterownik.pl/device/2643
    Wyślij jakiś odręczny szkic kotłowni z wymiarami i usytuowaniem komina, ustawię Ci tam kocioł.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  17. #17

    Domyślnie

    Dzięki wielkie, na pewno się zgłoszę jak tylko wszystko pomierzę.
    Zrobię też fotkę, jak to zobaczysz to się za głowę chwycisz

  18. #18

    Domyślnie

    A może coś takiego ja mam KWM- SGR typ wysoki Sterownik KEY 2006 LSZ http://www.dziubarczyk.com.pl/uniRET
    to mój piec, sam zakładałem. https://www.youtube.com/watch?v=w3PXwn5_nBA
    Ostatnio edytowane przez Wujec3 ; 09-02-2016 o 14:02

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mobe Zobacz post
    Zrobię też fotkę, jak to zobaczysz to się za głowę chwycisz
    Wydaje Ci się
    Podeślij na maila: [email protected]
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mobe Zobacz post
    Zdaję sobie z tego sprawę marcus. Ale jak w takim temacie wychwycić istotne informacje?

    Muszę jeszcze znaleźć solidnego fachowca, który doradzi co i jak zrobić, co jest możliwe a co nie. Mam strasznie nietypowe miejsce na kocioł i boję się, że będzie problem z jego instalacją.

    Mam jeszcze pytanie dotyczące przekroju komina. Znajomy mi mówił, że OEP potrzebuje komina o przekroju 20 cm. Czy to prawda? W necie piszą, że wystarczy 14 cm. No i jak to jest z RBR? Jaki przekrój?
    U mnie RBR podłączony do komina z przekrojem kanału typowo wentylacyjnego 14x14.
    Trzeci sezon pracuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony