dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 573 z 673
Pokaż wyniki od 11.441 do 11.460 z 13443
  1. #11441

    Domyślnie

    Ja chciałem zrobić dom w technologii lania żelbetu betonu w szalunki, ale nie znalazłem ekipy.
    Nawet nie znalazłem ekipy na lanie ścian fundamentowych.

    Może będzie kiedyś można lać beton komórkowy, tzn. zawierający 2/3 powietrza.
    Nie wiem, na jakiej zasadzie z betonu robi się beton komórkowy, ale może kiedyś beton będzie przyjeżdżał w gruszce, a pompa do betonu będzie go napowietrzać podczas wylewania do masy np. 500kg/m3.
    Ostatnio edytowane przez maciejzi ; 25-07-2013 o 16:54



  2. #11442
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    Tak z pamieci, z rezerwacja za bledy
    0.35 i 0.74 ale do potwierdzenia
    Poznań dzienna 67 gr. nocna 29 gr lecz zrobiłem sobie małą symulacje do swoich wymogów jak jestem w domu etc. I chyba nie opłaca mi się zamawiać 2 taryfowego prądu od kiedy zdecydowałem się że wodę będę grzał w kominku z PW i magazynował ją w Buforze

  3. #11443
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejzi Zobacz post
    Ja chciałem zrobić dom w technologii lania żelbetu betonu w szalunki, ale nie znalazłem ekipy.
    Nawet nie znalazłem ekipy na lanie ścian fundamentowych.

    Może będzie kiedyś można lać beton komórkowy, tzn. zawierający 2/3 powietrza.
    Nie wiem, na jakiej zasadzie z betonu robi się beton komórkowy, ale może kiedyś beton będzie przyjeżdżał w gruszce, a pompa do betonu będzie go napowietrzać podczas wylewania do masy np. 500kg/m3.
    http://www.youtube.com/watch?v=hujvgQWQmRk

    Monolit jest bardzo drogi. Nie wiem czy gra jest warta zachodu

  4. #11444
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Nie zgadzam się o tyle, że wiemy przecież do dwóch miejsc po przecinku, że na dom 150 m2 z płaskim dachem zużyjesz np.:
    - 80 m3 betonu,
    - 4 tony stali,
    - ileś okien i drzwi,
    - kilometr rurek
    - kilometr kabla
    - 90 m3 styro,

    I tak dalej, i tak dalej. Koszt samych materiałów zamknie się w stówie. Transport można rozliczyć oddzielnie (znajdą się podwykonawcy), nakłady inwestycyjne nie zabijają, bo potrzebujesz tylko form do prefabrykatów, hali i typowego warsztatu. Więc wszystko sprowadza się do tego, z jaką sprawnością poskładasz to wszystko do kupy. Jeśli sprawisz, że wszystko będzie wzorcowo zorganizowane i super ergonomiczne i ekipa będzie spędzała na budowie 4 tygodnie, nie musisz mieć masówki, żeby dać dobrą cenę, wystarczy, że przebrniesz przez pierwsze 3 domy.
    Z betonowymi prefabrykatami jest jeden problem. Wychodzą pieruńsko drogo. Można betonowe ściany zamówić, są firmy od tego. Są też takie od razu z ociepleniem ale cena betonu bez ocieplenia jest przynajmniej dwukrotnie wyższa od ścian np z silkatów o w sumie zbliżonych do betonu parametrach. Interesowałem się tym bo podobnie jak tobie logicznym wydaje mi się prefabrykacja ścian. Na razie nie ma producenta który miałby cenę choćby zbliżoną do ścian tradycyjnych. Kosztuje również zbrojenie. Może ściany z rozproszonym byłyby tańsze?
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  5. #11445
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Na razie nie ma producenta który miałby cenę choćby zbliżoną do ścian tradycyjnych. Kosztuje również zbrojenie. Może ściany z rozproszonym byłyby tańsze?
    To chyba wyłącznie kwestia popytu i podaży. Zakładając zbrojenie 100 kg / m3 (nie wiem czy to dużo czy mało) za 250 PLN i beton C30 za 250 PLN mamy 10 m2 ściany po koszcie materiałowym 50 PLN / m2. I to ściany, która powinna przetrzymać atak moździerzowy. Więc co by miało tak bardzo podrażać produkcję? Forma, trochę pracy, trochę placu albo nawet miejsca w hali? Bez jaj. Filigran i strop kanałowy to też prefabrykaty i to o dziwo w rozsądnych cenach. Gdyby ktoś zwietrzył interes i dopatrzył się dla takich ścian popytu masowego, zamiast niszowego, dałoby się budować taniej niż tradycyjnie.

  6. #11446
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A wiec wbrew Skandynawskiej mysli budowlanej... W przypadkach domow pasywnych...
    Czy nie jest tak ze dom passywny nie potrzebuje z zalozenia zrodla ciepla...
    Zerowe zużycie nie oznacza zerowego komfortu . Nie dośc, że potrzebują domy pasywne,źródła ciepła - by ustawic temperaturę, to jeszcze przydaje się odprowadzanie nadmiaru ciepła.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 25-07-2013 o 19:05

  7. #11447
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Värmepumpsägare Zobacz post
    A wiec wbrew Skandynawskiej mysli budowlanej... W przypadkach domow pasywnych...
    Czy nie jest tak ze dom passywny nie potrzebuje z zalozenia zrodla ciepla...
    Zerowe zużycie nie oznacza zerowego komfortu . Nie dośc, że potrzebują domy pasywne,źródła ciepła - by ustawic temperaturę, to jeszcze przydaje się odprowadzanie nadmiaru ciepła.

  8. #11448
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    To chyba wyłącznie kwestia popytu i podaży. Zakładając zbrojenie 100 kg / m3 (nie wiem czy to dużo czy mało) za 250 PLN i beton C30 za 250 PLN mamy 10 m2 ściany po koszcie materiałowym 50 PLN / m2. I to ściany, która powinna przetrzymać atak moździerzowy. Więc co by miało tak bardzo podrażać produkcję? Forma, trochę pracy, trochę placu albo nawet miejsca w hali? Bez jaj. Filigran i strop kanałowy to też prefabrykaty i to o dziwo w rozsądnych cenach. Gdyby ktoś zwietrzył interes i dopatrzył się dla takich ścian popytu masowego, zamiast niszowego, dałoby się budować taniej niż tradycyjnie.
    Rozmawiałem, tak ze dwa lata temu z firmą Scanbet ze Szczecina. Pytałem się skąd ta wysoka cena no i dostałem odpowiedź że za mniej im się nie opłaci (trudno się domyśleć ). To jest głównie kwestia tego że jest to produkcja jednostkowa. Pytałem się o elementy standaryzowane ale dla nich byłaby to produkcja na magazyn z praktycznie niemożliwym do określenia popytem. Nie mają motywacji bo i tak nie wyrabiają się z realizowaniem zamówień. Szkoda bo taka gotowa ściana o określonych parametrach możliwych do uwzględnienia przez projektanta, podobnie jak to jest np ze stropami filigran byłaby bardzo upraszczającym budowę rozwiązaniem.
    Rozważałem nawet wykonanie takich ścian we własnym zakresie. Stół wibracyjny trudny do zrobienia nie jest. Dźwig i dom stoi. Policzyłem jednak że i tak wyjdzie drożej od wymurowania ścian z bloczków silikatowych 18 cm. Szybciej i wiele jakościowo lepiej nie będzie. Nie ma sensu się w to bawić.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  9. #11449

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Policzyłem jednak że i tak wyjdzie drożej od wymurowania ścian z bloczków silikatowych 18 cm. Szybciej i wiele jakościowo lepiej nie będzie. Nie ma sensu się w to bawić.
    Czyli poki co pozostaje izodom/thermomur z U=0,10 jak trzeba, jest szybko, szczelnie, praktycznie bez mostkow i nie drozej niz tradycyjnie gdy zrobi sie to samemu

    Pozdrawiam
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  10. #11450
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Jeszcze raz o pomyśle dr Dudy

    "Swego entuzjazmu dla pomysłu budowania domów autonomicznych nie kryje marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
    – Bardzo mi zależy, by u nas powstał pierwszy taki dom w Polsce – mówi. – Idealnie wpisuje się w naszą strategię zielonej gospodarki a także w priorytety Unii. W kolejnym okresie Unia Europejska dofinansowywać będzie działania związane z efektywnością energetyczną, takie jak dom autonomiczny.

    Marszałek podkreśla jeszcze jedną istotną zaletę domu: to, że jest tani w utrzymaniu i budowie. Metr domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych (bez białego montażu, ale ze wszystkimi instalacjami, kolektorami i turbiną) kosztuje do 3,5 tysiąca złotych. – To jest propozycja dla młodych ludzi – mówi marszałek.– Taniej można wybudować własny dom. W ten sposób obalamy też stereotyp, że coś co jest oszczędne w użytkowaniu wymaga ogromnych nakładów."

    i z działką pół bańki za 140m2 pękło

    całość tutaj
    http://ekoponidzie.wordpress.com/201...-nie-kosztuje/

  11. #11451
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Rozważałem nawet wykonanie takich ścian we własnym zakresie. Stół wibracyjny trudny do zrobienia nie jest. Dźwig i dom stoi. Policzyłem jednak że i tak wyjdzie drożej od wymurowania ścian z bloczków silikatowych 18 cm. Szybciej i wiele jakościowo lepiej nie będzie. Nie ma sensu się w to bawić.
    Perm, jesteś zdaje się budowlańcem lub okołobudowlańcem, ja dla odmiany z wykształcenia ekonomistą. Rozbijmy rzecz na czynniki pierwsze, z punktu widzenia oferenta i inwestora:

    1. Robisz sobie stół, duży, powiedzmy na 2,7 x 4 m. Na tym stole kładziesz wszystko co potrzeba, w sensie koryta, przepusty, puszki, nawet futryny, kołki pod geberity, szafki kuchenne, okna, wszystko co wynika z zajebiście szczegółowego projektu. Ta część od dołu jest oczywiście wewnętrzna, żeby była gładka.
    2. Na to pojedyncza siatka zbrojeniowa na dystansach lub inne zbrojenie (nadproża), zalewasz betonem, zostawiasz na dobę ściągasz do wyschnięcia i od nowa. Licząc średnio 8 m2 ściany dziennie produkujesz średni dom w niecały miesiąc.
    3. Koszty to: stół, hala lub plac, beton własnej produkcji lub kupny, zbrojenie i co wsadzisz do środka - puszki, koryta, itd. plus jakaś godzina roboty dziennie.

    Teraz z punktu widzenia inwestora (świadomego):
    1. Nie chcę żadnych wylewek; płyta fundamentowa ma być pierwszą i ostatnią warstwą na gruncie.
    2. Nie chcę żadnych tynków: ściany i sufity mają być na tyle równe, żeby przeciągnąć je gładzią i wsio.
    3. Nie chcę dachu - o ile mam taką opcję, chcę dach płaski, czyli strop, styropian i styropapę (kwestia gustu).
    4. Żadnych kominów, przynajmniej murowanych,
    5. Wentylacja wbudowana - w sensie że płaskie kanały na filigranach lub w kanałach żerańskiego,
    6. Nie chcę murarzy - załatwiania, umawiania, pilnowania czy trzymają piony, itd.
    7. Nie chcę deskowania i przerwy technologicznej - strop filigran lub kanałowy,
    8. Nie chcę bruzdowania i innego kucia dziur - idealnie by było żeby cała hydraulika i elektryka poszła w prefabrykacie. wszystko inne właściwie też.
    9. Chciałbym: jak najcieńszą ścianę; 10 cm żelbetu vs. 20 cm w tradycji przy 60 mb. ścian nośnych to 6m2 na płycie i stropie. To robi różnicę. Przede wszystkim: nie chcę mieszkać w wieży strzelniczej.
    10. Chciałbym: ścianę, że jak się wwiercę, to mogę na kołku powiesić samochód, i wytrzyma. I poteżną akumulację.

    To takie top 10. Do rzeczy: za dom w miesiąc byłbym skłonny adekwatnie zapłacić, np. 200-250 KPLN za stan deweloperski 150m2. Wydaje mi się, że jest potężne pole do porozumienia pomiędzy wykonawcą a inwestorem, żeby wilk był syty i owca cała , tzn. żeby wykonawca potężnie na tym temacie zarobił. Oczywiście nie jest to temat interesujący dla podwykonawców dużych deweloperów, którzy się nie wyrabiają z robotą, ale podobno mamy kryzys i jest wielu pracowitych i mądrych ludzi rozglądających się za dobrym biznesem,

  12. #11452
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Perm, jesteś zdaje się budowlańcem lub okołobudowlańcem, ja dla odmiany z wykształcenia ekonomistą. Rozbijmy rzecz na czynniki pierwsze, z punktu widzenia oferenta i inwestora:
    ...
    Nie jestem nawet okołobudowlańcem Byłem ale wszystko co z drewna. Nie mniej, jakiś tam drewniany dom postawiłem, parę innych rzeczy też więc wiem jak budowa wygląda. Kalkulację robiłem dla ścian 15 cm. Na mniej zdaje się (jak ktoś mi tu powiedział) nie pozwalają normy. Nie wiem na ile to prawda i czy liczy się też ocieplenie czy co. Wychodzi drożej niż silka bo sam beton kupowany to ok 50 zł/m2 plus drugie tyle zbrojenie (jakoś tak). Przy produkcji seryjnej pewnie miałoby to sens ale patrząc na rynek w Polsce nie zdecydowałbym się na podobną inwestycję. Nic tu nie jest pewne.Ściana z betonu grubości 5 cm ma na pewno jedną dyskwalifikującą wadę. Jest membraną bez problemu przenoszącą dźwięki. Dom proponowany przez p. Dudę http://ladnydom.pl/budowa/1,113332,14137232,Dom_autonomiczny__Konstrukcja_i_ technologia.html?as=1 będzie nowym typem domu. Socialized house. Coś jak w Holandii. Pełna jawność życia. Oczywiście jeżeli dla kogoś nie są problemem pytania sąsiadów typu: Nie macie państwo problemów z trawieniem? Tak było głośno w nocy.

    Przy okazji (pisałem o tym w innym wątku), zanim ktoś zachwyci się faktem że ten projekt dostał nagrodę PLGBC przypomnę że "przewodniczącym" Komisji ds Budownictwa Mieszkaniowego (te duże litery to pewnie dla podkreślenia wagi tego organu) w PLGBC jest p. Duda czyli autor koncepcji tego domu. http://www.plgbc.org.pl/o-plgbc/komisje.html Sam sobie dał nagrodę. Mogę to zrozumieć ale chwalenie się tym jest... Tytułu inżyniera również p. Duda nie posiada.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 26-07-2013 o 07:25
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  13. #11453
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Przy okazji (pisałem o tym w innym wątku), zanim ktoś zachwyci się faktem że ten projekt dostał nagrodę PLGBC przypomnę że "przewodniczącym" Komisji ds Budownictwa Mieszkaniowego (te duże litery to pewnie dla podkreślenia wagi tego organu) w PLGBC jest p. Duda czyli autor koncepcji tego domu. http://www.plgbc.org.pl/o-plgbc/komisje.html Sam sobie dał nagrodę. Mogę to zrozumieć ale chwalenie się tym jest... Tytułu inżyniera również p. Duda nie posiada.
    No to pięknie. Ciekawe czy sam sobie uścisnął dłoń i pogratulował

    A ciekawe jakby wyglądał projekt modelowego dom niskoenergetycznego stworzonego przez ludzi z FM. Przecież tutaj taki potencjał drzemie ...
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #11454
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Kalkulację robiłem dla ścian 15 cm. Na mniej zdaje się (jak ktoś mi tu powiedział) nie pozwalają normy. Nie wiem na ile to prawda i czy liczy się też ocieplenie czy co. Wychodzi drożej niż silka bo sam beton kupowany to ok 50 zł/m2 plus drugie tyle zbrojenie (jakoś tak).
    Szukałem wcześniej tej minimalnej grubości i nic nie znalazłem. Nikt mi też nie potrafił odpowiedzieć, czy mógłbym czy nie zbudować z silikatów 15 cm zamiast 18, bo dla nich dla odmiany taka jest magiczna granica. Jeśli ktoś ma tę wiedzę, niech się podzieli. Więc dla mnie na razie to jest maksymalnie 10 cm, po koszcie materiałowym 40-50 PLN / m2. Więcej nie ma sensu inwestycyjnego. Bo ktoś musi się z tym przebić i na tym zarobić, więc mesydż jest taki: owszem, koszt m2 ściany wciąż będzie wynosił w okolicach stówy, ale ściany równiutkiej, z bruzdami, stawianiej w dzień, a nie w miesiąc. O hałas bym się wcale nie martwił, w końcu to wciąż 250 kg/m2 pokryte np. 20 cm styropianu, a mówimy o domach wolnostojących, gdzie najsłabszym ogniwem zawsze będą okna.

  15. #11455
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    Szukałem wcześniej tej minimalnej grubości i nic nie znalazłem. Nikt mi też nie potrafił odpowiedzieć, czy mógłbym czy nie zbudować z silikatów 15 cm zamiast 18, bo dla nich dla odmiany taka jest magiczna granica. Jeśli ktoś ma tę wiedzę, niech się podzieli. Więc dla mnie na razie to jest maksymalnie 10 cm, po koszcie materiałowym 40-50 PLN / m2. Więcej nie ma sensu inwestycyjnego. Bo ktoś musi się z tym przebić i na tym zarobić, więc mesydż jest taki: owszem, koszt m2 ściany wciąż będzie wynosił w okolicach stówy, ale ściany równiutkiej, z bruzdami, stawianiej w dzień, a nie w miesiąc. O hałas bym się wcale nie martwił, w końcu to wciąż 250 kg/m2 pokryte np. 20 cm styropianu, a mówimy o domach wolnostojących, gdzie najsłabszym ogniwem zawsze będą okna.
    5 cm a 10 to jest różnica. 5 cm to membrana. Wieżowce z epoki PRL są przykładem na to że cienkie betonowe ściany świetnie przewodzą dźwięki. 15 cm betonu to już prawie bunkier i myślę że przy takiej masie o przewodzenie dźwięków martwić się nie trzeba.Co do gotowych ścian to idea słuszna, trzeba jeszcze tylko znaleźć kogoś kto zaryzykował by kapitał.
    Ostatnio edytowane przez perm ; 26-07-2013 o 09:34
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  16. #11456
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Andrzej.K
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Poznań
    Posty
    937
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Jeszcze raz o pomyśle dr Dudy

    "Swego entuzjazmu dla pomysłu budowania domów autonomicznych nie kryje marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.
    – Bardzo mi zależy, by u nas powstał pierwszy taki dom w Polsce – mówi. – Idealnie wpisuje się w naszą strategię zielonej gospodarki a także w priorytety Unii. W kolejnym okresie Unia Europejska dofinansowywać będzie działania związane z efektywnością energetyczną, takie jak dom autonomiczny.

    Marszałek podkreśla jeszcze jedną istotną zaletę domu: to, że jest tani w utrzymaniu i budowie. Metr domu o powierzchni 140 metrów kwadratowych (bez białego montażu, ale ze wszystkimi instalacjami, kolektorami i turbiną) kosztuje do 3,5 tysiąca złotych. – To jest propozycja dla młodych ludzi – mówi marszałek.– Taniej można wybudować własny dom. W ten sposób obalamy też stereotyp, że coś co jest oszczędne w użytkowaniu wymaga ogromnych nakładów."

    i z działką pół bańki za 140m2 pękło

    całość tutaj
    http://ekoponidzie.wordpress.com/201...-nie-kosztuje/
    Hmm ciekaw jestem jak autor wyliczył koszt 3500 za m2 jak zasilanie domu energooszczędnego ok 3 litrowego 200 m2 to wydatek rzędu 50 tyś zł by był zero energetyczny . To co kosztuje resztę

  17. #11457
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej.K Zobacz post
    Hmm ciekaw jestem jak autor wyliczył koszt 3500 za m2 jak zasilanie domu energooszczędnego ok 3 litrowego 200 m2 to wydatek rzędu 50 tyś zł by był zero energetyczny . To co kosztuje resztę
    Autor ma bardzo duży zasób optymizmu, za to bardzo mały wiedzy. Trudno od chemika wymagać by znał się na budownictwie.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  18. #11458

    Domyślnie

    Problem w tym, że utrzymanie zasilania takiego domu (konserwacje, naprawy, wymiana) kosztuje więcej niż opał do kotła.



  19. #11459
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A ciekawe jakby wyglądał projekt modelowego dom niskoenergetycznego stworzonego przez ludzi z FM. Przecież tutaj taki potencjał drzemie ...
    Sama energooszczędność to coś robionego tylko dla pieniędzy. Inwestora powinna interesować suma: rachunków i rat spłacanego kredytu, bo to jest łączna cena posiadania domu. Do tego trzeba doliczyć koszty budowy, bo jak budujesz gospodarsko dwa lata, to po pierwsze gdzieś w tym czasie musisz mieszkać, ciągle dojeżdżać i włożyć pracę i nerwy - trzeba je adekwatnie wycenić, bo taki wysiłek nierzadko kończy się rozwodem i wszelkimi innymi frustracjami. Myślę, że przeciętnie różnica 1 miesiąc / 2 lata powinna być warta grube kilkadziesiąt tysi. A energooszczędność jako taka nie jest żadnym kryterium sukcesu - jak chcesz, to wydajesz pół bańki na tzw. vacuum insulation panels i masz super hiper zeroenergetycznie, tylko to nie ma najmniejszego sensu.

  20. #11460
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał perm Zobacz post
    Autor ma bardzo duży zasób optymizmu, za to bardzo mały wiedzy. Trudno od chemika wymagać by znał się na budownictwie.
    Jako autor koncepcji i kierownik zespołu nie musi się na wszystkim znać.
    Od tego ma cały zespół : http://ladnydom.pl/budowa/51,113332,11877375.html?i=3
    Jeżeli taki dom powstaje, to zapewne został opracowany projekt budowlany i wydana decyzja o pozwoleniu na budowę.

Strona 573 z 673

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony